|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: فارن پاليسي تحليل كرد: آخرين فرصت ترامپ در هلسينكي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


فارن پاليسي تحليل كرد: آخرين فرصت ترامپ در هلسينكي
    
    دنياي اقتصاد : پوتين روز ۱۶ ژوئيه در هلسينکي فنلاند با ترامپ ديدار خواهد کرد و پيش بيني مي شود تحولات سوريه يکي از محورهاي اين مذاکرات خواهد بود. گزارش ها حاکي از آن است که ترامپ در پي توافقي براي محدود ساختن حضور نظامي ايران در سوريه و به ويژه در نزديکي مرزهاي شمالي سرزمين هاي اشغالي خواهد بود. در عوض ترامپ از بشار اسد به عنوان رئيس جمهوري قانوني سوريه حمايت خواهد کرد و روسيه را به عنوان قدرت نظامي غالب در سوريه به رسميت خواهد شناخت و مقدمات خروج هزاران نيروي نظامي آمريکايي از بخش هاي شرقي و جنوبي سوريه را فراهم خواهد آورد.
    نشريه فارن پاليسي در مقاله اي موقعيت ترامپ در برابر پوتين را درآستانه اين مذاکرات بررسي کرده است و ادعا مي کند ترامپ از موضع ضعف به اين مذاکرات وارد خواهد شد و پوتين هرگز اتحاد ارزشمند خود با ايران را معامله نخواهد کرد. بشار اسد در ماه هاي اخير با حمايت نظامي روسيه و ياري مستشاران ايراني کوشيده است مناطق غربي کشور را از کنترل نيروهاي شورشي خارج کند. اين نواحي، مناطق امن چهارگانه موسوم به «نواحي کاهش تنش» را هم دربرمي گيرند. بنا بود در اين مناطق آتش بس برقرار شود و با رساندن کمک هاي بشردوستانه به ساکنان اين مناطق، شرايط لازم براي پايان مناقشات و استقرار دولت سوري فراهم شود. اما بنا بر ادعاي فارن پاليسي در طول يک سال گذشته شرايط در اين مناطق چهارگانه طبق توافق پيش نرفته است. طرفين حاضر در سوريه بارها به اين مناطق حمله کرده اند و آمريکا هم تنها به ابراز نگراني اکتفا کرده و جز يک حمله محدود و موردي در ماه آوريل از هرگونه واکنش عملي اجتناب کرده است. با توجه به سابقه موضوع بسيار بعيد به نظر مي رسد که پوتين حاضر شود تنها به اين خاطر که ترامپ حاکميت بشار اسد را به رسميت بشناسد و به پيروزي روسيه در مناقشات سوريه اذعان کند، اتحاد ارزشمند خود با ايران را خدشه دار کند. حقيقت آن است که در طول سه سال اخير روسيه توانسته است برتري خود را در منطقه شمالي خاورميانه بر آمريکا اثبات کند و به کرات اين برتري را در آمار و ارقام و در تيزبيني استراتژيک نشان داده است. در اين جا بايد به شکست سياسي آمريکا در منطقه جنوب سوريه نيز پرداخت. سال گذشته آمريکا دوشادوش روسيه و اردن در مذاکراتي حضور داشت که به تشکيل اين مناطق چهارگانه امن منجر شد. پوتين و ترامپ در حاشيه اجلاس جي-۲۰ در آلمان با هم ديدار کردند و بنا شد دو کشور براي گسترش همکاري و پايان دادن به جنگ داخلي سوريه تلاش کنند. منطقه جنوب غربي سوريه به دليل نزديکي به مرزهاي اردن و سرزمين هاي اشغالي براي آمريکا اهميت ويژه اي دارد. اين مناطق تحت کنترل نيروهاي شورشي است که مدت ها از حمايت آمريکا برخوردار بوده اند. در طول سال گذشته اين مناطق اغلب آرام بودند و بشار اسد هم توانست تمام نيروي خود را براي مقابله در ساير مناطق بسيج کند، اما پس از آزادسازي اين مناطق، ارتش سوريه تلاش خود را براي بازپس گيري مناطق جنوب شرقي آغاز کرد.
    
    طبل توخالي تهديدهاي ترامپ
    در پي اقدامات ارتش سوريه، وزارت خارجه آمريکا در سه نوبت بيانيه هاي شديداللحني عليه اين اقدامات صادر کرد. در اين بيانيه ها آمريکا با تاکيد بر توافقي که در آن اردن، روسيه و آمريکا به عنوان کفيل اين مناطق تعيين شده اند، خواستار توقف حملات نيروهاي اسد به اين مناطق شد. بايد توجه داشت اين بيانيه ها نه از سوي وزارت خارجه تحت فرمان رکس تيلرسون، که مقامي تشريفاتي به شمار مي آمد و از سوي ترامپ چندان جدي گرفته نمي شد، بلکه از مجموعه تحت امر مايک پمپئو صادر شده است، پمپئو در ميان اعضاي کابينه بيش از همه به ترامپ نزديک است و با توجه به اختياراتي که به او داده شده است، سخنان او به منزله مواضع دولت آمريکا در امور سياست خارجي تلقي مي شود. به نظر نمي رسد پمپئو اين بيانيه هاي تند را بدون اخذ نظر از ترامپ يا جان بولتون، مشاور امنيت ملي يا جيمز ماتيس، وزير دفاع منتشر کرده باشد. تنها دو روز پس از انتشار بيانيه سوم، آمريکا در پيامي به روسيه و اسد «توصيه» کرد از حمله به منطقه جنوب غربي سوريه خودداري کنند. در اين پيام تاکيد شده بود آمريکا قصد ندارد در اين موضوع مداخله نظامي صورت دهد و سوريه و روسيه بايد به تنهايي در اين خصوص تصميم گيري کنند. روسيه در پاسخ به اين پيام بر شدت حملات خود افزود و به رهبران شورشيان هم اعلام کرد: «دوستان آمريکايي تان، شما را تنها گذاشتند.» نيروهاي سوري توانستند ظرف مدت کمتر از سه هفته بخش اعظم مناطق جنوب غربي و از جمله نواحي مرزي اردن را آزاد کنند و شورشيان ناچار شدند شروط روسيه براي برقراري آتش بس را بپذيرند. هنوز دليل صدور بيانيه هاي شديداللحن دولت ترامپ عليه اقدامات نيروهاي هوادار اسد در جنوب غربي سوريه معلوم نيست و مشخص نشده است آيا مقامات وزارت خارجه و وزارت دفاع از توخالي بودن اين تهديدها اطلاع داشتند يا خير. اين تغيير رويه نشانه اي از تغيير رويکرد آمريکا در قبال مناقشات سوريه بود.
    
    ترامپ در موضع ضعف
    اين عملکرد در مذاکره با فردي نظير پوتين موضعي توام با اقتدار براي آمريکا به ارمغان نمي آورد. رئيس جمهور روسيه اخيرا با تمسخر از مذاکره آتش بس با ترامپ ياد کرده است و کاخ سفيد هيچ واکنشي به اين اقدام نشان نداده است. به اين ترتيب آمريکايي ها نمي توانند به مذاکره ترامپ و پوتين در هلسينکي و موضع گيري احتمالي پوتين در برابر سپاه پاسداران انقلاب اسلامي چندان خوش بين باشند. برگ برنده ترامپ در اين مذاکرات حضور نظاميان آمريکايي در سوريه است که کنترل مناطقي در جنوب اين کشور و منابع مهمي نظير نفت، آب، برق، کشاورزي و مرزهاي خارجي سوريه را در اختيار دارند. مسلما پوتين تمايل دارد که دولت بشار اسد بار ديگر کنترل اين مناطق را به دست بياورد و شرکت ها روسي از قراردادهاي بازسازي اين نواحي خصوصا در بخش انرژي منتفع شوند. توافقي که به خروج نيروهاي آمريکايي از اين مناطق منجر شود، براي پوتين جذاب خواهد بود.
    
    معامله ترامپ با پوتين
    ترامپ سال گذشته نشان داد مشتاق است نظاميان آمريکايي از سوريه خارج شوند. به اين ترتيب پوتين ناچار نيست هيچ امتياز ويژه اي براي ترغيب ترامپ به اين خروج در نظر بگيرد. به نظر مي رسد وعده مبهم روسيه مبني بر محدود کردن نفوذ ايران در سوريه يا سرکوب شورش محدود قبايل عرب در مناطق شرقي که به تازگي نيروهاي آمريکايي را هدف قرار مي دهند، مي تواند براي تطميع ترامپ کافي باشد. اگر ترامپ در پي کسب موضع قدرت در هلسينکي است، بايد به پوتين نشان دهد حريف ساده اي نيست و نيروهاي آمريکايي بدون دريافت امتيازات موردنظر او، مواضع خود را ترک نخواهند کرد. به ادعاي فارن پاليسي ترامپ مي تواند خواستار خروج تمام مستشاران ايراني و لبناني از سوريه شود و منافع هم پيمانانش در مبارزه با داعش، خصوصا کردها را مدنظر قرار دهد. ترامپ مي تواند اعلام کند در صورت ادامه حضور مستشاران ايراني در سوريه، از رژيم صهيونيستي حمايت کامل به عمل خواهد آرود، حتي اگر اين تقابل به وقوع جنگي بزرگ تر ميان ايران و رژيم صهيونيستي در منطقه بينجامد و پروژه روسي ايجاد ثبات در سوريه را به خطر بيندازد. به نظر مي رسد ترامپ با وجود تمايلي که به ترک سوريه دارد، در تقابل با ايران بسيار مصمم است. بنابراين بسيار بعيد به نظر مي رسد با خروج زودهنگام نيروهاي آمريکايي موافقت کند، زيرا احتمال مي رود نيروهاي شبه نظامي ايراني به سرعت در مناطق جنوبي جايگزين نيروهاي آمريکايي شوند. حتي در صورتي که ترامپ بخواهد و بتواند تمام برگ هاي برنده خود را در مذاکره با پوتين به کار بگيرد، نمي توان مطمئن بود که پوتين حضور ايران در سوريه را به طور کلي نفي کند. اتحاد پوتين با ايران به حفظ دولت بشار اسد کمک کرده است و در غياب ايران، ممکن است ثبات دولت سوريه با چالش هاي جدي مواجه شود. از سوي ديگر بعيد نيست روسيه نتواند ايران را به خروج کامل از سوريه وادار کند. مذاکره با پوتين براي آمريکا بسيار ساده تر از مذاکره با سردار قاسم سليماني يا فرماندهان حزب الله لبنان است. اين آخرين فرصتي است که ترامپ براي ترغيب پوتين به حفظ منافع آمريکا در سوريه در اختيار خواهد داشت.
    فارن پاليسي تحليل کرد: آخرين فرصت ترامپ در هلسينکي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ناتواني هاي يادگيري
متن مطالب شماره 3 (پياپي 30)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است