|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


خبردرباره تخلف در واردات خودروهاي خارجي صادر شد
    ۶ دستور روحاني

    ايسنا : رئيس جمهور پس از دريافت گزارش وزارتخانه هاي صنعت، معدن و تجارت، اطلاعات، امور اقتصادي و دارايي و نيز بازرسي رياست جمهوري درباره وقوع تخلف در واردات و فروش خودروهاي خارجي، ضمن دستورهاي جديد به سه وزارتخانه و معاون حقوقي رياست جمهوري؛ از رئيس قوه قضائيه خواست ترتيبي اتخاذ کنند تا با دقت، سرعت و خارج از نوبت به اين پرونده رسيدگي شود تا مجرمان و متخلفان به مجازات قانوني برسند و اموال و سودهاي کلان نامشروع به بيت المال بازگردد.
    متن گزارش رئيس جمهور به مردم به اين شرح است:
    بسم الله الرحمن الرحيم
    به دنبال دريافت گزارش هايي در مورد وقوع تخلف در واردات و فروش خودروهاي خارجي، به وزير صنعت، معدن و تجارت دستور دادم تا ظرف ۱۵ روز موضوع را بررسي و هر گونه تخلف را صريحا به مردم و دستگاه قضايي اعلام نمايد. در اين فاصله، از وزارت اطلاعات، وزارت امور اقتصادي و دارايي و بازرسي رياست جمهوري هم خواستم تا گزارش هاي لازم را تهيه و ارسال نمايد
    بنا بر گزارش وزارت اطلاعات اين تخلف از طريق ثبت سفارش هاي غيرقانوني و اخلال در بازار موجب تشديد واردات خودرو و خروج گسترده ارز از کشور، ايجاد تقاضاي کاذب و افزايش بي رويه قيمت، کسب سودهاي نامشروع و بروز پديده دلالي در حوزه ثبت سفارش شده است و طبق گزارش وزارت صمت تخلفات از طريق دستکاري در تاريخ ثبت سفارش، تغيير در عنوان کالاي مورد سفارش و تخلف در نحوه و زمان پرداخت وجه انجام شده است. در اين گزارش گروه هاي اصلي درگير در تخلفات ثبت سفارش خودرو شامل برخي کارکنان وزارت صمت، تعدادي از واردکنندگان خودرو و چند نفر از کارشناسان شرکت رايانه اي طرف قرارداد براي پشتيباني از سامانه ثبت سفارش معرفي شده اند.
    اينک با تلاش مسوولان اجرايي و براساس بررسي مجموع گزارش ها مي توان از احتمال يک فساد هماهنگ از طريق مشارکت چند نفر از کارگزاران دولتي، يک شرکت رايانه اي و چند شرکت واردکننده خودرو سخن گفت.
    با توجه به تعهد رئيس جمهور به اصل شفافيت و درک اين ضرورت که دولت بايد فساد ستيزي را از خود آغاز کند؛
    ۱- به معاون حقوقي رئيس جمهور دستور مي دهم با تجميع و ارزيابي کليه گزارش ها و تحقيقات انجام شده، ضمن اعلام جرم به مقامات قضايي، اقدام به طرح شکايت کيفري و هر اقدام حقوقي لازم ديگر براي احقاق حقوق عمومي بنمايد.
    ۲- به وزير صنعت، معدن و تجارت دستور مي دهم:
    طبق قانون پرونده تمام افرادي را که در موضوع فوق مرتکب تخلفي شده اند بدون هيچ ملاحظه اي به هيات رسيدگي به تخلفات اداري ارجاع دهد.
    با تشکيل کارگروه ويژه اي با مشارکت وزراي امور اقتصادي و دارايي، اطلاعات، ارتباطات و فناوري اطلاعات و رئيس کل بانک مرکزي نسبت به اعمال اصلاحات رويه اي و نهايي کردن سامانه اي يکپارچه براي کنترل واردات و صادرات کشور از مبدا تا مقصد و ايجاد شفافيت لازم و جلوگيري از تکرار چنين جرائمي اقدام نمايند.
    ۳- به وزير دادگستري دستور مي دهم در رسيدگي به تخلفات تعزيراتي افراد و شرکت هايي که از طريق تقلب، گرانفروشي، احتکار و اخلال در نظام عرضه و تقاضا به منافع نامشروع دست يافته اند تسريع کند و نسبت به اعمال مجازات هاي مقرر اقدام نمايد.
    ۴- به وزير امور اقتصاد و دارايي دستور مي دهم:
    از ترخيص باقيمانده خودروهاي موضوع اين پرونده جلوگيري کند و اطلاعات خودروهاي ترخيص شده را جهت اقدامات قانوني در اختيار مراجع ذي ربط قرار دهد.
    پرونده مالياتي افراد و شرکت هاي دخيل در اين جريان را با دقت مورد بازبيني قرار دهد و ماليات و ديگر حقوق دولتي پرداخت نشده مربوط به فعاليت هاي اقتصادي و تجاري آنان را در اسرع وقت وصول نمايد.
    ۵- از معاون اول رئيس جمهور مي خواهم براي جلوگيري از تکرار تخلفات مشابه و خشکاندن ريشه ها و عوامل فساد ساختاري، رسيدگي به لوايح «مديريت تعارض منافع در خدمات عمومي» و «شفافيت» را در اولويت قرار دهد و نسبت به ارسال سريع آنها به مجلس شوراي اسلامي اقدام نمايد.
    ۶- از رئيس محترم قوه قضائيه مي خواهم با توجه به اينکه از نظر افکار عمومي تخلف در هر دستگاهي به اعتبار کل نظام و اعتماد مردم آسيب جدي مي رساند، ترتيبي اتخاذ نمايند تا با دقت و سرعت و خارج از نوبت به اين پرونده رسيدگي شود، تا مجرمان و متخلفان به مجازات قانوني برسند و اموال و سودهاي کلان نامشروع به بيت المال بازگردد.
    
    
    جناح بندي براي سپاه، سم کشنده است
    دنياي اقتصاد : عبدالله حاج صادقي، نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران گفت: فلسفه وجودي سپاه، دفاع همه جانبه و در همه عرصه ها از انقلاب و دستاوردهاي آن است و هرکجا خطري متوجه انقلاب باشد سپاه ورود مي کند.
    به گزارش خبرگزاري فارس، حاج صادقي درخصوص مواضع اخير روحاني و حمايت وي از سپاه نيز تصريح کرد: هر گاه مسوولان در راستاي ماموريت ها و خدمت به مردم حرکت کنند بي ترديد حامي آنها هستيم. نماينده ولي فقيه در سپاه اظهار کرد: در درون نظام جناح هاي سياسي متفاوتي وجود دارد اما سپاه به هيچ کدام وابسته نيست و وارد هيچ کدام نشده و نمي شود، البته در عين حال مواضعي که مي گيريم ممکن است با جناحي که انقلابي تر است، نزديک تر باشد، اما نه قصد مخالفتي با جناح ديگر را داريم و نه موافقتي با جناحي که فکر مي کند، موافق آن هستيم.
    همچنين به گزارش «ايرنا» وي گفت: جناح بندي و محدود شدن به برخي جناح هاي سياسي براي سپاه سم کشنده است. امام راحل و رهبر معظم انقلاب هم اين مساله را نهي کرده اند. وي تاکيد کرد: اگر دشمن بخواهد متعرض انقلاب اسلامي شود، تمام موجوديتش با خطر نابودي مواجه خواهد شد؛ چراکه توان اطلاعاتي و نيروي انساني و تجهيزاتي سپاه در آمادگي کامل است و تنگه هرمز فقط يکي از اين عرصه هاست؛ مگر مي شود دشمن مکاني را براي ما ناامن کند و براي او امن باشد؟ وي تاکيد کرد: حضور ما در سوريه تا زماني که خود دولت سوريه بخواهد، ادامه خواهد داشت. حاج صادقي تصريح کرد: آنهايي که دنبال خروج ايران از سوريه هستند، مي خواهند با رفتن ايران مقاومت را در سوريه بشکنند، اما اين آرزو را به گور خواهند برد.
    
    
    سپاه با تمام توان براي رفع مشکلات مردم مي کوشد
    همچنين به گزارش ايرنا، سردار سرتيپ پاسدار حسين سلامي جانشين فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: سپاه پاسداران به عنوان خادم ملت ايران براي حل مشکلات فعلي کشور از هيچ تلاشي فروگذار نيست و تمام توانش را در اين راه به کار مي گيرد. جانشين فرمانده کل سپاه تصريح کرد: مشکلاتي که در جامعه وجود دارد مربوط به تمام جوامع پيشرفته است و نظام تلاش دارد با هدايت هاي پدرانه رهبر معظم انقلاب و افزايش همدلي مردم اين مشکلات را برطرف کند.
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of health, Safety and environment
شماره 2 (پياپي 602)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است