|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: جابه جايي پرريسك نقدينگي در بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


جابه جايي پرريسك نقدينگي در بورس
شاخص سهام ۵۸۸ واحد كاهش يافت

نويسنده: زهرا رحيمي

دنياي اقتصاد : شاخص کل بورس روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدي مواجه شد. افت قيمت فلزات پايه در بازارهاي جهاني و شدت گرفتن ريسک هاي سيستماتيک عامل فشار بر سهام به شمار مي روند. اين عوامل همگام با کاهش محسوس قدرت نقدينگي و فشار فروش در گروه هاي فلزي-معدني منجر به چرخش نقدينگي از سمت سهام با ارزش بازار بالاتر به سوي برخي گروه هاي کوچک تر شد. اين انتقال نقدينگي به دليل عدم پشتوانه بنيادي سهام کوچک تر در شرايط فعلي از نگاه کارشناسان، پرريسک ارزيابي مي شود.
    شاخص کل بورس تهران روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدي (معادل بيش از ۵/ ۰ درصد) يک کانال ديگر به عقب نشست. افت قيمت فلزات پايه در بازارهاي جهاني و شدت گرفتن ريسک هاي سيستماتيک مهم ترين دلايل کاهش عمومي قيمت سهام طي معاملات اين روز به شمار مي روند. اين عوامل موجب افت محسوس حجم و ارزش معاملات بورس شد. همگام با کاهش نقدينگي و فشار فروش در گروه هاي فلزي -معدني، مي شد چرخش جريان نقدينگي از سوي سهام با ارزش بازار بالاتر را به سوي برخي نمادهاي کوچکتر (عمدتا بدون پشتوانه بنيادي در حمايت از قيمت سهم) مشاهده کرد. امري که رشد ۳/ ۰ درصدي شاخص هموزن را رقم زد. روند حرکت نقدينگي در چنين فضايي تجربه بازي بعضا پرخطر بورس بازان را در مقاطع مختلفي در اذهان زنده مي کند؛ جايي که جريان هاي سفته بازانه موجب شد، برخي سهامداران زيان قابل توجهي را متحمل شوند.
    
    گريز به حافظه تاريخي سهامداران
    اين روز ها تهديدهاي رئيس جمهوري آمريکا در مورد ايران تشديد شده است. آمريکا تلاش هاي بسياري را در جهت منزوي کردن ايران انجام مي دهد. هر چند ايران مذاکراتي را با چين و روسيه در جهت مقابله با تحريم ها به پيش مي برد با اين حال همچنان نگراني در مورد وضعيت آتي اقتصادي کشور وجود دارد. از طرفي سهامداران به دنبال تشديد تنش هاي تجاري بين آمريکا و چين بازارهاي جهاني شاهد نزول قيمت فلزات پايه هستند. اين دو عامل ديروز معادلات دادوستد سهام را با محوريت سهام فلزي- معدني به پيش بردند. متعاقب آن حجم و ارزش معاملات کاهش محسوسي را تجربه کردند. به دنبال کاهش قدرت نقدينگي و دور شدن نمادهاي فلزي- معدني از کانون توجه سهامداران، نقدينگي مقصد نمادها با ارزش بازار کوچک تر را پيش گرفت. نمادهايي که با جريان کمتر پول قابليت ايجاد نوسان و بالطبع کسب سود در آنها بيشتر است. اين چنين روندي در فضايي که قدرت نقدينگي کاهش مي يابد، پيش تر نيز تجربه شده است.
    ارزش معاملات خرد سهام ديروز به ۱۴۲ ميليارد تومان رسيد. اين در حالي است که ميانگين روزانه ارزش معاملات از ابتداي تير ماه تا پايان معاملات روز چهارشنبه بالغ بر ۳۸۵ ميليارد تومان بوده است (ارزش معاملات «پارس» در روز عرضه اوليه در نظر گرفته نشده است). کاهش محسوس جريان نقدينگي طي روز گذشته توان به حرکت درآوردن غول هاي بازار سرمايه را نداشت ضمن آنکه عمده نمادهاي بزرگ بازار به دليل سيگنال هاي منفي از سوي بازارهاي جهاني از نظر سهامداران دور بودند. بر اين اساس شرکت ها با ارزش بازار کمتر، هدف سرمايه گذاران قرار گرفتند. اين روند ديروز به طور محسوسي در گروه خودرويي قابل رصد بود. صنعت خودرو با خبر هايي در مورد قطع همکاري شرکاي اروپايي به دليل فشار آمريکا مواجه است با اين حال ديروز ۲۴ ميليارد تومان از نقدينگي در سهام زير مجموعه اين صنعت گردش يافت تا شاخص خودرو رشد ۲۵/ ۲ درصدي را تجربه کند و در رتبه دوم جدول صنايع با بيشترين بازدهي قرار گيرد. بايد توجه داشت، نمادهاي اين گروه از پتانسيل بنيادي قدرتمندي برخوردار نيستند. به اعتقاد کارشناسان اين موضوع در گزارش هاي عملکرد اين شرکت ها در فصل بهار قابل رصد خواهد بود. صنعت خودرو از بر هم خوردن برجام و فشار تحريم ها نيز تاثير زيادي مي پذيرد. از اين رو کساني که بر موج سفته بازي در اين گروه به دنبال کسب بازدهي مي روند، بايد ريسک مزبور را مدنظر داشته باشند. ريسکي که با کارشکني هاي آمريکا در شرايط کنوني نگراني بيشتري را ايجاد مي کند.
    اما چرا مي گوييم موج تقاضا در سهام کوچک تر در چنين شرايطي خطرناک است؟ حقيقت اين است که روند فعلي قيمت ها در نمادهاي کوچک تر مبناي بنيادي قابل توجهي ندارد. از آنجا که خريداران با توجه به سطح نقدينگي موجود توان چنداني براي به حرکت درآوردن نمادهاي بزرگ ندارند، وارد نمادهايي مي شوند که ارزش بازار پايين تري دارند. به عبارت ديگر سفته بازان بيشتر به خريد سهام شرکت هاي کوچک تر تمايل نشان مي دهند، چرا که سرمايه گذاري در اين شرکت ها به دليل ارزش بازار کمتر در مقايسه با سهام شرکت هاي بزرگ، گزينه مناسب تري براي کسب سود سريع هستند. در واقع، در شرکت هاي کوچک که تعداد سهام کمتري دارند و حجم مبناي آنها پايين است، راحت تر مي توان عمليات سفته بازي انجام داد و با ايجاد نوسانات روزانه، کسب سود کرد. با اين حال تجربه نشان داده است پس از گذشت مدت زمان کوتاهي، حباب قيمتي تخليه مي شود و قيمت سهم ها افت شديدي را تجربه مي کند. به بيان ديگر استراتژي اين گروه از بورس بازان در چنين شرايطي اين است که با ورود نقدينگي به گروه هاي مورد نظر، نوسان قيمتي را رقم مي زنند و به سود مورد نظر دست مي يابند و از سهم خارج مي شوند. در اين ميان، سهامداران تازه وارد و ناآگاه، قرباني اين رفتارهاي سفته بازانه مي شوند و بعضا زيان هاي سنگيني را نيز متحمل مي شوند. اين روند در تاريخ معاملات بورس تهران اتفاق تازه اي نيست و نمونه هاي زيادي از آن قابل ذکر است (به طور مثال تقاضاي سهام خودرويي در زمستان ۹۴ يا موج سفته بازي در گروه هاي کوچک بازار در اوايل بهار سال گذشته).
    
     صدرنشينان ديروز، قعر نشينان امروز
    گروه هاي فلزات اساسي و استخراج کانه هاي فلزي بورس تهران مدت ها مورد توجه سهامداران قرار داشتند. اين صنايع که در سال ۹۶ در صدر جدول بازدهي گروه هاي بورسي قرار داشتند، در سال جاري نيز از توجه سهامداران برخوردار بودند (اين دو گروه به ترتيب در سال گذشته بازدهي بيش از ۷۰ و ۴۸ درصدي را تجربه کرده بودند).
    رکورد شکني قيمت ها در بازارهاي جهاني در کنار صعود نرخ دلار مهم ترين دلايل اقبال سهامداران به اين گروه بود. پس از دخالت سياست گذار در بازار ارز و اعمال نرخ ۴۲۰۰ توماني براي دلار در فروردين سال جاري هر چند سهامداران جوانب احتياط را در مورد سهام اين گروه ها که عمدتا صادرات محور بودند، مدنظر داشتند، با اين حال جهش هاي قابل توجه در قيمت جهاني فلزات پايه و همچنين سيگنال ها از عقب نشيني دولت در بازار ارز از روزهاي پاياني بهار اين صنايع را بار ديگر مدنظر بورس بازان قرار داد. با اين حال ديري نپاييد که تشديد تنش هاي تجاري بين چين و آمريکا قيمت سهام مربوطه را تحت فشار قرار داد.ديروز صنعت کانه هاي فلزي با افت ۴/ ۳ درصدي شاخص، زيان ده ترين گروه بورسي بود. صنعت فلزات اساسي نيز ريزش ۲ درصدي را ثبت کرد. در اين گروه «فملي» که چهارشنبه هفته گذشته پس از برگزاري مجمع سالانه به گردونه معاملات بازگشت، با کاهش شديد قيمت سهم روبه رو شد. ريزش قيمت مس در بازار جهاني نقش اصلي را در اين ريزش ايفا مي کرد.اين نماد ديروز تا کف مجاز روزانه ريزش قيمت سهم را تجربه کرد و بيشترين تاثير منفي را در محاسبه شاخص کل بر جا گذاشت. «کگل»، «فولاد» و «کچاد» نيز رتبه هاي بعدي جدول نمادها با بيشترين تاثير منفي در محاسبه شاخص کل را به خود اختصاص دادند. افت قيمت سنگ آهن عامل فشار بر دوقلوهاي سنگ آهني به شمار مي رود. قيمت فولاد در بازارهاي جهاني تحت تاثير قوانين حمايت کننده زيست محيطي چين با رشد مواجه شد، با اين حال بزرگترين سهام مربوط به اين فلز يعني«فولاد» ۱۶۰ واحد از ارتفاع شاخص کل کاست. به نظر مي رسد ريسک هاي سياسي و جو رواني بازار بر اثر افزايش قيمت جهاني اين محصول غلبه کرده و افت قيمت اين نماد را رقم زده است.
    در تحولات پيرامون اين گروه،قيمت مس در بازار جهاني با افت هفتگي ۷/ ۰ درصدي در سطح ۶۲۱۶ دلار قرار گرفته است.معاملات روي نيز طي هفته گذشته با افت ۷/ ۵ درصدي قيمت اين محصول پايان يافت.سرب نيز با افت ۸/ ۵ درصدي در سطح ۲۲۱۰ دلار در هرتن قرار گرفت.به گزارش سايت تحليلي «دنياي بورس»، هر چند هفته گذشته تشديد تنش هاي تجاري بين آمريکا و چين افت سنگين قيمت فلزات پايه را به همراه داشت، با اين حال انتشار گزارش هاي مهم از اقتصاد چين در پايان هفته تا حدودي موجب بازگشت قيمت ها شد.جايي که نرخ رشد ۹/ ۱ درصدي شاخص قيمت مصرف کننده و همچنين نرخ رشد شاخص قيمت توليدکننده در سطح ۷/ ۴ درصد که بالاتر از برآورد کارشناسان بود، موجب بازگشت آرامش نسبي به معاملات اين گروه ها در روز جمعه شد.برخي کارشناسان معتقدند از آنجا که ريزش اخير قيمت فلزات در بازارهاي جهاني دليل بنيادي نداشته است، کوچک ترين پالس از توافق چين و آمريکا مي تواند معاملات اين بازارها را به طور کلي تغيير دهد.
    
     چه خبر از ديگر گروه ها؟
    همان طور که اشاره شد، گروه خودرو ديروز شاهد ورود نقدينگي نسبتا قابل توجهي به معاملات سهام زيرمجموعه بود. اين صنعت در صدر جدول صنايع با بيشترين حجم و ارزش معاملات قرار گرفت و عنوان برترين صنعت بورسي را به خود اختصاص داد.مطابق آنچه اشاره شد، دليل بنيادي خاصي براي ورود نقدينگي بورس بازان به اين گروه ارزيابي نمي شود، از اين رو سهامداران بايد ريسک حضور سهامداري اين شرکت ها به خصوص در شرايط فعلي را بپذيرند.
    طي معاملات روز شنبه نماد تازه وارد بورس «پارس» همچنان خبر ساز بود. «پارس» که روز چهارشنبه هفته گذشته وارد بورس شد، ديروز با افزايش قيمت در سقف مجاز روزانه مواجه شد و صدر نشين نمادها با بيشترين تاثير مثبت در محاسبه شاخص کل بود. اين نماد پس از رکوردشکني در تعداد سهامدار در روز عرضه اوليه، در معاملات ديروز نيز رکورد تازه اي را خلق کرد. به اين ترتيب ارزش تقاضا در صف خريد اين نماد ديروز از ۴۲۲۰ ميليارد تومان فراتر رفت. اين رکورد پيش از اين متعلق به نماد «پرداخت» با رقمي در حدود ۳۰۰۰ ميليارد تومان بود.
    
    

    
    جابه جايي پرريسك نقدينگي در بورس / شاخص سهام ۵۸۸ واحد كاهش يافت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بارآثار ديگري از "زهرا رحيمي"

  استراحت بورس پس از ۶ جهش / شاخص سهام ۲۴۰۹ واحد كاهش يافت
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  صعود بورس نزول سكه و ارز / شاخص سهام هفته را با رشد ۱۹۱۴ واحدي آغاز كرد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  شاخص سهام ۱۳۶۳ واحد افت كرد: چهار ضلعي ريزش بورس
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 11/6/97
مشاهده متن    
  صعود بورس از جبهه متفاوت / شاخص سهام ۱۰۵۹ واحد افزايش يافت
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 28/5/97
مشاهده متن    
  بازار سهام در انتظار موج سوم؟ / «دنياي اقتصاد» دو دوره رونق بورس ۹۷ را بررسي كرد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جهان گستر
متن مطالب شماره 173، مرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است