|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: تداوم روند نزولي شاخص سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
تداوم روند نزولي شاخص سهام


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تداوم نزول قيمت ها بود. ديروز هر چند بازار جو بهتري داشت اما نمادهاي بزرگ بازار نتوانستند در مقابل کاهش قيمت جهاني فلزات مقاومت کنند. ديروز همچنان نمادهاي فلزي - معدني با کاهش قيمت خود شاخص کل را در مسير نزولي سوق دادند. به اين ترتيب نمادهاي ملي مس، گل گهر، فولادمبارکه، چادر ملو، سرمايه گذاري غدير و هلدينگ نفت و گاز پارسيان شاخص را به ميزان ۵۸۸واحد معادل بيش از ۵/ ۰ درصد به عقب راندند.به اين ترتيب شاخص سهام در پايان معاملات ديروز به رقم ۱۰۸هزار و ۹۱۷ واحد رسيد.ديروز همچنين شاخص کل هم وزن ۵۱ واحد رشد کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۳۸۳ واحد رسيد.در بازار ديروز مهم ترين تحول صف خريد قابل ملاحظه پتروشيمي پارس بود. اين شرکت ديروز در ابتداي وقت معاملاتي صف خريد بيش از يک ميليارد سهمي را تجربه کرد. همچنين ديروز ديگر پتروشيمي تازه وارد بازار سرمايه يعني پتروشيمي غدير به دليل رسيدن به رشد ۲۰درصدي قيمت متوقف شد.
    در گروه بانکي ديروز بانک پارسيان از تعديل پيش بيني سود هر سهم سال مالي جاري خبر داد و متوقف شد.«وپارس» درحالي براي هر سهم سال مالي اسفند جاري ۲۰ ريال زيان پيش بيني کرده بود که اين متغير مهم را با تعديل چشمگير به سود تبديل و اعلام کرد پيش بيني سود هر سهم ۳۸ ريال است که عمدتاناشي از کنترل هزينه هاي عمومي و اداري و وصول مطالبات است.
    در تحولات پيرامون بازارسهام ، رئيس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به دستور رئيس جمهوري به اين نهاد، در نامه اي ۱۲ بسته اجرايي برنامه جامع پيشنهادي به منظور مقابله با آثار تحريم ها را ارائه کرد. هشتمين بسته پيشنهادي که محمدباقر نوبخت درخصوص برنامه هاي جامع مقابله با آثار تحريم ها به نهاد رياست جمهوري پيشنهاد داد، موضوع واگذاري دارايي هاي مازاد دولت به مردم در قالب سهام و املاک مازاد است.فروش سهام و املاک مازاد دولت موضوع مرتبط به بازار سرمايه است و سازمان بورس و اوراق بهادار براي واگذاري اين اموال با هدف مقابله با آثار تحريم ها، برنامه هايي را در دست بررسي دارد.
    در همين زمينه، مدير نظارت بر بورس هاي سازمان بورس با تاکيد بر اينکه سازمان بورس برنامه جامعي براي مقابله با آثار تحريم ها بر اقتصاد کشور دارد، گفت: در ۱۲ بسته ارسالي رئيس سازمان برنامه و بودجه براي رئيس جمهوري، بازار سرمايه نيز يکي از بسترهايي معرفي شده است که از طريق آن مي توان با آثار سوء تحريم ها مقابله کرد.محسن خدابخش درخصوص برنامه ريزي هاي اين سازمان در شرايط خاص اقتصادي کشور گفت: با توجه به اينکه پيش از تهيه اين بسته توسط سازمان برنامه و بودجه، رئيس جمهوري نيز به لزوم واگذاري سهام و اموال مازاد دولت در بازار سرمايه اشاره کرده بود، سازمان بورس از همان مقطع تصميم به تدوين برنامه اي در اين رابطه گرفت.
    وي ادامه داد: با توجه به بررسي هاي انجام شده احتمالا اموال و سهام مازاد دولت در قالب واحدهاي چند صندوق سرمايه گذاري به فروش خواهد رسيد.مدير نظارت بر بورس هاي سازمان بورس با تاکيد بر اينکه طرح يادشده هنوز نهايي نشده و در حال بررسي است، تصريح کرد: اصل موضوع تجميع دارايي هاي دولت و فروش آنها در قالب واحدهاي صندوق هاي سرمايه گذاري در بازار سرمايه است اما هنوز رقم دقيقي از اين دارايي ها در دسترس نيست.
    در گروه بانکي همچنين دولت هند با تاسيس بانک ايراني موافقت کرد.روزنامه هندي «ايندين اکسپرس» روز شنبه گزارش داد که وزير دارايي اين کشور بانک مرکزي هند را مجاز دانست تا قبل از آغاز تحريم هاي آمريکا عليه ايران، با تاسيس يک شعبه از بانک ايراني پاسارگاد در اين کشور و به طور مشخص در بمبئي موافقت کند. ديروز در اين گروه همچنين موسسه اعتباري کوثر دلايل تعديل منفي سود هر سهم خود را اعلام کرد. نظر به عدم افزايش منابع بانک و محدوديت هاي تعيين شده درخصوص خروج از بنگاهداري و نبود امکان نرخ گذاري تسهيلات متناسب با بهاي تمام شده منابع عملا دستيابي به سود پيش بيني شده براي عملکرد منتهي به ۲۹ اسفند ۹۶ امکان پذير نشد لذا سود مذکور کاهش يافته است. مانده مطالبات از دولت ناشي از حساب هاي دريافتني مربوط به فروش برق نيروگاه هاي تمليکي به شرکت مديريت شبکه برق است. رقم عمده مبلغ مذکور، مربوط به سنوات گذشته بوده که در اطلاعات ۹ ماهه در سرفصل تسهيلات اعطايي و مطالبات از دولت طبقه بندي شد. در پايان سال نظر به الزام طبقه بندي در سرفصل مجزا در سرفصل مطالبات از دولت طبقه بندي شده است.
    در گروه معدني ديروز گل گهر قرارداد خريد ۱۰ دستگاه لکوموتيو را از يک شرکت چيني امضا کرد. بر اساس اين خبر، همزمان با سفر مديرعامل و رئيس هيات مديره شرکت معدني و صنعتي گل گهر به چين، قرارداد خريد ۱۰ دستگاه لکوموتيوDF۸BI از شرکت کيشويان چين با حضور ناصر تقي زاده مديرعامل شرکت گل گهر، ياري رئيس هيات مديره شرکت گل گهر و سليم نيا مديرعامل شرکت نماد ريل گستر در شهر چانگجوي چين امضا و نهايي شد.در گروه حمل ونقل توسعه خدمات بندري و دريايي سينا در مجمع خود با تقسيم سود ۱۲۳۰ ريال مواجه شد.
    در گروه سيماني، سيمان قائن ديروز بعد از تصويب افزايش سرمايه از مبلغ ۵۳ ميليارد و ۲۲۲ ميليون ريال به ۲۵۰ ميليارد ريال (معادل ۳۷۰ درصد) بازگشايي شد.بررسي ها نشان مي دهد ۱۵۰ ميليارد ريال از محل مطالبات و آورده نقدي و ۴۶ ميليارد و ۷۷۸ ميليون ريال از سود انباشته تامين خواهد شد.در مجموع بازار روز شنبه بازاري منفي بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکه و اوراق مشارکت) در بورس به ۱۷۷ميليارد تومان و در فرابورس به ۱۶۰ميليارد تومان بالغ گرديد.
    
    جنب پل حافظ : تداوم روند نزولي شاخص سهام
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي بهينه سازي در مهندسي عمران
شماره 4 (پياپي 904)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است