|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: سه پلان سازمان براي رونق بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» بررسي كرد: سه پلان سازمان براي رونق بورس
    
    دنياي اقتصاد : عرضه هاي اوليه همواره به عنوان امري جذاب و فرصتي مناسب براي کسب بازدهي در بورس هاي دنيا به شمار مي رود و از اين رو از اهميت بسزايي براي فعالان بازار سرمايه برخوردارند. در اين ميان، رصد شرايط حاکم بر بازار در جهت تعيين فرصت مناسب براي عرضه اوليه سهام، لازم است تمرکز بر پذيرش شرکت هايي که از جذابيت بالايي برخوردارند، مورد توجه سياست گذار قرار گيرد. به اين ترتيب يکي از اقدامات ارزشمند مقام سياست گذار در تمامي دوره ها، تمرکز بر چنين بازويي براي پايداري رونق سهام است. موضوعي که در هفته هاي اخير مد نظر سياست گذار قرار داشته است. علاوه بر اين ايجاد مشوق هاي عمومي در بازار سرمايه و همچنين توسعه ابزارهاي مالي از ديگر راهکارهاي جذب نقدينگي به بازار سهام است.رئيس سازمان بورس ديروز در صحبت هايي عرضه اوليه شرکت ها با فرصت کسب بازدهي براي سهامداران را از اولويت اين نهاد عنوان کرد. امري که مي تواند در شرايط فعلي نقدينگي را به سوي بورس هدايت کند.
    بايد توجه داشت ورود شرکت هاي بزرگ که البته از جذابيت هاي بنيادي مناسبي برخوردارند، نقدينگي قابل توجهي را جذب بازار سرمايه مي کند. نقدينگي که در شرايط کنوني در ميان بازارهاي سفته بازانه همچون بازار ارز و سکه سرگردان است. نتيجه جذب اين نقدينگي به سهام، بازاري بزرگ و پويا است که زمين بازي معامله گران حرفه اي بازار را وسعت و گزينه هاي بيشتري پيش روي سرمايه گذاران قرار مي دهد.
    در اين خصوص رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت وگويي با خبرگزاري دانشگاه آزاد (آنا)، با بيان اينکه تقويت عرضه هاي اوليه در بازار سهام با هدف ايجاد جذابيت در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: علاوه بر حضور پررنگ تر شرکت هاي سودده، سعي مي شود بنگاه هايي در بازار حضور پيدا کنند که به لحاظ بازدهي براي سهامداران جذابيت داشته باشند. شاپور محمدي اضافه کرد: سازمان با هدف هدايت صحيح نقدينگي درصدد تقويت عرضه هاي اوليه است. به اين ترتيب دقت در عرضه هاي اوليه براي حضور شرکت هاي پربازده افزايش مي يابد. تسريع و تسهيل در عرضه هاي اوليه قطعا نبايد منجر به کاهش دقت در پذيرش شرکت ها شود.
    محمدي با بيان اينکه تامين سرمايه ها براي حضور جذاب تر شرکت ها و معرفي صحيح آنان، اقدام مي کنند، گفت: شرکت هايي که براي اولين بار درخواست ورود به بازارسهام دارند، بايد داراي جذابيت و سوددهي بالايي باشند. لزوم حمايت از بازار سرمايه در روزهاي گذشته به مراتب مورد تاکيد سياست گذاران و در صدر آن رئيس جمهوري قرار گرفته است. به اين ترتيب در شرايطي که دولت در حال ترغيب سرمايه گذاران براي ورود به بازار سرمايه هستند، بجاست که سازمان بورس اوراق بهادار نيز خود را براي اين هدف آماده کند. افزايش جذابيت بازار با ورود شرکت هاي بزرگ و جذاب يکي از راهکارهاي حرکت دادن نقدينگي به سمت بورس است. چرا که رفتارهاي انفعالي نمي تواند رونق بازار را در پي داشته باشد. در حال حاضر طبق اعلام بورس اوراق بهادار تهران، چندين شرکت آماده عرضه اوليه در بورس هستند. شرکت هايي که عمدتا با در اختيار داشتن شرايط بنيادي مناسب، پتانسيل خوبي براي رشد قيمتي دارند و همگي مي توانند ضمن عرضه موفق، زمينه توسعه عرضي بازار سهام کشور را فراهم آورند. نتيجه جذب نقدينگي جديد به اين بازار نيز در نهايت بازاري بزرگتر و پوياتر است که گزينه هاي بيشتر و جذاب تري را در اختيار معامله گران حرفه اي قرار مي دهد. در عين حال چنين بازاري مي تواند سبب جذب سرمايه گذاران خارجي شود.
    
    مشوق هاي جديد براي ورود پول تازه
    رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در بخشي ديگر از سخنان خود بر لزوم ايجاد مشوق هاي عمومي در بازار سرمايه تاکيد کرد. وي در اين خصوص با تاکيد بر مديريت نقدينگي کشور با ايجاد مشوق هاي جديد در بازار سرمايه گفت: اين مشوق هاي جديد موجب ورود نقدينگي هاي جديد در بورس خواهد شد. چندي پيش نيز شوراي هماهنگي اقتصادي، با اخذ تصميماتي در اين خصوص، گامي رو به جلو برداشت. کاهش ماليات بر فروش سهام به مدت يک سال و همچنين معافيت مالياتي بر سود تقسيم نشده شرکت ها به منظور استفاده در طرح هاي توسعه اي دو تصميم اين شورا بودند که مي توانند با هدايت نقدينگي به سمت بازار سهام، رونق آن را به دنبال داشته باشند. بر اساس اين مصوبات قرار است به مدت يک سال ، نرخ ماليات فروش سهام و حق تقدم سهام با کاهش ۸۰ درصدي (از ۵/ ۰ درصد ارزش فروش به ۱/ ۰ درصد) همراه شود. همچنين در ادامه مصوب شد، در صورتي که شرکت ها تصميم بگيرند بخشي از سود تقسيم نشده خود را به حساب سرمايه منتقل کنند و با افزايش سرمايه شرکت، به اجراي طرح هاي توسعه بپردازند، از ماليات بر درآمد آن بخش که به افزايش سرمايه تخصيص يافته است، معاف شوند. در ادامه اثرات اين دو تصميم در معاملات سهام بررسي مي شود. مصوباتي که سه شنبه گذشته، در گزارش «دنياي اقتصاد» تحت عنوان «پالس سياست گذار به رونق بورس» مورد بررسي قرار گرفت. به اعتقاد کارشناسان، اين دو تصميم مهم اخذ شده توسط مقام سياست گذار، نقشي اثرگذار در رونق پايدار معاملات سهام دارد. در عين حال، در کنار اثرات واقعي چنين تصميماتي، حمايت سياست گذار از بورس مي تواند اثرات رواني بالقوه اي بر روند بازار داشته باشد.
    
    توسعه ابزارهاي مالي در بازار سهام
    در بخشي ديگر از اين گفت وگو، محمدي با بيان اينکه تامين مالي از طريق بازار سرمايه براي بخش خصوصي و بنگاه هاي اقتصادي ارزان تر و جذاب تر است، افزود: سعي مي شود منابعي که در بخش هاي غيرمولد اقتصادي فعال هستند را از طريق ابزارهايي نظير اوراق مرابحه، اجاره مالي و ساير ابزارهاي مالي اسلامي به سمت توليد و بخش هاي مولد اقتصاد هدايت کنيم.
    طبيعتا يکي از ويژگي هاي بارز بازار سرمايه، تنوع يا پتانسيل لازم براي تنوع بخشي و فراهم آوردن رضايت سرمايه گذاراني است که انتظارات متفاوتي دارند. در يک تقسيم بندي کلي، ابزارهاي مالي قابل معامله در بورس ها در دو دسته ابزار سرمايه اي مثل سهام، ابزار بدهي مانند اوراق قرضه و ابزار مشتقه جا مي گيرند. در حال حاضر به اعتقاد بسياري از کارشناسان و فعالان بازار سرمايه، بازار سهام ايران به دليل کمرنگ بودن تنوع ابزارهاي مالي همچون اختيار (option)، آتي (future) و... بازاري پرريسک است. توسعه بازار بدهي مي تواند نقدينگي قابل توجهي را از بازارهاي موازي جذب بازار سرمايه کند. موضوعي که در زمان رکود بورس کاملا محسوس است. وجود يک بازار بدهي بزرگ و توسعه يافته در زماني که بازار سهام شاهد افت قيمت ها است، مي تواند مانع از خروج نقدينگي از اين بازار شود؛ چرا که، اوراق بدهي با توجه به جذابيتي که براي سرمايه گذاران دارند، سبب جذب نقدينگي به اين بازار مي شوند. انتشار اوراق بدهي يکي از متداول ترين روش هاي تامين مالي بلندمدت و ميان مدت بنگاه هاي اقتصادي است به طوري که در کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه سهم بالايي از سبد تامين مالي شرکت ها را تشکيل داده و ميزان آن از سهم تسهيلات بانکي بيش تر است. با وجود اين در حال حاضر سهم اوراق بدهي شامل اوراق مرابحه، مشارکت، مضاربه، اسناد خزانه اسلامي و.... از تامين مالي بخش هاي مختلف پروژه هاي دولتي و خصوصي بسيار ناچيز است.
    ابزارهاي مشتقه شايد يکي از مهم ترين و متداول ترين ابزارها براي پوشش ريسک سرمايه گذاران در بازارهاي مالي معتبر دنيا است. اين ابزار که در کشور ما کمتر مورد استفاده قرار گرفته اند، در بورس هاي مهم و پيشرفته دنيا در راستاي جلوگيري از نوسانات شديد و نامعقول بسيار مورد بهره برداري قرار گرفته اند. هر چند در سال هاي اخير برخي از اين ابزارها در بورس تهران راه اندازي شده اما مي توان گفت بازار مشتقه هنوز در بورس تهران پا نگرفته است. در اقتصاد ايران، عمده بار تامين مالي بر منابع و تسهيلات بانکي متکي است. اين امر ضمن فشار آوردن بر منايع بانک ها و محدودکردن توان آنها در انجام بهينه فعاليت هايشان، موجب مي شود استفاده از ظرفيت هاي عظيم بازار سرمايه مغفول بماند. هر چند طي دهه اخير، بازار سرمايه جايگاه مناسبي در تامين مالي کشور پيدا کرده است، اما همچنان تا رسيدن به جايگاه مطلوب فاصله دارد.
    «دنياي اقتصاد» بررسي کرد: سه پلان سازمان براي رونق بورس
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي كاربردي در شيمي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است