|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: آيا روش هاي مديريتي تان مناسب است؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


براي مديران براي تازه كار 
آيا روش هاي مديريتي تان مناسب است؟
براي صد ساله شدن بايد نخست متولد شد(بخش صد و بيستم)

مترجم: سيدحسين علوي لنگرودي
برگرفته از: Asked Manager.com

در زندگي كاري هر مديري موقعيت هايي پيش مي آيد كه طي آنها مدير احساس مي كند يك جاي كارش مي لنگد و شركت يا تيم تحت رهبري او آنچنان كه بايد و شايد خوب كار نمي كند و ضعف هايي جدي در اين مجموعه وجود دارد. اين احساس در ميان مديران جوان و كم تجربه اي كه معمولا از اعتماد به نفس و تجربه كمتري برخوردارند بيشتر مشاهده مي شود. به هر حال آگاهي به موقع مديران تازه كار از اين نقاط ضعف و نواقص مي تواند نقش بسزايي در كنترل و محدودسازي پيامدهاي منفي ناشي از آنها داشته باشد و آينده مديريتي شان را تا حد زيادي تضمين كند. حال سوال اينجاست كه يك مدير چگونه مي تواند اين مشكلات و علائم را تشخيص دهد؟

علامت اول: نتايج كاري شركت تان پايين تر از حد انتظار است: در هر كسب و كاري، نتايج و دستاوردهاي كاري به عنوان معيار اندازه گيري و چوب محك تلقي مي شود. بنابراين چنانكه شركت تحت رهبري شما به طور پيوسته عملكردي ضعيف تر از حد انتظار ارائه مي دهد بدانيد كه مشكل از كاركنان تان نيست، بلكه اين سبك اعمال مديريت تان بر كاركنان است كه آنها را به سمت ارائه عملكردي ضعيف سوق داده است. در اين حالت شما بايد موارد زير را مد نظر داشته باشيد:

*خيلي زود قضاوت نكنيد. يكي از اشتباهات رايج بين اغلب مديراني كه شركت هاي تحت رهبري شان دچار مشكل و ضعف هستند اين است كه آنها به شكلي عجولانه در اين مورد تصميم گيري مي كنند و عمدتا تقصير را بر گردن كارمندان زيردست خود مي اندازند در حالي كه در چنين موقعيت هايي مديران بايد انتقاد كردن را از خود و روش هاي مديريتي شان شروع كنند.

*از سرزنش كردن و مقصر دانستن عواملي كه خارج از كنترل تان هستند بپرهيزيد. بعضي از مديران كه شركت شان دچار مشكل و زيان مي شود به شكلي ناشيانه عوامل بيروني مانند ورود محصول جديد از سوي رقبا به بازار يا نابساماني هاي اقتصادي در كشور يا حتي جهان را در رقم خوردن مشكلات دخيل مي دانند.چنين توجيهاتي نه تنها دردي را از شركت دوا نمي كند، بلكه موجب غفلت مديران از ريشه اصلي مشكلات و نواقص مي شود.

*مقصر مشكلات موجود هميشه اول مدير است و بعد شايد كاركنان! هر وقت مشكلي در مجموعه زير نظر شما رخ داد به ياد داشته باشيد اين شما هستيد كه اين مجموعه را مديريت مي كنيد و اگر مشكلي وجود دارد در وهله اول تقصير آن متوجه شماست و در درجه بعد شايد كاركنان مقصر باشند كه در اين حالت نيز اگر كارمندي دچار اشتباه يا كم كاري شد باز هم مقصر اصلي شماييد و نه هيچ كس ديگر.

علامت دوم: جريان ايده هاي جديد در شركت تان كند است يا اصلا وجود ندارد: سازمان هاي امروز بدون تزريق ايده هاي نو و خلاقانه خيلي زود از بين خواهند رفت و راه به جايي نخواهند برد. براي حل مسائل و چالش هاي جديد به ايده هاي جديدي نياز هست و آن كسي كه مي تواند و بايد براي ورود و رواج ايده هاي نو در درون سازمان زمينه سازي كند كسي نيست مگر مدير مجموعه. اين مدير مجموعه است كه مي تواند محيط مناسبي را براي زايش و پرورش ايده هاي نو ايجاد كند. براي ايجاد چنين محيطي به موارد زير توجه داشته باشيد:

*به دام سخن گفتن به جاي شنيدن نيفتيد: يكي از دام هاي مهلكي كه در برابر مديران پهن مي شود به وجود آمدن اين احساس در آنهاست كه آنها بيشتر و بهتر از كارمندان شان مي فهمند و آنها هستند كه بايد سخن بگويند و ديگران بايد گوش كنند اما واقعيت آن است كه اگر مديري به دنبال حل مسائل و چالش هاست بيش از هر چيزي به ايده ها و راه حل هاي نو نياز دارد كه اين ايده ها بايد از جانب كاركناني ارائه شود كه از نزديك دستي بر آتش دارند. پس بايد به كاركنان تان فرصت اظهار نظر و ايده پردازي نامحدود بدهيد.

*جو هراس از نوآوري و ايده پردازي در مجموعه تحت رهبري تان را بشكنيد: اگر عملكرد شما در گذشته به گونه اي بوده كه موجب رنجش و حتي تنبيه افرادي كه در كارشان نوآوري و ابتكار داشته اند شده بدانيد كه مرتكب اشتباهي بزرگ شده ايد.شما به عنوان يك مدير بايد از كساني كه به دنبال تجربه كردن و آزمودن روش هاي جديد براي انجام كارها مي زنند به شدت حمايت كنيد نه اينكه آنها را از اين كار بترسانيد. حتي اگر تجربيات جديد به شكست هم منتهي شد شما بايد به جاي مجازات عامل، اين شكست را به فرصتي براي يادگيري سازماني تبديل كنيد.

علامت سوم: كاركنان تان از شما و از همديگر فاصله دارند و غريبه اند: اگر در جريان بازديد از محل كار افرادتان حس كرديد كه رابطه بين آنها با هم و همچنين با شما عاري از صميميت است و اعتماد متقابل بين شما و آنها وجود ندارد بايد در سبك مديريتي تان تجديدنظر كنيد چرا كه اين وظيفه مدير است كه با ايجاد جو اعتماد بين كاركنان آنها را به اجزاي تشكيل دهنده يك من برتر تبديل كند. اين وظيفه در مورد مديري كه به تازگي به يك مجموعه پيوسته ابعاد حساس تر و كليدي تري پيدا مي كند چرا كه شناخت كاركنان از چنين مديري اندك است و اعتمادي بين آنها از پيش شكل نگرفته است. در اين حالت اگر مديري نتواند در رابطه بين خود و كاركنان اعتمادسازي كند به طور حتم نمي تواند چنين اعتمادي را در بين خود كاركنان نيز به وجود بياورد و همين مساله موجب كمرنگ شدن كار تيمي در درون سازمان مي شود.

علامت چهارم: افرادتان مثل روبات كار مي كنند و هيچ گونه احساس و هيجاني از خود بروز نمي دهند: بعضي از مديران به اشتباه فكر مي كنند كه اگر تمام كاركنان شان سرشان در كار خودشان باشد و دقيقا مثل روبات ها مشغول كار كردن هستند همه چيز بر وفق مراد است و بهره وري بالاست. اين تلقي كاملا اشتباه است، چرا كه كار بدون هيجان و علاقه به سرعت موجب فرسودگي و خستگي و دلزدگي كاركنان خواهد شد. براي جلوگيري از ايجاد چنين جوي لازم است:

*روحيه شادكاري و با هيجان كار كردن را در زيرمجموعه هايتان تقويت كنيد.كاركنان تان نياز دارند كه به روشني دريابند كه كاري كه انجام مي دهند، بخشي از يك رسالت و ماموريت بزرگ و مهم است.

*با كليه كاركنان تان به طور پيوسته ديدارهاي رو در رو و صميمانه داشته باشيد و آنها را در جريان احوالات شركت قرار دهيد.

* موفقيت ها و دستاوردهاي كاري را به همراه كاركنان تان جشن بگيريد و به آنها ثابت كنيد كه آنها را در پيشرفت امور سهيم مي دانيد.

آيا روش هاي مديريتي تان مناسب است؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم آبزي پروري ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 11)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است