|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: سمت و سوي قيمت مسكن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


سمت و سوي قيمت مسكن


نويسنده: حميد ياري *


     اقتصاد کشور در حال حاضر دچار نوسانات بالايي است که برخي به دلايل مشکلات سياسي تحميل شده و برخي به دليل سرباز کردن مشکلات نهفته گذشته به وجود آمده است. اين نااطميناني ها باعث شده هرگونه پيش بيني آينده ناممکن بوده، يا با واريانس بالايي همراه باشد. بازار مسکن نيز تابع شرايط فوق بوده و به نظر نمي رسد اين اتفاقات به دليل شرايط سيکلي داخل بازار مسکن به وجود آمده باشد. اما با توجه به شرايط فعلي بازار مسکن و مدنظر قراردادن سناريوهاي مختلف سعي خواهد شد نگاهي داشته باشيم بر شرايط آتي اين بازار.
    طبق آخرين گزارش تحولات بازار مسکن که در خردادماه سال ۱۳۹۷ و توسط اداره بررسي ها و سياست هاي اقتصادي بانک مرکزي تهيه و منتشر شده است، تعداد معاملات آپارتمان هاي مسکوني شهر تهران در خرداد امسال به ۹/ ۱۴ هزار واحد مسکوني رسيد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۱/ ۲۲ و ۱/ ۳ درصد کاهش نشان مي دهد. در ماه مورد گزارش، متوسط قيمت خريد و فروش يک مترمربع زيربناي واحد مسکوني معامله شده از طريق بنگاه هاي معاملات ملکي شهر تهران ۱/ ۶۵ ميليون ريال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب۹/ ۸ و ۸/ ۴۵ درصد افزايش نشان مي دهد. در حاليکه در ارديبهشت سال ۱۳۹۷، تعداد معاملات آپارتمان هاي مسکوني شهر تهران به ۱/ ۱۹ هزار واحد مسکوني رسيده بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۷/ ۲۷۸ و ۷/ ۱۶ درصد افزايش نشان مي داد. بنابراين شرايط خاصي را در بازار خرداد ماه شهر تهران شاهد بوديم که همزمان رشد قيمت بالا به همراه کاهش شديد معاملات را در آن شاهد بوديم. حتي با در نظر گرفتن شرايط خاص خرداد ماه و ماه رمضان که درصد کاهش معاملات در آن طبيعي است، اين افزايش قيمت توام با کاهش معاملات اگر در تيرماه هم ادامه يابد تا حدودي مي تواند روند حرکتي بازار را نشان دهد.
    يکي ديگر از ويژگي هاي مهم دوره کنوني رونق مسکن کمبود فروشنده يا به اصطلاح فايل فروش در بازار است. به دليل شرايط خاص حاکم بر بازار و نااطميناني بالايي که در بازارهاي مختلف وجود دارد، بسياري از افراد ترجيح مي دهند دارايي هاي فيزيکي خود را به دارايي غير از ريال تبديل کنند. در اين شرايط مشاهده مي شود که فروشندگان و سازندگان يا قيمت بسيار بالايي را براي ملک خود در نظر گيرند يا به طور کلي ملک خود را به بازار عرضه نمي کنند. همين شرايط باعث شده خريداران حاضر نباشند ملکي که مورد پسندشان نيست را با قيمت غيرمنصفانه خريداري کنند.همچنين از ابتداي زمستان ۹۶ به دنبال مشکلاتي در تسويه ارزي در امارات، نوساناتي در بازار ارز و متعاقبا سکه، طلا و خودروي خارجي به وجود آمد که با پيش بيني خبر خروج آمريکا در ارديبهشت اين نوسانات شدت يافت. اين افزايش قيمت ها باعث رشد بالاي ارز و طلا شد که افزايش قيمتي بيش از مسکن در اين بازارها را به دنبال داشت و همچنين با توجه به خاصيت آستانه اي تقاضاي مسکن که باعث مي شود با هر مبلغي نتوان در بازار مسکن خريد کرد و خاصيت نقدشوندگي بالاي سکه و ارز در حال حاضر اين بازار ها بيشتر موردتوجه سرمايه گذاران است. نکته مهم آخر کاهش قدرت خريد شديد خريداران مسکن است. با توجه به آمار و اطلاعات در مناطق يک تا شش قيمت معاملات بيش از متوسط شهر تهران بوده و در ساير مناطق کمتر از متوسط شهر بوده است. به طور کلي درصد معاملات در مناطق يک، ۲، ۴ و ۵ از کل معاملات شهر تهران در خرداد ۹۷ در حدود ۴/ ۳۴ درصد بوده، در حالي که همين درصد در سال پيش ۴/ ۴۱ درصد بوده است که بيانگر کاهش دو درصدي در سهم معادلات اين مناطق از کل معاملات و حرکت به سمت ساير مناطق بوده است. دليل اين امر نيز افزايش بيش از حد اين مناطق و کاهش قدرت خريد خريداران بوده است.اما اينکه در ادامه چه اتفاقي خواهد افتاد به چند متغير مهم بستگي دارد. اولين متغير شرايط سياسي کشور است. سناريوي مطلوب اين است که تا پايان سال با تدبير سياسي آمريکا به برجام برگردد که البته احتمال تحقق پاييني دارد.
    سناريوي محتمل تضمين اروپا براي خريد درصد خاصي از نفت کشور و اجازه دريافت ارز حاصل از فروش نفت و صادرات از يک بانک اروپايي به داخل کشور است و سناريوي بعيد خروج ايران از برجام است. دومين متغير افزايش دوباره نرخ بهره بانکي است که به نظر نمي رسد در شرايط فعلي تاثيري بر بازار داشته باشد لذا با در نظر گرفتن موارد فوق و کاهش شديد معاملات در خرداد ماه که همراه با افزايش قيمت بود، به نظر مي رسد بازار مسکن در تهران در حال متعادل شدن بين مناطق مختلف است و ساير مناطقي که رشدي کمتر از مناطق بالايي داشته است، در حال کاهش فاصله هستند. در اين بين کاهش شديد عرضه به خصوص عرضه واحدهاي نوساز به دليل عدم عرضه سازندگان و کاهشي که در ساليان گذشته به دليل طولاني شدن رکود مسکن به وجود آمد، باعث کاهش معاملات و افزايش قيمت شده است و به نظر مي رسد بازار از تقاضا ي مصرفي خالي شده و تقاضا ي سرمايه اي و سفته بازي در بازار مسکن حضور دارند که با توجه به ويژگي هاي بازار مسکن به نظر وزن تقاضا کننده سرمايه اي از تقاضاکننده سفته بازي بيشتر باشد و بازارهاي ديگر همچنان جذاب تر از بازار مسکن براي سفته بازان باشد.
    
    *پژوهشگر اقتصاديسمت و سوي قيمت مسکن
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "حميد ياري "

  تاثيرات متفاوت در كوتاه مدت و بلندمدت
حميد ياري *، دنياي اقتصاد 3/8/96
مشاهده متن    
  رفع كمبود «نقدينگي» سازنده هاي مسكن، چگونه؟
حميد ياري*، دنياي اقتصاد 16/8/92
مشاهده متن    
  راهکاري منطقي براي ايجاد امنيت در بانکداري اينترنتي
حميد ياري، دنياي اقتصاد 29/1/91
مشاهده متن    
  تحليل و پيش بيني بر بازار طلا
حميد ياري *، دنياي اقتصاد 5/8/90
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه انشا و نويسندگي
متن مطالب شماره 105، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است