|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: چرخش مسير بازار ارز و سكه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


چرخش مسير بازار ارز و سكه
سكه تمام صعودي شد    
    دنياي اقتصاد : روز شنبه، مسير قيمتي سکه و دلار تغيير کرد. در اولين روز هفته، سکه به کانال ۲ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان بازگشت و قيمت دلار در بازار آزاد نيز به مرز ۸ هزار توماني نزديک تر شد. به گفته فعالان، جوسازي معامله گران پيرامون اظهارات سخنگوي شوراي نگهبان در مورد لايحه اصلاح قانون مبارزه با پولشويي منجر به چرخش قيمتي در بازار سکه و دلار شد. دسته ديگري از فعالان اعتقاد داشتند، معامله گران پس از قطع روند کاهشي ارز و سکه در انتهاي هفته گذشته تصور کردند قيمت ها به کف رسيده اند؛ در نتيجه موقعيت خريد گرفتند.
    روز گذشته، دلار دو کانال افزايش قيمت را تجربه کرد و سکه تمام بهار آزادي يک بار ديگر به بالاي مرز ۲ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان رسيد. در اولين روز هفته، سکه ۱۱۰ هزار تومان افزايش را تجربه کرد و با پرش از ابتداي کانال ۲ميليون و ۷۰۰ هزار تومان به قيمت ۲ ميليون و ۸۱۰ هزار تومان رسيد. يکي از عوامل رشد فلز گرانبهاي داخلي، تغيير مسير دلار و ورود دوباره اين ارز به جاده افزايشي بود. روز گذشته، اين ارز از مرز ۷ هزار و ۷۰۰ تومان فاصله گرفت و اواخر روز به کانال ۷ هزار و ۹۰۰ تومان وارد شد. برخي فعالان ارزي، بازگشت نوسانات افزايشي به بازار ارز و سکه را به جوسازي برخي معامله گران پيرامون صحبت هاي سخنگوي شوراي نگهبان نسبت دادند. به گزارش خبرگزاري «ايرنا» سخنگوي شوراي نگهبان از ايرادات اين شورا به لوايح پالرمو و اصلاح قانون مبارزه با پولشويي خبر داد و گفت: ايرادات در اين لوايح همچنان باقي است. عباسعلي کدخدايي روز شنبه در نشست خبري درباره وضعيت رسيدگي شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام به لايحه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون سازمان ملل متحد براي مبارزه با جرائم سازمان يافته فراملي (پالرمو) افزود: اعضاي شوراي نگهبان علاوه بر ايرادات متعدد بر مواد و بندهاي اين مصوبه، با عنايت به قضايي بودن اين لايحه تاکيد داشتند لايحه اصلاح قانون مبارزه با پولشويي بايد از طريق رئيس قوه قضاييه ارجاع شود، البته ايرادات ماهيتي نيز به آن وارد بود. خبرگزاري ها اين خبر را با تيتر رد FATF از سوي شوراي نگهبان برجسته کردند و معامله گران نيز با حرارت بيشتري به اين خبر پرداختند و همزمان خريدهاي خود را بالا بردند. اين در حالي است که برخي کارشناسان باور دارند، همچنان امکان تصويب قوانين لازم براي بهبود وضعيت در FATF وجود دارد. حتي اين دسته عنوان مي کنند، شوراي نگهبان پرونده FATF را به طور کامل نبسته است و ممکن است با رفع ايرادات عنوان شده و اجماع سه قوه قوانين لازم مورد تاييد شوراي نگهبان قرار بگيرند.با اين حال، عده ديگري از معامله گران باور دارند، اخبار مربوط به FATF تاثير چنداني در نوسانات نداشت. از نظر آنها، پس از چند روز کاهش پياپي، نوسان گيران احساس کردند قيمت به کف رسيده است و با اين تصور خريدهاي خود را افزايش دادند.
    افزايش قيمت سکه در ابتداي هفته در شرايطي رخ داد که دور دوم تحويل سکه هاي پيش فروش از ميانه هفته جاري کليد خواهد خورد. در اين شرايط، احتمال افزايش عرضه سکه مي تواند قيمت اين فلز گرانبها را در بازار تحت فشار قرار دهد. در اين ميان، رئيس اتحاديه سکه افزايش نوسان در بازار سکه و طلا را ناشي از ورود برخي معامله گران به اين بازار دانست که ديگر نمي توانند در بازار ارز با آسودگي خريد و فروش کنند. رئيس اتحاديه فروشندگان و توليدکنندگان طلا و جواهر اعلام کرد که دلالان ميلياردي بازار سکه و طلا، افراد عادي نيستند و پشتوانه هاي خاصي دارند؛ از آنجا که اين افراد ديگر نمي توانند آزادانه در بازار ارز داد و ستد داشته باشند و رصد مي شوند، به بازار سکه و طلا آن هم نه مصنوعات، بلکه طلاي آب شده آمده اند و سرمايه شان را به سکه و طلاي آب شده تبديل و از کشور خارج مي کنند.ابراهيم محمدولي در گفت وگو با «ايسنا» اظهار کرد: پس از آنکه دولت اعلام کرد «اجازه نمي دهد در بازار ارز دلالي و نوسان قيمت ادامه پيدا کند» و نظارت ها بر بازار ارز شدت گرفت، دلالان پول هاي خود را براي اينکه سود بيشتري ببرند يا آنکه راحت تر بتوانند سرمايه شان را از کشور خارج کنند، آن را به بازار سکه وارد کردند.وي افزود: اين دلالان کلان بازار طلا و سکه سرمايه شان را از اين طريق به کشورهاي همسايه منتقل مي کنند و عده ديگري نيز در اين ميان هستند که معاملات ميلياردي کرده و تنها سودشان را به جيب مي زنند؛ چراکه در اين معاملات کالا و سکه اي رد و بدل نمي شود و تنها آنها مابه التفاوت معامله اي که انجام مي دهند را دريافت مي کنند.
    محمدولي تصريح کرد: اين رفتارها در بازار به زيان صنعت بوده و بايد با آنها برخورد شود که با اقدامات انجام شده به نظر مي رسد اوضاع و شرايط بازار طلا و سکه آرام تر و بهتر مي شود و بهتر است که در اين ميان بخش خصوصي و تشکل ها را نيز دخيل کنند تا بتوان مديريت بهتري بر بازار اعمال کرد. رئيس اتحاديه فروشندگان و توليدکنندگان طلا و جواهر با اشاره به تاثير اوراق سکه بر شرايط موجود اظهار کرد: در اين ثبت نام ها بايد به تعهداتشان عمل کنند، در غير اين صورت اثر منفي و رواني بر بازار و ذهن مردم مي گذارد. اين موضوع از ديد بازار و اقتصاد، نتوانسته اثر مطلوبي تاکنون بگذارد. البته شايد مقطعي موثر بوده اما در درازمدت اثر مثبتي نگذاشته و روند کندي داشته است. اميدواريم با سياست هاي مناسب اثر مطلوبي در بازار اقتصاد و کسب و کار بگذارد.
    در روزي که در بازار نقدي سکه، قيمت ها در مسير افزايشي قرار گرفته بودند، معامله گران آتي سکه نيز پس از حدود يک هفته يگ بار ديگر در موقعيت خريد قرار گرفتند. حدود ساعت ۵ بعدازظهر حتي قيمت سکه در معاملات آتي دي ماه به آستانه ۳ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان رسيده بود. افزايش قيمت ها در بازار سکه در روز ابتدايي هفته در شرايطي صورت گرفته است که اين فلز گرانبها در هفته گذشته نزديک به ۳درصد از ارزش خود را از دست داده بود. اين فلز گرانبها ۲ هفته پيش ۱/ ۴ درصد از ارزش خود را از دست داده بود. روند کاهشي سکه در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته شدت گرفته بود؛ به طوري که اين فلز گرانبها در مجموع اين دو روز بيش از ۱۹۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. روز گذشته، نيم سکه و ربع سکه نيز افزايش قيمت را تجربه کردند. روز شنبه، نيم سکه با ۳۰ هزار تومان افزايش به بهاي يک ميليون و ۳۵۲ هزار تومان رسيد. ربع سکه نيز با رشد ۱۳ هزار تومان روي عدد ۷۰۰ هزار توماني قرار گرفت. افزايش قيمت سکه و ساير مسکوکات طلا در شرايطي صورت گرفت که بهاي اونس نشان زيادي از افزايش قيمت در بازارهاي جهاني از خود نشان نداده بود و روز جمعه نيز در نهايت در محدوده هزار و ۲۴۰ دلار به کار خود پايان داده بود.
    
    چرخش مسير بازار ارز و سكه / سكه تمام صعودي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي تونل و فضاهاي زيرزميني
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است