|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: طلا نزديك به قعر يكساله
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


طلا نزديك به قعر يكساله
منحني بازدهي اوراق به كف ۱۱ ساله برخورد كرد


دنياي اقتصاد : فروش دارايي هاي مبتني بر طلا منجر به سقوط بهاي اونس به آستانه قعر يک سال اخير شده است. فلز زرد از ابتداي سال ۲۰۱۸ ميلادي تاکنون، افت ۵ درصدي را تجربه مي کند که بخش اعظم آن در ماه ژوئن ثبت شده بود. بازدهي منفي ۵/ ۳ درصدي ظرف ماه ژوئن از نوامبر سال ۲۰۱۶ ميلادي بي سابقه محسوب مي شود که با توجه به صف فروش شلوغي که در بازار آتي نيويورک وجود داشت، قابل توجيه است.
    طلاي جهاني در يک قدمي پايين ترين سطح يک سال اخير قرار گرفته است. روز گذشته، بر مبناي معاملات رسمي بازارهاي جهاني، هر اونس فلز زرد تا قيمت ۱۲۳۷ دلار به پايين کشيده شد که تنها چند سنت با کف حوالي سال ۲۰۱۷ ميلادي فاصله دارد. به نظر مي رسد برخلاف تنش هاي موجود در بازارها، روند سرمايه گذاري و تقاضا به سود فلز گرانبها پيش نمي رود و بازارهاي جايگزين بيشتر مورد توجه قرار گرفته اند. از ابتداي سال جاري ميلادي تاکنون، بازدهي طلا به منفي ۵ درصد رسيده است. صف فروش در بازار آتي نيويورک و دارايي هاي با پشتوانه طلا در صندوق هاي سرمايه گذاري مشترک قابل معامله در بورس (ETFها)، دليل اصلي افت شديد بهاي اونس به شمار مي رود. ارزش فلز گرانبها در ماه ژوئن سال جاري بالغ بر ۵/ ۳ درصد تضعيف شد که از نوامبر سال ۲۰۱۶ ميلادي بي سابقه بود. تحليلگران «کامرزبنک» ضمن اشاره به کاهش بازدهي طلا در ماه هاي اخير، اميد چنداني به صعود قابل توجه ارزش فلز زرد در کوتاه مدت و ميان مدت (تا ۶ ماه آينده) ندارند.
    
    تداوم فشار دلار بر رقبا
    شاخص دلار به عنوان رقيب اصلي طلا در بازارهاي جهاني در آستانه ثبت چهارمين ماه افزايشي متوالي خود قرار گرفته است. شاخص دلار در طول هفته جاري نوسان زيادي را تجربه کرد؛ اما همچنان جايگاه خود را بالاتر از سطح ۵/ ۹۴ واحدي حفظ کرد تا زمينه لازم براي رشد بهاي اونس فراهم نشود. ين ژاپن که در ماه هاي اخير در برابر صعود دلار مقاومت کرده بود نيز در هفته جاري بيش از ۷/ ۱ درصد در برابر اين ارز تضعيف شد. يوآن چين که براساس برخي گمانه ها به دليل اتکاي بانک مرکزي اين کشور به استفاده از ابزار پولي عليه ابزار تجاري آمريکا، به صورت تعمدي تضعيف مي شود، ظرف هفته جاري نزديک به ۷/ ۰ درصد نسبت به دلار آمريکا تضعيف شد.
    
    رشد صادرات چين به آمريکا
    حجم صادرات چين در ماه ژوئن از پيش بيني ها فراتر رفت و واردات در همين مدت به دليل افزايش تنش هاي تجاري کاهشي شد. ارزش دلاري صادرات ماه ژوئن ۳/ ۱۱ درصد رشد داشت که از نرخ پيش بيني شده در نظرسنجي رويترز (۱۰ درصد) بيشتر بود؛ اما از رشد ماه مي ميلادي (۶/ ۱۲ درصد) پايين تر ثبت شد. از طرفي رشد حجم واردات که پيش از اين ۸/ ۲۰ درصد تخمين زده شده بود با ثبت نرخ ۱/ ۱۴ درصدي منجر به ثبت مازداد تجاري شد. براساس گزارش رسمي وزارت بازرگاني چين، تراز تجاري در ماه ژوئن ۶/ ۴۱ ميليارد دلار مازاد دارد که از ماه دسامبر سال گذشته ميلادي رکورد محسوب مي شود. در شرايطي که جنگ تجاري ميان آمريکا و چين در حال گسترش است، صادرات به ايالات متحده در ۶ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴/ ۵ درصد رشد را به ثبت رسانده است. هر چند اين نرخ سال گذشته از رشد ۳/ ۱۹ درصدي صادرات چين به آمريکا حکايت داشت و نسبت به رشد ۴/ ۵ درصدي سال جاري از شتاب بيشتري برخوردار بود؛ اما همچنان نشانگر وجود نياز و تقاضاي کالاهاي آسيايي در بازار مصرف ايالات متحده است.
    
    منحني بازدهي اوراق در محدوده زرد
    با توجه به داده هاي منتشرشده، تفاوت بازدهي اوراق خزانه داري آمريکا با سررسيد ۱۰ ساله و ۲ ساله کاهش يافت. کاهش فاصله بازدهي ۲ سيگنال مهم در بر دارد. اولين پيام حاصل از خطي شدن منحني بازدهي اوراق، فرارسيدن زمان لازم براي تغيير سياست هاي پولي مالي فدرال رزرو است. کاهش فاصله نرخ بازدهي اوراق کوتاه مدت و بلندمدت به معناي نياز به کاهش شتاب انقباض پولي تلقي مي شود. دومين پيام، کاربرد اصلي اين معيار، پيش بيني احتمال بروز رکود اقتصادي با تاخير ۱۲ ماهه است. چنانچه منحني به سمت خطي شدن پيش برود، احتمال وقوع رکود نيز افزايش مي يابد. در حالتي که منحني معکوس شود (نرخ بازدهي اوراق ۲ساله از نسخه ۱۰ساله سبقت بگيرد)، نشانه قدرتمندي از يک بزنگاه اقتصادي جدي مخابره خواهد شد. اين نشانه آخرين بار در سال ۲۰۰۶ ميلادي (يک سال پيش از بحران مالي بين المللي) ثبت شده بود. در حال حاضر که تفاوت بازدهي اوراق ۲ و ۱۰ ساله به کف ۱۱ سال اخير رسيده (سطح سال ۲۰۰۷ ميلادي)، ريسک خطي شدن منحني بازدهي بيشترين ميزان خود پس از رکود دهه قبل را تجربه مي کند.
    
    رشد تدريجي نرخ مشارکت نيروي کار
    فدرال رزرو نسبت به بازگشت آمريکا به نيروي کار فعال اين کشور اظهار اميدواري کرده است. در واقع، افزايش شهروندان آمريکايي که فعال نيستند اما مايل به عضويت در نيروي کار هستند، نسبت به دهه گذشته (بحران مالي ۲۰۰۷ ميلادي) افزايش يافته است و حتي فضاي لازم براي پيشرفت بيشتر را نيز دارد. جرومي پاول، رئيس فدرال رزرو آمريکا نرخ مشارکت نيروي کار را از سال ۲۰۱۳ در يک سير رو به رشد تدريجي توصيف کرده است که به صورت پيوسته ادامه دارد. به اين ترتيب فضاي بازار کار براي تداوم سياست هاي انقباضي فدرال رزرو مناسب به نظر مي رسد. با توجه به اينکه نرخ مشارکت نيروي کار آمريکا در نرخ بيکاري زير ۴ درصد (با پيک ۸/ ۳ درصد)، لحاظ نمي شد، نرخ بيکاري واقعي بايد اندکي بيشتر از ۴ باشد.
    
    
طلا نزديک به قعر يکساله / منحني بازدهي اوراق به کف ۱۱ ساله برخورد کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد مديريت مدرسه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 9801)، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است