|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: استارت محدوديت هاي الكترود گرافيتي در هند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


استارت محدوديت هاي الكترود گرافيتي در هند
ايران براي تامين نياز خود به مشكل برمي خورد؟    
    دنياي اقتصاد : روز گذشته خبري در شبکه هاي مجازي تحليل و خبررساني حوزه هاي فولاد و سنگ آهن منتشر شد که بر مبناي آن احتمال عدم فروش الکترود گرافيتي به ايران از سوي هند را نشان مي داد. بر اين مبنا اين کشور ممکن است تحت فشار آمريکا فروش اين محصول به ايران را با سخت گيري هاي بيشتري روبه رو ساخته و حتي متوقف سازد. دولت هند عوارض صادراتي ۲۰درصد روي الکترود را مصوب کرده، ولي اجراي آن را مشروط به دو شرط «گراني قيمت الکترود داخلي نسبت به صادراتي» و «کمبود عرضه به فولادسازان داخل هند» کرده است. اين در حالي است که فعلا توليدکنندگان گرافيت اين عوارض را در توليد محصولشان لحاظ نکرده اند. اين خبر که توسط کانال خبري و تحليلي «کاموديتي» منتشر شده مي افزايد: قيمت الکترود گرافيتي در سطح جهان در حالي همچنان افزايشي مخابره مي شود که محدوده قيمت هاي ايران بسيار باز بوده و از ۱۷ تا ۳۰ هزار دلار متفاوت است. بر اين اساس عامل رشد قيمت الکترود گرافيتي، قيمت نيدل کک (ماده اوليه توليد اين محصول) است که از ۴۰۰ دلار در هر تن به ۵ تا ۷ هزار دلار در تن افزايش يافته است.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» الکترود گرافيتي به عنوان محصول مياني و لازم در فرآيند توليد فولاد شناخته مي شود که ايران به عنوان کشوري فولادي براي تهيه اين محصول مياني در سنوات گذشته دست به واردات اين ماده از کشورهاي چين و هند زده است. الکترود گرافيتي براي ايران از آن نظر داراي جايگاه ويژه اي است و اهميت پيدا مي کند که صنعت فولاد ايران به دليل ذخاير عظيم گاز طبيعي و سنگ آهن پرعيار نسبت به بقيه کشورها مانند چين، به سمت استفاده از فرآيند احياي مستقيم در توليد فولاد رفته، تا جايي که بخش اعظم فولاد خام کشور (نزديک به ۹۰ درصد) در فرآيند احياي مستقيم توليد مي شود.در فرآيند توليد فولاد به ترتيب مواردي مانند «آهن اسفنجي»، «قراضه»، «برق»، «گاز»، «الکترود گرافيتي» و «آب» از اهميت ويژه اي برخوردارند که البته در فرآيند احياي مستقيم دو کالا اهميت ويژه و مهم تري دارند که از آن جمله به «قراضه» و «الکترود گرافيتي» مي توان اشاره کند.الکترود گرافيتي طي سال ها به دليل برخي محدوديت هاي زيست محيطي چين، افزايش تقاضاي جهاني، پايين بودن جذابيت توليد و حتي فروش قيمت مواد اوليه در سال هاي گذشته با محدوديت توليد روبه رو شده که همين موضوع بر بازارهاي جهاني تاثير بزرگي گذاشت؛ چرا که توليدکنندگان اين محصول به نسبت محدود هستند و اين تغييرات اثرات فوري بر کل بازار مي گذارد.بررسي هاي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد الکترود گرافيتي به اندازه اي که در ايران مهم است در معاملات بازارهاي جهاني فولاد جايگاه چندان خاصي ندارد. در عين حال اين محصول در مقايسه با جايگاهي که معامله محصولاتي مانند نفت،
    پي.وي.سي و قير در روابط تجاري بين تهران و دهلي نو دارند آنچنان از جايگاه ويژه اي برخوردار نيست، با اين حال نقش اين محصول را نمي توان براي توليد فولاد ناديده گرفت.اين محصول در بازه هايي از زمان بين ۱۱ تا ۱۵ برابر قيمت هاي خود رشد پيدا کرد ولي در ادامه اين قيمت ها نسبتا تعديل شدند تا جايي که همه واحدهاي توليد فولاد مي توانند فعاليت هاي توليدي خود را با قيمت اين محصول وفق دهند.از طرف ديگر به اين دليل که قيمت فولاد هم افزايش پيدا کرد و تاثيرگذاري الکترود گرافيتي در فرآيند توليد و هزينه توليد درصد بسيار پاييني را شامل مي شود در فرآيند توليد خلل خاصي ايجاد نکرد، به اين معنا که مصرف کننده هاي الکترود گرافيتي توانستند تکانه رشد قيمت را به سادگي پشت سر گذاشته و هضم کنند، توليد اين محصول در داخل کشور هم به صورت محدود وجود داشته و به سمت توليد بيشتر هم در حال حرکت است.
    با توجه به اين شرايط و در کل مي توان گفت اين محصول براي ايران کالاي بسيار مهمي است، اما در دوره هاي قبلي که استارت رشد قيمت ها براي اين محصول زده شد، برخي از واحدهاي مهم توليدي که مصرف زيادي از اين کالا دارند با هوشياري اين وضعيت را پيش بيني کردند که رشد نرخ خيلي جدي در اين زمينه رخ خواهد داد، به همين دليل و با هدف محافظت کارخانه از نوسان قيمت الکترود گرافيتي اقدام به خريد اين محصول کردند.اما در ادامه اين اقدام باعث ايجاد شرايط خوب و بد بين کارخانه ها شد، در اين ميان کارخانه هايي که با اقدام به موقع در جهت پيش بيني شرايط آينده اقدام به خريد اين محصول کرده بودند از موقعيت خوبي برخوردار شدند و در نقطه مقابل آنها کارخانه و واحدهاي توليدي هم که پيش بيني اين شرايط را نکرده بودند با وضعيت ناخوشايندي روبه رو شدند.
    در حال حاضر در سطح جهاني اين چين و هند هستند که در مورد الکترود گرافيتي يا منابع کربني مانند «گرافيت پتروليوم»، «کک» يا همان «گرافيت» خيلي پيشرفته تر از بقيه کشورها عمل کرده اند. البته اين موضوع به اين معني نيست که ايران در تهيه اين کالا ناتوان باشد به اين دليل که توليدکننده هاي مختلفي در دنيا وجود دارند و تامين الکترود گرافيتي براي ايران تنها از کانال هند رخ نخواهد داد، هرچند کانال هاي جديد دشواري هاي خاص خود را خواهند داشت.در سال هاي گذشته ايران از چين خريد الکترود گرافيتي را انجام مي داد، در سال هاي اخير ولي اين خريد به سمت هند متمايل شده است. البته اين خريدها از کشورهاي اروپايي هم امکان پذير است اما به دليل قيمت بالا مورد توجه ايران واقع نشده است.الکترود گرافيتي نه تنها در صنعت فولاد بلکه در صنايعي مانند «فروکروم»، «فروآلياژها»و «فرو منگنز» هم استفاده مي شود هرچند نوع آن فرق دارد.
    
    چرايي واردات الکترود گرافيتي از هند
    نقل و انتقال ميان ايران و هند در سال هاي گذشته با ارز روپيه به نسبت ساده تر بود به اين دليل که ايران به هند نفت صادر مي کرد و به صورت ارز مبادله اي مي شد اين پول را پس گرفت و به همين دليل جذابيت واردات الکترود از هند بالاتر بود.در حال حاضر عمده صادراتي که ايران به مقصد هند انجام مي دهد اقلامي مانند پي.وي.سي، قير و برخي فرآورده هاي نفتي پتروشيمي را شامل مي شود که اين روند مي تواند زمينه اي را براي تهاتر اين کالا براي ايران ايجاد کند، به اين دليل که جايگاه الکترود گرافيتي براي صنعت فولادسازي ايران هرچند خيلي حياتي نيست ولي نبودن اين محصول باعث مي شود فرآيند توليد فولاد با مشکل روبه رو شود، بنابراين از همين امروز بايد به فکر تهيه اين محصول بود.به گزارش «دنياي اقتصاد» و به نقل از يک منبع آگاه کارخانه هاي توليد فولاد پيش بيني هاي لازم در اين زمينه را کرده اند، به طوري که پيش بيني مي شود در دوران تحريم نيز تا سال هاي طولاني ذخيره قوي اين محصول را داشته باشيم و البته در اين زمينه براي قطع وابستگي کشور به کشورهاي توليدکننده اين محصول اقداماتي از سوي کارخانه هاي فولادسازي در دست برنامه ريزي است.
    استارت محدوديت هاي الکترود گرافيتي در هند / ايران براي تامين نياز خود به مشکل برمي خورد؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي عمران و محيط زيست دانشگاه تبريز
متن مطالب شماره 1 (پياپي 94)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است