|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: ارز ۴۲۰۰ توماني مبناي عرضه محصولات فولاد مباركه در بورس كالا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


ارز ۴۲۰۰ توماني مبناي عرضه محصولات فولاد مباركه در بورس كالا


نويسنده: زهرا مسافر

گروه بنگاه ها : مکانيسم عرضه محصولات فولادي در بورس کالا در سال هاي گذشته همواره از سوي برخي از صنايع پايين دستي با انتقادات بسياري مواجه بوده است. به گونه اي که برخي منتقدان مي گويند شرکت فولاد مبارکه به دنبال کم فروشي و گران فروشي به فعالان پايين دست است.
    محمود اکبري معاون فروش و بازاريابي فولاد مبارکه مي گويد: از آنجا که اين شرکت تامين کننده ورق بسياري از توليدکنندگان نهايي است، در بورس کالا نيز بر اساس مقررات شوراي رقابت و براساس مبناي قيمتي ابلاغ شده نسبت به عرضه نمادهاي ورق هاي گرم عمل مي کند.براي تشريح بيشتر سياست هاي فولاد مبارکه در مورد نحوه عرضه و قيمت گذاري محصولاتش در بورس کالا با محمود اکبري معاون فروش و بازاريابي اين شرکت به گفت وگو پرداختيم که در ادامه مي خوانيد:

    
    آيا عرضه فولاد مبارکه در بورس کالا براساس قيمت توافقي است؟
    عرضه ما در بورس کالا در يکي از نمادهاي ورق گرم شرکت براساس قوانين و مقرراتي است که شوراي رقابت براساس يک مبناي قيمتي ابلاغ کرده است. از اين رو بر اساس مبناي قيمتي شوراي رقابت، کالاهاي خود را در بورس کالا متناسب با ارز ۴هزار و ۲۰۰ توماني عرضه مي کنيم.در نمادهاي ديگر نيز به همين صورت عمل مي کنيم؛ به گونه‎اي که پايه قيمتي براي محصولات ديگر شرکت با مقررات شوراي رقابت متفاوت است، اما در نهايت بر اساس همان ارز ۴هزار و ۲۰۰ توماني عرضه مي شود.يکي از مشکلات عرضه ما در بورس کالا، به صنايع پايين دستي مربوط مي شود. به اين صورت که عرضه کالاهاي فولاد مبارکه را مانند عرضه محصولات طويل نظير ميلگرد يا تيرآهن مي دانند در حالي که با هم متفاوت هستند؛ زيرا محصولات طويل کاملا ساختماني هستند اما مصارف محصولات مبارکه، صنعتي است.هر چه ميزان عرضه فولاد مبارکه روي تابلوي بورس بيشتر شود، امکان برنامه ريزي خريد از صنايع پايين دستي کاهش مي يابد؛ زيرا مشتري در صنعت پايين دستي نمي داند امروز چند تن کالا مي تواند خريداري کند. همچنين عرضه روي تابلوي بورس موجب مي شود مشترياني که از تناژ مصرف پايين تري برخوردارند، حداکثر تناژ قابل خريد را روي تابلو خريداري کنند. به عنوان مثال ما اعلام مي کنيم حداکثر تناژ قابل خريد براي هر مشتري ۳هزار تن است؛ اين درحالي است که اين احتمال وجود دارد که ميزان مصرف ماهانه مشتري مذکور حتي ۳هزار تن نباشد.
    بر اين اساس، شرکت هايي که از توان خريد و توليد بالاتري برخوردار هستند، مي توانند به شرکت هايي مراجعه کنند که توان توليدشان پايين تر است و عملا هر دو به يک شکل مساوي امکان خريد در بورس برايشان فراهم است. اين مشکل در دهه هاي گذشته در فولاد مبارکه حل شده است. به گونه اي که حداکثر بين ۲۰ تا ۳۰ درصد محصولات فولاد مبارکه روي تابلوي بورس عرضه مي شد و براساس آن قيمت، مابقي کالاهاي مبارکه بر اساس توان مصرف بين شرکت ها توزيع مي شد. با اين سياست از تجارت ورق ممانعت مي کرديم.هم اکنون مبناي عرضه ما براساس نرخ ارز ۴هزار و ۲۰۰ توماني است که بسيار مناسب ارزيابي مي شود.به نظرم چنانچه بر اساس تفاهم ۲۰ سال گذشته، فولاد مبارکه ۳۰ درصد از محصولات خود را از طريق بورس عرضه و مابقي را متناسب با قيمت هاي بورس و براساس قوانين و مقررات بورس بين مابقي کارخانه ها توزيع کند، اين روش موجب ثبات بازار خواهد شد.
    
    آيا براي تقاضاي شرکت ها سقف خريد تعيين شده است؟
    بله؛ سقفي براي خريد روي محصولات گرم، سرد، اسلب، شمش و بلوم تعيين شده و براساس نامه معدني وزير صنعت، معدن و تجارت به بورس، فولاد مبارکه و سازمان بورس، اعلام شد که عرضه ها بايد بر اساس چارچوب در نظرگرفته شده صورت بگيرد.
    
    ابلاغيه مذکور محدوديتي براي عرضه هاي فولاد مبارکه ايجاد نمي کند؟
    محدوديتي براي ما ايجاد نخواهد کرد. البته منظور از عرضه فولاد مبارکه، عرضه روي تابلوي بورس و روي مچينگ است که در اين صورت مشکلي نيست. اما اگر فقط عرضه روي تابلوي بورس انجام شود با مشکل مواجه خواهيم شد؛ زيرا علاوه بر اينکه اين نوع عرضه امکان برنامه ريزي براي توليد و خريد را از صنعت پايين دستي مي گيرد، به علت تمايل زيادي که براي خريد محصولات فولاد مبارکه وجود دارد، تلاطم در بازار ايجاد مي شود. بنابراين در مذاکرات تلفني با معاون معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت، مقرر شد کالاهاي فولاد مبارکه مشمول عرضه و مچينگ (هر دو) شود و از اين جهت مشکلي وجود ندارد.
    اما در مورد محصولات سرد شرکت، در هيچ مقطعي از زمان به اين ميزان محصول سرد (ماهانه ۱۰۰ هزار تن) به بازار عرضه نکرديم. در واقع حدود يک ميليون تا يک ميليون و ۱۰۰ هزار تن سالانه محصول به بازار عرضه داشتيم و در سال جاري نيز به همين ميزان عرضه ورق سرد به بازار خواهيم داشت.هم اکنون تقاضا در کشور با افزايش مواجه نشده و التهابات موجود در بازار، مربوط به بازار ورق نيست؛ زيرا اگرچه در گذشته همواره قيمت ورق فولاد مبارکه ۲۰۰ تومان از محصولات فولادي بالاتر بوده اما هم اکنون برعکس است و اين امر حاکي از عدم التهاب در بازار مذکور است.در حال حاضر خريداران کالاهاي داخلي نگران کاهش ارزش ريال در مقابل ارز خارجي هستند که به اعتقاد من با گذشت زمان اين مشکل مرتفع خواهد شد.
    هم اکنون مبناي قيمت گذاري داخلي بر اساس دلار ۴هزار و ۲۰۰ توماني است. اما اين ارز به برخي متقاضيان تعلق نمي گيرد. اين امر به يک معضل تبديل شده است؛ به عنوان مثال برخي از متقاضيان، کالايي را بر مبناي ارز ۴هزار و ۲۰۰ توماني در داخل مي خرند (هر کالايي) و سپس مجددا در بازارهاي خارج از ايران تبديل به دلار به نرخ روز مي کنند و ريال کسب شده را با سيستم صرافي باز به داخل کشور برمي گردانند. يعني دلار ۴هزار و ۲۰۰ توماني مي رود و تبديل به يک دلار قيمت بازار (بيش از ۷ هزار تومان) مي شود و اين تقاضا مجددا به داخل کشور ما برمي گردد و به عنوان يک خواسته روي ميز دولت قرار مي گيرد.براي مواردي مانند محصولات فولادي که جلوي صادراتش به روش مذکور گرفته شده و فقط به توليدکننده براي صادرات مجوز مي دهند، بايد چارچوب ويژه اي تعريف شود. بايد روي بقيه کالاهاي داخلي سياست مشابه محصولات فولادي فرآيندي را تعريف کرد تا جلوي صادرات اين کالا گرفته شود.
    ارز ۴۲۰۰ توماني مبناي عرضه محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "زهرا مسافر"

  خداحافظي غير رسمي كرباسيان از ايميدرو
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 23/5/97
مشاهده متن    
  اختلاف بورس و بازار؛ ۲هزارتومان / آتش زير خاكستر بازار فولاد سربر مي آورد؟
زهرا مسافر، آزاده حسيني، دنياي اقتصاد 14/5/97
مشاهده متن    
  مديرعامل فولاد هرمزگان تحليل كرد: قدرت بالاي رقابتي صنايع فولاد ايران
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 6/5/97
مشاهده متن    
  در سال ۹۶ صورت گرفت شناسايي ۸۳۰ ميليارد تومان سود نقدي فولاد مباركه از محل سرمايه گذاري ها
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 27/4/97
مشاهده متن    
  فولاد هرمزگان به سوددهي رسيد
زهرا مسافر، دنياي اقتصاد 16/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش محيط زيست و توسعه پايدار
متن مطالب شماره 3 (پياپي 703)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است