|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: خداحافظي «سريك» با بيلبوردها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


خداحافظي «سريك» با بيلبوردها
بهاره افشاري هديه حاشيه ساز شهرداري را پس فرستاد    دنياي اقتصاد : ماجراي اهداي بيلبوردهاي تبليغاتي به فيلم «سريک» ساخته بهاره افشاري يکي از موضوعات داغ فضاي مجازي در روزهاي اخير بوده است. روز گذشته بهاره افشاري نامه اي نوشت و ضمن گلايه موضوعاتي را مطرح کرد و يک بار ديگر باعث شد آتش هجمه ها شعله ور شود. ماجرا از اين قرار بود که چند روز پيش در مراسم اکران خصوصي اين اثر، مدير سازمان ورزش شهرداري تهران از اهداي ۲۰ بيلبورد شهري براي تبليغ اين فيلم که اين روزها در گروه هنرو تجربه به نمايش در مي آيد خبر داد و همين موضوع بهانه اي شد براي يک حاشيه داغ.
    داستان اين فيلم درباره اسب سردار آزمون فوتباليست عضو تيم ملي است و مدير شهرداري به بهانه حمايت از چهره هاي ملي چنين قولي را در يک مراسم رسمي داد و پس از آنکه قول او با واکنش هاي منفي کاربران شبکه هاي مجازي روبه رو شد، موضع خود را تغيير داد و در نهايت گفت ما براي اکران فيلم سريک سالني را تهيه کرديم تا افتتاحيه اکران در آنجا برگزار شود. در اين بين با توجه به اينکه رويکرد اين فيلم يک رويکرد کاملا ورزشي است و احترام به مرام ورزشي و حمايت از ورزشکاران مدنظر ماست تا خداي نکرده قهرمانان ما آسيب روحي و اجتماعي نبينند و مردم از اين استقبال کنند، از ما درخواست کردند که براي تبليغات فيلم به آنها کمک کنيم.
    از سوي ديگر اعضاي شوراي شهر تهران هم نسبت به اين رويداد موضع گرفتند و سخنگوي شورا اعلام کرد که مسووليت بيلبوردهاي تبليغاتي برعهده سازمان زيباسازي شهر تهران است و اين سازمان هم هنوز تصميمي درباره درخواست تبليغات شهري اين فيلم نگرفته است. علي اعطا با تاکيد براينکه اختصاص بيلبورد براي تبليغات فرهنگي، ساز و کار روشن و متولي مشخصي دارد و روزانه ده ها درخواست به سازمان زيباسازي ارسال مي شود که طبيعتا اين درخواست ها بررسي شده و با تعدادي از آنها موافقت شده و با تعدادي هم مخالفت مي شود، گفت: في نفسه ايرادي در اين نيست که سازمان ورزش شهرداري براي حمايت از فيلمي با موضوع ورزشي، درخواست بيلبورد به عنوان تبليغات فرهنگي داشته باشد و در اين مورد هم ظاهرا درخواستي به سازمان زيباسازي ارسال شده و تا جايي که مطلع هستم هنوز زيباسازي درخواست را بررسي نکرده و تصميمي نگرفته است.
    
    شيوه اجاره بيلبوردها در شهرداري
    پس از کش و قوس هاي فراوان سازمان زيبا سازي شهر تهران هم وارد ماجرا شد و برزين ضرغامي، مديرعامل اين سازمان در گفت وگو با «ايسنا» در تشريح موضوع در اختيار قرار گرفتن بيلبوردهاي شهري براي يک فيلم گفت: سازمان زيباسازي براي بحث تبليغات شهري دو نوع تبليغات را به دو صورت عمل مي کند. يکي در حوزه تبليغات بازرگاني و تجاري است که سازه هاي مورد نظر از طريق مزايده در اختيار شرکت هاي فرهنگي مختلف قرار مي گيرد و تبليغات بازرگاني توسط اين شرکت ها در سطح شهر روي اين سازه ها اکران مي شود. وي افزود: بخش دوم، سازه هاي فرهنگي هستند که مديريت آنها در اختيار سازمان زيباسازي شهرداري تهران قرار دارد که از اين سازه ها در مناسبت هاي مختلف بهره گرفته مي شود. روي اين سازه ها تبليغات محصولات فرهنگي اکران مي شود که مي تواند فيلم هاي توليدي يا ساير فعاليت ها و محصولات فرهنگي و هنري باشد.
    مديرعامل سازمان زيباسازي ادامه داد: برخي از اين محصولات عملا نگاه به گيشه دارند و معمولا بازار و مشتري خود را دارند. اما برخي توليدات و فعاليت هاي ديگر نگاه شان بيشتر فرهنگي و ارزشي است و در حقيقت نگاه به گيشه و فروش ندارند که اين محصولات براساس روالي مشخص اقدامات شان انجام مي شود. سازمان زيباسازي و مجموعه شهرداري تهران با توجه به سياست هايشان از توليداتي که در جهت سياست هاي شهرداري تهران قرار دارد، حمايت مي کنند. ضرغامي درباره بحث هاي مطرح شده درباره مستند سردار آزمون و در اختيار قرار دادن بيلبوردهاي شهرداري براي اين مستند گفت: من از آنچه در جلسه مطرح شده و در رسانه ها عنوان شده اطلاعي ندارم، اما سرپرست سازمان ورزش تهران درخواستي را به سازمان زيباسازي براي حمايت از اين مستند ارسال کرده که تا اين لحظه اين درخواست مورد بررسي قرار نگرفته است.
    
    نامه انصراف بهاره افشاري
    با اين حال روز گذشته بهاره افشاري با انتشار يادداشتي گلايه آميز اعلام کرد به احترام افکار عمومي که اين روزها تحت تاثير فضاي التهاب آميز سياسي دچار سوءتفاهم شدند، انصراف خود را از پذيرفتن بيست بيلبورد فيلم «سريک» اعلام مي کنم و آرزو دارم هنر ما بتواند همچنان مستقل و بدون سايه سياست به حرکتش ادامه دهد و ما با تعبيرهاي اين چنيني جلوي بقاي هنر را نگيريم.
    او در بخشي از اين يادداشت نوشته است: ‎همه دوستاني که اين روزها خبر هديه ۶ ميلياردي شهرداري را به من مي دهند، خودشان بيش از هر کس ديگري بر اين موضوع واقف هستند که اين هديه، هديه شخصي از سوي يک نهاد به يک فرد نبود. پر واضح است نهادهايي مانند شهرداري و صدا و سيما يکي از وظايف شان کمک به آثار فرهنگي مستقلي است که در فضاي بغرنج اقتصادي اين روزها سعي در ادامه حيات و بقا دارند. اين اولين بار نيست و صد البته آخرين بار هم نخواهد بود که ارگان هايي نظير شهرداري و تلويزيون امکاناتي نظير بيلبورد و تيزرهاي تبليغاتي خود را با تخفيف هاي حداکثري يا به شکل رايگان در اختيار اهالي فرهنگ قرار مي دهند تا از اين طريق امکان حيات را براي آنها فراهم کنند. افشاري همچنين در ادامه اظهار کرده است: «بيلبوردهايي که قرار بود به اين فيلم مستند اختصاص داده شوند، بيلبوردهايي بودند که همواره براي معرفي و تبليغ آثار فرهنگي در زماني تعريف شده از آنها بهره گرفته مي شود و در اين زمان تعريف شده اين بيلبوردها در اختيار شرکت هاي تبليغاتي و در نهايت چرخه اقتصادي قرار ندارد و در خدمت فرهنگ است. ضمن اينکه تاکنون افکار عمومي نه تنها هرگز نسبت به تخفيفات فرهنگي از اين جنس واکنشي نشان نداده بلکه آن را راهکاري براي دوام هنر دانسته است.»
    او در پايان نامه اش در توضيح حرف هاي سخنگوي شوراي شهر تاکيد کرده است که هرگز درخواستي براي استفاده از بيلبوردهاي تبليغاتي براي تبليغ فيلم خود را به سازمان زيباسازي ارائه نکرده است.
    
    انتقاد عليه نامه انصراف بهاره افشاري
    انتشار اين نامه با واکنش هاي فراواني روبه رو شد و بسياري از کاربران شبکه هاي مجازي انتقادهاي فراواني را نسبت به آن مطرح کردند. مهم ترين واکنش ها اما گزارشي بود که خبرگزاري تسنيم نوشت و بند بند اين نامه را مورد واکاوي قرار داد. يادداشت نويس اين خبرگزاري در واکنش به بخشي از نامه بهاره افشاري درباره حمايت شهرداري از آثار هنري نوشت: شهرداري چنين هديه اي، را براي هيچ يک از دستگاه هاي مذکور قائل نشده است. حتي براي پيشکسوتاني چون قطب الدين صادقي، محمدرضا خاکي و مهم تر از همه دکتر علي رفيعي شهرداري چنين هديه باز نشده اي ارسال نکرده است. گروه هاي تئاتري با گيشه ضعيف خود تنها موفق به گرفتن تخفيف هاي موقتي، آن هم بر اساس دوستي با مديران مربوط شده اند. وضعيت براي کتاب بغرنج تر هم مي شود. در حالي که تبليغ کالايي چون کتاب در ايران براساس قوانين مشمول تخفيف هاي بسيار است؛ اما به سبب فقدان صرفه اقتصادي، از جدول تبليغات شهري حذف شده است.
    اين خبرگزاري در ادامه توضيح داد: هيچ بيلبوردي با هدف خاص فرهنگي در تهران وجود ندارد. بيشتر بيلبوردهاي تهران در اجاره شرکت هاي تبليغاتي است و برخي برندهاي مشهور نيز براي خود عرصه هاي تبليغاتي شهري مجزا دارند.در بيشتر کشورهاي صاحب تئاتر شهرداري ها از تئاتري ها حمايت مالي مي کنند و در ايران يک مجموعه با هفت سالن در تعطيلي مطلق به سر مي برد؛ چون شهرداري حاضر به ارائه بسته هاي حمايتي به هنرمندان نيست. خانم افشاري در حالي در مقام يک تهيه کننده از زحمات يک ساله گروهش سخن گفته است که نمي داند ماجرا دقيقا متوجه ايشان است. عدم درک شرايط واقعي تبليغات شهري مهم ترين تقصير شماست؛ چرا اگر افشاري يک تهيه کننده آگاه از وضعيت بود، در برابر حسني از جامعه هنري دفاع مي کرد تا با لبخندي آن را بپذيرد و سپس در نامه اي رد کند. خانم افشاري شما هديه را باز کرده پس فرستاديد. ماجراي هديه پر سر وصداي فيلم سريک در حالي ادامه دارد که در سال هاي اخير سينماگران بسياري درباره شرايط استفاده از بيلبوردهاي تبليغاتي و قيمت نجومي آنها براي تبليغ کالاي فرهنگي خود سخن گفته اند و شايد همين موضوع بيش از هر نکته ديگري در شکل گيري اين حاشيه تاثير داشته باشد.
    
    خداحافظي «سريک» با بيلبوردها / بهاره افشاري هديه حاشيه ساز شهرداري را پس فرستاد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت و توسعه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است