|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/24: آغاز روند نزولي توليد خودرو؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4374 24/4/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


آغاز روند نزولي توليد خودرو؟
تيراژ ماهانه خودروسازان كاهش يافت    
    دنياي اقتصاد : وزارت صنعت،معدن و تجارت آمار توليد سه ماه نخست خودروهاي داخلي را اعلام کرد و طبق آن مشخص شد با وجود روند صعودي توليد مدل هاي سواري در مقايسه با بهار سال گذشته، تيراژ خودروسازان در خرداد و نسبت به ارديبهشت ماه، رو به نزول رفته است.
    بنابر آمار اعلامي، در مجموع ۸۸ هزار و ۴۹۶ دستگاه انواع خودرو سواري از سوي سه خودروساز بزرگ داخلي در خرداد امسال به توليد رسيده که در مقايسه با ماه قبل از آن، ۴/ ۲۹ درصد کاهش را به خود مي بيند. همچنين هر سه خودروساز بزرگ داخلي در خرداد و نسبت به ارديبهشت، کاهش تيراژ را تجربه کرده اند. طبق آمار اعلامي، ايران خودرو به عنوان بزرگ ترين خودروساز کشور، ۴۵ هزار و ۸۷۸ دستگاه انواع محصول سواري را در خرداد امسال به توليد رسانده و در نتيجه با کاهش ۷/ ۲۸ درصدي نسبت به ارديبهشت مواجه شده است.
    از سايپا به عنوان دومين خودروساز بزرگ کشور نيز خبر مي رسد اين شرکت با تيراژي ۲۵ هزار و ۶۶۸ دستگاهي در سومين ماه بهار امسال، کاهش توليد ۴/ ۳۴ درصدي را نسبت به ارديبهشت به ثبت رسانده است. در نهايت، پارس خودرو نيز که ۱۶ هزار و ۹۵۰ دستگاه انواع سواري را در خرداد به توليد رسانده اند، نسبت به ارديبهشت ماه با کاهش ۲/ ۲۲ درصدي روبه رو شدند.
    کاهش توليد ماهانه خودروسازان داخلي اما در شرايطي است که با خروج آمريکايي ها از برجام و بازگشت تحريم ها از سه هفته ديگر، روند نزولي تيراژ به احتمال فراوان با شتاب بيشتري ادامه خواهد يافت. طبق شواهد و قرائن موجود، آمريکايي ها قصد دارند اين بار فشاري سنگين تر از قبل بر خودروسازي کشور وارد کرده و تا حد امکان، راه ارسال قطعات به ايران را ببندند. ازآنجاکه بيشتر خودروسازان خارجي قصد خروج از ايران را دارند، طبعا امکان دريافت قطعات از آنها پس از بازگشت تحريم ها از نيمه مرداد امسال، وجود ندارد؛ بنابراين خودروسازي ايران سه راه بيشتر پيش روي خود نخواهد ديد. اول اينکه قيد توليد برخي محصولات خود به خصوص مونتاژي هاي کم تيراژ را بزند؛ دوم اينکه سراغ داخلي سازي قطعات برود و سوم اينکه از مسيرهاي فرعي نسبت به تامين قطعات موردنياز خود اقدام کند. همه اين راه ها البته پر ريسک و هزينه بر و دردسرساز هستند و از همين رو به نظر مي رسد خودروسازان کشور بسته متشکل از هر سه را براي ادامه فعاليت خود تعريف کنند.
    اما با وجود کاهش ماهانه تيراژ خودروسازان، آنها توانسته اند توليد سه ماه امسال خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزايش دهند. طبق آمار، سه خودروساز بزرگ داخلي در مجموع ۲۸۲ هزار و ۷۵۷ دستگاه انواع محصول سواري را در بهار امسال به توليد رسانده اند تا نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۶/ ۸ درصد افزايش تيراژ را تجربه کنند.
    در بازه زماني موردنظر، ايران خودرو با توليد ۱۴۳ هزار و ۸۱۳ دستگاه خودروي سواري، کاهش تيراژي ۵/ ۱ درصدي را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. سايپا نيز که ۸۹ هزار و ۲۱۰ دستگاه انواع محصولات سواري را در سه ماه نخست امسال به توليد رسانده، افزايشي ۲۸ درصدي را به خود مي بيند. همچنين از پارس خودرو نيز خبر مي رسد اين شرکت توانسته با توليد ۴۹ هزار و ۷۳۴ دستگاه انواع خودروهاي سواري در بهار امسال، ۱۱ درصد افزايش توليد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کند.
    
    کاهش توليد پژوهاي قديمي ايران خودرو
    به سراغ جزئيات آمار توليد سه ماه امسال خودروسازان برويم و ببينيم غول هاي جاده مخصوص چه کارنامه اي از خود به جاي گذاشته اند. طبق آمار اعلامي، ايران خودرويي ها در توليد بيشتر محصولات خود با کاهش تيراژ مواجه شده اند.آمار منتشره از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد در بين محصولات ايران خودرو، پژو ۲۰۶ تيراژي ۳۸ هزار و ۵۸۱ دستگاهي را از خود به جا گذاشته و در نتيجه نسبت به بهار سال گذشته، ۵/ ۱ درصد کاهش تيراژ را تجربه کرده است. در آمار منتشره اما همچنان نامي از پژو ۲۰۷ نيست، هرچند به نظر مي رسد وزارت صنعت،معدن و تجارت تيراژ اين محصول را جزو آمار پژو ۲۰۶ لحاظ کرده است.
    در بين ديگر محصولات پژويي ايران خودرو اما پژو ۴۰۵ نيز با کاهش توليد در سه ماه نخست امسال مواجه شده است. بر اين اساس، ۴۰۵ با تيراژي ۲۶ هزار و ۸۰۲ دستگاهي، ۳/ ۶ درصد نسبت به بهار ۹۶ کاهش توليد داشته است. ديگر محصول پژويي ايران خودرو به نام پارس نيز در سه ماه نخست امسال با کاهش توليد مواجه شده است. طبق آمار، اين محصول تيراژي ۲۶ هزار و ۸۸ دستگاهي را تا پايان خرداد به خود اختصاص داده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷/ ۵ درصد کاهش تيراژ را تجربه کرده است. اين محصول علاوه بر سايت مرکزي، در برخي سايت هاي شهرستاني ايران خودرو شامل فارس و مازندران و سمنان نيز به توليد مي رسد.از پارس که بگذريم، آبي هاي جاده مخصوص در توليد سمند هم با کاهش توليد مواجه شده اند. بنابر آمار منتشره، اين شرکت طي سه ماه نخست امسال، ۱۹ هزار و ۹۵ دستگاه سمند را به توليد رسانده و بنابراين نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵/ ۱۷ درصد کاهش تيراژ را تجربه کرده است. سمند در سايت ايران خودرو مرکزي و تبريز به توليد مي رسد و آمارها مي گويند بيشترين تيراژ در اين بين نصيب تبريزي ها شده است. همچنين طبق گزارش وزارت صنعت، ظاهرا توليد اين محصول در سايت سمنان متوقف شده است.اما آن طور که آمار توليد منتشره روايت مي کند، ايران خودرو در توليد دنا با رشد و در رانا با کاهش تيراژ مواجه شده است. بر اين اساس، رانا با تيراژي ۵۸۱ دستگاهي طي بهار امسال، ۲/ ۶۲ درصد کاهش تيراژ را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.در مقابل اما ايران خودرويي ها توانسته اند با توليد ۱۳ هزار و ۶۷۸ دستگاه دنا، تيراژ اين محصول را نسبت به سه ماه ابتدايي سال گذشته ۸۶ درصد رشد دهند.
    نگاهي هم بيندازيم به محصولات مونتاژي ايران خودرو که مشخص نيست با ورود موج جديد تحريم ها از اواسط تابستان امسال، چه سرنوشتي در انتظار آنها است. ابتدا از سوزوکي گرندويتارا شروع کنيم، شاسي بلندي ژاپني که چند سال است در ايران خودرو خراسان مونتاژ مي شود. آن طور که آمار مي گويد، آبي هاي جاده مخصوص تا پايان خرداد امسال يک هزار دستگاه ويتارا را مونتاژ کرده اند که اين موضوع نشان از کاهش تيراژ ۲۱ درصدي اين محصول نسبت به سه ماه ابتدايي سال گذشته دارد. ايران خودرو همچنين توانسته ۴هزار و ۶۷۸ دستگاه هايما را مونتاژ کند و با اين حساب، شاسي بلند چيني ايران خودرو نسبت به سه ماه نخست سال گذشته، ۱۱۱ درصد رشد تيراژ را تجربه کرده است. همچنين ديگر محصول چيني ايران خودرو به نام دانگ فنگ، آماري ۶ هزار و ۵۶۵ دستگاهي را طي بهار امسال از خود به جا گذاشته و بر اين اساس توانسته تيراژش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴/ ۱۰ درصد افزايش دهد. سري هم به پژو ۲۰۰۸ بزنيم، خودرويي که ظاهرا نيامده بايد با آن وداع کرد. اين محصول که اولين خودروي پسابرجامي پژو در ايران به شمار مي رود و استقبال بالايي نيز از پيش فروش آن شد، تا پايان خرداد امسال ۲ هزار و ۵۶۳ دستگاه تيراژ داشته است. با اين حساب، ۲۰۰۸ نسبت به تيراژ بهار سال گذشته، رشدي بيش از ۷۴۳ درصد را تجربه کرده است. با توجه به خروج پژو از ايران، به احتمال فراوان ايران خودرو چاره اي جز وداع با مدل ۲۰۰۸ ندارد و بايد منتظر ماند و ديد آيا اين شرکت مي تواند از پس تعهد ۱۶ هزار دستگاهي اش بربيايد يا نه. پژويي ها اميدوار بودند بتوانند از آمريکا بابت ماندن در ايران معافيت بگيرند، با اين حال دولت ايالات متحده آمريکا با درخواست آنها مخالفت کرده و با اين حساب، پژو و البته سيتروئن، وداعي زودهنگام با خودروسازي ايران خواهند داشت.
    
    کاهش توليد سراتو
     به سايپا برويم و ببينيم اين شرکت چه آماري در توليد محصولات خود به جا گذاشته است. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، سايپايي ها در توليد سراتو که محصولي مونتاژي و تحت ليسانس کياموتورز کره است، با کاهش توليد مواجه شده اند تا اولين نشانه هاي تحريم در اين شرکت مشاهده شود. طبق آمار، سايپايي ها تا پايان خرداد امسال ۵ هزار و ۸۰ دستگاه سراتو مونتاژ کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از کاهش ۱۸ درصدي خبر مي دهد. با توجه به خروج کيا از ايران پس از بازگشت تحريم ها، ادامه توليد سراتو در هاله اي از ابهام قرار دارد.
    اما در بين ديگر محصولات سايپا، تيبا که پرتيراژترين خودرو داخلي به شمار مي رود و پرايد را پشت سر گذاشته، آمار توليدي ۴۸ هزار و ۸۷۲ دستگاهي را در سه ماه ابتدايي امسال به ثبت رسانده و در نتيجه نسبت به بازه زماني مشابه سال گذشته حدود ۶۷ درصد رشد داشته است. براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت اما توليد پرايد نيز در سه ماه ابتدايي امسال افزايش يافته است. اين محصول تا پايان خرداد امسال تيراژي ۴۹ هزار و ۶۷ دستگاهي را از خود به جا گذاشته تا نسبت به بازه زماني مشابه سال گذشته، ۳/ ۴ درصد افزايش توليد را تجربه کند.
    از تيبا و پرايد بگذريم و نگاهي هم به محصولات مونتاژي سايپا بيندازيم. طبق آمار اعلامي از سوي وزارت صنعت، پارس خودرو به عنوان زيرمجموعه سايپا، توانسته ۱۲ هزار و ۲۳۲ دستگاه برليانس را در۳ ماه ابتدايي امسال مونتاژ کند. با توجه به اين آمار، برليانس در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، ۳۸ درصد افزايش تيراژ را تجربه کرده است.سايپايي ها اما دو محصول چيني ديگر را نيز به مونتاژ مي رسانند که در اين بين، چانگان تيراژي ۳ هزار و ۹۱۷ دستگاهي را تا پايان خرداد امسال از خود به جا گذاشته است. بر اين اساس، اين خودروي مونتاژي در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، رشد حدودا ۱۲۵ درصدي را به خود مي بيند.ديگر محصول چيني سايپا اما آريو نام دارد که فعلا در سايت بن رو به توليد مي رسد و آمار اعلامي از تيراژ ۲ هزار و ۳۶۲ دستگاهي آن حکايت مي کند. با توجه به تيراژ اعلامي، آريو نسبت به سه ماه نخست سال گذشته ۱/ ۱ درصد افزايش تيراژ را به خود اختصاص داده است.
    
    تندر هم منفي شد
    نگاهي هم به اوضاع توليد تندر۹۰ تا پايان خرداد ماه امسال بيندازيم تا مشخص شود اين محصول رنو چه افت و خيزي را طي بازه زماني موردنظر تجربه کرده است. آن طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت مي گويد، در مجموع تيراژ خانواده تندر۹۰ (شامل تندر معمولي، پارس تندر، تندر اتومات و ساندرو) طي سه ماه نخست امسال به ۲۱ هزار و ۵۸۷ دستگاه رسيده است. با اين حساب، تيراژ اين خانواده نسبت به بهار سال گذشته، بيش از ۲۲ درصد کاهش پيدا کرده است.
    در حالت تفکيکي اما ايران خودرويي ها با توجه به تيراژ ۴ هزار و ۱۷۳ دستگاهي شان در توليد تندر۹۰، با کاهش توليد ۲/ ۵۲ درصدي در توليد اين محصول مواجه شده اند. همچنين در پارس خودرو نيز آمارها خبر از کاهش تيراژ تندر-۹۰ مي دهند. بر اين اساس، ۱۷ هزار و ۴۱۴ دستگاه محصولات عضو خانواده ال۹۰ در اين شرکت به توليد رسيده که نسبت به بهار سال گذشته، ۲/ ۸ درصد کاهش را نشان مي دهد. در اين بين، پارس خودروهايي ها تيراژ ساندرو (يکي از اعضاي خانواده تندر-۹۰) را در بهار امسال به ۸ هزار و ۱۲ دستگاه رسانده اند که نشان مي دهد تيراژ اين محصول در مقايسه با سه ماه نخست سال گذشته، ۵/ ۲۶ درصد کاهش يافته است. کاهش توليد محصولات رنو در حالي است که اين خودروساز فرانسوي اعلام کرده با وجود خروج آمريکا از برجام و بازگشت تحريم ها، در ايران مي ماند اما سطح فعاليت خود را کاهش مي دهد.
    
    
    آغاز روند نزولي توليد خودرو؟ / تيراژ ماهانه خودروسازان کاهش يافت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4374 به تاريخ 24/4/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فناوري نفت و گاز
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است