|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/27: ردپاي برخي سلبريتي ها و مسئولان در پرونده ثامن الحجج
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3306
دو شنبه 12 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3197 27/4/97 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


ردپاي برخي سلبريتي ها و مسئولان در پرونده ثامن الحجج
«شرق» از تخلفات يكي از موسسات مالي و اعتباري غيرمجاز گزارش مي دهد

نويسنده: مرضيه اميري


    
    زمين 200 متري همسر يكي از مسئولان در يزد، 50 ميليارد تومان معامله شد
     پرونده تخلف مالي تعاوني ثامن الحجج به عنوان اولين پرونده بررسي قضائي موسسات مالي و اعتباري غيرمجاز، بيش از 9 جلسه است که در دادگاه کيفري يک تهران به رياست قاضي باقري در حال بررسي است. ثامن الحجج که کار خود را با سرمايه شش ميليون و 300هزارتوماني در سال 80 آغاز کرد، در سال 88 (آخرين سال ارائه ترازنامه) 87 ميليارد تومان سپرده جمع آوري کرده و تا سال 94 سرمايه خود را به 12هزار و 300 ميليارد تومان مي رساند. خبرگزاري ميزان خبر داده در جلسه آخر دادگاه اين پرونده، متهم رديف دوم و سوم پرونده حضور نداشته اند و برخلاف آنچه متهم رديف اول مدعي شده که دارايي هاي اين موسسه پاسخ گوي پرداخت همه مطالبات معوق آن است، بازرس بانک مرکزي با ارائه اطلاعاتي نشان داده اين ادعا هيچ پايه اي در واقعيت ندارد و ثامن الحجج املاکي را با منابع اين تعاوني خريداري کرده، اما اين املاک به نام تعاوني نيستند. حالا با به جريان افتادن پرونده تخلف مالي اين تعاوني، مصاديق اتهامي اين موسسه روشن تر شده است؛ مصاديقي که ردپاي افراد خاص و برخي سلبريتي ها را نيز مي توان به عنوان سهم برندگان مالي در آن ديد. «شرق» در اين گزارش تلاش کرده است با ارائه تاريخچه اي از چگونگي شکل گيري و فعاليت اين موسسه، جزئياتي از تخلفات صورت گرفته در موسسه ثامن الحجج را جمع آوري کند.
    
    ثامن الحجج چگونه شکل گرفت؟
    پرونده موسسه ثامن الحجج به عنوان اولين پرونده رسيدگي به تخلفات موسسات مالي و اعتباري، نزديک به 9 جلسه است در دادگاه به جريان افتاده و در حال بررسي است. در اين پرونده، سه متهم تعيين شده اند؛ ابوالفضل ميرعلي متهم رديف اول، ربابه ابراهيمي، همسر ابوالفضل ميرعلي متهم رديف دوم که به عنوان عضو هيئت مديره جزء امضاکنندگان اصلي فعاليت هاي اين تعاوني بوده است و مهدي رمضانيان متهم رديف سوم است که تاکنون در هيچ کدام از جلسات دادگاه شرکت نکرده و معلوم نيست در ايران حضور دارد يا خير.
    ابوالفضل ميرعلي، عضو هيئت مديره و مديرعامل موسسه ثامن الحجج، تا قبل از اينکه به اين موسسه وارد شود، کارمند دادگستري مشهد در دادگاه ويژه روحانيت بوده است و در سال 1380 شرکت تعاوني اعتباري ثامن الحجج دانش آموختگان سبزوار را تاسيس مي کند. طبق اساسنامه اين تعاوني، قرار بوده محدوده فعاليت شرکت در سبزوار و با استخدام کارمندان با حداقل مدرک کارداني باشد؛ هرچند اين اساسنامه اجرائي نمي شود و در 14 سال، موسسه ثامن الحجج بالغ بر 480 شعبه در سراسر کشور تاسيس مي کند و خود ابولفضل ميرعلي داراي مدرک ديپلم متوسطه در سمت بالاي مديريتي مشغول مي شود. ميرعلي از همان سال ابتدايي تاسيس اين موسسه تا سال 1385، به عنوان رئيس هيئت مديره در اين تعاوني مشغول به کار مي شود و بعد از خروج دوساله از موسسه، در سال 1387 دوباره به عنوان رئيس هيئت مديره به ثامن الحجج بازمي گردد. ميرعلي در سال 89 تا پايان کار اين موسسه؛ يعني سال 94، به طور مشترک هم در سمت رئيس هيئت مديره و هم مديرعامل منصوب بوده است. طبق اقرار خود ميرعلي در جلسه ششم دادگاه، او مدرک ديپلم دارد و وکيل ايشان ميرعلي را به عنوان باغدار و دامدار نمونه معرفي کرده است و اين گونه نتيجه گيري کردند که کسي که باغدار و دامدار نمونه بوده، صلاحيت بانکداري هم دارد. به جز سابقه تحصيلي ميرعلي، سوابق مالي او نيز چندان روشن نبوده، به طوري که قبل از اينکه وارد موسسه ثامن الحجج شود، 119 فقره چک برگشتي داشته است.
    به گزارش «شرق»، موسسه ثامن الحجج 14 سال به فعاليت خود ادامه مي دهد و سرمايه شش ميليون توماني ابتدايي خود را به 12هزارو 300 ميليارد تومان تبديل مي کند؛ سرمايه اي که تنها 20 تا 30 درصد آن به صورت ريالي موجود است. بالاخره بعد از بالارفتن حجم مطالبات معوق و اعتراض سپرده گذاران، موسسه ثامن الحجج در سال 94 به دستور قضائي منحل مي شود و حالا پرونده بررسي تخلفات آن به اتهام «اخلال در نظام اقتصادي و حيف و ميل اموال مردم» به جريان افتاده است.
    گذشت 9جلسه از دادگاه بررسي اين پرونده مصاديق اين اتهام را تا حدي روشن کرده؛ مصاديقي که گوياي تخلف هاي عجيبي است که البته سهم بران آن فقط اعضاي هيئت مديره نبودند. طبق محاسبات انجام شده بانک مرکزي، موسسه ثامن الحجج داراي کسري سه هزارو 990 ميليارد تومان است؛ 130 ميليارد تومان زيان انباشت شده، 1100 ميليارد تومان فروش ملکي که انجام نشده و در صورت هاي مالي آن فروخته شده اعلام شده است، 112 ميليارد تومان مطالبات واهي از بانک مرکزي، 900 ميليارد تومان دين مالياتي. اگر کمي به عقب بازگرديم، اطلاعات نشان مي دهد موسسه ثامن الحجج در سال80 کار خود را با سرمايه شش ميليون تومان شروع مي کند و در سال 88، اين رقم به 87 ميليارد تومان مي رسد. شش سال حدفاصل سال 88 تا 94 را بايد نقطه اوج جذب سرمايه ثامن الحجج دانست؛ به طوري که اين موسسه در اين مدت 12هزارو 213 ميليارد تومان سپرده جمع آوري مي کند و سرمايه خود را به 12هزارو 300 ميليارد تومان مي رساند.
    در سال 92 براي اولين بار وزارت اطلاعات صلاحيت مديريتي ثامن الحجج را استعلام مي کند و صلاحيت ابوالفضل ميرعلي به عنوان مديرعامل تاييد نمي شود بااين حال ميرعلي به فعاليت مديريتي خود ادامه مي دهد. اين موسسه برخلاف ماهيت تعاوني خود که فقط بايد به اعضاي خود تسهيلات پرداخت کند و فعاليتش در محدوده سبزوار باشد، در سراسر کشور 489 شعبه افتتاح و سودهاي بالاتر از سود معين در بانک مرکزي پرداخت مي کند.
    
    سودهاي نامتعارف براي افراد خاص
    اما در مصاديق ذکرشده براي پرونده تخلف مالي موسسه ثامن الحجج به موردهايي مانند سوءاستفاده از عبارت تحت نظارت بانک مرکزي، پرداخت سودهاي نامتعارف به سپرده ها و تسهيلات کلان با نرخ سودهاي اندک، پرداخت وام هاي کلان به افراد خاص در نهادهاي خاص و پرداخت تسهيلات بدون وثيقه مي رسيم.
    آن چنان که جزئيات پرونده ثامن الحجج نشان مي دهد، اين موسسه در سال هاي فعاليت خود حدود 255 فقره تسهيلات با کف يک ميليارد و سقف 200 ميليارد تومان آن هم با نرخ سود سه تا چهار درصد ارائه کرده است. نمونه هايي از اين فقره ها شامل تسهيلات دريافتي فردي به نام آقاي «س.ش» به مبلغ 50 ميليارد تومان است که سود در نظر گرفته شده براي اين وام کلان تنها سه درصد بوده و خانم «ط.م» 43 ميليارد تومان وام با سود چهار درصد از موسسه دريافت کرده است. در اين بين چهره هاي شاخصي هم ديده مي شوند؛ يکي از وزراي سابق دولت دهم که سمت مشاور امور بين الملل در اين موسسه براي او ثبت شده، مبلغ 124 ميليارد تومان تسهيلات از ثامن الحجج دريافت کرده و ردپاي يک خانواده رده بالاي اجرائي کشور را هم مي توان در گزارش هاي مالي اين موسسه ديد. اين خانواده در سه مصداق تخلفي ثامن الحجج حضور داشته؛ پرداخت سود نامتعارف، پرداخت حقوق نامتعارف و خريد اموال غيرمنقول نامتعارف. در پرداخت هاي حقوقي اين موسسه موردي ذکر شده که نشان مي دهد صد ميليارد تومان به حساب فردي واريز شده است و در توضيح گفته شده اين رقم در ازاي حقوق30 سال اين کارمند به صورت پيشاپيش و يک جا اکنون پرداخت شده است. پدر اين خانواده که يکي از افراد رده بالاي... است، حکم مشاور از اين موسسه براي او صادر شده و ماهانه رقم پنج ميليون و صد هزار تومان از اين موسسه به عنوان حقوق دريافت مي کرده است. اين اولين تخلف درخصوص اين فرد (ح. ص) است؛ دريافت حقوق از دو منبع. اما حضور اين خانواده در ثامن الحجج به همين جا ختم نمي شود. همسر «ح.ص» خانم «ف. پ» حدود يک ميلياردو 18 ميليون تومان تسهيلات از اين موسسه دريافت کرده و دختر ايشان «م.ص» به عنوان کارمند در اين موسسه استخدام شده و اکنون بيش از دو ميليارد تومان در ازاي پرداخت تسهيلات معوق به اين موسسه بدهکار است. ثامن الحجج از اين مادر و دختر دو فقره ملک هم خريداري کرده اند؛ يکي در يزد و ديگري در اصفهان. تعاوني ثامن الحجج يک قطعه زمين در يزد به متراژ 210 متر، داراي دو سند مجزا به نام همسر و فرزند دختر «ح.ص» به ارزش 50 ميليارد تومان و يک آپارتمان هم در اصفهان به نام «ف. پ» همسر «ح.ص» به قيمت يک ميليارد تومان خريداري کرده و پول آن هم به تمامي پرداخت شده است. البته رقم ذکرشده براي ملک يزد با توجه به متوسط قيمت زمين در شهر يزد جاي تامل دارد. مراودات مالي ثامن الحجج با اين خانواده در موردهاي ديگري هم در جريان بوده؛ مجموع حقوق ماهانه پنج ميليون و صد هزار توماني که براي «ح.ص» از طريق ثامن الحجج و تا تاريخ 9/9/94 پرداخت مي شده، به حساب همسر ايشان منتقل و به عنوان اقساط تسهيلات دريافتي «ف.پ» برداشت مي شده است. در واقع بخش عمده اقساط تسهيلات بيش از يک ميلياردتوماني همسر «ح.ص» از محل حقوق واريزي به او مستهلک مي شده است. در جزئيات تخلفات موردهاي ديگر اين موسسه بازهم به نام همسر «ح.ص» مي رسيم، سال 94 فردي به نام «م.ا» با دستور شفاهي رئيس شعبه ثامن الحجج، پنج فقره تسهيلات دريافت مي کند که در وجه شرکتي است که رئيس هيئت مديره آن همان همسر فرد يادشده يعني «ح.ص» است.
    
    رد پاي سلبريتي ها در تخلفات ثامن الحجج
    اما موارد تخلف پرونده مالي ثامن الحجج موردهاي عجيب ديگري نيز دارد؛ هزينه هاي ميلياردي به نام تبليغات براي دو مجري تلويزيون. در تاريخ 14/12/91 و 4/7/92، موسسه ثامن الحجج دو مبلغ 180 ميليون توماني و 400 ميليون توماني را به حساب «م.م» مجري يک برنامه تلويزيوني واريز مي کند و عنواني که روبه روي اين اعداد در توضيح دليل وجه ذکر شده، يک کلمه است؛ هديه. اما رقم هديه اي که آقاي «م.م» به عنوان هديه دريافت کرده، در مقابل تسهيلات دريافتي او از ثامن الحجج تقريبا ناچيز است. «م.م» از موسسه ثامن الحجج يک وام دوميلياردو 900 ميليون توماني دريافت کرده که تنها 800 ميليون تومان آن را بازگردانده است که البته اين رقم بازگشتي را از هديه دريافتي (580 ميليون تومان) کم کنيم، به عدد 220 ميليون تومان مي رسيم که در واقع از جيب «م.م» خرج شده و در مقابل دوميلياردو 780 ميليون تومان را در حساب خود نگه داشته است. ثامن الحجج به مجري معروف ديگر تلويزيون «ا.ع» هم بي توجه نبوده و به حساب او هم سه ميليارد تومان در قالب هزينه تبليغات واريز کرده است.
    
    واردات برنج و خريدوفروش بازيکن هندبال
    در بررسي ديگر تخلفات موسسه ثامن الحجج به مواردي مانند واردات برنج و خريدوفروش بازيکن ورزشي هم مي رسيم. اين موسسه در سال 91 به نمايندگي فردي به نام «ع» مقدار 690 تُن برنج با ارز مرجع وارد کرده که برخلاف ماهيت قانوني موسسه بوده است. اين موسسه وارد تيم داري هم شده بوده و بازيکن هندبال خريدوفروش مي کرده تا جايي که فدراسيون هندبال در اين ماجرا ورود کرده و اعتراض خود را اعلام مي کند.
    پرداخت سود به صورت دستي از ديگر ترفندهاي غيرقانوني اين موسسه بوده؛ به اين صورت که هيچ نرخ سود سپرده و تسهيلاتي به صورت عام و فراگير معنايي نداشته و از آنجا که شعبه هاي ثامن الحجج سيستم مرکزي نداشته اند، در هر شعبه رئيس شعبه مي توانسته به صورت دستي و شفاهي نرخ سود را تعيين کند. در همين روند هم بوده که 244 مورد تسهيلات با نرخ سه تا چهار درصد از بانک مرکزي پرداخت شده و برخي از سپرده گذاران مي توانستند حتي سودي تقريبا برابر با پول خود دريافت کنند. به عنوان مثال فردي به نام «ف.ا» که از بستگان همسر ابوالفضل ميرعلي است، رقم 260 ميليارد تومان سپرده داشته و به طور متوسط سودي برابر با 40 تا 89 درصد دريافت مي کرده است.
    تخلف بعدي ثامن الحجج مربوط به پرداخت تسهيلات بدون وثيقه است. يک شرکت به نام «ل.خ» با زمينه فعاليت توليد لنت و صفحه کلاژ خودرو در دو مورد وام ميلياردي از اين موسسه دريافت کرده؛ بدون اينکه وثيقه اي را به ضمانت بگذارد. مورد اول دريافت تسهيلات 36 ميلياردتوماني و مورد دوم دريافت26 ميليارد تومان است. اين شرکت در حالي در مجموع 62 ميليارد تومان وام از ثامن الحجج گرفته که نه پرونده اي در اين تعاوني دارد، نه وثيقه. موردهاي ديگر ارائه تسهيلات بدون وثيقه به افراد بوده مانند «م.ش» دريافت کننده 15 ميليارد تومان تسهيلات، «ع.ف» 12 ميليارد تومان، «م.ب» 10 ميليارد تومان؛ اما کانون مرکزي سرمايه گذاري ثامن الحجج در حوزه مستغلات بوده تا حدي که اگر طبق قانون بانک ها مي توانند 20 درصد سرمايه خود را صرف خريد املاک کنند و مابقي آن را بايد صرف ارائه تسهيلات کنند، اين موسسه 30 تا 35 درصد اموالش را تسهيلات داده و حداکثر سرمايه خود را به خريد املاک اختصاص داده است. اين موسسه چهار ملک اصلي در مجموع دارايي هاي خود دارد که يکي از آنها تحت شراکت با بانک انصار در مشهد است. اين طور که يک منبع آگاه به ما خبر داده، املاک اين موسسه با بيش برآوردي قيمتي از سمت مديريت ثامن الحجج همراه بوده و بعد از کارشناسي قيمت مشخص شده به هيچ عنوان دارايي هاي غيرمنقول اين موسسه کفاف بازپرداخت مطالبات معوقش را نمي دهد. هرچند همه اين دارايي ها به طور کامل هنوز شناسايي نشده اند. آن چنان که خبرگزاري ميزان نوشته است، بازرس بانک مرکزي در آخرين جلسه دادگاه اين پرونده با اشاره به همين موضوع گفته: «حتما در ذهن خيلي از افراد اين موضوع وجود دارد که با وجود اين همه املاک چرا تعاوني زيان ده شده است؟» او فهرستي از املاک را نشان داده که از منابع تعاوني خريداري شده است؛ اما به نام تعاوني نيستند.
    
    ردپاي برخي سلبريتي ها و مسئولان در پرونده ثامن الحجج / «شرق» از تخلفات يكي از موسسات مالي و اعتباري غيرمجاز گزارش مي دهد
    


 روزنامه شرق، شماره 3197 به تاريخ 27/4/97، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 800 بار
    آثار ديگري از "مرضيه اميري"

  متهمان «خاص» يك پرونده تخلف مالي / گزارش «شرق» از به تاراج رفتن يك شركت توليدي 50 ساله
مرضيه اميري، شرق 5/6/97
مشاهده متن    
  دامپروري؛ شغل جديد صدا و سيما / گزارش «شرق» از يك ميليون و 200 هزار يورو ارز دولتي كه شركت هاي زيرمجموعه رسانه ملي دريافت كردند
مرضيه اميري، شرق 19/4/97
مشاهده متن    
  عملكرد وارداتي مجهول وزارت بهداشت / آمبولانس ها با تعرفه سواري وارد شدند؟
مرضيه اميري، شرق 13/4/97
مشاهده متن    
  سايه دلار بر سبد غذا / «شرق» امكان نزديكي نرخ ارز بازار آزاد و دولتي را بررسي مي كند
مرضيه اميري، شرق 6/4/97
مشاهده متن    
  ارز 3800 توماني براي ساير! / سال گذشته 514 ميليون دلار واردات به اسم ساير انجام شد
مرضيه اميري، شرق 3/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 87)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است