|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/30: پاسخ يك اقتصاددان به سوال آقاي قرائتي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3449
پنج شنبه 23 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3199 30/4/97 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


پاسخ يك اقتصاددان به سوال آقاي قرائتي


نويسنده: مراد راهداري *

جناب حجت الاسلام والمسلمين قرائتي، مدرس اخلاق و مفسر آيات قرآن، در برنامه «سمت خدا»ي سيما، چهارشنبه 27 تير در اعتراض به وضعيت اقتصاد کشور و توجه نکردن اقتصاددانان به درمان آن، سوال کردند: اين اقتصاددانان کجا هستند؟ نگارنده به عنوان يک اقتصادخوانده و عضو علمي دانشگاه، اين سوال را بي جواب نمي گذارد و در ادامه به اختصار به آن مي پردازد. ابتدا مي توان گفت نوع نگاه به موضوع، خطاي معرفت شناسانه دارد؛ براي آسان سازي مثالي مي آوريم؛ آمار بزهکاري و بداخلاقي در جامعه کم نيست؛ آمار طلاق، اعتياد، فحشا، سرقت، اختلاس و...؛ در اين صورت مي توان پرسيد که دستگاه هاي تربيتي از جمله نهادهاي تبليغ ديني و کارشناسان آنها کجا هستند؟ چه کارايي اي دارند؟ جالب است که آمار رسمي بي سوادي مطلق در ايران فعلي بيش از 11 درصد است، (هشت ميليون و 800 هزار نفر)، از آمار رسمي تورم و بي کاري بيشتر است! دستگاهي که جناب استاد خود در آن ايفاي نقش داشته، چنين نتيجه اي داده است! البته اين غير از آفت توليد مدرک بي پشتوانه علمي است که از هنرهاي رشد بي رويه مراکز دانشگاهي انتفاعي است. مع الاسف از اين زاويه به نقد سوال نمي پردازد و به همين اشاره اکتفا مي شود.
    سوال در شرايطي صادق است که در امور اجتماعي ميان تخصص و تصدي مسئوليت ها در جامعه ما رابطه وجود داشته باشد؛ آيا در سپردن مسئوليت ها رابطه منطقي قابل ملاحظه بوده است؟ براي مثال آيا مي دانيد مديرعامل اسبق بانک ملي يعني بزرگ ترين بانک کشور که کاناداست، کارشناس ارشد حقوق بوده است؟! هم زمان با او، مديرعامل بانک صادرات چه کسي با چه سابقه اي بوده و چه تخصصي داشته است؟ مانند اينها زياد هستند. بحران امروز بانکي بي دليل نيست، ريشه در امور انساني دارد. اين بي ارتباطي فقط به حوزه اقتصاد محدود نمي شود. لازم نيست به سفارتخانه ها يا شرکت داري هاي بزرگ پرداخته شود. مي دانيم عمدتا رابطه معناداري با توانايي ها ديده نمي شود و ارتباطات نقش تعيين کننده دارند. اين گونه اصلح به کناري نشسته است. چرا اسباب و مولفه هاي انتخاب مسئولان با ادبيات قرآني سازگار نبوده است؟ آيه 58 نساء مي فرمايد اين سمت ها را به اهلش بسپاريد، آيه 5 نساء مي فرمايد که اقتصاد خود را به دست ضعيفان نسپاريد، در آيه 55 يوسف آمده است که مسئولان اقتصادي جامعه بايد متعهد و متخصص باشند. چرا پس از دفاع مقدس، باوجود توصيه بنيان گذار فقيد ج.ا. ايران، نسبت به اين مهم بي توجهي شد؟ چرا در مديريت جنگ به فرزندان مردم اعتماد شد، چرا در محيط هاي بي پول مثل آموزش وپرورش يا دانشگاه به بدنه مردمي اعتماد مي شود؟ اما در مديريت هاي دلاري و پرپول و پروپيمان به آنها اعتماد نمي شود؟ چرا تصدي اين حوزه ها به وابستگان و اعضاي تيم به اصطلاح محارم سپرده مي شود؟! مگر نه اين است که هرجا زحمت و دلدادگي است، پروانه مي رود و هرجا شيرين است، مگس مي نشيند! پس جناب استاد، تعجب چرا؟ از شما مي پرسم؛ چرا در جامعه ما، با علم و آگاهي از سوابق نامطلوب و فسادآلود بعضي افراد، کماکان به عنوان متصدي حوزه اقتصادي و صنعتي به کار گمارده مي شوند؟! مگر پرونده سنگين در سازمان هاي نظارتي ندارند؟ مگر مکرر عملکرد آنها گزارش نشده است؟ چرا اداره متغيرهاي اقتصادي بر پايه سودجويي و استفاده از فرصت هاي نامشروع مي چرخد و سکوت استمرار دارد؟! مثلا چرا قيمت سهام شرکت ها در بازار سرمايه بي منطق و به عمد بالا و پايين مي شود و عده اي فقير و عده اي با قصد مرفه مي شوند؟! صحنه سازي مي کنند و عرضه و تقاضاي کاذب شکل مي دهند و کار خود را توجيه مي کنند و چيزي نمي گويند؟! چرا اينها را به بحث گذاشتم؟ مي خواهم برسيم به نقش رانت براي کسب سود بي محابا، در تصدي مسئوليت ها و جايابي ها!
    از سمت ها و مسئوليت ها با تخصص ها بي ارتباط است! مثل اين مي ماند که بيماري به غيرمتخصص سپرده شود! حتما مي دانيد که وزارت ها، استانداري ها، حتي کميسيون هاي تخصصي مجلس و مانند اينها توسط خواص و حتي توسط مردم و با جهت دهي گروه ها، به چه کساني سپرده شده است؟ آيا ظرفيت ملي احصا شده است؟ يا ظرفيت دوستان فقط ملاحظه شده است؟ چرا اکثر مديران، معاونان خود را از متخصصان مجرب و بهتر از خود نمي گمارند؟! چرا حل وفصل مشکلات مردم هدف قرار نمي گيرد؟ در اين ميان حفظ منافع فردي هدف قرار گرفته است يا اجتماعي؟ به نظر جناب عالي کار تربيتي شما جواب داده است؟
    فکر کنم جناب استاد پي برده باشند که مشکل در امور اوليه است. جاري سازي حسن و قبح هاي اخلاقي در جامعه ما با موانعي جدي مواجه است. اخلاق انساني و دلسوزي اجتماعي آفت ديده که مانند سياست و اقتصاد بيمارند. فرهنگ ما مفاد گمشده دارد که چرخه سياست و اقتصاد بر مدار صواب نمي چرخد. هر آنچه دنيا در اقتصاد مي خواند، ما نيز خوانده ايم؛ اما فضا و بستر اجتماعي ما متفاوت است. تا دروغ و نيرنگ جاري، رشوه و... در کار است، ديده بان سرمايه اجتماعي کور است و اقتصاد به بيراهه مي رود. دارايي هاي اخلاقي که نباشد، دارايي هاي معدني مثل نفت و گاز و حتي معادلات و محاسبات اقتصادي (علم) جواب نمي دهند، ادبيات علمي در محيط فاسد نتيجه نمي دهد. کجا به ايثارگران و باسوادان جامعه کار سپرديد و اختلاس ديديد؟ بي تدبيري تجربه کرديد؟ و خسارت وارد شد؟
    اجازه دهيد شفاف تر مطرح شود. گفتيم که بسياري حتي احزاب و گروه هاي به ظاهر فرهيخته نيز بنا به محدوديت هايي که دارند...
    در پشتيباني هاي خود از افراد، توانايي ها را در نظر نمي گيرند و بيشتر به تبعيت کردن، صاحب نظرنبودن! و آورده هاي نقدي توجه دارند! اينها همه نشان از عمق آسيب ديدگي و اضمحلال توسعه يافتگي دارد. جناب استاد، اقتصاددانان متعهد جايي نرفته اند، همين جا با مردم و درون آنها هستند. همان طور که در طول پرورش خويش، نوک پيکان جبهه هاي دفاع مقدس نيز بودند و براي جامعه از جان مايه گذاشتند و تا مرز شهادت رفتند؛ اما بعد از آن برهه، جايي که اقتصاد پرپيمان بود را به دست اينها نداده اند، مگر حوزه هاي پرزحمت، ارزان و کارگري آن را! آيا اکثريت سفارتخانه هاي اروپايي، بانک ها، بيمه، پالايشگاه و کلا صنايع بزرگ، وزارت، وکالت، استان ها و... به متخصص جبهه رفته سپرده شده است؟! مگر در تصدي مديريت هاي آن حوزه ها مبنا علم و تعهد بوده است؟! آيا نظام بانکي اطلاعاتي از سرمايه هاي انساني خود در سطح ملي، بدون دخالت روابط، دارد؟ کافي است مروري بر سوابق متصديان مسندهاي مهم حداقل در 30 سال گذشته که نظام جا افتاده است، داشته باشيد. سوال کرديد: چرا مطالعات داشگاه ها، فرضا پايان نامه هاي دانشجويان ما، به درد جامعه نمي خورد؟ بسياري از اينها کاربردي و پرفايده هستند، اما بپرسيد که چرا در کتابخانه محصور مي مانند؟ ما که آنها را مي خوانيم، چرا مدعيان حاکميت نمي خوانند؟! چرا بعضي از همين محارم، پايان نامه هاي خود را خريداري مي کنند و باوجود کم سوادي به تصدي امور مي نشينند؟! چرا بنگاه هاي توليد مقاله و رساله دزدي، رصد نمي شوند؟! حتي خانه هاي فساد نيز رها شده اند، بيشتر به شناسايي آسيب هاي سياسي رو آورده ايم تا فرهنگي و اعتقادي که انواع رفتارهاي غلط ما از آن نشئت مي گيرد. ببينيد بي تفاوتي به مشکلات مردم و فساد تا کجا که نرفته است! جناب استاد، چرا زماني که اقتصاد ايران سرما خورده بود و تب و لرز داشت، اين سوال را پيش نکشيديد؟ حالا که سرطان بدخيم گرفته است، ياد ما کرديد؟! حالا که نسل انقلاب کرده و جبهه رفته در شرف بازنشستگي است، چرا؟ به قول شاعر شهير معاصر، جناب شهريار: آمدي جانم به قربانت ولي حالا چرا؟/ بي وفا حالا که من افتاده ام از پا چرا؟/ نوش دارويي و بعد از مرگ سهراب آمدي/ سنگدل اين زودتر مي خواستي، حالا چرا؟
    
    * عضو هيئت علمي دانشگاه پيام نورپاسخ يك اقتصاددان به سوال آقاي قرائتي
    


 روزنامه شرق، شماره 3199 به تاريخ 30/4/97، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 159 بار
    آثار ديگري از "مراد راهداري "

  جناب رئيس جمهور، روساي قواي مقننه و قضائيه، چرا اين طور شد؟ (2)
مراد راهداري *، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  جناب رئيس جمهور، روساي قواي مققنه و قضائيه، چرا اين طور شد؟
مراد راهداري *، شرق 3/6/97
مشاهده متن    
  قطب بزرگي از اقتصاد ايران ارز به بانك مركزي نمي دهد
مراد راهداري *، شرق 26/2/97
مشاهده متن    
  جناب وزير، معضل بورس فقط كنتورسازي و بسته بودن چند نماد نيست!
مراد راهداري *، شرق 19/9/96
مشاهده متن    
  نقدي بر نقد: آقاي وزير، آيا بازار سرمايه اسلامي است؟
مراد راهداري *، شرق 30/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تازه هاي دام و طيور و آبزيان
متن مطالب شماره 76، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است