|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/5/2: لايحه حمايت از كودكان معلول در راه بهارستان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6834 2/5/97 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


لايحه حمايت از كودكان معلول در راه بهارستان
رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان در گفت و گو با «ايران» خبر داد

نويسنده: ياسمن صادق شيرازي


    
    درحالي که لايحه حمايت از حقوق کودکان و نوجوانان، همچنان در مجلس در نوبت رسيدگي قرار دارد، «علي همت محمودنژاد» رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان، از تدوين لايحه جديدي براي حمايت از کودکان معلول و مادران داراي فرزند معلول به «ايران» خبر داد. لايحه اي که در صورت تصويب، قرار است مدت زمان مرخصي زايمان مادران داراي فرزند معلول را افزايش داده و تسهيلات ويژه اي در اختيار کودکان دچار معلوليت قرار دهد. بر اساس اعلام رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان، پيش نويس اين لايحه آماده شده و تا پايان مرداد ماه طي همايشي از آن رونمايي خواهد شد.
    به گزارش «ايران»، اوايل سال جديد لايحه حمايت از حقوق معلولان، پس از 11 سال انتظار و با کش و قوس هاي فراوان در مجلس به تصويب رسيد. لايحه اي که تمام مفاد و تبصره هاي آن به حمايت از معلولان اختصاص دارد اما به گفته «محمودنژاد»، هيچ اشاره اي در آن به موضوع حمايت از حقوق کودکان معلول و مادران داراي معلوليت نشده است. در همين راستا، اين انجمن با همکاري سازمان بهزيستي لايحه جديدي را با هدف حمايت از کودکان دچار معلوليت تدوين کرده تا تسهيلات ويژه اي دراختيار آنها قرار داده شود. اين موضوع البته، درحالي مطرح مي شود که لايحه حمايت از حقوق کودکان و نوجوانان، بيش از يک دهه است که همچنان، در مجلس خاک مي خورد و حتي احتمال مطرح نشدن آن در صحن علني مجلس هم وجود دارد. با اين حال، «فاطمه ذوالقدر» عضو فراکسيون معلولان مجلس، موافقت خود را براي تصويب لايحه حمايت از حقوق معلولان اعلام مي کند و به «ايران»، مي گويد: «موضوع رفتن لايحه به کميسيون قضايي مجلس منتفي شده و لايحه حمايت از حقوق کودکان و نوجوان تا هفته آينده به صحن علني مجلس مي رسد.»
    
    افزايش تسهيلات دولت براي مادران داراي فرزند معلول
    البته محمودنژاد، معتقد است اين دو لايحه را نبايد با يکديگر مقايسه کرد، چراکه متون آنها کاملاً از يکديگر متمايز است. رئيس انجمن حمايت از معلولان در مورد مفاد اين لايحه، مي گويد: عدم تفاوت زمان مرخصي زايمان مادران داراي فرزند معلول با مادران ديگر، يکي از مواردي است که در اين لايحه به آن اشاره کرديم. در حال حاضر مادران داراي فرزند معلول، مانند زنان شاغل ديگر تنها 6 ماه به مرخصي مي روند و دولت هيچ تفاوتي براي آنها در نظر نگرفته است. بنابراين، يکي از اهداف ما براي تدوين اين لايحه، افزايش تسهيلات دولتي براي مادران داراي فرزند معلول است.
    رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان، ادامه مي دهد: در کشورهاي اروپايي و غربي، زماني که مادري صاحب فرزند معلول مي شود تا 4 سال از خدمات دولتي رايگان بهره مند خواهد شد و در کنار آن مزاياي ويژه ديگري هم از سوي دولت به آنها ارائه مي شود. همچنين، يکي ديگر از موضوعاتي که در لايحه به آن اشاره شده، توجه به خدمات توانبخشي کودکان و برخورداري آنها از بهترين خدمات است.
    به گفته رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان، سالانه هزار نفر در کشور به بيماري ژنتيکي «پي کي يو»، (نوعي عقب ماندگي ذهني) دچار مي شوند اما با انجام تست ويژه اي به نام «گاتري» ( تست ژنتيکي ) مي توان از بروز اين بيماري و عوارض آن پيشگيري کرد. متاسفانه انجام اين آزمايش در کشور اجباري نيست و به همين علت، يکي از مفاد لايحه تنظيم شده، ملزم کردن وزارت بهداشت براي انجام اين تست براي تمام کودکان است.
    وي با تاکيد بر اينکه با انجام تست گاتري(تست ژنتيکي) مي توان از تولد سالانه هزار مبتلا به «پي کي يو» جلوگيري کرد، مي افزايد: مبتلايان به اين بيماري بايد هميشه در رژيم باشند و مواد غذايي محدودي استفاده کنند. آنها مجبورند از شير و ماکاروني هاي خاصي که پروتئين کمتري دارد استفاده کنند وتهيه غذا براي آنها دشوار است. به همين علت يکي از مفاد اين پيش نويس به اين مبتلايان اختصاص داده شده تا دسترسي اين کودکان به غذاهاي خاص تسهيل شود.
    محمودنژاد با تاکيد بر اينکه مهدهاي کودک، کودکان دچار معلوليت را پذيرش نمي کنند، مي گويد: در حال حاضر مديران مهدهاي کودک نسبت به پذيرش اين کودکان امتناع مي کنند. به همين علت، يکي از مفاد لايحه را به پذيرش سالانه 2 تا 3 کودک معلول در هر مهد کودک اختصاص داده ايم.
    
    موافق تدوين و تصويب لايحه حمايت از حقوق کودکان معلول هستيم
    در اين ميان، برخي اعضاي فراکسيون معلولان مجلس هم نسبت به تدوين و تصويب اين لايحه خوش بين هستند و در گفت و گو با «ايران»، مي گويند که از لايحه حمايت از کودکان معلول حمايت مي کنند. «همايون هاشمي»، رئيس فراکسيون معلولان مجلس با تاکيد بر اينکه اگر اين لايحه بتواند مشکلات کودکان دچار معلوليت و مادران داراي فرزند معلول را حل کند، به عنوان نماينده مجلس از آن دفاع مي کنيم، مي گويد: در ابتدا بايد بگويم که هيچ قانوني بي ايراد نيست و اگر انجمن هاي معلولان معتقدند، لايحه حمايت از حقوق معلولان نقاط ضعفي دارد، بايد خواسته خود را با نمايندگان مجلس يا دولت مطرح کنند.
    وي مي افزايد: آنها مي توانند با ارائه لايحه نسبت به حل مشکلات کودکان معلول اقدام کنند و ما نيز به عنوان نماينده مردم، اگر تصويب آن به نفع مردم باشد نسبت به آن اقدام مي کنيم.
     «فاطمه ذوالقدر»، عضو فراکسيون معلولان مجلس نيز موافقت خود را براي تصويب اين لايحه اعلام مي کند و مي گويد: «در حال حاضر لايحه حمايت از حقوق کودکان با راي اکثريت نمايندگان مجلس به حالت فوريت درآمد و نهايتاً تا اوايل هفته آينده کليات آن در مجلس تصويب و سپس جزئيات آن بررسي مي شود.»
    وي با تاکيد بر اينکه لايحه حمايت از حقوق کودکان و نوجوانان به طور قطعي در صحن علني مجلس مطرح خواهد شد، مي گويد: بدون شک بسياري از مطالبات و نيازهاي مردم پس از تصويب اين لايحه برطرف مي شود و با تصويب آن مي توانيم از بسياري از آسيب هاي وارد شده به کودکان جلوگيري کنيم.
    ذوالقدر در مورد لايحه حمايت از کودکان معلول و مادران داراي معلوليت نيزمي گويد: بدون شک نظر نمايندگان مجلس براي حمايت بيشتر از اين قشر مثبت است، هرچند در حال حاضر نيز کمک هايي از قبيل کاهش 8ساعتي کار اين مادران و زودتر بازنشسته شدن آنها در مجلس به تصويب رسيده است.
    عضو فراکسيون معلولان مجلس، مي افزايد: ممکن است، خلاهايي در لايحه حمايت از حقوق معلولان وجود داشته باشد اما انجمن هاي معلولان مي توانند آنها را با تدوين اين لايحه و ارائه آن به مجلس جبران کنند.
    
    لايحه حمايت از کودکان معلول در راه بهارستان / رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان در گفت و گو با «ايران» خبر داد
    


 روزنامه ايران، شماره 6834 به تاريخ 2/5/97، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 179 بار
    آثار ديگري از "ياسمن صادق شيرازي"

  مدير كل كميسيون پزشكي بنياد شهيد و امور ايثارگران : اجازه نفوذ به پرونده هاي جانبازي براي افزايش درصد را نمي دهيم / 11 هزار نفر در سال 97 به درصد جانبازي خود اعتراض كردند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  اختصاص منابع مالي در بودجه 98 براي زندانيان مهريه / موافقان و مخالفان كاهش مهريه به زير 110 سكه در گفت و گو با «ايران» اعلام كردند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  گزارش «ايران» از وضعيت خودكشي در كشور: 6 هزار خودكشي با اورژانس اجتماعي ناكام ماند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  افزايش يارانه مددجويان بهزيستي از محل هدفمندي يارانه ها / معاون توانبخشي سازمان بهزيستي كشور خبر داد
ياسمن صادق شيرازي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با عروس 9 ساله افغانستاني: بعد از آشنايي به داماد 36 ساله علاقه مند شدم
ياسمن صادق شيرازي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام تجربه
متن مطالب شماره 18، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است