|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/5/6: آيا ما سكولار شده ايم؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7090
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6837 6/5/97 > صفحه 10 (انديشه) > متن
 
      


آيا ما سكولار شده ايم؟
نگاه حداكثري به دين آغاز عرفي شدن است

نويسنده: دكتر قاسم پورحسن*


    
    با وجود آثار بسياري که درباره «عرفي شدن» و «سکولاريسم» نوشته و ترجمه شده است اما هنوز به معناي واحدي براي عرفي شدن يا سکولاريسم نرسيده ايم. نمي توان يکسره سکولاريسم را به معناي حذف دين از عرصه عمومي در نظرگرفت؛ چرا که «حذف» مي تواند طيف معنايي گسترده اي داشته باشد؛ حذف حداکثرگرايانه، حذف حداقل گرايانه يا حتي مي تواند به معناي کاهش نقش دين در عرصه عمومي يا تمايز و تفکيک نهاد دين از نهاد قدرت و سياست باشد. به اين اعتبار نمي توان معناي واحدي براي سکولاريسم يا عرفي شدن بيان کرد. هرجا از سکولاريسم سخن به ميان آمد، مقصود مخالفت يا ضديت با دين يا مذهب نيست.
    از طرف ديگر، شواهد حاکي از آن است که ما «سکولاريسم» را تنها در معناي سياسي آن فهم کرده ايم؛ اين در حالي است که اين تلقي از سکولاريسم مربوط به نيمه دوم سده هفدهم است و کمتر از سکولاريسم در اخلاق، معرفت شناسي و حوزه هاي ديگر بحث کرده ايم و بايد بپذيريم که امروزه همه ساحات با سکولاريسم نسبت پيدا مي کند.
    سکولاريسم فارغ از ابعاد، دوره هاي مختلفي نيز دارد؛ نخست، دوره خام و ابتدايي سکولاريسم است که آن را «دوره تفکيک» مي نامم. در اين دوره، هيچ بحث نظري در مورد سکولاريسم و عرفي شدن نداريم.
    دوره دوم، دوره شکل گيري بنيادهاي نظري سکولاريسم است که با اصلاحات اجتماعي و سياسي يعني با رنسانس آغاز مي شود؛ از اين رو، در اواخر سده شانزدهم و اوايل سده هفدهم ما بتدريج مساله قدسيت زدايي و عرفي شدن را شاهد هستيم. علت آن را هم مي توان ظهور پروتستانتيسم دانست.
     دوره سوم، متعلق به دوره روشنگري است؛ در اين دوره ، ما با جريان راديکال سکولاريسم مواجه مي شويم و در همين دوره است که معناي ضديت با دين شکل مي گيرد.
    دوره چهارم، دوره معاصر است؛ در اين دوره تمام ساحات ما را عرفي شدن فراگرفته است و ما «انقطاع کامل از ساحت قدسي» داريم. به اين معنا که امروزه اکثر جوامع در ساحت عمومي از «خرد جديد» کمک مي گيرند و آن را منشا مي دانند.
    به نظر مي رسد همه ما در ايران يکسره با سکولاريسم مخالف هستيم، چون سکولاريسم را جريان ضدديني مي دانيم و گاهي در ترجمه ها عرفي شدن را انقطاع از حوزه قدسيتي يا حوزه ماورا معرفي مي کنيم. از اين رو، ما نخست بايد تلاش کنيم معناي درست عرفي شدن را بفهميم چراکه سکولاريسم به ما مي گويد که اگر واجد «دين حداکثري» باشيد و همه مناسبات را از منظر دين ببينيد، اين خود اتفاقاً آغاز عرفي شدن دين است، چون دين چنين ظرفيتي ندارد. در اين فضا، به جاي دين، «فهم دين» مبناي داوري در مناسبات جمعي مي شوند.
    از اين رو، درست در جايي که ادعا مي کنيم همه روابط و مناسبات را از منظر دين مي بينيم، از دين قدسي فاصله گرفته ايم. چون دين قدسي چنين ظرفيتي را براي همه مناسبات ندارد و چون ندارد شما «فهم ديني» را به جاي آن مي نشانيد. به همين دليل است که گاهي مي گوييم فقهي که ادعاي مطلقيت درباره همه مناسبات بشري دارد، به يک امر عرفي و بشري بدل شده است. از اين رو، اکثر جوامعي که نگاه راديکال و حداکثرگرايانه به دين دارند زمينه مناسب تري براي عرفي شدن دارند. عرفي شدن به مثابه اين است که بتدريج از خود «دين» به سمت «فهم ديني» حرکت کنيم. اگر ما نتوانيم دين را به «دين حداقلي» فرو بکاهيم حتماً عرفي خواهيم شد.
     به نظر مي رسد اعتدالي ترين و بهترين معنا از سکولاريسم در دوره معاصر «کاهش نقش دين در عرصه عمومي» است. اين کاهش اساساً به معناي حذف دين نيست، به معناي ضديت هم نيست؛ بلکه به معناي جا باز کردن براي «عقل بشر» است. ما از ابتداي انقلاب نگاه کاملاً راديکالي به دين داشته ايم. اين نگاه راديکال اينگونه بود که اگر نماينده ما يک فرد روحاني نباشد او اساساً نبايد پارلمان برود، اگر مسئول ما يک فرد روحاني نباشد او نبايد متولي مسئوليتي در جامعه ديندار باشد. در حالي که اين فهم مي تواند نادرست باشد؛ يعني مي تواند فردي ديندار باشد اما در عرصه عمومي «ناکارآمد» باشد، مي تواند فردي قائل به تفکيک باشد اما «کارآمد» باشد.
    ما همچنان به نظريه حداکثرگرايانه نقش دين در جامعه قائل هستيم. به هر ميزاني دين را باور داشته باشيم بيشتر به سمت عرفي شدن حرکت مي کنيم، مگر زماني که «ساحت دين» و «ساحت عرصه عمومي» را از هم مجزا کنيم. در آن صورت است که هرکدام را در جايگاه مناسب قرار مي دهيم و مي توانيم بگوييم امر عرفي «امرِ عرفي» است و امر قدسي «امرِ قدسي» است.
    به نظر مي آيد که بايد ميان عرفي شدن از حيث معرفت شناسانه، جامعه شناسانه، تاريخي، فلسفي و ديني تمايز بگذاريم. اگر ما اين تمايزها را قائل نباشيم دچار مشکل جدي خواهيم شد. مسيحيت در اين چهارصد سال با چهار جريان؛ «رنسانس»، «اصلاح مذهبي»، «انقلاب هاي علمي» و «جنبش روش گرايي» مواجه بود؛ اينها بنيان هاي سکولاريسم هستند.
    برخي بر اين باورند که دين ذاتاً نمي تواند همه امور اجتماعي را که ما امروز با آن درگير هستيم، ارتزاق کند چراکه دين کاملاً حداقل گرايانه به اين امور نگاه مي کند. ما نخست بايد «نگاه حداقل گرايانه» را بفهميم بعد فهم جديد داشته باشيم در آن صورت است که مي توانيم وفاق ايجاد کنيم در غير اين صورت شکست خواهيم خورد.
    *مکتوب حاضر، متن ويرايش و تلخيص شده «ايران» از سخنراني دکتر قاسم پور حسن است که در نشست «نگاهي تبارشناسانه به بحث سکولار و مساله ايران» در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي ارائه شد.
    
    *استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطباييآيا ما سکولار شده ايم؟ / نگاه حداکثري به دين آغاز عرفي شدن است
    


 روزنامه ايران، شماره 6837 به تاريخ 6/5/97، صفحه 10 (انديشه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    آثار ديگري از "دكتر قاسم پورحسن"

  مهم ترين خدمت فلسفه به «صلح» چه بود؟
دكتر قاسم پورحسن، ايران 15/10/97
مشاهده متن    
  وقتي هدف از دانشگاه گم شد... / «دانشگاه» از نگاه يك پژوهشگر فلسفه
دكتر قاسم پورحسن*، ايران 16/10/96
مشاهده متن    
  نسخه هاي متعددي براي درمان يك پديده
دكتر قاسم پورحسن، جام جم 21/7/94
مشاهده متن    
  بررسي علل انحطاط، پرسش متفكران ايران و جهان عرب
دكتر قاسم پورحسن*، اعتماد 16/11/93
مشاهده متن    
  رويكرد الهياتي به قيام امام حسين(ع)
دكتر قاسم پورحسن*، اعتماد 15/8/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بازخورد
متن مطالب شماره 7، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است