|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/13: اين شركت يك تريليون دلاري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4663
چهار شنبه 2 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4391 13/5/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


اين شركت يك تريليون دلاري
ميراث استيو جابز بعد از ۴۲ سال به بار نشست

نويسنده: عاقله ترابي


    دنياي اقتصاد : آنچنان که بعد از آمارهاي مالي بسيار خوب فصل مالي سوم اپل پيش بيني مي شد اين شرکت با افزايش قيمت سهام روز پنج شنبه به دومين شرکت يک تريليون دلاري آمريکا تبديل شد. شرکت فروشنده کامپيوتر که سال ۱۹۷۶ از سوي استيو جابز، رونالد وين و استيو وزنياک در يک گاراژ در کاليفرنيا بنيان گذاشته شد حالا به رکوردي تاريخي دست يافته که ارزش اين شرکت را به بالاترين ارزش يک شرکت در جهان در حال حاضر رسانده است. در سال ۱۹۰۱ شرکت فولاد آمريکا نخستين شرکت آمريکايي بود که به يک تريليون دلار ارزش رسيد.
    از سال ۲۰۱۱ که تيم کوک جايگزين استيو جابز شد تاکنون ارزش سهام اپل ۲۰۰۰ درصد رشد کرده است. او جايگزين استيو جابزي شد که هنوز بسياري موفقيت هاي اپل را مديون او مي دانند. استيو جابز خود در دوره اي از سوي هيات مديره اپل اخراج شد و به شرکت پيکسار رفت و آن را به يکي از غول هاي انيميشن جهان تبديل کرد ولي بعدا با افت اپل هيات مديره دوباره جابز را به اپل برگرداند و اين بار او اپل را از يک سازنده کامپيوتر به يک شرکت تکنولوژي تبديل کرد. هم اکنون ارزش سهام اپل يک سوم اقتصاد بريتانيا و بزرگ تر از اقتصاد ترکيه و سوئيس است. شرکت PetroChina نيز با شناورسازي سهام در سال ۲۰۰۷ به ارزش يک تريليون دلار رسيد اما ارزش آن واقعي برآورد نمي شود چراکه فقط ۲ درصد از سهام اين شرکت به صورت عمومي عرضه شده است. شرکت نفت عربستان يعني آرامکو نيز مدعي است ۲ تريليارد دلار ارزش دارد اما هنوز سهام اين شرکت به صورت عمومي عرضه نشده تا ارزش واقعي آن مشخص شود.
    آنچه باعث افزايش سهام اپل شد درآمد بيش از پيش بيني تحليلگران در فصل مالي سوم اين شرکت بود. هفته گذشته اپل اعلام کرد که درآمد اين شرکت در اين مدت به ۳/ ۵۳ ميليارد دلار رسيده که يک ميليارد دلار بيش از پيش بيني ها بود. گفته مي شود اين بهترين فصل مالي اين شرکت در تمام دوران بوده، اين در حالي است که پيش بيني مي شد فروش آي فون کاهش پيداکند، چراکه قرار است آي فون هاي جديدي در پاييز امسال معرفي شوند. متوسط قيمت فروش آي فون در اين فصل ۷۲۴ دلار بوده که بالاتر از تخمين ۶۹۳ دلاري تحليلگران بود. انتظار مي رود درآمد اپل براي فصل چهارم بين ۶۰ تا ۶۲ ميليارد دلار باشد که چيزي بين ۱۶ تا ۱۹ درصد رشد را براي آن بازه شاهد خواهيم بود. اپل هم اکنون ۲۸۵ ميليارد دلار پول نقد دارد. سود خالص اپل در سال ۲۰۱۷ به ۵/ ۴۸ ميليارد دلار رسيد. اپل و آمازون در حالي در اين فصل مالي با رشد بسيار بالايي روبه رو شدند که فيس بوک ديگر شرکت مشهور حوزه تکنولوژي با افت بي سابقه قيمت سهام حدود ۱۲۰ ميليارد دلار از ارزشش کاسته شد.
    
    وارن بافت، برنده بزرگ
    يکي از برندگان بزرگ يک تريليون دلاري شدن اپل وارن بافت سرمايه دار مشهور و صاحب شرکت Berkshire Hathaway است که با داشتن ۵ درصد سهام اپل دومين سهامدار بزرگ اپل است. شرکت برکشاير در فصل مالي اول سال ۲۰۱۶ تصميم به خريد سهام اپل گرفت. شرکت برکشاير از آن زمان ۳۰ ميليارد دلار از سهام اپل را خريده است. خريد سهام اپل با تعجب بسياري همراه بود، چراکه او به طور تاريخي از سرمايه گذاري در شرکت هاي تکنولوژي خودداري مي کرد اما او گفت اپل به دليل ايجاد کانال فروش محصول و برند قوي يک شرکت متمايز است.
    آن سوي سکه وارن بافت و شرکتش، ميلياردر ديگري به نام کارل آيکان وجود دارد که محاسبه اشتباهش در فروش سهام اپل حالا او را به بازنده بزرگي تبديل کرده است. ارديبهشت ماه سال ۹۵ يک روز بعد از اعلام کاهش فروش آي فون که براي نخستين بار در طول تاريخ عرضه محصول اين شرکت رخ داد سهام اپل تا ۸ درصد کاهش يافت؛ در همين زمان کارل آيکان سرمايه دار مشهور اعلام کرد که ۲ ميليارد دلار از سهامش را در اپل فروخته و ديگر در اين شرکت چيزي ندارد. او زماني با ۵۵ ميليون سهم از سهامداران مهم اپل بود. اين کار او باعث کاهش ارزش قابل توجه سهام اپل شد. او تصور مي کرد که رابطه بد دولت چين با اپل باعث افت قابل توجه فروش محصولات اپل خواهد شد.
     با اين حال کمتر از يک ماه بعد با خريد گسترده سهام اپل از سوي وارن بافت ورق دوباره برگشت؛ قيمت سهام اپل به دنبال خبر سرمايه گذاري وارن بافت در آن به سرعت بالا رفت و اين باعث شد که سرمايه گذاران ديگر نيز به خريد سهام اپل ترغيب شوند. وارن بافت زماني سهام اپل را خريد که قيمت هر سهم اين شرکت کمتر از ۱۰۰دلار بود اما امروز ارزش هر سهم اين شرکت به بيش از ۲۰۷ دلار رسيده است. در زماني که وارن بافت اپل را مي خريد گفته مي شد که احتمال ادغام اپل و آي بي ام بالا گرفته چراکه وارن بافت از سهامداران IBM نيز هست. وارن بافت بعد از جف بزوس مديرعامل آمازون و بيل گيتس سومين مرد ثروتمند جهان است.
    
    آمازون خوب، فيس بوک بد
    شرکت آمازون و صاحبش جف بزوس قطعا از رسيدن سريع اپل به خط يک تريليون دلاري خوشحال نيستند. بين آنها و اپل طي دو، سه سال اخير بر سر اينکه کدام يک زودتر يک تريليون دلار ارزش ايجاد مي کنند رقابت وجود داشت. به رغم اينکه آمازون هنوز به يک تريليون دلار نرسيده اما روند موفق اين شرکت جاي هيچ شکي را باقي نمي گذارد که اين شرکت نيز به زودي به باشگاه يک تريليوني ها مي پيوندد. سود آمازون در يک فصل مالي براي نخستين بار به بيش از ۲ ميليارد دلار رسيده بود و اين به خاطر حاصلخيز بودن سرويس هاي جديدي است که اين شرکت حالا در آن به بلوغ رسيده است. نقاط سودده جديد مانند سرويس هاي رايانش ابري و تبليغات حالا به اندازه اي درآمدزا و سودده شده اند که جبران بخش هاي سنتي زيان ده کسب و کار آمازون را هم مي کنند.
    در نقطه مقابل اين جشن و پايکوبي تکنولوژيک که با موفقيت نسبي گوگل هم همراه است شرکتي که مغموم به اين فضا نگاه مي کند قطعا فيس بوک است. شرکتي که همين هفته قبل بزرگ ترين رکورد سقوط سهام در يک روز را به ثبت رساند. به نظر مي رسد مسيري که فيس بوک براي نزديک شدن به سه غول ديگر (اپل، آمازون و گوگل) پيمود چندان مستحکم نبوده است. از سوي ديگر اپل تنها شرکتي نيست که به يک تريليون دلار ارزش رسيده است اما ارزش يک تريليون دلاري اپل در آن است که آن را در بازار بورس به دست آورده است. شرکت نفت چين PetroChina نيز با شناورسازي سهام در سال ۲۰۰۷ به ارزش يک تريليون دلار رسيد اما ارزش آن واقعي برآورد نمي شود چراکه فقط ۲ درصد از سهام اين شرکت به صورت عمومي عرضه شده است. شرکت نفت عربستان يعني آرامکو نيز مدعي است ۲ تريليارد دلار ارزش دارد اما هنوز سهام اين شرکت به صورت عمومي عرضه نشده تا ارزش واقعي آن مشخص شود.
    
    ديگران
    آمازون ديگر شرکت بزرگي است که احتمالا آن هم به زودي يک تريليون دلاري خواهد شد. آمازون نيز در بهترين روزهاي خود قرار دارد و احتمالا به زودي يک تريليون دلاري خواهد شد.اين شرکت نيز هفته گذشته همانند اپل آمارهاي خارج از انتظاري از خود نشان داد. آمازون هم اکنون ۸۸۳ ميليارد دلار ارزش دارد و پشت سر آن با فاصله اندک آلفابت (گوگل) با ۸۴۵ ميليارد دلار ارزش ايستاده است.
    
    
    اين شركت يك تريليون دلاري / ميراث استيو جابز بعد از ۴۲ سال به بار نشست
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4391 به تاريخ 13/5/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بارآثار ديگري از "عاقله ترابي"

  علي بابا بدون «ما» / مهره كليدي بزرگ ترين شركت تجارت الكترونيكي چين كنار مي رود
عاقله ترابي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  نمايش ضعيف محصول انقلابي / مجيك ليپ وان در ميان انتقاد كارشناسان وارد بازار شد
عاقله ترابي، دنياي اقتصاد 7/6/97
مشاهده متن    
  گلادياتورهاي موبايل / مقايسه برترين پرچمداران سازندگان گوشي هوشمند
عاقله ترابي، دنياي اقتصاد 29/5/97
مشاهده متن    
  گوگل به جنگ آمازون مي رود / خلاقيت براي گرفتن بازار دستيارهاي هوشمند
عاقله ترابي، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  معضل نگراني از اينترنت اشيا / حريم خصوصي افراد هنگام استفاده از IoT همچنان در خطر است
عاقله ترابي، دنياي اقتصاد 4/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فناوري هاي پدافند نوين
متن مطالب شماره 3 (پياپي 37)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است