|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: بودجه گردگيري خوزستان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


بودجه گردگيري خوزستان
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست اعلام كرد

نويسنده: محمد علاف پور


    دنياي اقتصاد – اهواز : رئيس سازمان حفاظت محيط زيست با تاکيد بر لزوم تامين حقابه هاي محيط زيستي گفت: صرفه جويي در حقابه زيست محيطي به نفع ما و مردم است. اگر آب کم است، براي همه کم است. امسال به دليل کمبود آب، برق توليد نکرديم و با حداقل برق و مديريت خوب وزارت نيرو در حال گذراندن پيک گرما هستيم.
    عيسي کلانتري اظهار کرد: مشکلاتي که خوزستان با آن مواجه شده است، نتيجه رفتارهاي غلط گذشته در اين استان است. در گذشته تصميمات با بخشي نگري گرفته مي شد و هر کس بخش خود را در نظر گرفته است.وي افزود: کارها بايد براي پايداري توسعه انجام شوند. رئيس جمهوري مسائل را به خوبي درک مي کند و نخستين مصوبه ايشان، مصوبه احياي درياچه اروميه بود که نشان دهنده تفکر رئيس جمهوري در توسعه پايدار است.رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: اکنون که خوزستان با مشکلاتي مواجه شده است، حدود ۱۴، ۱۵ ميليارد مترمکعب آب در اختيار دارد، در حالي که هيچ استاني اين مقدار آب ندارد.
    کلانتري درخصوص مساله ريزگردها گفت: دو نوع ريزگرد در زمستان و تابستان در خوزستان وجود دارد که ريزگردهاي زمستان بيش از ۹۰ درصد منشا داخلي دارند. با دستور رئيس جمهوري و بسيج نيروها در خوزستان و بودجه ۱۵۰ ميليون دلاري که مجلس از محل صندوق توسعه به خوزستان اختصاص داده است، ۵۰ ميليون دلار به برق و ۱۰۰ ميليون دلار به گرد و غبار اختصاص پيدا مي کند.وي يادآور شد: تصميم گرفته ايم که اين بودجه امسال در اختيار استاندار خوزستان قرار بگيرد اما بايد برنامه هايي براي پرهيز از اشتباهات داشته باشيم. به همين منظور تصميم گرفته ايم که هيچ اقدام اجرايي بدون مطالعه انجام ندهيم. مطالعات گرد و غبار تا پاييز به اتمام مي رسد و با توجه به بودجه تخصيصي اميدواريم يک طرح جامع مقابله با گرد و غبار داخلي در استان خوزستان به دست بيايد.رئيس سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: اکنون يک سوم از ۱۰۰ ميليون دلار بودجه در اختيار استاندار خوزستان قرار دارد. براي طرحي که مختص يک استان است، نمي توانيم از تهران کاري انجام دهيم و آن را مديريت کنيم به همين دليل اين اقدامات به استان خوزستان سپرده شده است.کلانتري تصريح کرد: خشکسالي به ما نشان داد که اگر درست مديريت کنيم، مي توانيم حداقل آسيب را ببينيم. در خوزستان امسال نصف آب سال گذشته را در اختيار داشتيد، اما توليد محصولات نصف نشده است آن هم به اين دليل که آب را هدر نداده ايد.
    وي تاکيد کرد: با خشکسالي فهميديم که آب مانند خورشيد يک فاکتور توليد نيست. اگر آب کم مي شود، سهم همه بخش ها به يک نسبت بايد کم شود. نمي توان گفت آب کشاورزي صد در صد تخصيص پيدا کند، اما به طور مثال آب صنعت يا محيط زيست صفر شود. در استان خوزستان بايد روي مديريت آب وقت بيشتري گذاشته شود.رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: خوزستان در شرايط عادي حدود ۶ ميليارد مترمکعب حقابه محيط زيستي دارد، يعني کارون وقتي به اروندرود مي ريزد بايد حداقل ۱۰۰ مترمکعب آب داشته باشد. به من گفته شده در برخي مناطق کارون کمتر از ۲۰ مترمکعب فاضلاب داشته است. تصور نکنيد صرفه جويي در حقابه زيست محيطي به نفع ما و مردم است، عوارض جانبي آن به مراتب بيشتر است. بايد در مصرف آب صرفه جويي کنيم.کلانتري تاکيد کرد: اگر آب کم است، براي همه کم است. امسال به دليل کمبود آب، برق توليد نکرديم و با حداقل برق و مديريت خوب وزارت نيرو در حال گذراندن پيک گرما هستيم.اگر توسعه پايدار باشد، ملت به خوبي نتايج طرح هاي ما را خواهند ديد. از همه انتظار داريم همان طور که درخصوص درياچه اروميه عمل کردند، رفتار کنند. بدون مطالعه تخصيص اعتباري صورت نخواهد گرفت. بايد با مطالعه و برنامه به طرح ها پول تخصيص داده شود.
    
    در ۴۸ سال گذشته به اندازه امسال کمبود آب نداشتيم
    قائم مقام وزير نيرو نيز گفت: بيش از ۱۳ هزار ميليارد تومان طرح ناتمام در خوزستان وجود دارد. دولت در خوزستان سرمايه گذاري کرده اما اين سرمايه گذاري ها به نتيجه نرسيده است و مردم ثمره آن را نچشيده اند.ستار محمودي اظهار کرد: در حوزه آب، امسال در تمام کشور با کمبود آب مواجه بوديم به گونه اي که در طول ۴۸ سال گذشته اين کمبود آب را نداشتيم.وي افزود: پايين ترين ميزان بارش در سال ۸۷ بود که ميزان بارش به ۱۷۰ ميلي متر رسيده بود. امسال اين عدد به ۱۶۸ ميلي متر رسيد که قطعا تاثيرات خود را بر کشور خواهد گذاشت.قائم مقام وزير نيرو گفت: تقريبا تمام وزارت نيرو بسيج شده بود که اگر خاموشي در کشور اتفاق مي افتد، در خوزستان يا استان هاي گرم نباشد. به رغم تمام نوسانات برق، خوزستان کمترين ميزان تاثيرپذيري را داشته است. به نظر من، دولت در استان خوزستان موفق عمل کرده است اما ممکن است نتوانسته باشد رضايت مردم را به دست بياورد که اين مساله دلايل خود را دارد.محمودي ادامه داد: اين روش را بايد ادامه دهيم و خوزستان را بايد ايمن کنيم. بيش از ۱۳ هزار ميليارد تومان طرح ناتمام در خوزستان وجود دارد. دولت در خوزستان سرمايه گذاري کرده است، اما اين سرمايه گذاري ها به نتيجه نرسيده است و مردم ثمره آن را نچشيده اند. در زمينه انرژي خورشيدي و انرژي هاي تجديدپذير، سرمايه گذاران استقبال چنداني نکرده اند و شتاب اوليه را از دست داده اند.
    
    احياي رودخانه کارون مهم ترين اولويت
    استاندار خوزستان نيز يکي از راه هاي حفظ رودخانه کارون را تصفيه فاضلاب صنعتي و شهري دانست و ادامه داد: فاضلاب هاي صنعتي و شهري بايد پيش از ورود به رودخانه کارون تصفيه شوند. غلامرضا شريعتي افزود: از سوي ديگر زهاب هاي کشاورزي عامل ديگر آلودگي کارون هستند که در طرح احياي ۵۵۰هزار هکتاري اراضي، تصفيه زهاب و بازچرخاني آن پيش بيني شده است.وي يادآور شد: منبع تامين آب در خوزستان آب هاي جاري است اما در سال هاي گذشته ورود فاضلاب صنعتي و شهري به آب ها سبب کاهش کيفيت آن شده است به همين دليل لازم است تا آب از پشت سدها تامين شود.شريعتي با اشاره به طرح آبرساني غدير گفت: نشستي در مرکز براي تعيين مسير طرح غدير خواهيم داشت تا برنامه ريزي براي تامين آب شرب شهرهاي شمال شرق استان همچون هفتکل، رامهرمز، ايذه و باغملک در قالب طرح غدير با اعتبار ۴۰۶ ميليون دلاري انجام شود.
    
    خشکسالي نيروگاه ها را تهديد مي کند
    مديرعامل شرکت برق منطقه اي خوزستان نيز ۶۰ درصد توليد برق استان را از نيروگاه هاي برقابي دانست و گفت: خشکسالي توليد انرژي در نيروگاه هاي برقابي خوزستان را تهديد مي کند. محمود دشت بزرگ اظهار کرد: خشکسالي و کاهش ذخاير سدها باعث کاهش توليد انرژي در نيروگاه هاي برقابي خوزستان شده، بر همين اساس بايد توسعه نيروگاهي در دستورکار قرار گيرد.وي خوزستان را نخستين استان کشور در راه اندازي زيرساخت هاي برق دانست و افزود: ظرفيت هاي خوب استان در برق چند سال مورد غفلت قرار گرفته است.دشت بزرگ با بيان اينکه برق منطقه اي استان ۲۰ درصد ظرفيت برق کشور را توليد مي کند، صيانت از سرمايه گذاري هاي انجام شده در اين بخش را ضروري اعلام کرد.وي با اشاره به توفان هاي گرد و غبار ۲ سال پيش اظهار کرد: ۶۰ درصد ظرفيت توليد برق در معرض ريزگرد است که در سال ۹۵ باعث خاموشي هاي گسترده شد.
    دشت بزرگ مهم ترين مشکل در اجراي مصوبات نوسازي شبکه برق استان را کمبود منابع مالي دانست و گفت: در مصوبه پارسال ۱۵۰۰ ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شد اما تنها ۵/ ۱۲ ميليارد تومان اختصاص يافته است.وي به افزايش قيمت دلار و تاثير آن در وارد کردن قطعات نيز اشاره کرد و افزود: اين مساله باعث شده کمتر از ۱۰ درصد تعهدات عملياتي شود و طرح ها متوقف شده است.دشت بزرگ خواستار اولويت تصويب طرح هاي برق خوزستان در شوراي عالي اقتصاد شد و گفت: تسهيلات ۱۸۰ ميليون يورويي از بانک توسعه اسلامي، ضرب الاجل براي احداث نيروگاه هاي حرارتي، فراهم کردن شرايط سرمايه گذاري در بخش انرژي هاي تجديدپذير و صدور مجوز به نيروگاه هاي توليد پراکنده مي تواند در کاهش مشکلات اين استان موثر باشد. خوزستان داراي هفت نيروگاه برقابي است که شامل سد و نيروگاه دز، کرخه، مارون، شهيد عباسپور، مسجدسليمان، کارون ۳ و گتوند است.
    
    کاهش ۶۱ درصدي ورود آب به سدها
    معاون مطالعات پايه و طرح هاي جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نيز گفت: ورود آب به مخازن سدهاي خوزستان در سال آبي جاري ۶۱ درصد کاهش داشته است.هوشنگ حسوني زاده با اشاره به کاهش ۳۴ درصدي بارندگي در استان افزود: امسال ذخاير آبي مخازن سدهاي استان نيز ۵۸ درصد کاهش پيدا کرده است.وي اضافه کرد: تاکنون نيازهاي اصلي آب شرب و محصولات دائمي و صنايع در خوزستان همچنين کشاورزي در حد امکان تامين شده است. حسوني زاده تعهد وزارت نيرو را تامين ۷۵۰ ميليون مترمکعب حقابه تالاب هورالعظيم دانست و گفت: تاکنون ۵۱۰ ميليون مترمکعب آب براي اين تالاب تامين شده اما از تيرماه به دليل افزايش کشت و تبخير آبي وارد اين تالاب نشده است.وي کاهش ۹۰ درصدي آورد رودخانه مارون جراحي را نيز يادآور شد و اظهار کرد: در مجموع ۲۷۴ ميليون مترمکعب زهاب نيشکر و آب شيرين وارد تالاب شادگان شده است.
    بودجه گردگيري خوزستان / رئيس سازمان حفاظت محيط زيست اعلام کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "محمد علاف پور"

  مراعات محيط زيست در توليد نفت / مشعل بدون دود در منطقه نفتي بنگستان راه اندازي شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  مديرعامل شركت برق منطقه اي خوزستان خبر داد : خوزستان رتبه اول در صرفه جويي برق
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  برنامه اشتغال زايي براي خوزستان / سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مطرح كرد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  راه اندازي چرخه توليد در بندر امام خميني (ره) / با حضور وزير راه ۱۰ طرح در منطقه ويژه اقتصادي امام خميني (ره) افتتاح شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كيفيت حمل و نقل ريلي جنوب نيازمند سرمايه گذاري سنگين
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه و حقوق اسلامي
متن مطالب شماره 17، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است