|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: ثبات در سياست گذاري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


ثبات در سياست گذاري


نويسنده: پيام نوروزي *


     ايجاد ثبات در بازار ارز، کنترل روند صعودي تورم، اصلاح نظام بانکي و مقابله با تحريم هاي بين المللي چهار چالش جدي و کوتاه مدت رئيس کل جديد بانک مرکزي است که بايد براي هر کدام از اين مسائل برنامه دقيق و کاربردي ارائه شود. آقاي همتي احتمالا مي داند که مسووليت جديد بسيار سنگين تر از مسووليت هاي قبلي وي بوده و در صورت عدم موفقيت، مي تواند کل کارنامه حرفه اي خود را تحت تاثير قرار دهد.
    البته آقاي همتي مي تواند با استفاده از راهنمايي صاحب نظران اقتصادي و همچنين ايجاد اجماع در سطح سازمان هايي نظير وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و نهاد رياست جهموري بر اين چالش ها غلبه کند. در اين يادداشت عمدتا به مسائل کوتاه مدت پرداخته مي شود که مطمئنا مسائل بلندمدت نظير تصويب قوانين مناسب براي نظام بانکي و اصلاح نظام مالي در جهت ايجاد تورم تک رقمي پايدار بسيار مهم تر خواهد بود.
    
    ۱. ايجاد ثبات در بازار ارز
    نرخ ارز از متغيرهاي کليدي اقتصاد کلان است که هم تحت تاثير مستقيم و غيرمستقيم سياست گذاري هاي دولت قرار دارد و هم مولفه اي است که حالت تعادلي آن با توجه به وضعيت اقتصاد به صورت درون زا تعيين مي شود. از اين رو، سياست گذاران مي توانند به طور مستقيم يا از طريق اثرگذاري بر وضعيت اقتصاد، بر تغييرات نرخ ارز موثر باشند.
    دو تجربه جهش نرخ ارز در سال ۱۳۹۱ و سال جاري نشان داده که ثابت نگه داشتن مقطعي نرخ ارز، در صورت وجود تورم دو رقمي، راهگشا نيست و بايد برنامه عملي وجود داشته باشد که نرخ ارز متناسب با تغييرات نرخ تورم داخل و خارج از کشور تعديل يابد. بنابراين اولين اقدام رئيس جديد مي تواند ارائه برنامه اي براي سياست ارزي پنج ساله آينده کشور باشد که فعالان اقتصادي بتوانند متناسب با آن برنامه ريزي کرده و ثبات به بازار ارز بازگردد.
    
    ۲. کنترل روند صعودي نرخ تورم
    ثبات قيمت ها نيز از وظايف اصلي و سنتي بانک هاي مرکزي است. صعودي شدن نرخ تورم چالش ديگر رئيس کل جديد بانک مرکزي است. متوسط نرخ ماهانه تورم در تير ماه حدود ۴/ ۳ درصد و در خرداد ماه ۳/ ۴ درصد بوده، در حالي متوسط ماهانه نرخ تورم در سال ۱۳۹۶ کمتر از يک درصد (۸/ ۰ درصد) بوده است. بنابراين در صورتي که وضعيت فعلي ادامه يابد، قطعا نرخ تورم فزاينده اي را در سال ۱۳۹۷ تجربه خواهيم کرد.
    افزايش بيش از ۱۰۰ درصدي نرخ ارز در بازار آزاد يکي از عوامل مهم صعودي شدن تورم است. مطالعات انجام شده نشان داده که با اين افزايش نرخ ارز، تورم حدود ۱۵ درصد در کوتاه مدت و ۳۰ تا ۴۰ درصد در بلندمدت تورم افزايش خواهد يافت. بنابراين ثبات بخشي به بازار ارز خود مي تواند عاملي براي کنترل تورم باشد. مساله بعدي عدم تناسب رشد نقدينگي در سال هاي ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ با تورم است. در حالي که رشد نقدينگي در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۳ درصد و در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۲ درصد بوده، اما تورم در اين سال ها حدود ۹ درصد رشد کرده است. در حقيقت، نرخ سود حقيقي بالا موجب کاهش سرعت گردش پول شده و آثار تورمي افزايش نقدينگي را به تاخير انداخته است.
    اکنون که انتظارات تورمي شعله ور شده است، مردم پول خود را از سپرده هاي بانکي خارج کرده و به سمت بازارهاي مسکن، ارز، بورس و... مي برند. خود اين مساله نظام بانکي را با کمبود نقدينگي مواجه کرده که بانک ها نيز به ناچار از بانک مرکزي استقراض مي کنند. رشد بالاي بدهي بانک ها به بانک مرکزي عامل ديگر افزايش تورم در سال جاري خواهد بود. بنابراين کليد حل مساله تورم، بدون اصلاح نظام بانکي ممکن نخواهد بود.
    
    ۳. اصلاح نظام بانکي
    از معدود اقدامات آقاي سيف، سعي در تعيين تکليف موسسات مالي غيرمجاز بود. البته اين مساله، بدون هزينه هم نبود و منحل کردن اين موسسات با تزريق پول پرقدرت از طرف بانک مرکزي صورت مي گرفت.
    شايد بتوان گفت مهم ترين اقدام آقاي همتي در وضعيت کنوني اقتصاد کشور، اصلاح نظام بانکي است. با توجه به اينکه کشور ما عمدتا بانک محور است و نظام بانکي نقش قابل توجهي در اقتصاد کشور دارد، تا زماني که نظام بانکي اصلاح نشود، بانک ها ناکارآمدي خود را در قالب افزايش اضافه برداشت از بانک مرکزي نشان داده و پايه پولي و به تبع آن، تورم افزايش خواهد يافت.
    حال که بسته اصلاح نظام بانکي تدوين شده است، اجراي آن توسط آقاي همتي مي تواند راهگشا بوده و بسياري از مشکلات اقتصاد را حل کند. البته اجراي کامل اين بسته، هزينه هاي سياسي زيادي براي دولت و بانک مرکزي دارد، اما ايجاد اجماع در قواي سه گانه، مي تواند از هزينه هاي سياسي اجراي آن کاسته و کمک بزرگي به اقتصاد کشور کند.
    
    ۴. مقابله با تحريم هاي بين المللي
    خروج آمريکا از برجام و تشديد تحريم هاي بين المللي عليه نظام بانکي کشور و وابسته بودن نظام بانکي کشور به سيستم متمرکز سوئيفت، موجب شده نظام بانکي براي نقل و انتقالات ارزي با مشکل مواجه شود. مسلما اين تحريم ها با اجراي کامل آن در آبان ماه ۱۳۹۷ توسط آمريکا تشديد خواهد شد. بنابراين آقاي همتي بايد براي تسهيل در نقل و انتقالات ارزي از طريق اجراي پيمان هاي پولي دو و چند جانبه و استفاده از پيام رسان هايي غير از سيستم سوئيفت برنامه ريزي کرده و اقدامات موثري صورت دهد.
    
    *دانشجوي دکتراي اقتصاد شريفثبات در سياست گذاري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "پيام نوروزي "

  سم خطرناك سياست گذاري
پيام نوروزي *، دنياي اقتصاد 28/5/97
مشاهده متن    
  ارتقاي محيط كسب و كار
پيام نوروزي *، دنياي اقتصاد 8/2/97
مشاهده متن    
  پيامدهاي مثبت و منفي تصميم جديد
پيام نوروزي*، دنياي اقتصاد 18/8/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Infection
شماره 2 (پياپي 602)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است