|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: رشد شاخص بورس زير فشار عرضه ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
رشد شاخص بورس زير فشار عرضه ها


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته به رغم اميدواري معامله گران به روند آتي قيمت سهام با سيگنال هاي ارزي به دليل عرضه هاي سنگين سهامداران عمده روز ضعيفي را پشت سرگذاشت. در بازار ديروز معامله گران در حالي فعاليت خود را شروع کردند که روز دوشنبه بازار به استقبال بسته سياست هاي ارزي دولت رفته بود.
    

     با اين حال عرضه سنگين برخي از حقوقي هاي بازار موجب شد تا بازار با مازاد عرضه مواجه شود و افت عمومي قيمت سهام رقم بخورد. به نظر مي رسد سهامداران عمده از فرصت شناسايي سود پس از جهش اخير قيمت ها استفاده کرده اند. ديروز همچنين بازار شاهدبرخي شايعات در مورد بازار دوم ارز بود. اين شايعات به ويژه در چند مورد که حکايت از عدم فروش آزادانه ارز داشت، باعث افت قيمت ها در نمادهاي صادراتي شد. اين امر تا پايان بازار ادامه داشت. در پايان معاملات مشخص شد که قيمت بيش از ۸هزار تومان براي دلار در سامانه مبادلات کشف شده است. در اين شرايط ديروز شاخص کل با رشد ۲۵۶واحدي معادل ۲/ ۰ درصد به رقم ۱۳۳هزار و ۵۸۴واحد رسيد. شاخص کل هم وزن نيز با افزايش ۷ واحدي عدد ۱۸ هزار و ۹۵۰ واحد را به نمايش گذاشت. ديروز نمادهاي ملي مس ايران، هلدينگ نفت و گاز پارسيان، همراه اول و پتروشيمي پرديس بيشترين نقش را در رشد عمومي قيمت سهام داشتند.
    ديروز بعضي پتروشيمي ها که عمده ترين عرضه کنندگان ارز در اين بازار بودند، درهم را به قيمت ۲۲۰۰ تومان عرضه کردند. البته تقاضا براي بهايي بالاتر از ۲۲۰۰ تومان هم وجود داشت. با توجه به اينکه نسبت برابري درهم به دلار حدود ۶۷/ ۳ است، ارزش بهاي دلار ديروز در بازار ثانويه در اولين روز پس از ورود صادرکنندگان غيرنفتي حدود ۸ هزار و ۱۰۰ تومان بوده است. نرخ دلار صرافي ها اما ديروز ۹۴۰۰ تومان اعلام شد. در اين گروه ديروز شرکت پتروشيمي جم، از برنامه افزايش سرمايه ۸۸ درصدي اين شرکت خبر داد. شرکت پتروشيمي جم برنامه افزايش سرمايه از مبلغ ۹۰۰ ميليارد ريال به مبلغ ۱۸۰۰ ميليارد ريال را در نظر دارد.
    بر اساس اين اطلاعيه اين افزايش سرمايه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي به منظور مشارکت در افزايش سرمايه شرکت هاي سرمايه پذير عمدتا بابت مخارج سرمايه اي انجام شده شامل تکميل پروژه فاز ۲( توسط شرکت فرعي توسعه پليمر پادجم)، خريد حدود ۳۴ درصد سهام شرکت پتروشميران در نظر گرفته شده است. همچنين تامين نقدينگي براي خريد مواد اوليه مورد نياز و صرفه جويي در هزينه هاي تامين مالي از ديگر مواردي است که در تاريخ هفتم مردادماه سال جاري، به تصويب هيات مديره رسيده و براي اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانوني، ارائه شده است. نماد شرکت پتروشيمي جم امروز به دليل نوسان بيش از ۵۰ درصد قيمت سهام از سوي ناظر بازار متوقف شد تا در دو روز معاملاتي آينده کنفرانس اطلاع رساني برگزار کند.
    ديروز همچنين ۹۹/ ۹۹ درصد از سهام کنترلي کشاورزي و دامپروري ملاردشير به قيمت پايه کل ۸۹ ميليارد و ۲۱۹ ميليون و ۴۰۵ هزار و ۲۰۰ تومان براي عرضه در روز دوشنبه ۲۲ مرداد ماه از طريق بازار سوم فرابورس آگهي شد.
    در گروه معدني رئيس انجمن توليدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفت: ضروري است که در بازار کالاهايي مانند زنجيره توليد فولاد، شفافيت قيمتي و نظام قيمت گذاري برمبناي عرضه و تقاضا حاکم باشد که اين مهم در بستر بورس کالا دست يافتني است. مهرداد اکبريان درباره روند قيمت گذاري محصولات فولادي در بورس کالا بيان کرد: در بورس کالا، قيمت واقعي کالاها کشف مي شود، زنجيره توليدکننده تا مصرف کننده با هم مبادله کالايي دارند و هر دو سمت معامله نيز راضي هستند؛ چون از ارزش افزوده اي که روي محصول ورودي خود دارند، مي‎توانند سود واحدهاي توليدي خود را به دست بياورند. وي در ادامه افزود: تحريم، مانع صادرات سنگ آهن و مقاطع فولادي مي شود و توليد نيز کاهش مي يابد؛ يعني بسياري از کارخانه هايي که نمي توانند قراردادهاي مناسبي منعقد کنند، مجبور مي شوند از عرصه فعاليت اقتصادي خارج شوند يا در دوران رکود، توليد خود را کاهش دهند. در اين شرايط، احتمالا دولت وارد قيمت گذاري دستوري و تعيين سهميه بندي مواد اوليه مصرفي در داخل بين کارخانه هاي بزرگ تا کوچک شود؛ اما تجربه ثبات کرده که دخالت در بازارها خود عامل برهم ريختگي توازن است.
    ديروز همچنين اعلام شد براساس نامه وزير صنعت به رئيس گمرک، توليدکنندگان آهن اسفنجي قبل از اقدام به صادرات بايد کل کالاي توليدي خود را در بورس کالا و براساس نرخ رسمي عرضه کنند و در صورت نبود تقاضا، با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به صادرات آن کنند. محمد شريعتمداري، وزير صنعت، معدن و تجارت در نامه اي به رئيس گمرک براي تامين مواد اوليه واحدهاي ذوبي کشور و تقويت صنايع پايين دستي و حفظ اشتغال آنها صادرات آهن اسنفجي را ممنوع کرد. پس از ارسال اين نامه، گمرک ايران در بخشنامه اي به گمرکات اجرايي سراسر کشور صادرات آهن اسفنجي از ۱۳مرداد ماه جاري ممنوع و اعلام کرد: توليدکنندگان براي صادرات بايد مجوز (سيستمي) از وزارت صنعت، معدن و تجارت دريافت کنند.
    بنابراين گزارش، ميزان صادرات آهن اسفنجي در سه ماه نخست امسال به ميزان ۱۸۶هزار و ۳۶۰تن رسيد که در مقايسه با دوره مشابه پارسال ۱۷درصد کاهش را ثبت کرد و ارزش صادراتي نيز بيش از ۳۳درصد افت را در مقايسه با سه ماه نخست پارسال نشان داد. ارزش صادرات آهن اسفنجي در سه ماه ابتدايي امسال برابر با ۹/ ۳۸ ميليون دلار بود. همچنين به ميزان ۵۰هزار تن واردات آهن اسفنجي در مدت سه ماه امسال ثبت شده که در مقايسه با دوره مشابه پارسال افت ۷۴درصدي نشان مي دهد. ارزش ۱۰۰ميليون دلاري واردات آهن اسفنجي در مقايسه با سه ماه نخست پارسال، کاهش ۶۷درصدي دارد. ايران با توليد ۵/ ۲۰ ميليون تن آهن اسفنجي در سال ۲۰۱۷که بيش از ۲۸درصد کل توليد جهاني محسوب مي شود، رتبه دوم را به خود اختصاص داد.در گروه ارتباطات ديروز مجمع شرکت هاي وب برگزار شد. اين مجمع که به دنبال ۹ماه توقف اين نماد برگزار شد، نکات مهمي داشت. مهم ترين نکته در مجمع ديروز اعلام نماينده سازمان بورس بود مبني براينکه مقام قضايي دستور داده است نماد به دليل بررسي بازرسي ويژه متوقف بماند. همچينن ديروز اعلام شد که جلسه شوراي عالي بورس در مورد اين شرکت تشکيل مي شود. هاي وب ديروز به دليل ابهام در نحوه شناسايي درآمد از تقسيم سود خودداري کرد.
    همچنين اين شرکت از سازمان حسابرسي درخواست کرده است که در مورد نحوه شناسايي درآمدها، لايسنس، استهلاک دارايي ها و فروش تجهيزات، نحوه تخصيص دارايي هاي ثابت اظهار نظر کند که جواب سازمان حسابرسي اين بوده است: طبق مفاد قرارداد و پيوست مزبور شرکت بايد زيرساخت را فراهم کند. دارايي هاي ايجادشده به طور مشروط در اختيار پيمانکار است. طبق بررسي هاي انجام شده توسط اين سازمان، شرکت با ابهام قابل ملاحظه مواجه است.شناسايي درآمد در اين دوره مغاير استاندارد است. در گروه ديگر واسطه گري هاي مالي تامين سرمايه اميد از پيشنهاد هيات مديره به مجمع عمومي فوق العاده براي افزايش سرمايه خبر داد. بر اين اساس درخصوص افزايش سرمايه از مبلغ ۴۹۰۰ ميليارد ريال به مبلغ ۷هزارميليارد ريال (معادل ۴۳ درصد)از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي به منظور بهبود ساختار سرمايه و جلوگيري از خروج وجه نقد در دستور کار شرکت قرار گرفته است.در گروه استخراج کانه هاي فلزي ديروز شرکت سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات نسبت به خريد دو نيروگاه سمنان و شاهرود، هريک به ظرفيت توليد ۳۲۴ مگاوات انرژي برق (مجموعا ۶۴۸ مگاوات) از طريق هلدينگ انرژي خود اقدام کرد. مديرعامل اين هلدينگ بزرگ صنعتي و معدني ضمن اعلام اين خبر، افزايش سرمايه گذاري در حوزه انرژي نيروگاهي را از استراتژي هاي «ومعادن» دانست. در مجموع بازار ديروز بازاري متعادل با عرضه هاي سنگين بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) در بورس به ۹۳۸ميليارد تومان و در فرابورس به ۴۳۰ميليارد تومان بالغ شد.
    جنب پل حافظ: رشد شاخص بورس زير فشار عرضه ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ادبيات پارسي معاصر
متن مطالب شماره 1 (پياپي 901)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است