|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: منشا كج فهمي در معاملات بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» بررسي كرد: منشا كج فهمي در معاملات بورس


نويسنده: زهرا رحيمي


     دنياي اقتصاد : معاملات روز گذشته بورس تهران نسبت به روزهاي اخير متفاوت دنبال شد. طي دادوستد ديروز سهام، از شتاب رشد قيمت ها کاسته شد و تالار شيشه اي پس از جهش بي وقفه قيمت سهام طي ۸ روز متوالي يک روز کم بازده را سپري کرد. دادوستد سهامداران حقوقي طي معاملات دو روز اخير، انتقادات و در برخي موارد اتهاماتي در نوع خود عجيب را به همراه داشته است.برخي سهامداران فروش حقوقي ها را سيگنال نزول قيمت ها عنوان مي کنند و برخي معتقدند نفع شخصي مديران صندوق ها چنين فضايي در بازار ايجاد کرده است. اين موارد در حالي مطرح مي شوند که طي فعاليت بازار سهام همواره تفاوت رويکرد بين فعاليت اين دو دسته از معامله گران در دوران رکود و نزول وجود داشته است. ضمن اينکه واگذاري سهام از سوي حقوقي ها در شرايط فعلي يک فرصت براي پول هاي تازه است که کمک مي کند ورود اين پول ها از اوج قيمتي نباشد. از اين رو اتفاقا اين امر براي بازار سهام امري خجسته به شمار مي رود. در اين گزارش به بررسي اين انتقادات و رد برداشت غلط آنها در مورد نحوه فعاليت سهامداران عمده پرداخته مي شود.
    
    
    منشا کج فهمي در معاملات بورس
    
    رويکرد متفاوت بازيگران
    معامله گران خرد يا سهامداران حقيقي رويکرد نسبتا متفاوتي را نسبت به سهامداران حقوقي دنبال مي کنند. هر چند هدف هر دو گروه براي فعاليت در بازار سهام کسب حداکثر بازدهي است با اين حال رصد فعاليت اين دو دسته معامله گران طي فعاليت بورس تهران دو رويکرد متفاوت را در زمان رکود و رونق نشان مي دهد. همواره هجوم تعداد زيادي از معامله گران خرد عامل جهش قيمت سهام در دوران رونق بوده است با اين حال معامله گران حقوقي در اين مقاطع رونق بيشتر در نقش فروشنده حضور داشته اند. بررسي هاي «دنياي اقتصاد» از دو دوره رونق معاملات سهام طي چند سال گذشته شاهد خوبي از اين روند است. رشد قيمت سهام همزمان با انتشار بيانيه لوزان در فرودين ۹۴ و همچنين صعود شاخص در بازه يک ماهه قبل از توافق هسته اي (۲۳ تير ماه سال ۹۴) دو دوره رونق نسبي بازار مورد بررسي در اين گزارش است. بررسي معاملات نمادهاي بزرگ حاکي از خريد بيش از ۷۱ درصدي حقيقي ها در دوره اول و همچنين خريد ۷۷ درصدي اين دسته از معامله گران در مرحله دوم رونق است. از سوي ديگر، معامله گران حقوقي بيشتر در نقش فروشنده حضور داشتند. بر اين اساس در اين دو دوره، مشارکت بيش از ۵۰ درصدي حقوقي ها در سمت عرضه رخ داده است. در مقابل در زمان رکود بازار نيز اين فعاليت ها در جهت عکس قابل رصد است. به طور مثال روند سهام پس از توافق لوزان و تشديد روند نزولي قيمت ها در همان سال را مي توان به عنوان يک دوره رکودي سهام مورد بررسي قرار داد. سهامداران حقيقي در اين مدت ۷۲ درصد از ارزش معاملات فروش را به خود اختصاص داده اند.
    بر اساس اين شواهد عرضه سهامداران عمده طي معاملات ديروز و دوشنبه، چندان اتفاق عجيب و غريبي در بازار نبوده است.پس از يک دوره رونق که با رشد بيش از ۲۲ درصدي شاخص کل طي ۸ روز معاملاتي مواجه بوده است، اين استراحت طبيعي است. چرا که بسياري از سهامداران عمده که حجم بالايي از سهام در پرتفوي خود دارند، در صدد فروش سهام براي اصلاح مجدد پرتفوي خود هستند. سهامداراني که در دوران رکودي معاملات همواره تغيير مالکيت سهام را به نفع خود رقم مي زدند، طبيعي است از فرصت رشد قيمت ها استفاده کنند. اما ريشه اين انتقادات چيست؟ برخي سهامداران به دليل هراس از تحت الشعاع قرار گرفتن منافع خود، اين انتقادات را بيان مي کنند. اين در حالي است که فعاليت سهامداران عمده به دليل حجم بالاي سهام زير مجموعه به افزايش دادوستدها منجر مي شود و در بلندمدت نفع بازار را در خود دارد.«دنياي اقتصاد» به شناسايي دو تفکر غلط در مورد فروش حقوقي ها طي دادوستد سهام در دو روز گذشته پرداخته و زواياي آن را مورد بررسي قرار داده است.
    
    چرا حقوقي ها مي فروشند!
    سهامداران نبايد در زمان رونق سهام فروشنده باشند؟ نادرست بودن و غير علمي بودن اين پرسش در خود جمله مستتر است. مگر مي توان براي سهامدار چه از نوع حقيقي و چه از جنس حقوقي زمان مشخصي براي خريد و فروش مشخص کرد؟ آيا براي اينکه يک سهامدار هر روز با رشد قيمت سهام پرتفوي خود در سقف روزانه معاملات مواجه شود (سرمايه گذار حقيقي)، نفع ديگر سرمايه گذاران (سهامداران حقوقي) بايد تحت الشعاع قرار بگيرد.
    در ثاني چگونه است که از حقوقي ها در زمان رکود بازار سهام انتظار حمايت معاملات مي رود اما در زمان رونق به عرضه آنها نقد وارد مي کنند. طبيعي است که سرمايه گذاران حقوقي و بزرگ بازار در شرايط عادي بازار که طي چند سال گذشته با رکود مواجه بوده است و قادر به فعاليت چنداني نبوده اند، در زمان رونق از شرايط استفاده کنند و در نقش فروشنده ظاهر شوند. اگر بازار سهام خواهان حضور سهامداران حقوقي در بازار است، بايد با اقتضاي شرايط داد وستد آنها نيز کنار بيايد. حجم سرمايه گذاري سهامداران عمده بالا است و در غالب موارد حضور اين معامله گران در راستاي عميق کردن دادوستد سهام بوده است. فعاليت اين افراد است که نقدشوندگي را افزايش مي دهد و از اين رو عرضه هايي شبيه ميزان عرضه هاي دو روز اخير که نسبت به حجم پرتفوي آنها چندان بالا نيست، را نمي توان غير طبيعي شمرد. نقدهايي از اين دست فارغ از نادرست بودن به دور از انصاف است. ضمن آنکه زواياي مثبت حضور اين سهامداران براي دوره فعلي و براي سهامداران حقيقي نيز مورد غفلت گرفته است. با توجه به انتظارات از رونق بورس و مورد توجه قرار گرفتن اين بازار توسط سهامداران حقيقي، فروش حقوقي ها فرصتي مناسب براي ورود افراد حقيقي فراهم مي کند. به طوري که با اصلاح قيمت ها سهامداران در سطوح پايين تر قيمتي سهام را مي خرند. امري که با افزايش حجم دادوستدها و شناور کردن سهام در بلندمدت به نفع کل بازار و مجموع بازيگرانش خواهد بود. در اين راستا بسياري از تحليلگران معتقدند بايد از حضور سرمايه گذاران نهادي استقبال کرد. افزايش شناوري سهام در شرايط رونق جز از طريق فروش سهامداران حقوقي که حجم سهام بالايي در اختيار دارند، از راه هاي ديگر کمتر ممکن است. بايد توجه کرد عدم فروش اين سهامداران احتمال خريد را براي پول هاي خرد و تازه افزايش مي دهد و زمينه هدايت نقدينگي سرگردان در اقتصاد را فراهم مي کند.
    
    مديران صندوق مقصرند!
    انتقاد ديگري که مي توان آن را نوعي اتهام دانست، نيز در روزهاي اخير سهامداران حقوقي را نشانه گرفته است. برخي افراد طي چند روز گذشته اين شائبه را به وجود آورده اند که مديران صندوق هاي سرمايه گذاري براي کسب سود از پرتفوي شخصي خود دست به فروش سهام پرتفوي صندوق تحت مديريت خود مي زنند (تضاد منافع بين پرتفوي شخصي و پرتفوي صندوق). اثبات اين انتقاد که عوامانه هم به شمار مي رود، چندان کار راحتي نيست. ضمن اينکه بدون ادله و از روي شواهد نمي توان اتهام چنين بزرگي را وارد کرد. صرفا به خاطر اينکه از توقف صعود سهام يا افت قيمت برخي ديگر از سهم ها ناراحت هستند و منافعشان تحت الشعاع قرار گرفته است، نمي توان اتهام به اين بزرگي وارد کرد. اگر هم فرد يا افرادي چنين شائبه اي را دارند، بايد ادله خود را ارائه دهند تا مقام ناظر جلوي چنين دستکاري هايي را بگيرد.ضمن اينکه سازمان بورس نيز بايد در اين موارد ملاحظات و نظارت بيشتري داشته باشد تا چنين شائبه هايي به معاملات سهام دامن نزند.
    «دنياي اقتصاد» بررسي کرد: منشا کج فهمي در معاملات بورس
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "زهرا رحيمي"

  استراحت بورس پس از ۶ جهش / شاخص سهام ۲۴۰۹ واحد كاهش يافت
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  صعود بورس نزول سكه و ارز / شاخص سهام هفته را با رشد ۱۹۱۴ واحدي آغاز كرد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  شاخص سهام ۱۳۶۳ واحد افت كرد: چهار ضلعي ريزش بورس
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 11/6/97
مشاهده متن    
  صعود بورس از جبهه متفاوت / شاخص سهام ۱۰۵۹ واحد افزايش يافت
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 28/5/97
مشاهده متن    
  بازار سهام در انتظار موج سوم؟ / «دنياي اقتصاد» دو دوره رونق بورس ۹۷ را بررسي كرد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله رايانش نرم و فناوري اطلاعات
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است