|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: بهاي طلاي سياه افزايش يافت: مقاومت نفت در برابر ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


بهاي طلاي سياه افزايش يافت: مقاومت نفت در برابر ترامپ
     دنياي اقتصاد : توييت هاي پي درپي ترامپ و فشار او به برخي اعضاي اوپک براي افزايش توليد نفت، روز گذشته بي اثري خود را نشان داد. همزمان با آغاز فاز نخست تحريم هاي آمريکا عليه ايران، دو شاخص جهاني نفت خام با افزايش قيمت همراه شدند. بر خلاف انتظار ترامپ، افزايش توليد عربستان و روسيه راهکاري اثرگذار براي کاستن از نگراني کمبود عرضه نفت ايران در بازار نبوده است. بنابراين کارشناسان معتقدند ترامپ بايد به دنبال راهي براي کم کردن فشار کاهش عرضه ايران به بازار نفت باشد تا شانس خود را در انتخابات ميان دوره اي کنگره از دست ندهد.
     واکنش بازار جهاني نفت به آغاز فاز نخست تحريم هاي آمريکا عليه ايران، افزايش قيمت در معاملات روز گذشته بود. اين تحريم ها که فعلا خريد نفت ايران را شامل نمي شود، به شکل رسمي و با دستور رئيس جمهوري آمريکا از روز گذشته عليه کشورمان، به عنوان سومين توليدکننده بزرگ نفت خام در اوپک آغاز شد. اصرار دونالد ترامپ بر بازگشت تحريم ها عليه ايران براي آنچه او «تحت فشار قرار دادن ايران» عنوان مي کند، تبعاتي نيز براي آمريکا دارد. اين تبعات که به صورت رشد قيمت نفت خواهد بود، از نگاه کارشناسان با آغاز تحريم هاي نفتي در ماه نوامبر، براي ترامپ سنگين تر نيز خواهد بود. به عقيده کارشناسان، افزايش قيمت نفت در آستانه انتخابات ميان دوره اي کنگره آمريکا که مي تواند منجر به رشد قيمت سوخت در اين کشورشود، بزرگ ترين هزينه اي است که ترامپ بايد به ازاي بازگرداندن تحريم ها عليه ايران پرداخت کند. به گزارش «دنياي اقتصاد» روز گذشته و تا لحظه تنظيم اين گزارش (ساعت ۱۴ به وقت تهران) هر بشکه نفت خام برنت ۹۹ سنت افزايش قيمت داشت و به ۷۴/ ۷۴ دلار بر بشکه رسيد. هر بشکه نفت خام آمريکا نيز با ۶۶ سنت رشد قيمت، ۶/ ۶۹ دلار بر بشکه را تجربه کرد. در کنار شوک آغاز تحريم ها عليه ايران، تصميم مقامات چيني براي به کار گرفتن سياست هاي انبساطي پولي و مالي به منظور مقابله با جنگ تعرفه اي آمريکا و حفظ رشد اقتصادي اين کشور نيز از جمله عوامل رشد قيمت نفت بود. افت ارزش شاخص دلار نيز علت ديگري بود که باعث تقويت قيمت ها در روز گذشته شد.
    اما آغاز تحريم هاي آمريکا عليه ايران در حالي يکي از عوامل رشد قيمت نفت در روز گذشته بودکه بسياري از کشورها از جمله متحدان آمريکا در اروپا و آسيا، با اعمال تحريم عليه ايران مخالفت کرده و به دنبال راهي براي حفظ خريد نفت از کشورمان هستند. در کنار حمايت بين المللي از ايران در مقابل تحريم هاي آمريکا، تلاش اوپک به خصوص عربستان و روسيه براي افزايش توليد نيز وجود دارد. با اين حال نگاهي به واکنش بازار نشان مي دهد هيچ کدام از اين دو عامل که هر کدام به نوعي در پي بي اثر کردن تحريم خريد نفت ايران هستند، اثري بر کاهش نگراني معامله گران نسبت به کاهش عرضه نفت خام ايران نداشته و تبديل به مانعي براي رشد قيمت ها نشده است. علت اين رفتار بازار را مي توان در اظهارنظرهاي گاه وبي گاه و متضاد مقامات آمريکايي در رابطه با ايران جست وجو کرد. سياستمداران آمريکايي يک روز از ديدار بدون قيد و شرط با مقامات ايراني مي گويند و روز بعد هدف نهايي خود را به صفر رساندن صادرات نفت ايران در کوتاه ترين زمان ممکن عنوان مي کنند. در چنين شرايطي مي توان مشاهده کرد جو بي اعتمادي بر بازار نفت حاکم شده و قيمت ها رو به افزايش دارند. اما آيا آمريکا با دريافت سيگنال قوي از بازار نفت نسبت به تداوم رشد قيمت، اقدامي براي کاستن فشار از روي دوش متحدانش خواهد کرد؟
    
    پيش بيني ها از کاهش عرضه ايران
     به گزارش رويترز، بانک اي ان زد (ANZ)در يادداشتي اعلام کرده است: بازگشت دوباره تحريم ها عليه ايران همچنان علت اصلي رشد قيمت نفت در کوتاه مدت است. اين بانک ميزان کاهش عرضه نفت ايران بر اثر بازگشت تحريم ها را چيزي بين ۶۰۰ هزار تا ۵/ ۱ ميليون بشکه ارزيابي کرده است؛ از همين رو اين انتظار وجود دارد که با وجود تصميم اوپک براي افزايش توليد، اين سازمان نتواند کاهش عرضه ايران را جبران کند. به گزارش رويترز، بانک فرانسوي Societe Generale نيز ميزان کاهش عرضه نفت خام ايران را يک ميليون بشکه در روز پيش بيني کرده است. اين بانک در ادامه عنوان کرده است: اين ميزان کاهش عرضه از سمت ايران، ظرفيت مازاد محدودي براي مقابله با اختلالات پيش بيني نشده در عرضه نفت خام باقي مي گذارد که خود نشانه اي از ريسک افزايش قيمت در آينده است. تحليلگر ارشد بازارهاي کالايي کامرزبانک ديگر منبع بانکي بود که روز گذشته درباره بازگشت تحريم هاي آمريکا عليه ايران اظهارنظر کرد. به گفته اين تحليلگر «اين يک واقعيت است که صادرات نفت خام ايران در ماه نوامبر و با بازگشت کامل تحريم ها، با کاهش چشمگيري مواجه خواهد شد.» فاز نخست تحريم هاي آمريکا عليه ايران روز گذشته با تمرکز بر ايجاد محدوديت بر خريد دلار آمريکا، تجارت فلزات، زغال سنگ، نرم افزارهاي صنعتي و صنعت خودرو آغاز شد. صفر شدن صادرات نفت ايران هدفي است که آمريکا در پي محقق کردن آن تا تاريخ ۴ نوامبر (۱۳ آبان) است. روز دوشنبه يکي از مقامات دولت ترامپ اعلام کرد «سياست ما اين است که خريد نفت کشورهاي متحد آمريکا از ايران، در مدت زماني کوتاه به صفر برسد.»
    
    چشم انداز نفت ۹۰ دلاري و انعطاف آمريکا
     با وجود چشم اندازهايي که از ميزان کاهش عرضه نفت ايران وجود دارد، تحليلگر ارشد موسسه انرژي اسپکت عقيده دارد «هرچه به فصل چهارم سال نزديک مي شويم، ريسک رشد قيمت نفت و رسيدن آن به ۸۰ دلار بيشتر شده و پتانسيل آن براي رسيدن به ۹۰ دلار نيز افزايش مي يابد، با اين حال بايد ديد ايران بر اثر بازگشت تحريم ها تا چه ميزان توليدات خود را از دست خواهد داد.» آمريتا سن، نگراني بازار انرژي از احتمال شوک عرضه را موضوعي جدي ارزيابي کرد که مي تواند قيمت نفت را تا پايان سال جاري ميلادي به بالاي ۹۰ دلار در هر بشکه برساند. وجود همين چشم انداز باعث شده است تا آمريکا با وجود اصرار بر صفر شدن صادرات نفت خام ايران، موضعي منعطف تر اتخاذ کند. روز گذشته نشريه پلاتس گزارشي منتشر کرد که در آن از بررسي روند معافيت مشتريان نفت ايران از تحريم هاي آمريکا خبر مي داد. به گزارش پلاتس، يکي از مسوولان دولت آمريکا اعلام کرده است با وجود پافشاري بر تحريم نفتي ايران، مذاکره درباره معافيت محدود براي واردکنندگان نفت خام اين کشور ادامه دارد. طبق اين گزارش، يکي از مسوولان ارشد آمريکايي اعلام کرد دولت آمريکا همچنان قصد دارد با آغاز تحريم ها در ماه نوامبر امسال، صادرات نفت ايران را کاهش دهد، اما ديپلمات ها همچنان به مذاکره درباره معافيت هاي محدود براي واردکنندگان نفت از ايران ادامه مي دهند.
     اين مقام با تاکيد بر اينکه هدف آمريکا توقف کامل صادرات نفت ايران است، گفت: ما در پي اعطاي معافيت يا استثنا نيستيم، اما مشتاقيم که درباره درخواست ها بحث کنيم و آنها را به صورت موردي بررسي کنيم. وي از پاسخ درباره اينکه تا کنون معافيت محدودي اعطا شده است يا نه، خودداري کرد و گفت: ما همفکري هاي خصوصي با ديگر دولت ها درباره اين مسائل را آشکار نمي کنيم.از جمله کشورهايي که مقامات آن به تازگي براي دريافت معافيت از تحريم هاي ضدايراني به آمريکا سفر کرده بودند، ژاپن است. وزارت امور خارجه آمريکا از اظهار نظر درباره نتيجه اين مذاکرات خودداري کرد اما پلاتس در گزارشي جداگانه به اظهارنظرهاي وزير انرژي ژاپن پس از اين سفر پرداخته است.
     پلاتس پيش بيني مي کند مشتريان عمده نفت ايران، از جمله چين و هند، راهي براي ادامه واردات نفت از ايران بيابند. ترکيه نيز پيش از اين اعلام کرده بود به خريد نفت از ايران ادامه مي دهد. ديگر امضاکنندگان برجام نيز بر پايبندي خود به اين توافق تاکيد کرده اند. وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا، فرانسه، آلمان و انگليس نيز روز دوشنبه در بيانيه اي مشترک بر تعهد خود بر حفظ صادرات نفت و گاز ايران، تاکيد و اعلام کردند مقررات اتحاديه اروپا موسوم به «قانون انسداد» با هدف خنثي کردن اقدامات قانوني آمريکا ضد شرکت هاي اروپايي، اجرايي مي شود. اروپا با واردات روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت از ايران، حدود يک چهارم از خريد جهاني نفت ايران را به خود اختصاص داده است و برخي شرکت هاي اروپايي توافق هايي را براي کمک به توسعه ميدان هاي نفت و گاز ايران امضا کرده اند.قانون انسداد به شرکت هاي اروپايي امکان مي دهد خسارت هاي ناشي از تحريم هاي آمريکا را مطالبه کنند و از اجراي احکام دادگاه هاي خارجي در اتحاديه اروپا که مبتني بر تحريم ها باشند، جلوگيري مي کند. يک منبع آگاه در اتحاديه اروپا گفت: تلاش مي کنيم بهترين راه را براي حفظ صادرات نفت ايران پيدا کنيم. اتحاديه اروپا پيش از اين نيز کارگروهي تشکيل داده بود تا مسائل مربوط به تحريم از جمله انتقال درآمدها، ذخيره سازي، کشتيراني، دسترسي نفتکش ها به پايانه ها، بيمه پالايشگاه ها و بيمه حمل ونقل محموله ها و تجهيزات و مسائل ديگر را بررسي کند.
    
    تاکيد ژاپن بر واردات نفت از ايران
    اما روز گذشته فاز نخست تحريم هاي آمريکا در حالي عليه ايران آغاز شد که مقامات ژاپن، به عنوان متحد آمريکا، براي روشن کردن مواضع خود در مقابل تحريم خريد نفت ايران به اين کشور سفر کردند. در اين ميان اگرچه وزارت خارجه آمريکا از اظهارنظر درباره اين سفر خودداري کرد، اما به گزارش پلاتس، ژاپني ها در مذاکرات هفته گذشته با مقامات آمريکايي در واشنگتن ضمن ابراز تمايل براي ادامه واردات نفت از ايران تاکيد کرده اند امنيت انرژي ژاپن نبايد بر اثر تحريم هاي آمريکا عليه تهران به مخاطره بيفتد.
    بر اساس اين گزارش، هيروشيگه سکو، وزير اقتصاد، بازرگاني و صنعت ژاپن در يک کنفرانس مطبوعاتي اظهار کرد: در جريان دومين دور مذاکرات در واشنگتن که روزهاي اول و دوم اوت انجام شد، طرف ژاپني بر اين اصل اوليه تاکيد کرد که تحريم هاي آمريکا نبايد بر تامين انرژي ژاپن تاثير بگذارد يا روي فعاليت شرکت هاي ژاپني تاثير منفي داشته باشد. اظهارات اين وزير ژاپني درباره تلاش ژاپن براي دريافت معافيت از تحريم هاي آمريکا در حالي مطرح شد که پيش از اين نيز يک مقام دولتي بلندپايه ژاپني ۲۴ ژوئيه به «اس اندپي گلوبال پلاتس» گفته بود دريافت معافيت از تحريم هاي نفتي يکي از بالاترين اولويت ها براي امنيت انرژي ژاپن و نياز پالايشگاه ها براي نفت ايران است.ريو مينامي، مدير بخش نفت، گاز و منابع معدني در وزارت اقتصاد، بازرگاني و صنعت ژاپن در اين مصاحبه اظهار کرده بود: دريافت معافيت، يک اصل قطعي از سوي دولت است. وي در ادامه افزوده بود: ژاپن قصد دارد به واردات نفت ايران ادامه دهد و دولت موضع خود را به آمريکا اعلام خواهد کرد و تلاش مي کند تا اين کشور موضع ژاپن را درک کند. مينامي گفته بود ژاپن بايد از تحريم هاي آمريکا معاف شود زيرا اين کشور در سال هاي اخير واردات نفت ايران را کاهش داده است.
    آمار مقدماتي وزارت اقتصاد، بازرگاني و صنعت ژاپن نشان داد واردات نفت اين کشور از ايران در ماه مه به بالاترين سطح در ۱۴ ماه گذشته رسيده و نسبت به آوريل، نزديک به هفت برابر افزايش داشته است. اين کشور طي ماه مه به طور ميانگين ۲۱۱ هزار و ۹۷ بشکه در روز نفت از ايران وارد کرد که ۵/ ۳۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال ميلادي گذشته داشت. در کنار ژاپن، ديگر مشتريان نفتي ايران از جمله و کشورهاي اروپايي نيز بر تداوم خريد نفت خام از ايران تاکيد کرده اند. با اين حال بايد ديد آيا آمريکا در مقابل حمايت ها از ايران، نگراني متحدانش در خصوص امنيت انرژي و همچنين رشد قيمت نفت، از تشديد مواضع خود عليه کشورمان کوتاه خواهد آمد؟
    
    بهاي طلاي سياه افزايش يافت: مقاومت نفت در برابر ترامپ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم باغباني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است