|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: بيمه هزينه نيست!
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


بيمه هزينه نيست!


نويسنده: حسين مقدس *

اين يک واقعيت است که صنعت بيمه در ايران بر خلاف ساير نهادهاي مالي کشور نظير بانک ها و موسسات اعتباري در مقايسه با ساير کشورهاي جهان تاکنون دچار تحولي اساسي نشده است. شايد حاکم بودن دولت بر اقتصاد و توسعه نيافتگي در بخش هاي مهمي از اقتصاد کشور برخي از دلايل عدم تسريع در افزايش نفوذ بيمه در کشور باشد، اما به جرات مي توان گفت که فرهنگ سازي هدفمند مي تواند اصلي ترين و بهترين راهکار افزايش ضريب نفوذ بيمه در کشور باشد. به همين خاطر است که بايد توسعه فرهنگ بيمه در ابعاد مختلف صورت پذيرد تا باعث اطمينان و آرامش و در نتيجه تسهيل و تسريع در امر سرمايه گذاري و افزايش درجه خوداتکايي افراد شود. زيرا بيمه يک هزينه نيست بلکه يک سرمايه گذاري است و مردم بايد خود متوجه آن بشوند.
    استقبال شهروندان هر جامعه از بيمه و ميزان بيمه پذير بودن آنها نشان دهنده واقعي ضريب نفوذ بيمه در آن جامعه است که يکي از عوامل مهم براي سنجش و ارزيابي عملکرد صنعت بيمه در هر جامعه به حساب مي آيد. همچنين از يکسو به عنوان معياري براي مقايسه عملکرد صنعت بيمه و از سوي ديگر يکي از مولفه هاي سنجش قدرت اقتصادي کشورها نيز محسوب مي شود. ضريب نفوذ بيمه نشانگر سهم درآمد مستقيم فعاليت صنعت بيمه از توليد ناخالص داخلي کشورها است که از نسبت مجموع حق بيمه هاي صادر شده بر توليد ناخالص داخلي به دست مي آيد. تفاوت در افزايش يا کاهش ميزان تحقق ضريب نفوذ بيمه در کشورها رابطه مستقيمي با ميزان توسعه يافتگي و نظام اقتصادي آنها دارد. در حال حاضر ضريب نفوذ بيمه در ايران از سطح بين المللي فاصله بسياري دارد. به گونه اي که ميانگين جهاني آن حدود ۸ درصد است که در برخي کشورهاي توسعه يافته به ۱۷ تا ۱۸ درصد هم مي رسد، اما در ايران طي چند سال گذشته کمتر از ۲ درصد و در حال حاضر رقمي بين ۲ تا ۵/ ۲ درصد را به خود اختصاص داده است. ميزاني که حتي از کشورهاي همسايه و حوزه خليج فارس نيز پايين تر بوده و جايگاه نامناسبي را در مقياس جهاني براي کشورمان به همراه داشته است. هرچند پيش بيني مي شود با رشد بيمه هاي عمر در کشور اين رقم افزايش قابل ملاحظه اي داشته باشد. در واکنش به اين ميزان ضريب نفوذ بيمه در کشور ديدگاه هاي گوناگوني مطرح شده است. عده اي همواره مشکلات زيرساختي اين صنعت نظير فرهنگ، آموزش نيروي انساني، خلاقيت، نوآوري و مسائلي از اين دست را دليل اصلي پايين بودن نفوذ بيمه در کشور مي دانند، عده اي ديگر مشکلات و محدوديت هاي ناشي از دوران تحريم، و عده اي هم به استقبال مردم از بيمه هاي زندگي و رونق بازار بيمه هاي عمر و در پي آن افزايش ضريب نفوذ اين صنعت در آينده نزديک چشم دوخته اند. اما گره اصلي کار در کجاست که با وجود گذشت بيش از ۸۰ سال از آغاز به کار اولين شرکت بيمه داخلي در کشور، ميزان بيمه پذيري و استقبال عمومي از بيمه و ضريب نفوذ آن تا اين حد پايين است؟ اگر بخواهيم واقع بينانه به قضيه نگاه کنيم اين سوال مطرح مي شود که کشورهاي ديگر در چه مسيري قدم گذاشته اند که ما تاکنون به آن ورود پيدا نکرده ايم؟ در اين مدت و به خصوص طي ۱۲ سال گذشته صرفا شاهد افزايش فيزيکي شرکت هاي تازه تاسيس بيمه در جهت رشد کمي صنعت و رونق کسب و کار بوده ايم، اما تا چه حد در بسترسازي و نشر فرهنگ بيمه پيشرفت داشته ايم؟ اين يک واقعيت است که شناخت افکار عمومي نقش بسيار زيادي در فرآيند فرهنگ سازي دارد. به اين دليل که فرهنگ و رفتار يک جامعه ناشي از نوع تفکر و انديشه حاکم بر اذهان مردم آن جامعه است که تغيير يا اصلاح آن در گرو تغيير و اصلاح فکر، انديشه و طرز نگرش مردم آن جامعه است. در گفت وگو با بسياري از هموطنان متوجه مي شويم که در حال حاضر برداشت عموم مردم از بيمه صرفا يک هزينه اضافي است و هنوز آن طور که بايد و شايد اهميت حضور بيمه براي خانواده ايراني روشن نشده و جايگاه واقعي آن در سبد خانواده ايراني به دست نيامده است.
    بسياري از شهروندان سوالات زياد و حل نشده اي نسبت به بيمه در ذهن خود دارند که پاسخ آنها را به درستي نيافته اند. علاوه بر آن حضور بيمه در تبليغات و رسانه هاي عمومي نيز بسيار ناچيز و کمرنگ است که خود عامل مهمي در شکل گيري اين نگاه به بيمه در جامعه شده است. در حقيقت بايد نگرش مردم به بيمه از يک «هزينه اضافي» به يک «سرمايه گذاري همراه با منفعت» تغيير کند و اين مهم جز با آگاهي و آموزش همگاني ميسر نخواهد شد. طرح دو نکته در اينجا ضروري است. اول آنکه پذيرش بيمه و قبول ريسک عمدتا منشا فرهنگي دارد تا محافظه کاري. و ديگر آنکه فرهنگ همان گونه که شکل مي گيرد قابل تغيير است. بنابراين پيشنهاد مي شود به منظور ترويج و گسترش فرهنگ بيمه و بالا بردن شناخت و آگاهي مردم و در مجموع افزايش ضريب نفوذ بيمه در کشور موارد زير بيشتر مورد توجه مسوولان و سياست گذاران بيمه در کشور قرار گيرد. ۱-تلاش براي افزايش آگاهي عمومي نسبت به فرهنگ بيمه بر اساس ساختارهاي اقتصادي اجتماعي و مذهبي خانواده ايراني و بالا بردن شناخت مردم از انواع بيمه نامه ها از طريق تربيت نيروي انساني ماهر و متخصص در زمينه ارائه خدمات بيمه اي و مشاوره هاي صحيح و رايگان در دفاتر يا مکان هاي عمومي با حضور شهروندان، گسترش تبليغات سمعي و بصري درخصوص بيمه و القاي حس حضور بيمه به مردم، طرح پرسش ها و گوشزدهاي مناسب درخصوص بيمه در ميادين و خيابان هاي پرتردد شهر و تلاش روزافزون براي گسترش آن يا حتي ارسال رايگان بروشورهاي تبليغاتي به منازل شهروندان. ۲- ضرورت گسترش همکاري با آموزش و پرورش براي برنامه ريزي آموزشي در مقاطع تحصيلي گوناگون در راستاي آشنايي هرچه بيشتر با فرهنگ بيمه از سنين پايه. ۳-حضور پررنگ رسانه ها در آموزش مردم از طريق انتشار اخبار حوادث و خطرات به وجود آمده و تشويق مردم به دريافت بيمه نامه پيش از وقوع حادثه. ۴-توجه بيش از پيش به نظر مردم از طريق نظرخواهي موثر، بررسي ميزان رضايت و نارضايتي بيمه گذاران، کاهش بوروکراسي در شرکت هاي بيمه اي و رسيدگي کامل به شکايات و پرداخت صحيح و فني خسارات ايجاد شده. زيرا اگر احساس بيمه گذاران از خدمات دريافت شده کمتر از انتظارشان باشد باعث نارضايتي و دلسردي از بيمه و اگر مطابق با انتظارشان باشد صرفا به يک احساس آرامش دست خواهند يافت. اما تنها زماني از بيمه راضي هستند که ميزان خدمات دريافتي خود را بيش از انتظارشان ببينند. ۵-همکاري و حمايت از پژوهشگران و فعالان صنعت بيمه در جهت ارائه طرح هاي جديد بيمه اي براي ارتقاي فرهنگ بيمه در جامعه.
    با توجه به اهميت موضوع، تلاش در جهت ارتقا و توسعه فرهنگ بيمه در کشور، امري اجتناب ناپذير محسوب مي شود و به جرات مي توان گفت که «فرهنگ سازي هدفمند» مي تواند اصلي ترين و بهترين راهکار افزايش ضريب نفوذ بيمه در کشور باشد.
    
    *عضو انجمن حرفه اي صنعت بيمه بيمه هزينه نيست!
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از "حسين مقدس "

  اثرات خروج آمريكا از برجام بر صنعت بيمه كشور
حسين مقدس *، دنياي اقتصاد 6/4/97
مشاهده متن    
  توسعه فرهنگ بيمه با جلب رضايت بيمه گذاران
حسين مقدس*، دنياي اقتصاد 24/2/97
مشاهده متن    
  مشتري مداري و لزوم پايبندي به تعهدات براي بيمه گران
حسين مقدس*، دنياي اقتصاد 2/12/96
مشاهده متن    
  آينده نگري از جنس بيمه
حسين مقدس، دنياي اقتصاد 19/9/96
مشاهده متن    
  تاييد اصالت بيمه گران از طريق اعمال كد يكتاي بيمه مركزي
حسين مقدس *، دنياي اقتصاد 1/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سپهر سياست
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است