|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: كشف قيمت دلار در دو بازار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


كشف قيمت دلار در دو بازار
دلار در بازار دوم زير 9 هزار تومان معامله شد    دنياي اقتصاد : در اولين روز از فعاليت بازار دوم ارز، دلار ۸ هزار و ۹۵۰ تومان قيمت خورد. در اين بازار ۳۰ ميليون درهم نيز با قيمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد که معادل دلاري آن تقريبا عدد ۸ هزار و ۱۰۰ تومان بود. با اين حال، در اولين روز آغاز به کار بازار آزاد هم قيمت در بالاي مرز ۹ هزار تومان نوسان داشت. در بازار آزاد به نظر مي رسيد مرز ۹ هزار از نظر معامله گران کف حمايتي به حساب مي آيد. فعالان بازار آزاد معتقدند آغاز به کار بازار دوم و ثبت معامله در آن در کنار افزايش عرضه کنندگان در بازار و عقب نشيني تقاضا منجر به کاهش نوسانات دلار بازار آزاد و حتي کاهش قيمت به مرز پايين تر در ميان مدت شود.
     در روز آغاز به کار بازار دوم ارز، قيمت دلار در بازار آزاد تقريبا به توازن رسيد و کانال نوساني آن در مرز ۹ هزار تومان قرار گرفت. روز سه شنبه قيمت دلار تا ساعت ۴ بعدازظهر کشش چنداني براي رشد قيمت از خود نشان نداد؛ ولي در ابتداي روز در برابر نزول به زير مرز ۹ هزار توماني نيز مقاومت کرد. دامنه نوسان قيمت دلار در روز سه شنبه محدودتر و در بازه ۹ هزار و ۱۵۰ تا ۹ هزار و ۶۰۰ تومان بود. با اين حال، بيشتر نوسانات بازار در دامنه محدودتر ۹ هزار و ۴۰۰ تا ۹ هزار و ۵۰۰ تومان صورت گرفت. اين اتفاق در حالي رخ داد که در روزهاي گذشته کانال نوساني دلار در مرز ۱۰ هزار تومان قرار داشت. سومين نوسان متوالي دلار در کانال ۹ هزار تومان اين تلقي را در ميان معامله گران به وجود آورده بود که اين ارز براي مدتي نوسانات زيادي را تجربه نخواهد کرد.
    
    عرضه پتروشيمي ها در بازار دوم
    روز گذشته، قيمت معادل دلار در بازار دوم نيز يک کانال پايين تر از بازار آزاد بود. بر اساس گفته هاي فعالان، در اين روز برخي شرکت هاي پتروشيمي نرخ حواله درهم در بازار دوم را ۲ هزار و ۲۰۰ تومان تعيين کردند؛ با اين نرخ حواله، ارزش دلار حدود ۸ هزار و ۱۰۰ تومان بود. يک شرکت پتروشيمي نرخ حواله يورو در امارات را حدود ۹ هزار و ۳۵۰ تومان قيمت زد؛ حال آنکه يک شرکت ديگر حواله يورو در آلمان را ۱۱ هزار تومان ثبت کرده بود. نکته جالب که در اکثر خبرگزاري ها عنوان شد آن بود که ارزهاي عرضه شده خريدار چنداني نداشتند. بر اساس گزارش بانک مرکزي، روز گذشته ۱۰۰ هزار دلار آمريکا در بازار دوم با قيمت ۸ هزار و ۹۵۰ تومان معامله شد. با اين حال، بيشترين معاملات مربوط به نرخ حواله درهم بود. روز گذشته، از ميان مبالغ عرضه شده ۳۰ ميليون درهم امارات با قيمت ۲۲۰۰ تومان معامله شده است؛ همچنين يک ميليون يورو نيز با قيمت ۹۳۳۰ تومان معامله شد. بر اساس قيمت حواله درهم، ارزش يورو نيز حدود ۹۳۰۰ تومان بود.
    به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، با توجه به توافقي بودن قيمت در اين بازار، عرضه ها در چند نوبت، بازنگري و با قيمت هاي پايين تر صورت گرفته و در نهايت، معاملات قطعي شده است. جمع مبالغ عرضه شده تا بعدازظهر ديروز ۵/ ۶ ميليون يورو، ۳۷ ميليون درهم امارات و ۳۳۰ هزار دلار آمريکا بود. همچنين از ۲۳ مورد عرضه صورت گرفته ۷مورد توسط پتروشيمي ها بوده است که همه موارد نيز معامله شده اند.يکي ديگر از اتفاقات مهمي که روز گذشته رخ داد، بيش از ۲۰۰ تومان افت براي نرخ مبادله اي دلار بود. در چهارمين روز هفته، دلار در مرکز مبادلات با ۲۱۲ تومان کاهش مواجه شد و بار ديگر روي عدد ۴ هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفت. نرخ دلار مبادله اي از اواخر ارديبهشت ماه در مسير افزايشي قرار گرفت و پس از گذشت نزديک به ۳ ماه تا عدد ۴هزار و ۴۱۲ تومان بالا رفت. با اين حال، روز سه شنبه عقب گرد در اين قيمت گذاري دلار مبادله اي را به قيمت ۲۲ فروردين بازگرداند. پس از آن تاريخ قيمت يک ماه ثابت بود و از اواخر ارديبهشت به آرامي حرکت صعودي را آغاز کرده بود.
    
    سير نزولي سکه تمام
    سکه تمام بهار آزادي در مقطع ابتدايي روز سه شنبه تا کانال ۳ ميليون و ۱۸۰ هزار تومان عقب نشيني کرد؛ سقف قيمت اين فلز گرانبها در اين روز ۳ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان بود. حدود ساعت ۴ بعدازظهر سکه ۳ ميليون و ۲۳۰ هزار تومان قيمت خورد که ۱۸۰ هزار تومان کمتر از قيمت روز دوشنبه بود. با افت قيمت روز گذشته، ارزش بازاري سکه به فاصله تقريبي ۳۰۰ هزار توماني ارزش ذاتي خود رسيد. در روزهاي قبل بعضا فاصله اين دو قيمت به بيش از ۸۰۰ هزار تومان رسيده بود. به گفته فعالان، روند نزولي سکه تمام بهار آزادي فروشنده هاي زيادي را رهسپار بازار کرده است؛ در اين شرايط، برخي فعالان عنوان کردند که پس از ساعت ۵ بعدازظهر ميزان عرضه در بازار شدت گرفت و قيمت اين فلز گرانبها حتي تا مرز ۳ ميليون و ۱۳۰ هزار تومان در ساعات انتهايي روز عقب نشيني کرد. برخي فعالان عنوان کرده اند کاهشي شدن روند سکه هاي پيش فروش را روانه بازار کرده است.
    
    از کاهش تا بازگشت دلار
    به گفته فعالان، پس از صحبت هاي رئيس جمهوري در شبکه يک سيما، قيمت دلار در معاملات پشت خطي در مسير کاهشي قرار گرفت. به عنوان مثال، برخي دلالان عنوان کردند که پس از صحبت هاي روحاني، قيمت تا ۹ هزار و ۳۰۰ تومان پايين بود. صبح روز سه شنبه کاهش قيمت با هيجان زيادي ادامه پيدا کرد و قيمت تا محدوده ۹ هزار و ۱۵۰ تومان عقب نشيني کرد. برخي فعالان، يکي از نشانه هاي هيجان در بازار داخلي را نرخ حواله درهم دانستند. به گفته آنها در حالي که در بازار آزاد دلار تا ۹ هزار و ۱۵۰ تومان افت کرده بود، نرخ حواله درهم حدود ۲ هزار و ۵۸۰ تومان بود. با اين نرخ حواله درهم ارزش دلار حدود ۹ هزار و ۴۷۰ تومان بود. اين عدم تعادل موجب شد معامله گران در محدوده ۹ هزار و ۱۵۰ توماني به عنوان خريدار وارد بازار شوند و معامله گران توانستند قيمت را تا محدوده ۹ هزار و ۶۰۰ تومان بالا بياورند. در حالي که بسياري از خبرگزاري ها از افت قيمت بازار آزاد به زير مرز ۹ هزار توماني خبر دادند، روز گذشته تنها قيمت در ابتداي روز در هرات افغانستان به زير مرز ياد شده رفت. از ابتداي هفته برخي از خبرگزاري ها و کانال هاي اطلاع رساني جو افزايشي يا کاهشي را در بازار برجسته مي کنند؛ جوسازي هاي اين چنيني در ميان مدت مي تواند تکانه هاي قيمتي را در بازار افزايش دهد. در چنين شرايطي که کانال هاي اطلاع رساني، بعضا اطلاعات را به صورت غلط به بازار پمپاژ مي کنند، به نظر مي رسد بهتراست بازارساز با احياي سامانه سنا قيمت هاي تعادلي بازار آزاد را خود منتشر کند. همچنين تعميق بازار دوم و اطلاع رساني قيمت ها در اين روز فضاي معاملاتي را شفاف تر خواهد کرد.
    
    ساماندهي صرافي ها؛ شرط آرامش در بازار
    ظهر روز گذشته برخي از مردم به بازار مراجعه کرده بودند تا از صرافي ها ارز مورد نياز خود را تهيه کنند. با اين حال، بيشتر صرافي ها تا ساعت يک بعدازظهر عنوان مي کردند، دستورالعملي به آنها ارسال نشده است که چگونه خريد و فروش ارز را کليد بزنند. اين موضوع موجب شده بود که تعداد افراد عادي حاضر در خيابان فردوسي نسبت به روزهاي گذشته افزايش پيدا کند. بسياري از اين افراد عنوان مي کردند، براي سفر خود نياز به ارز دارند؛ البته برخي نيز عنوان مي کردند براي مصارف آينده خود نياز به دلار دارند و قصد دارند در قيمت هاي فعلي اقدام به تهيه آن کنند. با اين حال، صرافي ها قيمتي را روي تابلوي خود درج نکرده بودند و فقط جمله «به دستور بانک مرکزي خريد و فروش ارز نداريم» که در سه ماه گذشته روي در ورودي آنها جلوه گري مي کرد را برداشته بودند؛ دليل عدم فروش، عدم ابلاغ دستورالعمل بود. از اواسط روز عنوان شد که دستورالعمل فعاليت صرافي ها توسط بانک مرکزي ابلاغ شده است و بايد ديد از روز جاري صرافي ها چه فعاليتي را در پيش خواهند گرفت. بيشتر تحليلگران عنوان مي کنند اگر صرافي ها ارز مورد نياز مسافران يا ساير افرادي که به طور ضروري به ارز نياز دارند را تامين نکنند، بازار بار ديگر با مشکل مواجه خواهد شد. در اين شرايط، بازارساز بايد به سرعت با تعامل مستمر با صرافي ها متغيرهايي را فراهم کند که افرادي که به ارز نياز دارند، بتوانند با آرامش به آن دست پيدا کنند. به نظر مي رسد بيشترين مشتري صرافي ها در روزهاي آينده مسافراني باشند که به آن سوي مرزها پرواز دارند. برخي از آنها که به اميد دريافت ارز ارزان اقدام به رزرو برخي تورهاي مسافرتي کرده بودند، ممکن است طي روزهاي آينده براي تامين بخشي از هزينه هاي خود به بازار آزاد مراجعه کنند. پاسخگويي به تقاضاهاي اين چنيني التهاب بازار را کاهش خواهد داد. بسياري از تحليلگران باور دارند، در صورتي که روند کار در بازار دوم به طور کامل براي صرافي ها شرح داده شود و تشويق کننده هايي نيز براي عرضه ارز در نظر گرفته شود، مي توان به تقاضاهاي عادي مردم پاسخ داد.
    
    كشف قيمت دلار در دو بازار / دلار در بازار دوم زير 9 هزار تومان معامله شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله هوش مصنوعي و داده كاوي
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است