|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: سه گانه حمايت از كوچك ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


سه گانه حمايت از كوچك ها
سياست هاي جديد رونق صنعتي اعلام شد    دنياي اقتصاد : متوليان صنعتي در راستاي حمايت از بنگاه هاي توليدي کوچک و متوسط اقدام به تدوين سه گانه حمايتي از واحدهاي توليدي کردند. «تدوين بسته حمايتي براي تامين نقدينگي»، «تمديد طرح رونق در سال جاري» و «بررسي و رفع چالش هاي غيرمالي بنگاه ها در ستاد تسهيل وزارت صنعت، معدن و تجارت» از جمله اقداماتي است که در دستور کار متوليان اين بخش قرار گرفته است.
    
    سه گانه حمايت از کوچک ها
    تدوين بسته حمايتي براي تامين نقدينگي صنايع کوچک و متوسط در شرايط جديد ارزي کشور در دستور کار متوليان اين بخش قرار گرفت؛ براين اساس مقرر شد در راستاي رفع مشکل نقدينگي (ارزي -ريالي) واحدهاي توليدي از يکسو و تامين مواد اوليه مورد نياز بنگاه هاي کوچک و متوسط و رفع ساير مشکلات اين واحدها، بسته اي با موضوع تامين نقدينگي حمايت از صنايع کوچک و متوسط تدوين و به منظور اخذ مصوبه به هيات دولت ارائه شود. علاوه بر تدوين بسته حمايتي از صنايع کوچک و متوسط در سال جاري و در راستاي طرح رونق توليد، رفع ساير چالش هاي اين بخش نيز در اولويت وزارت صنعت ، معدن و تجارت قرار گرفت. در حال حاضر، «عدم برنامه ريزي درست در بنگاه هاي توليدي»، «عدم بهره وري مناسب»، «نبود مشاور در شهرک هاي صنعتي»، «عدم برخورداري از تکنولوژي روز دنيا»، «نبود شرکت هاي تکنولوژي و بازرگاني در اين بنگاه ها»، «اختلاف درون بنگاهي» و... در کنار مسائل تامين نقدينگي از مهم ترين چالش هاي اين بنگاه ها است. بر اين اساس به گفته مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران، رفع اين چالش ها در ستاد تسهيل وزارت صنعت، معدن و تجارت در دستور کار قرار گرفته و در حال حاضر يکي از اولويت هاي اين وزارتخانه محسوب مي شود.
    به گفته صادق نجفي، براي سال جاري بسته طرح رونق سال گذشته از سوي مجلس براي سال جاري نيز تصويب و ابلاغ شده است. براي طرح رونق توليد در سال ۹۶ پرداخت ۳۰۰هزار ميليارد ريال تسهيلات در راستاي «استمرار رونق توليد، حفظ اشتغال فعلي، ايجاد اشتغال جديد و افزايش رشد اقتصادي کشور» در قالب سه نوع وام در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد نحوه توزيع اين وام ها براي تامين سرمايه در گردش مورد نياز براي ۱۰هزار بنگاه اقتصادي به ميزان ۱۰۰هزار ميليارد ريال، تامين منابع مالي مورد نياز ۶ هزار طرح نيمه تمام با پيشرفت فيزيکي ۶۰درصد به ميزان ۱۰۰هزار ميليارد ريال و تامين مالي مورد نياز براي بازسازي و نوسازي ۵ هزار واحد اقتصادي به ميزان ۱۰۰هزار ميليارد ريال در دستور کار قرار گيرد، طرحي که براي سال جاري نيز تمديد شد. براساس آمار اعلام شده از سوي سازمان صنايع کوچک و متوسط مجموع تسهيلات پرداختي به بنگاه هاي کوچک و متوسط در سال ۹۶ حدود ۱۹۷ هزار ميليارد ريال بوده که با اين شرايط مي توان گفت طرح رونق سال گذشته هنوز به اتمام نرسيده است. نجفي افزود: علاوه بر اين تفاهم نامه همکاري با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي به منظور ارائه تسهيلات به ميزان ۵۰ هزار ميليارد ريال به طرح هاي ذيل برنامه اشتغال فراگير و اعطاي يارانه به مبلغ ۱۵۰۰ ميليارد ريال از محل کمک هاي فني و اعتباري سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران مدنظر قرار مي گيرد.
    
    جذب ۸/ ۲ ميليارد دلار سرمايه خارجي
    مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران در نشست خبري از ارائه راهکارهايي براي حل مشکل نقدينگي صنايع کوچک و متوسط در شرايط جديد ارزي خبر داد و گفت: بسته تامين نقدينگي واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط در آينده اي نزديک تدوين و از سوي مقام عالي وزارت به دولت ارائه مي شود. نجفي رفع مشکل نقدينگي واحدهاي صنعتي را از دغدغه هاي وزارت صنعت، معدن وتجارت عنوان کرد و گفت: وزير صنعت، معدن و تجارت براي حل مشکل نقدينگي صنايع کوچک و متوسط در شرايط جديد ارزي دستور داد بسته اي با موضوع تامين نقدينگي صنايع کوچک و متوسط آماده شود تا اين بسته در جلسه هفته آينده هيات دولت ارائه شود. جذب سرمايه خارجي ۸/ ۲ ميليارد دلاري از نيمه سال ۹۶ تاکنون در ۳۷ طرح به صورت ۱۰۰ درصد خارجي يا مشترک با سرمايه گذاران داخلي يکي ديگر از خبرهايي است که مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران به آن اشاره کرده و در اين خصوص مي گويد: برخي سرمايه گذاري ها نيز از طريق سرمايه گذاري ايرانيان مقيم خارج از کشور صورت گرفته است. به گفته نجفي، آنچه مسلم است افزايش نرخ ارز در ماه هاي اخير در افزايش جذب سرمايه خارجي بي تاثير نبوده، به طوري که در حال حاضر وجود سرمايه گذاران خارجي در شهرک هاي صنعتي نمود بسياري پيدا کرده است. «عراق، ترکيه، چين و برخي کشورهاي اروپايي» از جمله کشورهايي هستند که مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران از آنها به عنوان سرمايه گذاران خارجي در شهرک هاي صنعتي ياد مي کند. براساس آمار اعلام شده در حال حاضر ۵۴ شرکت مديريت صادرات با ۵۰ ميليون دلار صادرات در کشور فعاليت مي کنند و فعاليت ۲۰۴ سرمايه گذار خارجي نيز در کشور ثبت شده است. از سوي ديگر در اين مدت ۳۵ تفاهم نامه داخلي و ۲۲ تفاهم نامه همکاري با کشورهاي مختلف از جمله مالزي، اندونزي، هند، آلمان، ترکيه، چين، بلغارستان، کره جنوبي و... به منظور توسعه همکاري في مابين صنايع کوچک و متوسط منعقد شده است. وي همچنين به تشکيل ۶۰ کنسرسيوم صادراتي در حوزه صنايع غذايي، خشکبار، محصولات پلاستيکي، سنگ، پوشاک و کفش با ظرفيت معادل ۷۶ ميليون دلار صادرات اشاره کرد و گفت: اتمام ۹۲ پروژه خوشه صنعتي در دست اجراست و ۳۱ پروژه امکان سنجي توسعه خوشه اي در دستور کار قرار دارد.
    
    سهم اشتغال کوچک ها
    معاون وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين با اشاره به بند الف تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه سال ۹۷ بيان کرد: مطابق بند ۵ اين آيين نامه دستگاه هاي اجرايي در حال تدوين برنامه ايجاد و تثبيت اشتغال براي ارائه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي هستند که در اين بين سهم سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران در پيش بيني برنامه تثبيت اشتغال در سال ۱۳۹۷ معادل ۳۲ هزار نفر است. نجفي ادامه داد: بر اساس بند الف اين تبصره پيگيري جهت ارائه خدمات کلينيک هاي کسب و کار و نيز اجراي طرح هاي صنايع کوچک و حمايت از خوشه هاي کسب و کار و نيز بازسازي و نوسازي صنايع کوچک مدنظر قرار گيرد. مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران همچنين به بند «ص» تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ اشاره کرد و افزود: اين طرح مشترک بين سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران و نيز سازمان توسعه تجارت است که بر اساس آن ۱۳ هزار ميليارد ريال به منظور حمايت از توليد محصولات صادرات محور و مديريت واردات پيش بيني شده است.
    
    طرح توسعه ملي پوشاک
    طرح توسعه ملي پوشاک يکي ديگر از مواردي است که مدير عامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران به آن اشاره کرد و در اين خصوص گفت: سرانه صادرات پوشاک در ايران کمتر از يک دلار بوده و معادل ۸۹ سنت است اين در حالي است که سرانه صادرات پوشاک در چين معادل ۸۰ دلار و در ترکيه معادل ۱۴۰ دلار است، اما سرانه پوشاک در کشور ما حتي به يک دلار هم نمي رسد. به همين منظور طرح ملي توسعه پوشاک در مناطق روستايي در دستور کار سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي قرار گرفته است که اشتغال زايي مستقيم ۹۰ هزار نفري را در بر خواهد داشت، در اين رابطه شرکت ملي پشتيبان ايجاد شده و قرار است به صورت پايلوت از استان کرمانشاه طي هفته هاي آتي طرح مربوطه آغاز شود.مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران همچنين با اشاره به اقدامات صورت گرفته در طرح ملي توسعه توليد پوشاک در مناطق روستايي عنوان کرد: شناسايي سرمايه گذاران در پنج استان پايلوت که به تاييد مسوولان استاني رسيده است، انجام شده و شناسايي محل سرمايه گذاري شرکت هاي پشتيباني استاني نيز معين شده است تا به اين طريق تعيين نوع پوشاک توليدي هر استان بر اساس چشم انداز طرح با همکاري انجمن پوشاک ايران در دستور کار قرار گيرد.
    
    راه اندازي اولين منطقه ويژه مرزي
    معاون وزير صنعت، معدن و تجارت درخصوص اينکه تاکنون وعده هاي بسياري درخصوص راه اندازي مناطق ويژه مرزي داده شده، اما هنوز خبري از راه اندازي اين مناطق اعلام نشده است نيز گفت: اقدامات مناسبي در اين خصوص صورت گرفته و تا اول آبان ماه منطقه ويژه مرزي بانه قطعا راه اندازي مي شود و هم اکنون هم به بيش از ۳ تا ۴ واحد راه اندازي شده است و شهرک ميرک در سيستان و بلوچستان در حال راه اندازي است و در بندرعباس هم شهرک دريايي به زودي کلنگ زني مي شود.وي افزود: برنامه ريزي شده تا ۱۰ درصد صنايع کوچک صنايع برون گرا شود و در اين رابطه همکاري با چند کشور اروپايي از جمله اتريش، فرانسه و آلمان، جزو برنامه هاي سازمان صنايع کوچک است و حتي درصدي از هزينه هاي برگزاري نمايشگاه ها در بخش صنايع کوچک در کشورهاي ديگر برگزار مي شود، همچنين لايحه حمايت از شرکت هاي مديريت صادراتي آماده شده و اگر در مجلس مصوب شود بخش زيادي از مشکلات ما حل خواهد شد.
    
    سه گانه حمايت از کوچک ها / سياست هاي جديد رونق صنعتي اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 3 (پياپي 117)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است