|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: خبر بنگاه ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


خبر بنگاه هااعلام مراکز صدور گواهي سپرده سکه طلا در بانک صادرات
     گروه بنگاه ها : همزمان با آغاز طرح«خزانه زرين سپهر» بانک صادرات ايران، نشاني صندوق امانات بانک در پنج کلان شهر تهران، مشهد، تبريز، اصفهان و شيراز براي صدور گواهي سپرده اوراق سکه طلا متقاضيان اعلام شد.
     به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران، فاز اول پذيرش سپرده سکه هاي طلا در قالب «خزانه زرين سپهر» در شهرهاي بزرگ کشور آغاز شد و متقاضيان مي توانند از شنبه تا چهارشنبه ساعت٨:٣٠ تا ١٢ با مراجعه به صندوق هاي امانات بانک، گواهي سپرده ويژه با قابليت معامله در بورس کالاي ايران را دريافت کنند. اوراق مذکور قابليت توثيق براي دريافت تسهيلات از بانک صادرات ايران را نيز دارد. بنا براين گزارش، نشاني صندوق امانات بانک در تهران و شهر هاي ياد شده عبارت است از: تهران، خيابان سميه نرسيده به تقاطع شهيد مفتح برج سپهر،مشهد، ميدان جانباز ادارات مرکزي بانک صادرات شعبه ١٥، تبريز، ميدان استاد شهريار برج سپهر شعبه ٢٤١٤، اصفهان، ميدان آزادي ابتداي خيابان سعادت آباد جنب شهرداري منطقه ٦ ساختمان مرکزي بانک صادرات ايران و شيراز، خيابان زند چهارراه زند ساختمان مرکزي بانک صادرات شعبه زند. سکه هاي طلا تمام بهار آزادي (طرح جديد) ضرب سال ٨٦ در طرح «خزانه زرين سپهر» بانک صادرات ايران پذيرش خواهد شد که ضمن کارشناسي اين سکه ها عيار، وزن و ساير مشخصات آنها به دقت مورد ارزيابي قرار خواهد گرفت و اوراق گواهي اين سپرده با نام متقاضي صادر خواهد شد. هزينه تعيين اصالت براي هر سکه ٥ هزار ريال در نظر گرفته شده است. گواهي سپرده صادر شده از طريق کارگزاران داراي مجوز معاملات گواهي سپرده کالايي يا هسته معاملاتي آنلاين در بورس کالا قابل معامله بوده و خريدار پس از تسويه با کارگزار، معرفي نامه اي براي تحويل سکه از انبار نيز دريافت مي کند. در اين طرح، هزينه انبارداري سکه هاي طلا به ميزان١٠٠ ريال (با لحاظ کردن ماليات ارزش افزوده) به ازاي هر روز براي هر قطعه سکه در نظر گرفته شده که بعد از انجام هر معامله از مبلغ قابل پرداخت به فروشنده کسر و به حساب انباردار واريز و رسيد پرداخت طبق فرم شماره ٣ به مشتري اعطا مي شود. خريدار گواهي با فرآيند مشابه مي تواند گواهي را به فرد ديگري واگذار کند.
    
    
    قائم مقام موسسه اعتباري ملل پيشنهاد داد: ارائه ارز نفتي در بازار ثانويه
     گروه بنگاه ها : ارز حاصل از صادرات نفتي نيز مي تواند مانند ارز صادرات غيرنفتي در بازار ثانويه و تابع اصول عرضه و تقاضا، عرضه و مبادله و در مقابل به جاي تخصيص ارز يارانه اي، يارانه بر کالاهاي وارداتي اساسي اعمال شود.
     محمدرضا مروجي قائم مقام موسسه اعتباري با اعلام اين مطلب به «دنياي اقتصاد» گفت: اين اقدام مي تواند منجر به کاهش رانت و شفافيت بيشتر بازار شود. وي با بيان اينکه انتظار مي رفت بسته پيشنهادي ارزي قبل از ايجاد التهاب ارزي ارائه شود، افزود: التزام عملي به اجراي درست و کامل بسته جديد، اميد به ايجاد شفافيت، جلوگيري از رانت و کاهش التهابات ارزي را در پي خواهد داشت.قائم مقام موسسه اعتباري ملل تصريح کرد: اقدام شايسته اي که در بسته جديد ارزي مورد تاکيد قرار گرفته، پرهيز از نگاه دستوري در کنترل نرخ ارز و روي آوري به پذيرش مکانيزم بازار و اصل عرضه و تقاضا در تعيين قيمت مبادله ارز است.
    وي با تاکيد بر اينکه همان گونه که تجارب گذشته در تعيين دستوري نرخ سود بانکي، نرخ ارز، قيمت سکه و... به مشکلات عديده اي از جمله عدم شفافيت، ايجاد رانت و ثروت اندوزي برخي عوامل سودجو و در نهايت ايجاد شکاف طبقاتي در جامعه منجر شده است، افزود: پذيرش مکانيزم بازار نيز در مقابل مي تواند به شفافيت، جلوگيري از رانت و عدالت اجتماعي منجر شود.مروجي ادامه داد: متاسفانه در سال هاي گذشته وجود رانت و اطلاعات نامتقارن بخش دولتي و شبه دولتي نسبت به بخش خصوصي، موجب شده رقابت اين بخش ها ناعادلانه باشد و به تضعيف بخش خصوصي در کشور بينجامد؛ بخشي که در تمام اقتصادهاي پيشرفته دنيا، نيروي محرک اقتصاد است، در ايران در حال تبديل شدن به بخش غيرتاثيرگذار است.قائم مقام موسسه اعتباري ملل گفت: توجه به نيازهاي بخش خصوصي در بسته پيشنهادي با رعايت تعاملات ارزي آزاد، مي تواند به رقابت پذيري بيشتر و افزايش توليد ناخالص ملي منجر شود.
    مروجي گفت: عرضه ارز حاصل از صادرات غيرنفتي کشور در بازار ثانويه ارز با تعيين قيمت مبادله براساس مکانيزم عرضه و تقاضا، همراه با نظارت و نه کنترل دستوري بانک مرکزي، مي تواند به ايجاد شفافيت در اين بازار کمک کند و اختلاف قيمت اسمي و واقعي ارز را کاهش دهد. وي افزود: بايد از اين طريق منافع صادرکنندگان و واردکنندگان بخش خصوصي را در موقعيت رقابتي با بخش دولتي قرار داد و ضمن کاهش رانت بخش هاي دولتي و شبه دولتي به تثبيت قيمت ارز در جامعه کمک کرد. قائم مقام موسسه اعتباري ملل افزود: اين رويکرد در بلندمدت موجب تقويت بخش خصوصي و ايجاد انگيزه در کارآفريني و افزايش صادرات غيرنفتي خواهد شد.
    مروجي با تاکيد براينکه اقدام مهم ديگري که در بسته پيشنهادي مورد توجه و تاکيد قرار گرفته، آزادسازي خريد و فروش ارز موردنياز مردم از طريق صرافي هاي معتبر مورد وثوق بانک مرکزي است، گفت: اين اقدام ضمن نظارت بانک مرکزي بر تعاملات ارزي، مانع از بروز مشکلات ارز قاچاق از جمله افزايش کلاهبرداري، تبادل ارز تقلبي، پولشويي و ... شده و به جاي تحريک تقاضا و سرعت بخشيدن به تبديل ريال به ساير دارايي ها و در نتيجه افزايش تورم، به قيمت گذاري منطقي و ثبات بازار ارز مي انجامد. وي افزود: حذف موانع ورود ارز و طلا به کشور از جمله حذف ماليات بر ارزش افزوده و ترغيب ايرانيان مقيم خارج از کشور به انتقال دارايي هاي خود و سرمايه گذاري بلندمدت در ايران نيز اقدام مناسبي براي بهبود تراز ارزي کشور است. مروجي با بيان اينکه بايد به اين نکته نيز توجه کرد که در مباني اقتصادي، سرمايه داراي ماهيت ترسو و فرامليتي بوده و انتقال سرمايه تنها با تامين دو مقوله سود و امنيت محقق مي شود، گفت: تحقق اين مهم تنها زماني ميسر خواهد بود که سود و امنيت سرمايه گذاري نه به صورت گفتاري، بلکه به صورت رفتاري و عملي از طريق تدوين ساز و کارهاي اعتمادسازي در جذب سپرده هاي ارزي، ايجاد امنيت سرمايه گذاري و پرهيز از تصميمات خلق الساعه و تعيين نرخ سود مطلوب براي سرمايه گذاري فراهم شود. قائم مقام موسسه اعتباري ملل با تاکيد بر اينکه يکي ديگر از رويکردهاي مهم بسته پيشنهادي تامين کالاهاي ضروري جامعه از طريق ارز يارانه اي و با هدف رفع نيازهاي ضروري مردم و اطمينان از فراهم بودن کالاهاي اساسي کشور با قيمت مناسب و در نتيجه کنترل نسبي تورم جامعه است، گفت: توجه به برخي موارد و تجارب براي موفقيت اين طرح حائز اهميت فراوان است.
    خبر بنگاه ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Evidence Based Health Policy, Management and Economics
شماره 2 (پياپي 10)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است