|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: مديرعامل بورس كالا اعلام كرد هنوز تغييري در شيوه محاسبات قيمتي محصولات پتروشيمي ايجاد نشده است: قيمت گذاري بر مبناي ارز ۴۲۰۰ توماني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


مديرعامل بورس كالا اعلام كرد هنوز تغييري در شيوه محاسبات قيمتي محصولات پتروشيمي ايجاد نشده است: قيمت گذاري بر مبناي ارز ۴۲۰۰ توماني


نويسنده: محمدحسين بابالو

دنياي اقتصاد : اجرايي شدن بسته جديد ارزي به گمانه زني هايي در بازار آزاد فولاد و محصولات پتروشيمي منتهي شده که خروجي آن تاکنون رواج گسترده شايعاتي بوده است که تا لحظه تنظيم اين خبر تاييد نشده و روال قيمت گذاري پيشين در بورس کالا ادامه مي يابد. به صورت دقيق تر دستورالعملي مبني بر تغيير فرمول قيمتي از ارز رسمي بانک مرکزي به نرخ هاي بازار ثانويه منتشر نشده و روال قيمت گذاري پيشين باز هم ملاک محاسبه نرخ خواهند بود. شايعات در حاشيه بازار هم از سوي هيچ مقام رسمي در صنعت پتروشيمي و افراد مرتبط با شيوه قيمت گذاري ها تاييد نشده و احتمالا براي هفته آينده نيز همين ساز و کار قيمتي تداوم مي يابد.
    «دنياي اقتصاد» در گفت وگو با دکتر حامد سلطاني نژاد مديرعامل بورس کالا، رضا محتشمي پور مديرکل دفتر صنايع تکميلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي و روح الله وحيدکياني مدير دفتر تنظيم بازار شرکت ملي صنايع پتروشيمي اين احتمالات را پيگيري کرد که همگي اعلام کردند هيچ دستورالعمل جديدي ابلاغ نشده است. بررسي هاي ميداني در حاشيه بازار و رصد خبرهاي مختلف و حتي بررسي گمانه زني ها نشان مي دهد که دولت تاکنون تصميمي در اين خصوص نگرفته و اگر تصميمي گرفته شود نيز به صورت رسمي اطلاع رساني خواهد شد.از سوي ديگر تاييد اين ذهنيت حتي اگر صحت داشته باشد هم زمان بر است و در کوتاه مدت اثر چنداني بر بازار بر جا نخواهد گذاشت. در کنار تمامي اين موارد رشد قيمت ها در بازار آزاد در روز گذشته نه تنها توجيهي نداشته بلکه از شائبه بازارسازي هايي جدي رنج مي برد که پس از بررسي دقيق حجم عرضه ها در روزهاي اخير و حتي رصد رفتار معامله گران با صراحت کامل مورد بررسي قرار خواهد گرفت. رشد قيمت هاي روزهاي اخير نشان مي دهد که حجم عرضه بسياري از پليمرها در بورس کالا کافي نيست، چراکه برخي توليدکنندگان توان توليد و عرضه بيشتري دارند. توانايي عرضه در بورس کالا و عدم عرضه احتمالي مطلبي نيست که بتوان از کنار آن به سادگي عبور کرد.
    
    قيمت فعلي هنوز ۴۲۰۰ تومان است
    دکتر حامد سلطاني نژاد، مديرعامل بورس کالا درخصوص آخرين وضعيت قيمت گذاري محصولات پتروشيمي و ساير کالاها در بورس کالا عنوان کرد: به صورت رسمي تاکنون (ظهر روز قبل) چيزي به ما ابلاغ نشده است و خود ما هم مطالب را تاکنون از رسانه ها تعقيب کرده ايم. به نظر مي رسد که تا اين لحظه ذهنيت تصميم سازان اقتصادي همچنان براي تامين نياز داخلي بر مبناي دلار ۴۴۰۰ تومان يا حتي دلار ۴۲۰۰ تومان است. البته صادرات با نرخ بازار ثانويه يا همان بازار آزاد خواهد بود. تفاوت بين قيمت هاي داخلي و صادراتي خود نشان دهنده يک شکاف قيمتي است و در نهايت به چالشي در بازار بدل مي شود که يکي از خروجي هاي آن قاچاق است. البته مي توان به جاي قاچاق مستقيم مواد اوليه با يک مرحله ابتدايي و ساده از فرآوري هايي که تکنولوژي و عملکرد پيچيده اي ندارند نيز استفاده کنند تا از ما به التفاوت قيمت هاي داخلي و صادراتي استفاده کنند. البته تبديل کردن به قراضه يا تبديل به يک کالاي ديگر نيز در دستور کار برخي قرار مي گيرد.
    اين در حالي است که مسوولان به صورت جدي دغدغه دارند تا قيمت ها در بازار آزاد افزايش پيدا نکند. اين دغدغه درستي است ولي دستوري شدن نرخ يا سرکوب قيمت ها شايد امکان پذير نباشد. در اين شرايط نياز به بازارگردان يا صندوق هاي سپرده کالايي بيش از هر زمان ديگري حس مي شود. بايد به صراحت عنوان کرد و پذيرفت که اختلاف قيمت ها بين بورس و بازار منطقي نيست و ممکن است اين شرايط دشوارتر شود، البته براي بازگشت به شرايط متعادل و حتي در گام اول حفظ شرايط موجود به اختيار عمل بيشتر در بورس کالا نياز داريم.تجربه نشان داده که در بازار به افراد و نهادهايي براي تنظيم بازار نياز داريم؛ اگرچه براي دست يافتن به اين اهداف تنها وجود انبار و در اختيار بودن موجودي قابل توجه از کالاي مورد نظر کافي نباشد. به صورت دقيق تر در کنار نياز به موجودي انبارها به مديريت توزيع هم نياز داريم که در چارچوب بازارهاي رسمي استفاده از گواهي سپرده کالايي ساده ترين ابزار مالي مفيد خواهد بود اگرچه استمرار عرضه و نياز به بازارگرداني مورد توجه قرار خواهد گرفت.
    وي در ادامه عنوان کرد: بايد توجه داشت که زماني واسطه ها با رويکرد بازارسازي فعال مي شوند که حس کنند در بازار کسي قوي تر از آنها نيست. در شرايط فعلي تجربه بازارگرداني در ساير بازارها قابل بهره برداري است يعني در دوره هاي ضعف بازار حضور به عنوان خريدار و در التهاب قيمتي ايفاي نقش به عنوان فروشنده را مي توان ساده ترين رويکرد براي مديريت بازار به شمار آورد. در کنار بازارگرداني نياز به صندوق هاي سپرده کالايي و ابزارهايي مثل معاملات سلف اهميت بيشتري پيدا مي کند. در کنار تمامي اين موارد تلاش براي مديريت بازار بايد به تمامي زنجيره توليد باز گردد مثلا در بورس کالا اين رويکرد در پيش گرفته شده که کساني که شمش فولاد خريداري مي کنند بايد محصول توليدي خود را با نرخ مصوب در همين بازار به فروش برسانند يا کاتد مس نيز با همين رويکرد به عرضه مفتول در بورس کالا منتهي خواهد شد. اين مسير گام هاي اول تلاش ها براي مديريت بازار در تمامي زنجيره ارزش است. البته در کنار اين موارد تفاوت قيمت ها بين رينگ داخلي و صادراتي خود به يک ابهام جديد در حوزه تسويه وجوه منتهي شده که در آينده به صورت دقيق تر اطلاع رساني خواهد شد.طبق قوانين کالاهاي عرضه شده در بورس کالا مشمول قيمت گذاري دولتي نيست ولي رويکرد بخشنامه نويسي وزارت صمت در شرايط فعلي موجب شده تا آزادي عمل بورس کالا تا حد بسياري محدود شود. دکتر حامد سلطاني نژاد در اين خصوص گفت: براي بورس کالا نقش هاي بسياري مطرح مي شود ولي در شرايط پيچيده فعلي ۴ نقش اصلي کشف قيمت، تخصيص بهينه منابع، امنيت تسويه وجوه و استمرار عرضه ها بيش از ساير موارد برجسته مي شود. بايد پذيرفت که در شرايط طبيعي قرار نداريم اگرچه فاصله نوسان قيمتي ۵ درصدي در بورس خود نشان دهنده آزادي عمل محدودي است که خود مي تواند تنظيم گر بخشي از بازار باشد.
    
    ضرورت رتبه بندي کارگزاران
    مديرعامل بورس کالا درخصوص رتبه بندي کارگزاران عنوان کرد: در شرايط فعلي ديدگاه ها عوض شده است. کارگزار به عنوان يک نهاد مالي شناخته شده و بنيه مالي بالاتر و کفايت سرمايه بيشتر به عنوان استراتژي اصلي براي رتبه بندي کارگزاران مورد توجه قرار گرفته و اين گونه کارگزار رتبه بالاتري پيدا مي کند. اين رويکرد تا حدودي قابل پذيرش است زيرا با توان مالي بالاتر جذب نيروي بيشتر و کاهش ريسک فعاليت ها انتظار مي رود.در کنار اين مطلب کلي نياز به کارگزاري هاي تخصصي در حوزه کالايي با توان بازاريابي بيشتر، پذيرش کالا و حتي بازارگرداني و تشکيل سبدهاي کالايي حس مي شود. البته با توجه به اهميت توانمندي مالي ناخودآگاه کارگزاري هاي نهادي در رتبه هاي بالاتري قرار مي گيرند. در کنار اين موارد توجه به تخلفات کارمندان همچون تخلفات مالي نيز در دستور کار قرار خواهد گرفت. برخي شايعات حکايت از آن دارد که بعضا در برخي از کارگزاري ها بخش کالايي واگذار مي شود و البته صحت اين ادعا به معني تحميل ريسک هاي بزرگي به سيستم کارگزاري است. اين ريسک ها در سهام کمتر است ولي در معاملات کالايي شرايط متفاوت خواهد بود. اين ريسک ها تنها در حوزه بازار سرمايه محدود نشده و ابعاد بزرگ تري پيدا خواهد کرد. توصيه مي شود در شرايط فعلي شرکت هاي کارگزاري به بخش کالايي خود توجه بيشتري داشته باشند. وي در ادامه عنوان کرد: شايد بهتر باشد رتبه بندي کارگزاران در بورس انجام نشده و همچون ساير کشورهاي جهان موسسات رتبه بندي وارد عمل شوند. البته طبقه بندي و رتبه سنجي ها تنها به کارگزاران محدود نشده و مشتريان از بورس کالا را نيز در بر مي گيرد. به همين دليل ملاک هايي در بورس کالا تعريف شده که بر مبناي آن فعاليت هايي نيز انجام گرفته و طرح کلي آن آماده شده است.
    
    نوسان در بازار پليمرها
    اعلام آغاز به کار معاملات در بازار ثانويه ارزي در کنار کاهش مستمر قيمت سکه در بازار آزاد، دو سيگنالي بود که در نهايت از احتمال افت قيمت ها در بازار آزاد محصولات پتروشيمي حکايت داشت. اين در حالي بود که در ساعات ابتدايي روز گذشته تکانه هايي از کاهش نرخ خودنمايي کرد ولي با گذشت زمان شاهد افزايش نرخ براي اغلب گريدهاي پليمري بوديم که خود داده اي عجيب در حاشيه بازار بود. ساده ترين دليل براي رشد قيمت ها را مي توان شايعه تغيير مکانيزم قيمتي و تغيير قيمت ارز از دلار رسمي به دلار بازار ثانويه دانست. اين در حالي بود که قيمت رسمي ارز که بيش از ۴ هزار و ۴۰۰ تومان بوده، هم اکنون به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان کاهش يافته و اين احتمال وجود دارد که تا فروردين ماه سال آينده همين نرخ باقي بماند.در هر حال شايعه موتور محرک اول رشد قيمت ها بود و البته در کنار اين داده مهم که حتي گسترش آن نيز خود به بررسي هاي دقيق تري نياز داشته و مي تواند رمزگشايي از آن، اطلاعات بيشتري را به تصميم سازان اقتصادي ارائه کند حجم معاملات در بورس کالا نيز سيگنال مهم ديگري به شمار مي رود که در ادامه به آن بيشتر مي پردازيم.تغيير فاز قيمتي و جهش افزايشي در بازار پليمرها در شرايطي محقق شد که بازار ميل به افت قيمت ها را از خود نشان داده بود آن هم در وضعيتي که رشد نرخ در روزهاي ابتدايي هفته جاري شکننده و کم شتاب بود و همين نکته پتانسيل تغيير فاز قيمتي را در بازار آزاد افزايش داد. از سوي ديگر بازار با قيمت هاي بالايي دست و پنجه نرم مي کند و همين نکته به معني عقبگرد برخي خريداران مواد اوليه و خريد به ميزان ضرورت خواهد بود.
    از سوي ديگر قيمت محصولات در بازار داخلي براي محصول نهايي اگرچه افزايش يافته ولي هنوز رشد قيمت مواد اوليه در افزايش نرخ محصول نهايي سرشکن نشده و همين داده فشار مضاعفي بر توليدکننده وارد مي کند. البته رونق صادرات خود به کمک توليدکننده آمده و همين داده توجيهي براي خريد مواد اوليه گران تر خواهد بود. از سوي ديگر هنوز هم جريان صادرات مواد اوليه به صورت هاي مختلفي که مي توان از عنوان قاچاق هم براي آنها استفاده کرد جريان دارد و تداوم آن باز هم فضا را براي توليدکننده در صنايع تکميلي محدودتر خواهد کرد. اين وضعيت دشوار چهره واقعي بازاري است که با مشکلات جديدي دست و پنجه نرم مي کند.
    در کنار تمامي اين موارد ذات آغاز به کار معاملات در سامانه و بازار ثانويه ارزي را بايد خوش يمن ارزيابي کنيم زيرا نرخ کشف شده براي دلار خود معرف بسيار مهمي براي دورنماي قيمت ها در بازار خواهد بود. حال که قيمت هاي کشف شده در بازار ثانويه ارزي کمتر از۹هزارتومان است به معني آن خواهد بود که قيمت دلار کشف شده در بازار آزاد پليمرها قطعا بايد کمتر از اين نرخ باشد زيرا بالاتر از اين نرخ يا حتي برابر، ديگر توجيه صادراتي نداشته و حتي مصنوعات توليدي از آن نيز توان بازاريابي چنداني در کنار نوسان قيمت دلار نخواهند داشت. اين نکته را بايد جدي گرفت زيرا در نهايت بازارهاي صادراتي همچون بازار داخلي واقعيت هاي مشهودي نداشته و داده هاي تاثيرگذار بسياري بر آنها ايفاي نقش مي کنند.
    هزينه هاي حمل، بارگيري و تخليه و هزينه تسويه وجوه مواردي است که در نهايت بر هزينه هاي جانبي اين معاملات تاثيرگذار بوده که در نهايت محاسبات نسبتا پيچيده اي را مي طلبد. از سوي ديگر احتمال بالاتر بودن قيمت کشف شده در بازار آزاد براي صادرات محصول نهايي يا حتي مواد اوليه به کشوري همچون عراق اگرچه در تقارن با قيمت ها در بازار ثانويه ارزي نوسان مي کند ولي کشف نرخ احتمالا براي بازار آزاد اندکي بالاتر رقم مي خورد. با توجه به اين شرايط در ابتدا بايد قيمت تعادلي در بازار ثانويه ارزي و نرخ کشف شده در بازار آزاد در کشورهاي منطقه را ملاک محاسبه قرار داد و سپس به رخدادهاي بازار توجه کرد. به صورت عمومي اظهارنظر قطعي را بهتر است به آينده کوتاه مدت موکول کنيم که هم نرخ ارز آن شفاف شده و هم معاملات بورس کالا دقيق تر قابل ارزيابي است.
    
    معاملات بورس کالا جذاب نيست
    در هفته جاري ( تاکنون) معاملات بورس کالا به نسبت هفته قبل از آن جذابيت چنداني نداشته و حتي از کاهش حجم عرضه ها مي توان خبر داد. اين نکته منفي پس از شايعات حاشيه اي در بازار موتور محرک دوم رشد قيمت ها بوده، زيرا بسياري از واسطه ها يقين مي کنند که کالاي جديدي به بازار تزريق نمي شود. همين داده براي تداوم رشد قيمت ها و البته جهش قيمتي روز قبل کافي بود و حتي اگر گسترش شايعه رشد نرخ از فراگيري کمتري برخوردار بود نيز همين روند عمومي رشد قيمت ها را تجربه مي کرديم. ساده ترين برآوردها از دستورالعمل هاي موجود در چارچوب رعايت کف عرضه ها در بورس کالا، رشد عرضه پليمرها بوده ولي تاکنون نه تنها تاثير مثبتي بر جاي نگذاشته بلکه به سيگنالي براي عدم حمايت از بازار و تزريق تکانه هاي جديدي از رشد قيمت ها منجر شده است.
    آمارهاي بورس کالا در روز گذشته نشان دهنده داد و ستد نزديک به ۳۵ هزار تن از انواع پليمرها بوده ولي در برابر اين حجم معامله، ۳۴۲ هزار تن تقاضا ثبت شده است. اين در حالي بود که حجم معاملات در هفته گذشته تا پايان روز گذشته نزديک به ۵۷ هزار تن بوده که خود از يک عقبگرد مهم در حجم معاملات حکايت دارد. حجم معاملات هفته گذشته نزديک به ۶۷ هزار تن براي بازار اصلي بوده که نشان مي دهد وضعيت معاملات در هفته جاري چندان هم جذاب نبوده و نيست. واقعيت هاي معاملاتي براي بازار پليمرهاي بورس کالا در پايان هفته جاري روشن تر خواهد شد و آن زمان مي توان با صراحت کافي درخصوص واقعيت هاي بازار در چارچوب حجم معاملات به اظهارنظر شفاف پرداخت.
    مديرعامل بورس کالا اعلام کرد هنوز تغييري در شيوه محاسبات قيمتي محصولات پتروشيمي ايجاد نشده است: قيمت گذاري بر مبناي ارز ۴۲۰۰ توماني
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سلامت سالمندي
شماره 1 (پياپي 9)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است