|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبرسخنگوي کميسيون کشاورزي مجلس خبر داد: اعلام آمادگي مجلس براي ارتقاي ظرفيت هاي قانوني بورس کالا
     در نشست مشترک اعضاي کميسيون کشاورزي مجلس و بورس کالا، رئيس اين کميسيون بر استفاده از ظرفيت هاي قانوني بورس کالا در بازار محصولات کشاورزي تاکيد و آمادگي کميسيون کشاورزي را در اصلاح، تنقيح و تصويب طرح ها و لوايح موردنياز در اين رابطه اعلام کرد.به گزارش «کالاخبر»، نورمحمد تربتي نژاد در تشريح نشست کميسيون کشاورزي با بورس کالاي ايران که در محل اين بورس تشکيل شد، گفت: اين نشست با حضور اعضاي کميسيون کشاورزي و سلطاني نژاد، مديرعامل بورس کالا و معاونان و مديران وي برگزار شد که در اين نشست نقش بورس هاي کالايي در بازار محصولات کشاورزي مورد بررسي قرار گرفت.سخنگوي کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي افزود: در اين جلسه نقش بورس کالا در ايجاد شرايط رقابتي، استانداردسازي محصولات، توسعه عمليات بازاريابي، شفاف سازي اطلاعات، کاهش ريسک قيمت، تضمين معاملات و توسعه بازار محصولات کشاورزي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
    
    سابقه بورس کالا در ايران حدود يک دهه است
    وي با بيان اينکه به رغم اينکه بورس هاي کالايي در حوزه محصولات کشاورزي از قدمت چند صد ساله در برخي از کشورهاي توسعه يافته برخوردار بوده اما سابقه اين بورس در ايران فقط حدود يک دهه است، ادامه داد: ساختار سنتي بخش کشاورزي به دليل پاره اي از مشکلات نظير ساختار کشاورزي خرد، نبود دانش مالي کافي در کشاورزان و تجار بخش کشاورزي و عدم حمايت دولت از بورس سبب شده همچنان بخش کشاورزي از کارکردهاي بورس در توسعه اين بخش محروم بماند.نماينده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شوراي اسلامي، يادآور شد: سياست خريد تضميني دولت در حمايت از بخش کشاورزي در قالب خريد کالا به قيمت مصوب دولت از کشاورزان، منجر به انبارکردن کالاها، تعطيلي بازار، ناکارآمدي هايي نظير عدم شفافيت و فساد در خريد، نگهداري و فروش و اتلاف منابع مي شود، بنابراين ضروري بوده اصلاحاتي در اعمال اين سياست ايجاد شود.
    
    راهکار بهينه و بلندمدت در بازار کشاورزي
    وي با تاکيد بر لزوم تقويت بورس کالا، افزود: راهکار بهينه و بلندمدت در بازار محصولات کشاورزي حذف سياست خريد تضميني و جايگزيني آن با روش هاي مبتني بر بازار نظير اوراق مشتقه و بيمه است و در کوتاه مدت نيز مي توان از بسترهاي موجود در بورس کالاي ايران جهت بهبود فرآيندها استفاده کرد.سخنگوي کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: در اين نشست رئيس کميسيون کشاورزي بر استفاده از ظرفيت هاي قانوني بورس کالاها در بازار محصولات کشاورزي تاکيد و آمادگي کميسيون کشاورزي را در اصلاح، تنقيح و تصويب طرح ها و لوايح موردنياز در اين رابطه اعلام کرد.
    
    
    هشدار فائو درباره بحران جهاني صنعت کشاورزي
     با وجود چالش هاي بزرگ، صنعت کشاورزي در سوريه بيش از نيمي از مواد غذايي اين کشور را تامين مي کند.گزارش جديد سازمان خواربار و کشاورزي ملل متحد يا فائو وضعيت بعضي از کشورها را بحراني اعلام کرده است.اين سازمان وابسته به سازمان ملل متحد بيان مي کند براي کشورهايي که نياز شديدي به اقدامات بشردوستانه و کمک هاي اضطراري در صنعت کشاورزي وجود دارد بودجه بسيار کمي براي مقابله با بحران در نظر گرفته شده است.
     فائو همچنين هشدار مي دهد چالش هاي جديد مانند خشکسالي، سيل، کمبود بارش و وقوع درگيري ها سلامتي و آينده ميليون ها نفر را تهديد مي کند. نبود بودجه کافي براي کمک هاي اضطراري خطر قحطي و ناامني مواد غذايي را افزايش مي دهد. خشکسالي در افغانستان، سودان و سوريه، شروع فصل باران شديد در بنگلادش، شروع مجدد درگيري ها در جمهوري آفريقاي مرکزي، فصل توفان در هائيتي، کاهش بارش در عراق، ميانمار و ساحل (منطقه اي در صحراي بزرگ آفريقا) نمونه هايي از شرايط اضطراري در دنيا هستند.اگر از نيازهاي صنعت کشاورزي حمايت فوري نشود، نيازهاي بشردوستانه و کمبود مواد غذايي در نيمه دوم سال ۲۰۱۸ بيشتر خواهند شد. در برخي از اين کشورها، بودجه اختصاص يافته براي کمک به نيازهاي اوليه بشردوستانه بسيار کم است.
    
     هيچ کس مستثني نيست
     فائو در اوايل سال ۲۰۱۸ براي کمک به نيازهاي اوليه ۳۳ ميليون نفر در دنيا بودجه يک ميليارد دلاري درخواست کرده اما کمتر از ۳۰ درصد آن را دريافت کرده است. براي برخي از بحران ها، بودجه دريافتي فائو حتي کمتر از ۶درصد است. بودجه کم باعث مي شود ميليون ها نفر در معرض قحطي قرار داشته باشند.دومينيک بورگن، مدير بخش اضطرار و توانبخشي مي گويد: «مي خواهيم نيازهاي حياتي مردم را در شرايط بحراني و مناطقي که منابع ما بسيار محدود هستند برجسته کنيم. بايد مطمئن باشيم که هيچ کس جا نمي ماند. بايد همين حالا دست به کار شويم تا امنيت غذايي را برقرار کنيم. نيازهاي اوليه زندگي مردم را فراهم کنيم و آنها را در برابر بحران هاي آينده مقاوم کنيم.»
    
     وخيم ترشدن بحران
    آخرين نشانه ها در سوريه حاکي از آن است که خشکسالي در برخي مناطق اين کشور به دليل سال ها درگيري و مهاجرت ساکنان آن بيشتر شده و تهديد کاهش توليد مواد غذايي نسبت به گذشته قوي تر شده است. با وجود چالش هاي بزرگ، صنعت کشاورزي در سوريه بيش از نيمي از مواد غذايي اين کشور را تامين مي کند و ميليون ها نفر را از گرسنگي نجات مي دهد.خشکسالي سال گذشته در منطقه آفريقايي ساحل به همراه درگيري هاي متناوب و ناامني در منطقه باعث شده تا جمعيت دام کاهش يابد. آنها براي نگهداري از دام و جلوگيري از گسترش قحطي نياز به کمک هاي فوري دارند.در سودان نياز شديد به کمک هاي بشردوستانه همچنان وجود دارد. ترکيبي از قيمت بالاي مواد غذايي، فصل گرما، جابه جايي، فقر و اثرات بلاياي طبيعي مانند خشکسالي نياز به اين کمک ها را بيشتر کرده است.برنامه کمکي فائو براي کشورهاي بحران زده که در شرايط اضطراري قرار دارند شامل تهيه دانه هاي سبزيجات و محصولات غذايي، ابزار کشاورزي، خوراک دام، بازسازي زيربناي آبي، برگزاري کمپين هاي واکسيناسيون و درمان حيوانات، مديريت بهتر آب و خاک و کمک هاي مالي است.
    
    
    پيش بيني کاهش نيم درصدي مصرف فولاد چين تا پايان ۲۰۱۸
     رشد اقتصادي و همچنين افزايش عرضه فولاد در فصل چهارم سال ۲۰۱۷ منجر به رشد مصرف ۶/ ۳ درصدي فولاد در جهان طي سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ شد. اين در حالي است که مصرف جهاني فولاد در سال ۲۰۱۵ با رشد منفي (کمترين نرخ رشد در سال هاي اخير) مواجه بود. در اين گزارش نگاهي به ميزان مصرف فولاد تا سال ۲۰۱۹ انداخته مي شود. به گزارش پايگاه خبري، تحليلي «فلزات آنلاين» مصرف فولاد در جهان از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ کاهش مداومي را در نرخ رشد تجربه کرده است؛ به نحوي که از نرخ رشد مثبت ۵/ ۶ درصدي در سال ۲۰۱۱ به نرخ منفي ۹/ ۲ درصدي در سال ۲۰۱۵ رسيد. پس از آن ميزان مصرف فولاد در جهان دوباره افزايش يافت و از يک ميليارد و ۵۸۰ ميليون تن در سال ۲۰۱۵ به يک ميليارد و ۶۰۰ ميليون تن در سال ۲۰۱۶ رسيد که به معناي نرخ رشد مثبت ۳/ ۱ درصد بود. اين روند در سال ۲۰۱۷ نيز ادامه داشت و ميزان مصرف در اين سال يک ميليارد و ۶۵۷ ميليون تن (معادل نرخ رشد ۶/ ۳ درصدي) بود که به معناي بيشترين نرخ رشد سالانه از سال ۲۰۱۴ به بعد بوده است.
     برآورد مي شود ميزان مصرف فولاد جهاني تا پايان سال ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل افزايش يابد و به يک ميليارد و ۶۷۹ ميليون تن برسد. البته اين موضوع به معناي نرخ رشد ۳/ ۱درصدي خواهد بود که کمتر از رشد سال پيش از آن خواهد بود. عمده دليل کاهش اين نرخ رشد، پيش بيني کاهش نرخ مصرف فولاد چين در سال جاري عنوان شده است. ضمن آنکه صنعت ساخت وساز در جهان و مخصوصا چين در سال ۲۰۱۸ کاهش محسوسي را تجربه مي کند. پيش بيني روند مصرف جهاني فولاد نشان مي دهد ميزان مصرف در سال ۲۰۱۹ به حدود يک ميليارد و ۷۱۵ ميليون تن خواهد رسيد که به معناي رشد ۲/ ۲ درصدي در سال مذکور خواهد بود.در سال ۲۰۱۷ چين ميزان مصرف فولاد خود را تا ۲/ ۵ درصد افزايش داد که البته با افزايش حجم توليد فولاد داخلي از سوي اين کشور همراه بود. به نظر تحليلگران چين تا پايان سال ۲۰۱۸ با کاهش حدودا ۵/ ۰ درصدي مصرف فولاد مواجه خواهد شد. با وجود اين بخش ساخت وساز شامل زيربناها و نيز حوزه هاي صنعتي به ويژه خودرو، به عنوان مراجع اصلي تقاضاي فولاد باقي خواهند ماند و چين همچنان دو سوم فولاد جهان را مصرف خواهد کرد.صنعت ساخت و ساز چين، حدود يک سوم تقاضاي فولاد اين کشور را تشکيل مي دهد. در سال ۲۰۱۷ صنايع توليدي اين کشور نرخ رشدي معادل ۶/ ۶ درصد را تجربه کرده بود.در حالي که اين نرخ در سال ۲۰۱۶ حدود ۵/ ۵ درصد بود. بخش خودرو که حدود ۱۰ درصد از کل تقاضاي فولاد چين را در برمي گيرد در خلال سال هاي ۲۰۱۹-۲۰۱۸ با کاهش نرخ رشد مواجه خواهد شد. مسائل مربوط به مصرف انرژي و محيط زيست نه تنها کاهش توليد محصولات فولادي را در چين به همراه خواهد داشت، بلکه سبب کاهش رشد فروش خودرو در اين کشور خواهد شد که تمامي اين موارد به کاهش نرخ رشد تقاضاي فولاد چين مي انجامد.
    
    
    صادرات متانول آمريکا رکورد زد
     رکورد صادرات متانول توليدي ايالات متحده در ماه ژوئن شکسته شد.به گزارش «نيپنا» به نقل از پلاتس، براساس داده هاي فدرال منتشر شده در تاريخ دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، صادرات متانول ايالات متحده در ماه ژوئن با ثبت رکوردي تازه به بالاترين سطح رسيد. اين در حالي است که واردات اين محصول به آمريکا به پايين ترين سطح در دو سال گذشته رسيد.
     براساس اين گزارش ، داده هاي منتشر شده ازسوي کميسيون تجارت بين المللي ايالات متحده نشان مي دهد: صادرات متانول آمريکا در ماه ژوئن به ۱۹۹ هزار و ۸۶ تن رسيد که ۶۹ درصد بالاتر از رقم ۱۱۷ هزار و ۴۷۵ تن ثبت شده براي ماه مه امسال و ۷۹ درصد بالاتر از رقم ۱۱۱ هزار و ۱۸۱ تن گزارش شده براي ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ است.براساس اين داده ها، صادرات کل همچنين با رسيدن به بالاترين سطح، از رکورد قبلي که ۱۹۱ هزار و ۴۹۹ تن در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ بود؛ پيشي گرفت.گزارش کميسيون تجارت بين المللي ايالات متحده همچنين مي گويد: اين در حالي است که واردات متانول ايالات متحده در ماه ژوئن به ۱۸۵ هزار و ۹۳۳ تن رسيد که ۴۷ درصد پايين تر از رقم ۳۲۴ هزار و ۴۴۸ تن در ماه مه است و کمتر از يک درصد کاهش را نسبت به رقم ۱۸۷ هزار و ۴۱۵ هزار تن در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ نشان مي دهد.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد آموزش جغرافيا
متن مطالب شماره 123، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است