|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: زورآزمايي هزينه و درآمد خانوار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


زورآزمايي هزينه و درآمد خانوار
گزارش مركز آمار از سال گذشته نشان مي دهد


دنياي اقتصاد : گزارش مرکز آمار نشان مي دهد که شکاف هزينه و درآمد خانوار در سال گذشته ثابت مانده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده، متوسط درآمد يک خانوار شهري دقيقا برابر با متوسط هزينه سالانه، معادل ۷/ ۱۵ درصد در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ رشد کرده است. اين رشد برابر باعث شده تا درآمدها همچنان ۱۱ درصد از هزينه ها بيشتر باشد. همچنين براي خانوارهاي شهري کشور، تهيه مسکن بيشترين حجم را از سبد هزينه اي به خود اختصاص داده است، در حالي که براي خانوارهاي روستايي خريد مواد خوراکي و دخاني اين نقش را بازي کرده است.
    مرکز آمار ايران خلاصه اي از طرح آمارگيري هزينه و درآمد خانوار در سال گذشته را منتشر کرد. به گزارش مرکز آمار، تعداد خانوارهاي نمونه در نقاط شهري بيش از ۱۸ هزار خانوار و در نقاط روستايي بيش از ۱۹ هزار خانوار بوده است.
    
    وضعيت خانوارهاي شهري
    صدرنشيني هزينه هاي مسکن: محاسبات مرکز آمار نشان مي دهد متوسط هزينه کل خالص سالانه يک خانوار شهري نزديک به ۳۳ميليون تومان بوده است. اين رقم نسبت به رقم مشابه در سال قبل ۷/ ۱۵درصد افزايش يافته است. در حالي که در سال ۹۶، نرخ تورم ميانگين در طول سال کمتر از ۱۰ درصد بوده است. اما از کل هزينه خانوار شهري، نزديک به يک چهارم آن مربوط به هزينه هاي خوراکي و دخاني بوده است. در بين کالاهاي خوراکي و دخاني، آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده هاي آن بيشترين سهم را داشته اند. در بين هزينه هاي غيرخوراکي نيز سهم اصلي مربوط به مسکن است. طوري که در سال گذشته خانوارهاي شهري در ايران، ۴۳ درصد از سبد هزينه اي خود را به مسکن اختصاص داده اند.
    بيشترين منبع درآمد: متوسط درآمد اظهار شده سالانه يک خانوار شهري ۷/ ۳۶ ميليون تومان گزارش شده است. در سال ١٣٩٦ رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهاي شهري برابر با رشد هزينه کل سالانه بوده است. يعني هزينه ها نسبت به سال ۹۵ دقيقا ۷/ ۱۵ درصد رشد داشته اند. از اين رو از نظر دخل و خرج، در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، براي خانوارهاي ايراني تغيير محسوسي رخ نداده است. منابع درآمدي خانوارهاي شهري در سه دسته کلي «مشاغل مزد و حقوق بگيري»، «مشاغل آزاد کشاورزي و غيرکشاورزي» و «درآمدهاي متفرقه خانوار» تقسيم بندي شده است. نيمي از درآمد خانوارهاي شهري در سال گذشته از منبع سوم، يعني درآمدهاي متفرقه خانوار تامين شده است. همچنين خانوارهاي ايراني در سال گذشته يک سوم درآمدها را از مشاغل مزد و حقوق بگيري و حدود ۱۶ درصد از مشاغل آزاد، کسب کرده اند. پيشرفت استفاده از لوازم رفاهي: گزارش مرکز آمار نشان مي دهد که درصد خانوارهاي شهري استفاده کننده از لوازم عمده زندگي در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ با رشد مواجه شده است.
    بيشترين رشد در استفاده از خودروي شخصي رخ داده است. در سال گذشته از هر دو خانوار شهري در ايران، يک خانوار داراي خودروي شخصي بوده است. در بين لوازم عمده زندگي، جاروبرقي بيشترين محبوبيت را داشته است، چرا که ۹۱ درصد از خانوارهاي شهري کشور از اين وسيله زندگي استفاده مي کنند. در مقابل به نظر ماشين ظرفشويي نيز کمترين محبوبيت را داشته، چرا که از هر ۱۴ خانوار ايراني، تنها يک خانوار از اين وسيله زندگي استفاده کرده است. علاوه بر اينها، توزيع گاز شهري در سال گذشته به بالاترين حد رسيده و عمده ترين نوع سوخت مصرفي ۹۴ درصد از خانوارهاي شهري براي گرما، گاز طبيعي(شبکه عمومي) بوده است.
    
    وضعيت در خانوارهاي روستايي
    بيشترين هزينه براي خوراکي ها: متوسط هزينه کل خالص سالانه يک خانوار روستايي نزديک به ۱۸ ميليون تومان بوده است که اين عدد نسبت به سال گذشته حدود ۱۴ درصد براي خانوارهاي روستايي کشور افزايش يافته است. نکته ديگر اينکه متوسط هزينه يک خانوار روستايي در سال گذشته معادل ۵۵ درصد هزينه يک خانوار شهري بوده است.
    در سبد هزينه اي خانوارهاي روستايي، سهم هزينه هاي خوراکي از هزينه کل سالانه سهم ۳۷ درصدي داشته که بسيار بيشتر از خانوارهاي شهري است. در حقيقت، در خانوار روستايي، تقريبا بيش از يک سوم هزينه ها متعلق به هزينه هاي خوراکي است. براي خانوارهاي روستايي همچون شهري، هزينه آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده هاي نان بيشترين هزينه خوراکي ها را به خود اختصاص داده اند. مسکن نيز بيشترين هزينه غيرخوراکي خانوارهاي روستايي بوده است، با اين تفاوت که سهم مسکن به مراتب کمتر از خانوارهاي شهري و معادل ۳۰ درصد بوده است. به حاشيه رفتن درآمد کشاورزي: متوسط درآمد اظهار شده سالانه يک خانوار روستايي بيش از ۲۰ ميليون تومان بوده که نسبت به سال قبل ۱/ ۱۴ درصد افزايش داشته است.
    همچنين منابع تامين درآمد خانوارهاي روستايي نشان مي دهد که ۳۰ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگيري، ۷/ ۳۱ درصد از مشاغل آزاد کشاورزي و غيرکشاورزي و ۸/ ۳۸ درصد از محل درآمدهاي متفرقه خانوار تامين شده است. اين آمار حاکي از آن است که منبع اصلي درآمد خانوارهاي روستايي کشور نيز درآمدهاي متفرقه شده است و مشاغل آزاد کشاورزي و غيرکشاورزي کمتر از يک سوم از منبع درآمد يک خانوار روستايي را تشکيل داده است.
    وضعيت استفاده از لوازم خانگي: در مورد استفاده از لوازم عمده زندگي براي خانوارهاي روستايي نيز وضعيت بهبود يافته است. بيشترين رشد استفاده در يخچال فريزر رخ داده است و درصد خانوارهاي روستايي استفاده کننده از اين وسيله زندگي از ۶/ ۴۱ درصد در سال ۹۵ به ۲/ ۴۵ درصد در سال ۹۶ رشد کرده است. همچون خانوارهاي شهري محبوب ترين کالاي زندگي براي خانوارهاي روستايي نيز جاروبرقي بوده است. همچنين ۳۰ درصد از خانوارهاي روستايي کشور داراي خودروي شخصي بوده اند. اما در خانوارهاي روستايي برخلاف خانوارهاي شهري، همچنان استفاده از نفت سفيد رايج است. چرا که براي يک چهارم از خانوارهاي روستايي کشور، همچنان سوخت اصلي مصرفي نفت سفيد بوده است. باقي خانوارهاي روستايي نيز از شبکه عمومي توزيع گاز به عنوان عمده ترين نوع سوخت مصرفي استفاده کرده اند.
    
    

    
    
زورآزمايي هزينه و درآمد خانوار / گزارش مرکز آمار از سال گذشته نشان مي دهد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 147 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فنون هسته اي
متن مطالب شماره 87، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است