|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/17: يك انديشكده فرا حزبي اسرائيلي اهداف پنهان كاخ سفيد در پيشنهاد مذاكره را تشريح كرد: پشت پرده پيشنهاد مذاكره ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4395 17/5/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


يك انديشكده فرا حزبي اسرائيلي اهداف پنهان كاخ سفيد در پيشنهاد مذاكره را تشريح كرد: پشت پرده پيشنهاد مذاكره ترامپ
    
     دنياي اقتصاد : خبر خوش براي تل آويو، رياض و ابوظبي اينکه دونالد ترامپ هيچ گونه قصدي براي مذاکره «بي قيد و شرط» با حسن روحاني، همتاي ايراني خود ندارد. اعلام آمادگي ترامپ براي ديدار با روحاني بخشي از برنامه اي است که از حدود يک سال پيش ازسوي جان بولتون و پيش از بازگشت به کاخ سفيد در قامت مشاور امنيت ملي طرح ريزي شده است.
     به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، مرکز مطالعات استراتژيک بگين-سادات۱ در گزارشي ضمن پرداختن به اهداف پنهان دولت ترامپ در طرح پيشنهاد مذاکره مستقيم با ايران نوشت: انتشار خبر آمادگي ترامپ براي مذاکره با روحاني بسياري را غافلگير کرد. اظهارنظر او باعث ايجاد اين احساس حتي در ميان نزديک ترين متحدان واشنگتن در خاورميانه شد که اگرچه ترامپ از اين کشور ها حمايت مي کند، اما شريکي غيرقابل پيش بيني و غيرقابل اطمينان است. پيشنهاد ترامپ براي مذاکره با روحاني، تصميم او در خروج از توافق هسته اي و بازگرداندن تحريم هاي سرسختانه با هدف بي ثبات سازي ايران را در سايه اي از ابهام قرار داد اما طرح جان بولتون بر خلاف اين روند است. او در اوت ۲۰۱۷ برنامه اي را بنابر درخواست استيو بنون، مشاور استراتژيک سابق ترامپ تنظيم کرد.اين طرح به طرز موشکافانه اي مباحثي را که ترامپ در توجيه خروج آمريکا از برجام مطرح کرده است و نيز گام هايي را که واشنگتن بايد در راستاي جلب حمايت بين المللي براي اجراي رژيم تحريم ها بردارد، طبقه بندي مي کند. در اين برنامه ادعا شده است: ايران به احتمال بسيارزياد پس از خروج آمريکا از برجام مذاکراتي را با کاخ سفيد آغاز نخواهد کرد؛ اما بهتر است دولت آمريکا راه مذاکره را باز بگذارد تا به قصد اصلي و پنهان ايران براي توسعه تسليحات هسته اي که تا امروز تاييد نشده است، پي ببرد.به گزارش «دنياي اقتصاد» اين در حالي است که مقامات کشورمان همواره ضمن رد ادعاهاي بي اساس آمريکا و غرب بر صلح آميز بودن برنامه هسته اي ايران تاکيد کرده اند.با اين حال اعلام آمادگي ترامپ براي مذاکره، اين اتهام را اثبات نمي کند که ايران قصد دارد سلاح هسته اي بسازد اما ازسوي ديگر مي تواند منجر به فراهم آمدن يک نوع توجيه اخلاقي براي آمريکا شود تا حمايت اروپا، روسيه و چين را از توافق هسته اي تضعيف کند. کاخ سفيد مي تواند اين موضوع را که ايران به درخواست مذاکره پاسخ منفي داده است و پاي ميز مذاکره نمي آيد، دستاويزي براي خود قرار دهد.پيشنهاد مذاکره ترامپ درواقع دست و بال ايران را بسته است. درصورت خودداري از مذاکره ترامپ به هدفش خواهد رسيد. ازسوي ديگر نيز مذاکره با ترامپ مي تواند فشار برخي عناصر تندرو را بر حسن روحاني با اين توجيه که مذاکره با آمريکا راه به جايي نمي برد افزايش دهد.مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا پس از اين پيشنهاد ترامپ ادعا کرد: اگر ايراني ها تغييرات اساسي در نحوه رفتار هاي خود در منطقه انجام دهند و توافقي را قبول کنند که در واقعيت مانع از گسترش تسليحات هسته اي شود در آن صورت رئيس جمهوري آماده است تا با ايراني ها پاي ميز مذاکره بنشيند.از سوي ديگر حميد ابوطالبي، معاون سياسي حسن روحاني تاکيد کرد: روحاني تنها در صورتي حاضر به ديدار با ترامپ است که او با بازگشتن به توافق هسته اي و کاهش تخاصم خود عليه جمهوري اسلامي ايران احترام خود را به ملت بزرگ ايران نشان دهد.
    جملات ابوطالبي نه تنها به موضع خصمانه ديرينه ترامپ عليه ايران، بازگردانده شدن تحريم ها و خروج از برجام اشاره داشت؛ بلکه تمرکز آن بر برنامه جان بولتون که سياست ترامپ نمايانگر آن است، قرار دارد.طرح ضد ايراني بولتون همچنين تاکيد مي کند که آمريکا بايد با مشورت اسرائيل و برخي ديگر از کشور هاي منتخب، گزينه نظامي عليه ايران را بررسي کند. واشنگتن همچنين مي تواند با کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس در رابطه با پاسخ به نگراني هاي آنها نسبت به رفتار ايران همکاري کند.اگرچه کمتر کسي معتقد است که آمريکا يا ايران به دنبال تقابل نظامي مستقيم باشند اما بولتون و ديگر مشاوران ترامپ در رابطه با قصد خود براي تغيير رژيم در ايران صريح بوده اند. آنها از برخي درخواست ها براي سرنگوني نظام ايران همراه با خشونت گروه تروريستي مجاهدين خلق حمايت کرده اند؛ گروهکي که از گذشته ارتباط نزديکي با غرب داشته است، اما از کوچک ترين حمايتي در داخل ايران بهره مند نيست.ترکي الفيصل، سفير پيشين عربستان در آمريکا و انگليس نيز همين موضع را دارد، فردي که ديدگاه هايي را مطرح مي کند که محمد بن سلمان وليعهد عربستان ترجيح مي دهد تا خود آنها را بيان نکند. طرح بولتون نه تنها شامل ايجاد پايه و اساس لازم در راستاي تلاش براي بي ثبات سازي ايران از طريق فشار اقتصادي مي شود؛ بلکه برنامه تحريک برخي اقليت هاي قومي در ايران را نيز دربر مي گيرد. اين طرح شامل حمايت رسمي از گروه هاي کرد مخالف نظام در ايران، عراق و سوريه، همکاري با بلوچ ها در سيستان و بلوچستان و نيز تحريک عرب ها در منطقه نفت خيز خوزستان مي شود. بولتون همچنين قصد دارد تا تحويل بمب هاي بانکرباستر (بمب هايي با قابليت نفوذ به عمق زمين و تخريب انبارها و تاسيسات زيرزميني) به همسايگان ايران را تسريع کند.مصطفي هجري، رئيس حزب دموکراتيک خلق کردستان ماه گذشته در سفري که با دعوت آمريکا به واشنگتن داشت با چند فرد و رئيس دپارتمان امور ايرانيان در وزارت خارجه آمريکا ديدارهايي را برگزار کرده است.اين حزب به همراه چند گروه مخالف کرد ديگر به تازگي و پيش از سفر هجري به واشنگتن در حملاتي که داشته اند باعث جان باختن ۹ نفر شده اند. چندين گروه کرد در حال مذاکره هستند تا راه هايي را براي هماهنگ ساختن تلاش هاي خود در جهت آسيب رساندن به نظام ايران بيابند.همچنين يک انديشکده سعودي که گفته مي شود ازسوي محمدبن سلمان حمايت مي شود سال گذشته خواستار افزايش حمايت ها از بلوچ هاي ايران شده بود.
    ۱- مرکز بگين-سادات از معدود انديشکده هاي اسرائيلي فراحزبي و مستقل است که نسبتا استانداردهاي بين المللي لازم را در انديشه سازي و جهت دهي در برخي مسائل سياسي-امنيتي بين نخبگان صهيونيستي دارد. مرکز بگين سادات به عنوان يکي از انديشکده هاي مهم مستقل اسرائيلي مي تواند در Plan B اسرائيلي ها در مباحث مربوط به همگرايي کشورهاي منطقه با اسرائيل تاثيرگذار باشد.
    يک انديشکده فرا حزبي اسرائيلي اهداف پنهان کاخ سفيد در پيشنهاد مذاکره را تشريح کرد: پشت پرده پيشنهاد مذاکره ترامپ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4395 به تاريخ 17/5/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ناتواني هاي يادگيري
متن مطالب شماره 3 (پياپي 30)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است