|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: جزئيات اتحاد سه گانه براي اشتغال زايي گردشگري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


جزئيات اتحاد سه گانه براي اشتغال زايي گردشگري
چشم انتظار ثمره تفاهم نامه هاي ايجاد اشتغال


دنياي اقتصاد : امضاي تفاهم نامه ايجاد ۱۵۶ هزار شغل در فاز نخست و ۱۹۰ هزار فرصت شغلي در فاز دوم با حضور رئيس سازمان برنامه و بودجه، رئيس صندوق توسعه ملي و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري صورت گرفت؛ گفته مي شود هدف از اين تفاهم نامه توسعه متوازن و کمک به توزيع عادلانه ثروت، ايجاد کسب و کار و اجراي برنامه اشتغال گسترده و مولد خواهدبود. اين تفاهم نامه با تاکيد بر اشتغال جوانان، دانش آموختگان دانشگاهي، زنان و اشتغال حمايتي و تحرک اقتصادي در بخش هاي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور منعقد شد. بر اساس اين گزارش، پايان تيرماه آيين نامه اجرايي تبصره ۱۸ بودجه ۹۷ (آيين نامه برنامه ملي اشتغال فراگير) با هدف توسعه اشتغال و نوسازي صنايع بالاي ۶۰ درصد پيشرفت ابلاغ شد و ۶۵ هزار و ۴۰۰ ميليارد از محل قانون بودجه، صندوق توسعه و بانک مرکزي اختصاص يافت.
    اجراي ۸ هزار و ۶۳ پروژه اشتغال زايي در حوزه هاي مختلف ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري که ۵ هزار و ۳۳۹ پروژه در مناطق شهري و ۲۰ هزار و ۷۲۴ پروژه در مناطق روستايي کشور را شامل خواهد شد، از جمله اهداف اين تفاهم نامه عنوان شده است. همچنين اجراي ۱۹۰ هزار و ۹۲۹ فرصت شغلي مستقيم جديد در سه حوزه سازمان که به تفکيک ۱۲۲ هزار و ۴۰۵ فرصت شغلي در مناطق شهري و ۶۸ هزار و ۵۲۴ فرصت شغلي در مناطق روستايي کشور را در بر مي گيرد، از ديگر اهداف اين تفاهم نامه است. در همين حال، منابع تامين مالي مفاد اين تفاهم نامه از طريق يارانه سود تسهيلات، کمک هاي فني و اعتباري و کمک هاي بلاعوض از محل منابع بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ کشور متناسب با پيشرفت پروژه ها توسط سازمان سازمان برنامه و بودجه کشور به سازمان ميراث فرهنگي تخصيص داده خواهد شد. همچنين تسهيلات موردنياز براي پروژه هاي واقع در مناطق روستايي کشور از محل اعتبارات پيش بيني شده در قانون حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري در نظر گرفته مي شود. علاوه بر اين، تامين منابع مالي از طريق پروژه هاي واقع در مناطق شهري کشور از محل ترکيب تسهيلات صندوق توسعه ملي با تسهيلات نظام بانکي لحاظ شده است.
    
    تعهدات سه جانبه
    براساس اين تفاهم نامه، هر سه سازمان تعهداتي خواهند داشت. در اين ميان، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف به تامين منابع مالي و تخصيص اعتبار موردنياز يارانه سود تسهيلات، کمک هاي فني و اعتباري و کمک هاي بلاعوض پيش بيني شده به ميزان ۶۵۷ ميليارد ريال براي اجراي پروژه هاي برنامه توليد و اشتغال در حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري براساس آيين نامه اجرايي بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور متناسب با تعداد شغل ايجادشده، شده است. علاوه بر اين نظارت مالي بر حسن اجراي پروژه هاي برنامه توليد و اشتغال در حوزه هاي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بر عهده اين سازمان خواهدبود.
    از سوي ديگر، تعهدات سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز شامل تدوين و ارائه اولويت هاي سرمايه گذاري و فرصت هاي شغلي به تفکيک هر استان، استفاده از نيروي کار بومي براي ايجاد فرصت شغلي پايدار، شناسايي، جلب و جذب مشارکت بخش خصوصي و تعاوني ها براي اجراي طرح ها و پروژه هاي مرتبط با اشتغال، حفظ و ايجاد فرصت هاي شغلي با لحاظ کردن مزيت هاي صنعت گردشگري و توليدات هنري تجاري و بومي صنايع دستي، نظارت بر اجراي پروژه هاي برنامه توليد و اشتغال در حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و ارائه گزارش پيشرفت برنامه به صورت ماهانه به سازمان برنامه و بودجه کشور مي شود. صندوق توسعه مالي نيز متعهد به سپرده گذاري منابع لازم براي تامين اعتبارات مورد نياز اين برنامه موضوع بندهاي الف و ب ماده ۵۲ قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت در چارچوب مصوبات هيات امنا، ضوابط، مقررات و اساسنامه صندوق نزد بانک عامل شده است. آنطور که مشخص شده است ساز و کار اجرايي و نظارت تفاهم نامه براساس دستورالعملي است که با همکاري و هماهنگي سازمان برنامه و بودجه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تنظيم مي شود.
    اما ماه گذشته بود که سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و وزارت کار تفاهم نامه اي را براي آموزش ۵۰ هزار نفر تور اپراتور براي رونق گردشگري امضا کردند. اين در حالي است که بسياري از فعالان گردشگري نسبت به اين موضوع انتقاد دارند که چگونه و با چه ساز و کاري مي شود در شرايط کنوني گردشگري ايجاد اشتغال کرد؟ آن هم در شرايطي که بسياري از آژانس هاي مسافرتي در حال تعديل نيرو هستند.
    
    تعريف ۸ هزار پروژه اشتغال
    اما در مراسم امضاي تفاهم نامه مذکور، محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اينکه سازمان برنامه و بودجه موظف بود برنامه خود را در بودجه سال ۹۷ تعيين کند، گفت: «با توجه به وظيفه سازمان برنامه و بودجه، تبصره ۱۸ را در قانون بودجه امسال لحاظ کرد که براي منابع سرمايه گذاري آن قرار شد مقداري از دولت، بخشي از نظام بانکي و مقدار ديگري از صندوق توسعه ملي تامين شود.» وي درباره ميزان بودجه اختصاص يافته گفت: «قرار شد در اين تبصره سه هزار ميليارد تومان رديف ويژه بودجه از دولت، نظام بانکي و صندوق توسعه ملي اختصاص يابد. همچنين مقرر شد ۲۰ درصد يعني معادل ۱۴ هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان از اعتبارات عمراني به اشتغال اختصاص يابد که مجموعا ۱۷ هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان خواهد بود.»
    به گفته نوبخت، قرار است از تبصره ۱۴ نيز پنج هزار ميليارد تومان از محل منابع سازمان هدفمندسازي يارانه ها به اشتغال اختصاص يابد. وي خاطرنشان کرد: «درخواست کرديم به اين رقم ۱۵ هزار ميليارد تومان از منابع صندوق توسعه ملي به اشتغال کمک شود و نظام بانکي نيز ۳۰هزار ميليارد تومان اختصاص دهد.» رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اينکه در اين سال سعي شده با توجه به انتقاد مبني بر پول پاشي به بهانه ايجاد شغل به درستي عمل شود، گفت: «تلاش شده به جاي آنکه به بيکارها پول بدهيم، براي آنها ايجاد شغل و اين بودجه را براي آنها صرف کنيم. به همين جهت از سازمان ميراث فرهنگي استفاده کرديم و چيزي حدود ۱۵۷ هزار شغل قرار است ايجاد شود.» وي با اشاره به اينکه ۳ ميليون و ۳۰۰ هزار نفر بيکار در کشور داريم، گفت: «در تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال، يک ميليون شغل پيش بيني شده است و با ايجاد سالانه يک ميليون فرصت شغلي تا پايان برنامه ششم توسعه، نرخ بيکاري تک رقمي مي شود.»
    
    تلاش براي مهاجرت معکوس
    رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز در اين نشست گفت: «اين تفاهم نامه در حوزه اشتغال، در بين طرح هاي ۱۲گانه نخستين است و نشان از ماموريت سخت ما دارد که در آينده با کمک هاي صندوق توسعه ملي و سازمان برنامه و بودجه مي توانيم اين ماموريت مهم را به سرانجام برسانيم. هرچند ما پيش تر نيز با ايجاد بوم گردي اين مسير را آغاز کرده ايم و با اشتغال زايي از طريق صنايع دستي و ۶۰۰ واحد کنوني بوم گردي که قرار است به ۲هزار واحد برسد به مهاجرت معکوس دست پيدا خواهيم کرد.» علي اصغر مونسان، ارزآوري مستقيم و غيرمستقيم گردشگري، ايجاد اشتغال با سرمايه گذاري اندک و سرعت ۵/ ۲ برابري اشتغال زايي نسبت به بخش هاي صنعتي را از مزاياي اين صنعت دانست و افزود: «اکثر ايجاد اشتغال ها در اين سه حوزه، در قالب کسب وکارهاي کوچک است که ماندگاري و پايداري زيادي دارد و ورشکستي در اينها به دليل هزينه تمام شده اندکي که دارد، بي معنا است.» معاون رئيس جمهور با بيان اينکه ۵ ماه از سال ۹۷ گذشته و مهلت کمي براي ايجاد ۱۵۶ هزار شغل تا پايان سال باقي مانده گفت: «تلاش خود را مي کنيم تا در مرحله نخست به اين تعداد شغل دست يابيم، سپس براي ۱۹۰ هزار شغل در فاز بعدي اقدام کنيم.»
    در همين حال، رئيس هيات عامل صندوق توسعه ملي نيز در ادامه اين مراسم گفت: «موظفيم ظرفيت اعلام شده را پشتيباني مالي کنيم. چنانچه اين ظرفيت توسعه يابد با اجازه سازمان برنامه و بودجه منابع بيشتري را براي آن اختصاص مي دهيم.» مرتضي شهيدزاده خاطرنشان کرد: «بوم گردي تنها بخش در گردشگري نيست که از طريق اين صندوق تامين مالي مي شود. خريد هواپيما، ريل سازي، توسعه هتل و نوسازي ناوگان شهري و بين شهري از جمله پروژه هايي بوده که تاکنون تامين اعتبار شده است. بر همين اساس با وجود تحريم هاي آمريکا در خودروسازي موفق شديم براي خريد ۲۲ هزار کاميون و اتوبوس تامين اعتبار کنيم.»
    
    ۹ به علاوه ۵ برنامه شهري و روستايي
    براساس برنامه توليد و اشتغال فراگير سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ۹ برنامه در حوزه شهري در نظر گرفته شده که اين ۹ برنامه شامل توسعه زير ساخت هاي اقامتي، فعاليت و کسب و کارهاي گردشگري، سرمايه گذاري، تبديل اماکن مسکوني به کاربري هتل آپارتمان، توسعه زيرساخت ها براي توليد سفر و گردشگري الکترونيک، توسعه توليد صنايع دستي، توسعه بازرگاني صنايع دستي، مشارکت در مرمت و احياي بناهاي تاريخي و راه اندازي موزه ها با مشارکت بخش خصوصي مي شود. همچنين در زمينه اشتغال زايي در بخش روستايي نيز ۵ برنامه در نظر گرفته شده که به تفکيک شامل توسعه زيرساخت هاي اقامتي، سرمايه گذاري، مشارکت در مرمت و احياي بناهاي تاريخي، ايجاد اشتغال در توليد صنايع دستي و روستايي کشور و راه اندازي موزه ها با مشارکت بخش خصوصي مي شود. با وجود چنين برنامه ريزي هايي کارشناسان با اين شبهه روبه رو هستند که آيا چنين برنامه هايي با توجه به وضعيت اقتصادي کشور قابل اجرايي شدن هست يا خير. به نظر مي رسد بيش از هر چيزي نياز است درباره ضمانت اجرايي دو تفاهم نامه اخير درخصوص اشتغال زايي گردشگري، صنايع دستي و ميراث فرهنگي توضيح داده شود.
    
    تقليل تعطيلات زمستاني براي تسهيل در اجرا
    در حاشيه اين مراسم، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري درباره سرانجام طرح تعطيلات زمستاني گفت: «وزير آموزش و پرورش موافقت اوليه را با اين طرح اعلام کرده. قرار است طرح خيلي بزرگ نباشد، چون اجراي آن سخت مي شود. بنابراين، فقط بخش دانش آموزي را در برمي گيرد.» مونسان با اشاره به اينکه درخواست سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ۱۴روز تعطيلي در نيمه دوم دي ماه است، افزود: «اگر براي آموزش و پرورش مقدور نباشد، يک هفته تعطيلي هم مي تواند کمک بزرگي باشد. به همين ميزان نيز به ابتدا و انتهاي دوره آموزشي اضافه خواهد شد و چيزي از دوره آموزشي کم نمي شود و به آموزش دانش آموزان لطمه اي نمي خورد.» وي درحالي اين اظهارات را داشته که بسياري از کارشناسان، اجراي تعطيلات زمستاني را طرحي ناقص عنوان مي کنند؛ نقصي که حالا مونسان نيز در ميان گفته هايش تلويحا به آن اشاره کرده است.
    جزئيات اتحاد سه گانه براي اشتغال زايي گردشگري / چشم انتظار ثمره تفاهم نامه هاي ايجاد اشتغال
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهيافت انقلاب اسلامي
متن مطالب شماره 46، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است