|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: ارتقاي كسب و كارهاي گردشگري با حفظ مشتريان قديمي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


بازاريابي گردشگري 
ارتقاي كسب و كارهاي گردشگري با حفظ مشتريان قديمي


نويسنده: بهنام اسلمي *

شرکت هاي گردشگري براي داشتن درآمد بيشتر و بالا بردن فروش، راهکارهايي را به کار مي گيرند که بيشتر آنها شامل ايجاد محصولات جديد و ورود به بازارهاي نو است. در واقع شرکت ها پيدا کردن مشتريان جديد در بازارهاي جديد را سرلوحه اقدامات تبليغاتي خود قرار مي دهند و فکر مي کنند خلق محصولات جديد مي تواند درآمدهايشان را افزايش دهد. هر چند اين موارد راهکارهاي مناسبي هستند اما اگر شما هم جزو همين دسته از افراد هستيد، فعلا دست نگه داريد! راهکاري ساده تر، کم هزينه تر و با پيشينه اي موفق تر وجود دارد و آن حفظ محصولات موجود و راهي براي بازگرداندن مشتريان قديمي يا نفوذ در بازارهاي فعلي است. در اين مقاله از راهکارهايي براي حفظ محصولات و بازارهاي موجود گفته ايم. اما از کجا شروع کنيم؟ براي آغاز اين کار، انجام دو اقدام ضروري است؛ اول آنکه مشتري را متقاعد کنيد دوباره از شما خريد کند و عمر ارتباطش با سازمان و محصولات تان تا حد ممکن افزايش يابد و دوم اينکه در بازارهاي موجود با روش ها و تبليغات مناسب نفوذ کنيم. اما چگونه به اين مهم دست يابيم؟
    
    يک CRM يا مديريت ارتباط با مشتريان قوي داشته باشيد
    هر سفري که برگزار مي کنيد، هر بليتي که مي فروشيد و هر اتاقي که در هتل به مشتري مي دهيد، ارتباط جديدي را برايتان مي سازد. از اين ارتباط نهايت استفاده را ببريد و اطلاعات را از مشتري تان جمع آوري و نگهداري کنيد. ثبت تاريخ تولد، نام کودکان هر خانواده و حتي موضوعاتي مانند محل سکونت و شغل مي تواند براي ساختن ارتباط و امتداد آن با مشتريان قديمي به کارتان بيايد. همچنين گزارش هاي CRM مي تواند خصوصيات بازارتان را به خوبي به شما معرفي کند. مثلا اينکه بدانيد شغل مشتري شما چيست، چرا به سفر آمده و چند بار ديگر در سال ممکن است بخواهد اين سفر را تکرار کند، همگي اطلاعات سودمندي هستند که به کارتان خواهند آمد. از اطلاعاتي که کسب و ثبت مي کنيد نهايت استفاده را ببريد و با بهانه هاي گوناگون مشتريان را در جريان آن بگذاريد.
    
    واحد ارزيابي و کنترل کيفيت داشته باشيد
    براي جذب مشتريان قديمي نياز به واحدي داريد که محصولات شما را مورد پالايش و ارزيابي قرار دهد. اين واحد بررسي مي کند چرا فردي که يک بار از شما خريد کرده، ديگر براي خريد مراجعه نکرده است. چه چيزهايي بازدارنده هستند و چگونه مي توانيد مديريت بهينه اي را در سازمان تان اعمال کنيد. کنترل کيفيت محصولات کمک مي کند تا اگر متوجه پايان عمر محصولي شديد نسبت به بهبود آن اقدام و از رفتن مشتريان به خاطر اصرار بر عرضه محصولات نامناسب يا کهنه جلوگيري کنيد. به ياد داشته باشيد در اين مرحله قرار نيست محصولي را جايگزين و زمان و هزينه تان را صرف ايجاد ساختارهاي جديد کنيد. شما آنچه داريد را پالايش مي کنيد و از آن محصول بهتري مي سازيد که مي تواند مشتري را ترغيب کند بار ديگر از شما خريد کند.
    
    واحد روابط عمومي تان را فعال کنيد
    از طريق کانال ها و بهانه هاي مختلف مدام با مشتريان تان در ارتباط باشيد. سعي کنيد اين ارتباطات را هوشمندانه طراحي کنيد. از علايق مسافران، افرادي که بر تصميم هايشان اثرگذارند و نکاتي که برايشان اهميت دارد با خبر شويد. هپي کال يا تماس هاي تلفني که غيررسمي هستند، اثري شگرف در ساختن روابط ميان شما و مشتريان تان دارند. از مسوول روابط عمومي بخواهيد با گوشي شنوا و کاملا پذيرا، با مشتريان صحبت کند و با سخنان و رفتارش به مشتريان نشان دهد آنچه مي گويند برايش مهم است. گاهي تنها يک جمله با بار معنايي مثبت مي تواند کاري کند که مشتري پس از سال ها دوباره براي خريد محصولات تان ترغيب شود. در اين گفت وگوها اگر مشتري به مشکل يا ايرادي اشاره کرد، کاملا پذيرا باشيد. به آنها بگوييد که چقدر نظرشان برايتان مهم است و حتما موضوعي را که به آن اشاره کرده اند بررسي مي کنيد. اگر مشکلي که به گوش شما رسانده اند را حل کرديد، حتما با مشتري تماس بگيريد و آنها را در جريان اين اتفاق بگذاريد. به مشتري نشان دهيد حضور و نظراتش در موفقيت شما نقش دارد و سازمان تان به اين موضوع واقف است. وقتي مشتري خود را در رويدادهاي خوب سازمان تان شريک بداند، بي شک بيشتر براي استفاده از محصولات و خدمات تان ترغيب مي شود.
    
    از مشتريان فعلي براي تبليغ کمک بخواهيد
    مشتريان قديمي دقيقا از دل بازار هدف آمده اند. براي آنکه از طريق اين افراد بيشتر به بازار نفوذ کنيد، تنها کاري که بايد انجام دهيد کمک گرفتن از مشتريان قديمي و دوستان واقعي است و اينکه از آنها بخواهيد شما را به دوستان و اعضاي خانواده خود معرفي کنند. بسيار جالب است که حتي با گفتن همين جمله ساده، دستيابي به اين هدف امکان پذير است. براي انجام بهتر اين مهم، مي توان با ارائه ابزارهايي به مشتريان کمک کرد؛ مثلا به آنها کارت هديه اي بدهيد که بتوانند ضمن معرفي شما آن را براي ترغيب بيشتر به ديگران بدهند يا در سايت و شبکه هاي اجتماعي خود شرايطي را فراهم کنيد که امکان به اشتراک گذاري محصولات و خدمات تان امکان پذير باشد. نکته پاياني اين که بنابر نظر برخي استادان و مشاوران نگه داشتن مشتريان قديمي به صرفه تر و پردرآمدتر است. اين روش در عين حال کمک مي کند سيستمي که با زحمت فراوان ساخته ايد را همواره پويا و زنده نگه داريد و از آن سود ببريد.
    
    *مشاور توسعه کسب و کاربازاريابي گردشگري : ارتقاي کسب و کارهاي گردشگري با حفظ مشتريان قديمي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از "بهنام اسلمي "

  راه گريز كسب و كارهاي گردشگري از صدمات چالش هاي ارزي
بهنام اسلمي*، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  در گردشگري چگونه محصولات جديد را به بازارهاي نو ببريم؟
بهنام اسلمي*، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  چگونه در بازارهاي گردشگري محصولات جديد خلق كنيم؟
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 5/6/97
مشاهده متن    
  پيشنهادهايي براي ورود به بازارهاي جديد گردشگري
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 29/5/97
مشاهده متن    
  در آشفتگي بازار سفر خلاها را بيابيد
بهنام اسلمي*، دنياي اقتصاد 8/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Auditory and Vestibular Research
شماره 3 (پياپي 2803)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است