|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: وعده مجلس به صنعتگران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


وعده مجلس به صنعتگران
با ارائه مطالبات سه گانه توليد به علي لاريجاني صورت گرفت    
    دنياي اقتصاد : «تنفس ۶ ماهه براي اخذ ماليات بر ارزش افزوده از صنايع کوچک و متوسط»، «حل مسائل بنگاه هاي توليدي در حوزه بيمه تامين اجتماعي» و «ايجاد شرايط براي استفاده از ضمانت نامه صندوق حمايت از صنايع کوچک به منظور تامين وثايق مورد نياز توليد» سه درخواستي است که وزير صنعت، معدن و تجارت در همايش توانمندي هاي صنايع کوچک و متوسط که با حضور رئيس مجلس برگزار شد، مطرح کرد. درخواست هايي که در پاسخ به آنها رئيس مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد که نمايندگان مجلس حاضرند اين پيشنهادها را در مجلس و شوراي سران قوا بررسي کنند.
    به گفته علي لاريجاني، اين پيشنهادها براي حمايت از بخش صنعت است و بايد پيگيري شود، همچنين بايد چاره اي انديشيد تا در درازمدت منابعي براي فعالان در عرصه صنايع کوچک و متوسط ايجاد شود تا آنها با توجه به تلاطم ارزي از حمايت هاي بانکي برخوردار شوند. وي اين نکته را نيز مدنظر قرار داد که وزير صنعت، معدن و تجارت بايد استراتژي صنعتي تدوين شده را بازنگري کرده و آن را به عنوان مانيفست صنعت در کشور مبنا قرار دهد تا تکليف کارآفرينان مشخص شود و همه بخش ها بدانند در چه حوزه هاي صنعتي سعي داريم حرکت کنيم و قرار است چه مناطق جغرافيايي درگير باشند. اما در کنار چالش هايي که از سوي وزير صنعت، معدن و تجارت مطرح شد، رئيس مجلس نيز به فساد موجود در بخش هاي اداري اشاره کرد و گفت: گسترش سيستم ديواني خود به خود فساد ايجاد مي کند و ما کشوري با ۸۰ ميليون جمعيت هستيم که بخش اعظمي از آن را کارمندان تشکيل داده اند و بايد همه درآمد خرج سيستم اداري شود. چون منابع کافي وجود ندارد بخش عمراني ضعيف مي شود؛ بودجه جاري کشور حدود ۳۰۰ هزار ميليارد تومان است در مقابل بودجه عمراني با محاسبه اوراق مشارکت و امثالهم ۵۰ هزار ميليارد تومان است. به گفته لاريجاني، اين عدم تعادل موجب فربه شدن امور اداري و فساد مي شود، با اين شرايط در حال حاضر شاهد گسترش بخش هاي اداري هستيم که هر کدام گيري به توليد مي دهند و اين امر باعث مي شود که توليدکننده براي عبور از اين سدها کفش آهني بپوشد.
    به گفته وي، با اين شرايط اگر مي خواهيد توليد رونق پيدا کند بايد در بخش هاي اداري پالايش جدي صورت گيرد؛ در اين خصوص نيز در برنامه ششم توسعه ما در قانون برنامه مکلف کرديم که تا پايان سال پنجم ۱۵ درصد ظرفيت اداري کاهش پيدا کند. اين ميزان بايد تا پايان سال دوم برنامه ۵درصد باشد، اما حرکتي نمي بينيم به جاي آن گسترش بخش هاي اداري را مي بينيم. لاريجاني براين نکته نيز تاکيد کرد که اگر علاجي نشود در آينده مشکل به وجود خواهد آمد و مصر هستيم که دولت کوچک شود، اکنون فرصت خوبي براي اين کار است. بايد همه بخش ها براي کوچک شدن دولت و به دنبال آن کاهش فساد کمک کنند هيچ استثنايي در اين باره وجود ندارد البته بايد استفاده از تکنولوژي در دولت الکترونيک را نيز پيگيري کرد. رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين با اشاره به اقدامات انجام شده براي بهبود فضاي کسب وکار به خصوص صنايع کوچک و متوسط گفت: در شرايط سخت فعلي عده اي به جاي همکاري و کمک به وفاق ملي به خاطر منافع سياسي نازل شان، نقش اپوزيسيون به خود مي گيرند که انگار از کره مريخ آمده اند. در شرايط سخت بايد نگاه مسوولانه و طبيبانه داشت.
    وي با انتقاد از فضاي کسب و کار موجود در کشور عنوان کرد که در حال حاضر در بين مولفه هاي مخل کسب و کار سه مولفه بيشترين مشکلات را براي بخش هاي صنعتي ايجاد کرده است که اولين آن غيرقابل پيش بيني بودن قيمت مواد اوليه و تغييرات قيمت است که بخش صنعت را آزار مي دهد. مشکل دوم دشواري در تامين منابع مالي از بانک هاست و مشکل سوم بي ثباتي سياست ها و مقررات ناظر بر کسب وکار است که قدرت پيش بيني براي واحدهاي صنعتي را دشوار مي کند.وي با اشاره به نقدينگي زياد و مشکلات بانکي در کشور، گفت: موضوع نقدينگي و مسائل بانکي معضل داخلي است و ربطي به بحث خارجي ندارد. نبايد همه مسائل را معطوف به مشکلات خارجي کنيم، چون باعث غفلت مي شود، ضمنا حريف را قدرتمند نشان مي دهد. بانک ها دچار مشکل هستند زماني از بانک ها همچون صندوق استفاده مي شد که باعث بروز کاستي هايي شد. در سال هاي اخير دولت و مرکز پژوهش ها اقداماتي را انجام دادند. خواسته صنعت کشور و بخش هاي مربوط به کسب و کار استفاده درست از بانک هاست که اين احتياج به اصلاح بنيادي در بانک ها دارد. بانک ها به جراحي نياز دارند. براي آنکه بانک ها نقش درستي در اقتصاد ايفا کنند بايد کاري کرد.
    به گفته رئيس مجلس شوراي اسلامي، بانک ها به مشکل نقدينگي دامن مي زنند. خلق پول در کشور توسط بانک ها انجام شد که اکنون وضعيت نقدينگي اين گونه شده است که به سمت ارز، طلا و جاهاي ديگر مي رود که بحث هاي رواني را هم ايجاد کرده است. البته در اين باره بايد رسانه ها مددکار باشند تا افکار عمومي را در چالش هاي اقتصادي هم راي کنند. لاريجاني با بيان اينکه بايد راه هاي مختلفي را براي کنترل نقدينگي طي کرد، اظهار کرد: مجلس در قانون بهبود فضاي کسب و کار تسهيلاتي براي واگذاري طرح هاي عمراني در نظر گرفت تا اگر کسي طرح نيمه تمام را به پايان برساند ديگر احتياجي نيست همان ابتدا منابع را تامين کند بلکه بعد از بهره برداري اين کار را مي تواند انجام دهد. در بودجه هم آمده که طرح هاي نيمه تمام واگذار شود که خيلي خوب اين کار پيش نرفته است. اخيرا در شوراي اقتصاد بحث شد که تسهيلات بيشتري همچون معافيت ۱۰ ساله از ماليات براي اجراي طرح هاي عمراني وضع شود. اين کار در کنار کنترل نقدينگي باعث آباداني کشور مي شود. راه هاي ديگري بايد طي شود تا شاهد تسهيل در امر سرمايه گذاري باشيم.
    رئيس مجلس شوراي اسلامي آسان کردن فضاي کسب و کار را تنها راه تبديل چالش به وجود آمده به فرصت دانست و گفت: راه هاي ديگر يعني چانه زني مربوط به حکمرانان است که انجام مي دهيم. آنچه مربوط به شرايط داخلي است آسان کردن فضاي کسب و کار است. ما در اين باره قانون داريم که با اين وجود اگر کسي تقاضاي کسب و کار کند از زمان طرح تقاضا تا اجراي آن فاصله زيادي وجود دارد. بايد زمينه براي کسب و کار فراهم تر شود اگر احتياج به تغيير قانون وجود دارد ما آمادگي داريم؛ حتي مي توانيم قوانين مزاحم را از بين ببريم، ولي به طور کلي تعداد مقررات، بخشنامه ها و دستورالعمل ها زياد است که بايد کاهش يابد؛ بايد مشکلات پالايش شود. وي توجه به صادرات را امري مهم خواند و ادامه داد: تلاطم در نرخ ارز مشکلاتي ايجاد، اما در نهايت به فضاي صادرات کمک کرد. در قانون بودجه آمده که مقداري عوارض به واردات اضافه شود تا پشتيبان صادرات شود. تغيير نرخ ارز فضاي خوبي براي صادرات ايجاد کرد البته شايد هنوز هم مشکلاتي وجود دارد اما راه حل هم هست ما ۱۵ همسايه داريم چين، روسيه و بسياري از کشورها قبول کردند که با ما کار کنند.
    رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: نبايد صادرات را دست کم بگيريم چون به ميزان افزايش صادرات، توليد نيز افزايش پيدا مي کند. صنعت براي کشورمان رکن مهمي در جهت توسعه است بايد به صنايع کوچک و متوسط توجه بيشتري شده و خودمان را براي حمايت از آنها موظف بدانيم. به گفته لاريجاني، ما قطعا نيازهاي شما را در مجلس شوراي اسلامي پيگيري مي کنيم تا شرايط جديد تبديل به نقطه قوتي براي ساماندهي اقتصاد شود. لاريجاني با تاکيد بر اينکه رئيس جمهور وقت آمريکا غني سازي در ايران را پذيرفت و بعد از ۲ سال مذاکرات برخي محدوديت ها را پذيرفتيم و گشايش هايي در فضاي اقتصادي و کسب و کار کشور ايجاد شد، عنوان کرد: برخي رهبران اروپايي بعد از خروج آمريکا از برجام حق را به ايران دادند که از برجام خارج شود؛ همچنين تعدادي از آنها اعلام کردند که حاضرند مسير جديدي باز کنند و پاي توافق هستند، ما نيز قبول کرديم که مدتي به آنها فرصت دهيم تا ببينيم چگونه به قول هاي خود در زمينه همکاري هاي بانکي، خريد نفت و ارتباط بخش هاي صنعتي عمل مي کنند. وي با اشاره به اينکه به دليل توجه به فضاي کسب و کار و عدم آسيب پذيري معيشت مردم پيشنهاد اروپايي ها را قبول کرديم، ادامه داد: تمام راه هايي که مي توانند از طريق مذاکرات شرايط را تغيير دهند امتحان مي شود، البته ممکن است به ذهن برخي افراد راهکارهاي ديگري برسد.
    
    تدوين بسته حمايت از توليد
    وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين با اشاره به تدوين بسته حمايت از واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط، تعديل در ماليات ارزش افزوده، افزايش خط اعتباري واحدهاي توليدي و تامين سرمايه در گردش با نرخ هاي مناسب را از موارد مطرح شده در بسته حمايتي برشمرد وافزود: ماليات امري لازم است اما در شرايط فعلي توليد و بازار، بايد به طور خاص براي يک دوره کوتاه مدت تعديل شود. وي درخواست کرد: در شرايط فعلي ماليات ارزش افزوده واحدهاي توليدي کوچک و متوسط که حجم قابل توجهي از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده اند، ۶ ماه تا يک سال صفر شود. وي افزود: بايد در بهره ور کردن صنايع کوچک و متوسط کار را به نحو بهتري پيش برد و در اين ميان نقاط ضعف را از بين برد، اين بخش بايد در بازارهاي همسايه و دوردست صنايع کوچک و متوسط حضور يابند و توليد براي صادرات از شعارهاي پيش روي ما است. به گفته شريعتمداري، تاب آوري به عنوان يکي از شاخص هاي مهم صنايع کوچک بسيار کمتر از صنايع بزرگ است و اگر ضربه اي از برون کشور به صنايع کوچک وارد شود، متاسفانه ضربه پذيري بسيار بيشتر است. اين در حالي است که تکانه هاي ارزي آنها را متاثر کرده است و نيازمند عنايت مجلس براي حل اين معضلات هستيم. وي افزود: اگر سامانه نيما درست کرديم بسياري از واحدهاي بزرگ مي توانند به سرعت خود را با آن تطبيق دهند در حاليکه درخصوص صنايع کوچک اين توان را نداريم. اکنون شرايط ما با دوران جنگ قابل مقايسه نيست و دفتري را در واحدهاي استاني براي رسيدگي به مشکلات واحدهاي صنعتي ايجاد کرده ايم تا مشکلات ريالي و ارزي را حل کنيم. اين عضو کابينه دوازدهم با بيان اينکه واحدهاي توليدي با بازار ثانويه بايد تامين اعتبار شوند در حاليکه تا يک هفته قبل ارز مبادله اي مي گرفتند، تصريح کرد: اکنون بايد از اين صنايع براي تامين مواد اوليه با ارز کنوني حمايت کنيم پس با بسته اي حمايت را صورت مي دهيم.
    
    ۱۰ درصد صنايع صادراتي مي شوند
    معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه ارز دولتي به واردات مواد اوليه کالاهاي اساسي تخصيص مي يابد، گفت: هراندازه که توليدکنندگان کالاهاي اساسي براي واردات مواد اوليه نياز به ارز ۴۲۰۰ توماني دولتي داشته باشند، دولت بدون محدوديت تامين مي کند. معاون وزير صنعت با بيان اينکه ده درصد از صنايع کوچک را صادراتي خواهيم کرد، گفت: لايحه حمايت از شرکت هاي مديريت صادراتي را وزير صنعت به زودي به دولت ارائه خواهد کرد و پس از طي مراحل قانوني به مجلس ارائه خواهد شد.
    
    کارگروه ارتقاي کوچک ها
    صنايع کوچک و متوسط در وزارت خارجه نيز داراي صندلي شدند تا به اين طريق بتوان چالش فرامرزي بنگاه هاي توليدي را نيز مرتفع کرد. در اين خصوص معاون اقتصادي وزارت خارجه از ايجاد کارگروهي در اين وزارتخانه براي ارتقاي صنايع کوچک خبر داد و گفت: چارچوب همکاري صنايع کوچک و متوسط ايران و اروپا در دست تدوين است. غلامرضا انصاري در اين خصوص گفت: امروز نقش و اهميت صنايع کوچک به عنوان موتور محرک اقتصاد پذيرفته شده است، اين در حالي است که رفع موانع موجود بر سر راه اين بنگاه ها مي تواند منجر به رشد اشتغال شود. به گفته انصاري، بايد در شرايط تحريم امکان تامين نيازهاي کشور از طريق بنگاه هاي کوچک فراهم شود، حتي صنايع بزرگ نيز بايد در اين رابطه از پتانسيل هاي صنايع کوچک استفاده کنند.
    انصاري با بيان اينکه دستگاه ديپلماسي نيز آماده حمايت از صنايع کوچک است، گفت: معاونت اقتصادي وزارت خارجه نيز در شرايط جديد کاري خود به صنايع کوچک توجه دارد. در اين ميان در سفرهاي اخير وزيرخارجه نيز از توانمندي صنايع کوچک و بخش خصوصي استفاده شده و اين معاونت با ايجاد کارگروه بررسي ارتقاي صنايع کوچک درصدد است که به سمت توسعه صنايع کوچک حرکت کند. وي افزود: وجود بيش از ۲۳ ميليون صنعت کوچک و متوسط در اروپا و همکاري آن با صنايع کوچک در دوران تحريم مي تواند مزيتي براي دور زدن تحريم ها بوده و در اين راستا دستگاه ديپلماسي در حال تدوين چارچوبي براي همکاري بنگاه هاي کوچک و متوسط ايران و اروپا است. داشتن پشتوانه کارشناسي در اخذ تصميمات از سوي دولت از جمله مواردي است که رئيس اتاق بازرگاني ايران در اين همايش به آن اشاره شد. به گفته غلامحسين شافعي، اقتصاد بايد براي فعالان اقتصادي پيش بيني پذير باشد و دولت اگر يک تصميم را با چند روز تاخير ابلاغ کند، بهتر از اعلام آن بدون پشتوانه کارشناسي لازم است.
    شافعي با تاکيد بر اينکه حاکميت در حمايت از صنايع کوچک نقش برجسته اي دارد، گفت: تا زماني که حاکميت به اين جمع بندي نرسد که ورود صنايع کوچک به بازارهاي جهاني بسيار حياتي است، کار پيش نمي رود و اگر برخي موارد حمايتي به نقطه مطلوب نرسد امکان رشد اقتصادي نخواهد بود.رئيس اتاق بازرگاني ايران افزود: بايد شاخص هاي اقتصاد کلان باثبات و آرامش همراه بوده و اقتصاد پيش بيني پذير شود، چراکه توليد نيازمند پيش بيني است. اين در حالي است که اقتصاد نبايد منتظر بماند چراکه سرمايه گذاري متوقف مي شود.وي تصريح کرد: وقتي اقتصاد پيش بيني پذير نباشد سرمايه به سمت سرمايه گذاري توليدي نمي رود و دلالي ارزشمند مي شود؛ پس تا وقتي ثبات در اقتصاد نباشد صحبت از حمايت از توليد منطقي نيست.به گفته شافعي، بازاريابي براي حضور صنايع کوچک در بازارهاي جهاني بسيار مهم است و آنچه به عنوان حمايت مالي از صنايع مطرح مي شود بايد هدفمند باشد، سوال اينجاست که آيا حمايت از صنايع بلندمدت باشد يا اينکه کوتاه مدت پيش رود؟ وي اظهار کرد: ما اعتياد حمايتي مادام العمر نبايد ايجاد کنيم اما بايد حمايت هدفمند را در دستور کار قرار دهيم. اما در حوزه توسعه صنعتي بايد به اين نکته توجه داشت که با نگاه منطقه اي به توسعه صنعتي نگاه کرده و اولويت بندي کنيم. هنوز در استان هاي مختلف به جمع بندي براي اولويت سرمايه گذاري در مناطق نرسيده ايم. رئيس اتاق ايران ادامه داد: برخي مناطق صنعتي در برخي شهرها بلاي جان اقتصاد شده اند و در نهايت ظرفيت سنجي در توسعه صنعتي بايد در نظر گرفته شود و انحصارگرايي در يک رشته صنعتي بايد مدنظر قرار گيرد.
    وعده مجلس به صنعتگران / با ارائه مطالبات سه گانه توليد به علي لاريجاني صورت گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فقه و اصول
متن مطالب شماره 116، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است