|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: آمريكا به عصر نبرد ايدئولوژي ها بازگشته است
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


آمريكا به عصر نبرد ايدئولوژي ها بازگشته است
نفوذ سوسياليسم به قلب كاپيتاليسم    
    دنياي اقتصاد : دنياي اقتصاد: نشريه ويک از نفوذ سوسياليست هاي راديکال به درون حزب دموکرات خبر داد. سوسياليست هاي دموکراتيک آمريکا با علامت اختصاري «دي اس اي» توانسته اند زير سايه محبوبيت برني سندرز در رقابت هاي مقدماتي به پيروزي هاي قابل توجهي برسند. به طور مثال ۴ نامزد دي اس اي در ايالت پنسيلوانيا مجوز حضور در انتخابات ميان دوره اي کنگره را پيدا کرده اند. اين گروه با آرمان محو کاپيتاليسم در حال حاضراز محبوبيت ۵۵ درصدي در ميان جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله برخوردار است. اما يک محقق موسسه «راه سوم» معتقد است در صورت تثبيت اين نفوذ، حزب دموکرات براي ۱۰ تا ۲۰ سال آينده به يک حزب اقليت در آمريکا تبديل خواهد شد.
    زماني سوسياليسم يک واژه «کثيف» در سياست ايالات متحده به حساب مي آمد اما حالا برخي از جوانان پيشرو مي گويند که آن، آينده حزب دموکرات است. مجله ويک، در گزارشي از خيزش سوسياليست ها در حزب دموکرات خبر داده و در اين باره پرسيده است: آيا نوبت به سوسياليست ها رسيده است؟ درحالي که دموکرات ها قصد دارند از روي خاکستر خود به دليل سوختي که در انتخابات الکترال داشته اند، برخيزند، برخي پيشروهاي حزب مي گويند حزب مي تواند مجددا برگردد اما به شرط آنکه به طبقات کارگر و متوسط نزديک شود و اين تنها از طريق چرخش به چپ امکان پذير است. اين جنش الهام بخش از سال ۲۰۱۶ و با کانديداتوري برني سندرز که از جناح سوسياليست هاي حزب است، به وجود آمد و او در کارزار انتخاباتي اش به وال استريت و به مرکزيت کسب وکارهايي که به هيلاري کلينتون نزديک بود نيز حمله و آنها را رد کرد. در همين شرايط يکي از طرفداران ۲۸ ساله برني سندرز به نام آلکساندريا اساسيوکورتز ماه گذشته توانست در منطقه نيويورک در انتخابات مقدماتي دموکرات ها با شعارهاي تامين اجتماعي براي همه، کالج رايگان عمومي و حق سقط جنين و تضمين کار و خانه داري همزمان براي زنان پيروز ميدان شود. اساسيو مي گويد: در دنياي مدرن و جامعه اخلاقي و ثروتمند هيچ شخصي نبايد فقيرانه زندگي کند. تام پرز، رئيس کميته ملي دموکرات ها مي گويد که اساسيو کورتز و ساير نامزدهاي سوسياليست مي توانند آينده اين حزب را تشکيل دهند.
    
    سوسياليسم دموکراتيک دقيقا چيست؟
    اين سوال بستگي به آن دارد که پاسخ آن را چه کسي بدهد. سندرز مي گويد که برند سوسياليسم وي با مارکسيسم فرق دارد، زيرا مارکسيست ها خواستار مالکيت دولتي و مديريت بر تمام صنايع خصوصي هستند. او خواستار سوسياليسمي از نوع سوسياليسم اسکانديناوي است و مي گويد که ايالات متحده بايد از سوسياليسم هاي جاري در نروژ يا دانمارک که يک سيستم تامين اجتماعي قدرتمند دارد و همزمان نيز از بازار آزاد حمايت به عمل مي آورد، پيروي کند. در اين شرايط سندرز ممکن است براي تامين هزينه تامين اجتماعي فراگير، از جمله مراقبت هاي پزشکي رايگان براي همه يا تحصيلات عمومي رايگان افزون بر يک تريليون دلار افزايش بر ماليات هاي درآمدي و افراد و شرکت ها در نظر بگيرد. اما کساني که پرچم دار سوسياليست هاي دموکرات در درون اين حزب شده اند شايد به اين مقدار هم قانع نباشند و افزون تر حرکت کنند. براي مثال اساسيو کورتز گفته است که ايمان دارد کاپيتاليسم روزي در دنيا وجود نخواهد داشت. سوسيال دموکرات ها «Democratic socialists of America» که به اختصار آنها را «DSA» مي خوانند به وزن قابل توجهي در درون حزب دموکرات رسيده اند.
    
    «DSA» چيست؟
    اين يک سازمان سياسي ملي است که ريشه هاي آن به اوايل قرن بيستم ميلادي و حزب سوسياليست به رهبري «يوجين دبز» بازمي گردد. در سال ۲۰۱۵ تنها ۵ هزار نفر حامي مالي «DSA» بودند، اما اينک حاميان مالي آن به ۴۵ هزار نفر رسيده و در بيش از ۱۸۰ ناحيه حضور دارند. اين شاخه سوسياليسم مي گويد که بايد بساط کاپيتاليسم را برچيد و بيمه هاي درماني در سطح ملي گسترده شود و در برنامه هاي اقتصادي شان گفته اند که بايد تاثيرگذاري پول در سياست از بين برود و زير ساخت هاي فرهنگي و جنسيتي بايد از نو تعريف شود و به سمت مساوات طلبي حرکت کند. بسياري از اعضاي «DSA» مي گويند که آنها از طرفداران زيادي در اين هزاره برخوردار هستند. آنها مي گويند نماينده صدايي هستند که هنوز با مشکلات عصر «رکود بزرگ» دست و پنجه نرم مي کنند. هنوز در اين عصر کساني پيدا مي شوند که نتوانسته اند بدهي خود را به کالج ها پرداخت کنند يا مجبورند با دستمزد کم زندگي خود را بگذرانند. اين شاخه سرمايه داري را يک شاخه کلبي مسلک مي بيند که به دروغ وعده «روياي آمريکايي» مي دهد. در يک نظرسنجي که از سوي گالوپ انجام شد، ۵۵ درصد از افراد بين ۱۸ تا ۲۹ سال گفته بودند که ديدي مثبت به سوسياليسم دارند. «امي زاخ مي ير» يکي از مديران شاخه «DSA» در هيستون مي گويد: من از اول هم سوسياليست بودم اما نمي دانستم که اين همه سوسياليسم طرفدار دارد، تا اينکه برني سندرز آن را عادي جلوه داد و گفت که مي شود هم دموکرات بود، هم سوسياليست.
    
    «DSA» چقدر محبوب است؟
    چهار نامزد «DSA» توانسته اند در انتخابات مقدماتي قانون گذاران در پنسيلوانيا پيروز شوند و اعضاي اين جناح مي گويند که آنها تا ۳۵کرسي را به دست خواهند آورد. اما بيشتر آنها در مناطقي حضور دارند که ليبرال ها در شهرها و شهرستان هايش حضوري قوي دارند. در انتخابات سال ۲۰۱۶، برني سندرز اگرچه براي هيلاري کلينتون به يک چالش تبديل شد اما نشان نداد که او مي تواند هم دل ليبرال ها را همپاي پيشروها به دست آورد (در نظرسنجي هاي به عمل آمده ۲۵ درصد مردم آمريکا گفته اند که ليبرال هستند). اگر اساسيو کورتز بتواند در انتخابات عمومي ماه نوامبر پيروز شود، در اين صورت در کنگره شاهد حضور تنها دو نماينده سوسياليست خواهيم بود. همپاي اساسيو، بازيگر سريال هاي مشهور تلويزيوني به نام سينتيا نيکسون نيز در انتخابات مقدماتي به خود برچسب دموکرات - سوسيال زده است. رقيب او آندرو گومو است که داراي عقايد ليبرالي است و نيکسون براي به چالش کشيدن وي راه طول و درازي دارد. او درحال حاضر در نظرسنجي ها تنها ۳۵ درصد از نظر راي دهندگان را به سوي خود جلب کرده است. در کاليفرنيا هم يک سوسيال دموکرات که براي فرمانداري کانديدا شده بود در نهايت کار خود را با راي ۴ درصدي تمام کرد.
    
    هزينه هاي سوسياليسم چقدر خواهد بود؟
    چند موردي که سوسياليست هاي دموکرات به دنبال آن هستند هزينه هاي جدي خواهد بود. فقط در مورد تامين اجتماعي فراگير که برني سندرز به دنبال آن است صنايع بيمه خصوصي نابود خواهند شد. سندرز تخمين زده است که هزينه اين طرح به تنهايي ۴/ ۱ تريليون دلار خواهد بود که به گفته کارشناسان حتي بيشتر از اين رقم است. يک گروه غيرحزبي در مورد طرح برني سندرز گفته است که اين طرح به تنهايي مي تواند هزينه ۵/ ۲ تريليون دلاري به دولت تحميل کند، اين درحالي است که بودجه جاري آمريکا ۸/ ۳ تريليون دلار است. سندرز و طرفدارانش البته مي گويند مي توان با برخي تمهيدات از جمله کم کردن هزينه هاي پزشکي و داروها اين رقم را پايين آورد اما در بهترين حالت نيز بار ماليات مضاعفي به همه آمريکايي ها وارد خواهد شد. در اين طرح سندرز خواهان افزايش ۴ درصدي در حوزه ماليات بردرآمد، ۵/ ۷ درصد بر ماليات کارمندان و افزايش بي سابقه ماليات بر درآمد کساني است که در يک سال افزون بر ۲۵۰هزار دلار درآمد دارند. در اين طرح قرار است ماليات ۳۷درصدي اين افراد به ۵۲درصد برسد.
    
    آيا سوسياليسم آينده دموکرات ها را تشکيل خواهد داد؟
    به لطف موفقيت برني سندرز، حزب احتمالا درگير مباحثي مانند حداقل دستمزد، آزاد کردن ماري جوانا و تامين اجتماعي فراگير خواهد شد. اما عمده دموکرات ها دوست ندارند که به آنها برچسب «سوسياليست» خورده شود. نانسي پلوسي، رهبر دموکرات ها که در مجلس نمايندگان در اقليت هستند اخيرا گفته است که اساسيو کورتز شايد توانسته باشد از منطقه اي که نامزد شده است راي به دست آورد اما در ساير مناطق آمريکا اوضاع به سود سوسياليست هاي حزب دموکرات نخواهد بود. او مي گويد: منطقه ما بسيار متفاوت است. در اين شرايط براساس نظرسنجي انجام شده از سوي اکونوميست و YouGov ۲۹ درصد از دموکرات ها مي گويند ايدئولوژي حزب به اندازه کافي ليبرال نيست. «لينايي اريکسن هاتالسکي» از موسسه «راه سوم» که يک اتاق فکر دموکرات است و از سياست هاي مرکزيت حزب دموکرات حمايت مي کند، اخيرا تحقيقي از راي دهندگان به باراک اوباما انجام داده و گفته است راي دهندگان اوباما در اين دوره به دونالد ترامپ راي داده اند و متوجه شده است که ايدئولوژي گروه پيشرو در بين آنها طرفدار چنداني ندارد و اين گروه را به عنوان گروهي ضدتجارت ديده اند که تنها راهکارشان اعانه دادن است. هاتالسکي مي گويد: اگر حزب دموکرات به سمت پيشروها و سوسياليست ها بچرخد براي ۱۰ تا ۲۰سال آينده به يک حزب اقليت تبديل خواهد شد.
    
    جمهوري خواهان چه مي گويند؟
    مجله ويک در گزيده اي کوتاه به يادداشت جان هارت در «RealClearPolitics» در باب خيزش سوسيالست ها پرداخته است و در اين زمينه مي نويسد: جمهوري خواهان بهتر است که سوسياليست هاي دموکرات را به عنوان يک مساله حاشيه اي نبينند. او مي افزايد: سوسياليست ها مي توانند نه تنها دموکرات ها بلکه آينده آمريکا را شکل دهند. سناتور برني سندرز و آلکساندريا اساسيو کورتز نامزد پيشروي دموکرات ها از نيويورک، حضور قوي آنها در کانزاس که يک ايالت از اساس قرمز (جمهوري خواه) محسوب مي شود، زنگ هاي خطر را به صدا درآورده است. محافظه کاراني که هم اينک به اين فرقه سوسياليست ها مي خندند و آنها را اقليت حساب مي کنند بايد تاريخ بخوانند و بدانند که چگونه اقليت «تي پارتي» در آمريکا تبديل به يک جريان قوي و قدرتمند در آمريکا شد، به گونه اي که محافظه کاران بدون تاييد تي پارتي نمي توانند راي بياورند. سوسيال دموکرات ها دست روي نقطه درستي گذاشته اند و آنها در مورد مسائل مهمي مانند حداقل دستمزد و فقر صحبت مي کنند و محافظه کاران به جاي چشم پوشي و فرار از دست اين مسائل بايد وارد اين مباحث شوند. ايالات متحده وارد درگيري هاي بين نسلي و جهان بيني شده است و سوسياليست ها از اين فرصت ممکن است استفاده کنند و آينده را به سود خود تغيير دهند.
    
    آمريكا به عصر نبرد ايدئولوژي ها بازگشته است / نفوذ سوسياليسم به قلب كاپيتاليسم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 517، هفته اول ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است