|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: ريشه تنش ميان ايالات متحده و تركيه در كجاست؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


شمال غرب 
ريشه تنش ميان ايالات متحده و تركيه در كجاست؟


نويسنده: قدير گلكاريان *


    
    همان طور که شاهد هستيم جهان به سمت جنگ تازه و نابرابر در زمينه اقتصادي پيش مي رود. آغازگر اين جنگ هم طبيعتا ايالات متحده آمريکا است که با اعمال تعرفه هاي بالا بر مبادلات تجاري با چين يا ناديده گرفتن معاهده ترانس آتلانتيک و تحت فشار قرار دادن اتحاديه اروپا و به دنبال آن اعمال تحريم هاي دو مرحله اي و يکجانبه عليه ايران، ترکيه و روسيه و حتي تداوم تحريم هاي اقتصادي عليه کره شمالي بسترساز بحران هاي جديد سياسي- امنيتي شده است. نبرد تجاري کنوني در سطح جهان مشکلات ناخواسته و بحران هاي امنيتي در مناطق مختلف دنيا و بالاخص خاورميانه به وجود مي آورد.
    تحت فشار قرار دادن کشورهاي مختلف در تبعيت از تحريم هاي اعمال شده از سوي آمريکا و به ويژه کشورهاي جهان سوم يا درحال توسعه موجب مي شود که زيرساخت هاي اقتصادي آنها نيز دچار اختلال و حتي موجب کسري بودجه شود. يکي از اين کشورها جمهوري ترکيه است که در عرض يک هفته گذشته با مشکل کاهش شديد ارزش برابري واحد پول ملي در برابر دلار و ساير ارزهاي خارجي مواجه شد، به طوري که در پايان هفته هر دلار به ۶ لير رسيد.
    اگر ماهيت تحريم هاي همزمان ايالات متحده آمريکا عليه ايران، روسيه و ترکيه را به دقت مد نظر قرار دهيم، آنگاه در خواهيم يافت که در وراي اعمال تحريم هاي موجود، اهداف سياسي نهفته است. به زعم واشنگتن، ايران مخل امنيت منطقه بوده و برجام هم در برگيرنده خواسته هاي کامل آمريکا نيست؛ روسيه به دليل کشته شدن سرگئي اسکريپال و دخترش با گاز نوويچوک که ادعا مي شود از طريق سازمان امنيت روسيه مسموم شده بودند و همچنين مسائل مربوط به مداخله روسيه در اوکراين و گرجستان(حضور نيروهاي طرفدار روسيه در منطقه آبخازياي شمال گرجستان) مستوجب تحريم ها است؛ ترکيه به دليل محبوس کردن کشيش اندرو برانسون بايد تحت شديدترين تحريم ها قرار گيرد. اما اگر در کفه ديگر ترازو، همکاري بين اين سه کشور را در حل بحران تروريسم در منطقه خاورميانه و در نهايت در قضيه سوريه با تصميمات اتخاذ شده در مذاکرات آستانه را بگذاريم و همکاري استراتژيک اين سه کشور در مسائل امنيتي- اقتصادي- سياسي و حتي نظامي را يادآور شويم، آنگاه درمي يابيم که فشار بر اين سه کشور به صورت مکانيزم بازدارنده اي است که آمريکا مي خواهد براي رسيدن به اهدافش به آن متوسل شود. اما طبيعي است که ترکيه با داشتن اقتصاد متکي بر بخش خصوصي و وابسته به صادرات و واردات، نيازمند اعتبارات بانک هاي خارجي و شرکت هاي سرمايه گذاري است. از اين رو مي توان با فشار بر ترکيه زنجيره ميان ترکيه- ايران- روسيه را از هم پاشيد.
    در واقع ترکيه با ۸۰ ميليون جمعيت در شرايط کنوني قرباني شده است. به رغم تدابير لازم، اين کشور تاکنون قادر به کنترل نرخ ارز نشده است. گرچه هيات هايي از وزارت خارجه و خزانه داري ترکيه به آمريکا براي حل بحران سفر کرده اند ولي به هيچ وجه پيشرفتي در مذاکرات حاصل نشده و حتي نائورت، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اعلام کرده که در صورت عدم تمکين ترکيه در آزادي کشيش برانسون، تحريم هاي شديد ديگري در راه خواهد بود. فايننشال تايمز نيز در شماره روز جمعه نوشت، آمريکا تا روز چهارشنبه اين هفته به ترکيه فرصت داده است که برانسون را بدون قيد و شرط آزاد کند.
    برخي کارشناسان بر اين عقيده اند که اقتصاد ترکيه در سراشيبي سقوط قرار گرفته است و ترکيه در شرايط کنوني دست به مسکوت گذاشتن برخي از پروژه هاي کوتاه مدت خود خواهد زد که اين هم موجب بروز مشکلاتي براي شرکت هاي مقاطعه کار و کارکنان آنان و همچنين زمينه ساز بيکاري خواهد شد. اما به نظر مي رسد که شرايط فعلي ترکيه ناشي از تحريم ها بيش از اينکه بازخورد بحران مالي يا ارزي بوده باشد، برخاسته از بحران تراز پرداخت ها است. ترکيه بحران اقتصادي مختلفي را در سال هاي ۱۹۹۴، ۱۹۹۹، ۲۰۰۱ و در نهايت در سال ۲۰۰۸ منتهي به ۲۰۰۹ نيز تجربه کرده و پشت سر گذاشته است. اما دليل بحران کنوني حاصل از کاهش سرمايه گذاري خارجي در ترکيه در سه ماه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است. کاهش ۶۶ درصدي سرمايه خارجي به ميزان ۶/ ۵ميليارددلار موثر در شرايط ناهمگون اقتصادي کنوني است. البته در کنار اين مسائل، ايجاد جو رواني عليه ترکيه از ديگر موارد تاثيرگذار در بروز بحران به شمار مي رود.
    ايالات متحده آمريکا سعي دارد موضوع کشيش برانسون را سرمنشا برخي از چانه زني هاي سياسي- امنيتي و نظامي با ترکيه کند. فشار بر ترکيه در تبعيت از آمريکا در اعمال تحريم ها عليه ايران، قطع ارتباط نظامي با روسيه و همچنين همگرا شدن در مساله سوريه و کمک به اتحاد کشورهاي سني به رهبري عربستان سعودي و همراهي با سياست آمريکا در بحران کشورهاي عراق و سوريه و دور ساختن دست ايران از اين مناطق و ابتر ساختن برنامه هاي عمق استراتژيک ايران در منطقه از جمله مواردي است که آمريکا مي خواهد به نحوي از انحا آنکارا را با فشار اقتصادي در اين زمينه ها با خود همراه کند. از همه مهم تر کسب اطمينان از همکاري صادقانه ترکيه با ايالات متحده در همکاري هاي استراتژيک منطبق با اهداف ناتو و همچنين برخورداري از آزادي شرکت هاي آمريکا در تسلط بر بازار منابع کاني ترکيه از اهداف نهان در اين برخوردها است.
    دو سال پيش وزارت انرژي ترکيه از وجود منابع بسيار نادر و المنت هاي فلزي در کشور خبر داده بود. موادي مانند گاليوم، تانتال، کبالت، سريوم، اريديوم، اسکنديوم و... که اين مواد کاربردهاي متفاوتي در تکنولوژي هاي توليد تلفن همراه، استخوان هاي مصنوعي، پروتز، باتري هاي تجهيزات مخابراتي، بدنه هواپيماها و موشک ها، باتري خودروهاي برقي و... دارد. گرچه از اين مواد در چين فراوان يافت مي شود ولي اين کشور اقدام به صادرات نمي کند و جهان پيشرفته غرب نيازمند آن است. آمريکا سعي دارد ضمن رسيدن به اهداف امنيتي- سياسي خود، ترکيه را مجبور به آن سازد که اجازه دهد شرکت هاي مربوطه در ترکيه آزادانه در کشف و استخراج و صادرات مواد ياد شده اقدام کنند. به نظر مي رسد فشار حاصل از تحريم ها عليه ترکيه به اين زودي ها پايان نپذيرد.
    
    * استاد دانشگاه نييرايست قبرسشمال‌ غرب: ريشه تنش ميان ايالات متحده و ترکيه در کجاست؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بارآثار ديگري از "قدير گلكاريان "

  محاصره تركيه در مديترانه شرقي
قدير گلكاريان *، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  تركيه بايد كوتاه بيايد
قدير گلكاريان *، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  هم آوايي ۳ قطبي در تبريز
قدير گلكاريان *، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  بازگشت تركيه به آغوش اروپا
قدير گلكاريان *، دنياي اقتصاد 6/6/97
مشاهده متن    
  پادزهر وحدت دولت - ملت عليه تحريم هاي آمريكايي
قدير گلكاريان *، دنياي اقتصاد 29/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سپهر سياست
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است