|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: مطالبه جديد براي گروه يك كالايي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


مطالبه جديد براي گروه يك كالايي
وزارت جهادكشاورزي به متوليان تجارت نامه نوشت


دنياي اقتصاد : وزارت جهادکشاورزي با ارسال نامه اي به روساي سازمان توسعه تجارت و گمرک ايران، ترخيص کالاهاي فسادپذير که در گروه يک جانمايي شده اند را خواستار شد. در جزئيات اين نامه که خطاب به مجتبي خسروتاج و فرود عسگري نوشته شده است، وزارت جهادکشاورزي درخواست کرده است براي جلوگيري از رسوب کالاهاي فسادپذير مورد اولويت اين وزارتخانه اعم از سموم و داروهاي دامي که ارز آنها پيش از اين پرداخت شده و صرفا به دليل اتمام مهلت ثبت سفارش ترخيص نشده اند، ثبت سفارش ها به مدت دو ماه ديگر تمديد شود.
    چندي پيش بود که به دنبال انتقاد واردکنندگان از طولاني بودن صف واردات و روند رسيدگي به پرونده ها که باعث رسوب کالاها در گمرکات و در نتيجه افزايش زمان ترخيص کالاها شده بود، رئيس کل گمرک ايران دستورالعملي را براي تسهيل واردات مواد اوليه و کالاهاي اساسي ابلاغ کرد تا معضل رسوب کالا در گمرکات از ميان برداشته شود. راهکارهاي برون رفت از چالش ترخيص کالاهاي اساسي و مواداوليه درحالي در دستورکار متوليان امر واردات کشور قرار گرفته است که معضل طولاني شدن ترخيص کالا از انبار گمرکات اين بار دامن کالاهايي را گرفته که فسادپذير و داراي تاريخ انقضا هستند؛ معضلي که باز هم پرونده رسوب کالا در انبار گمرکات را باز کرده و ترخيص کالاهاي گروه يک را که در آن نام کالاهاي انقضادار نيز به چشم مي خورد با دست اندازهاي بسياري مواجه کرده است. بررسي دغدغه ها و چالش هاي فعالان اقتصادي نشان مي دهد آنان در کنار معضلات و پيامدهاي ناشي از شروع دوران جديد تحريم ها با برخي مشکلات که ريشه در تصميمات خلق الساعه متوليان دولتي دارد، دست به گريبان هستند. به گفته فعالان اقتصادي اخذ برخي سياست ها از جانب دولت نه تنها به روند خودتحريمي ها شتاب بيشتري بخشيده است، بلکه پديدآورنده دست اندازهايي شده که رسوب کالا در گمرکات و کاهش دسترسي به مواد اوليه که بخش اعظم آن از سياست هاي ارزي دولت ناشي مي شود را رقم زده است.
    اما دولتمردان براي خروج از اين چالش ها، چه تدابيري را در دستور کار خود قرار داده اند؟ نهم مردادماه جاري بود که براي خروج از چالش رسوب کالاها در گمرکات، دستورالعملي از سوي رئيس کل گمرک ايران براي تسهيل واردات مواد اوليه و کالاهاي اساسي ابلاغ شد. براساس اين بخشنامه که به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شد، روزهاي کاري گمرک به ۶ روز در هفته افزايش يافت؛ سياستي که به گفته تحليلگران اقتصادي مي تواند در جهت ضدرسوب کالاها در گمرکات عمل کند و در تسريع روند ترخيص کالا از گمرکات مثمرثمر واقع شود. از سوي ديگر فرود عسگري در بند ديگري از اين بخشنامه تاکيد کرده است در مواردي که کالاي واحدهاي توليدي از يک فروشنده خريداري شود و با همان مشخصات و به دفعات در مورد يک ماده خاص از سوي آزمايشگاه مجاز اظهارنظر به عمل بيايد و صحت مندرجات اسناد و اظهار با توجه به تعيين ماهيت آزمايشگاه تاييد شده است، با موافقت مدير يا معاون امور گمرکي ذي ربط بدون ارسال مجدد آن کالا به آزمايشگاه جهت تعيين ماهيت با رعايت ضوابط و مقررات وفق سابقه بلامانع است. رئيس کل گمرک ايران همچنين در اين بخشنامه انجام سريع تشريفات ترخيص در درب خروج کالاهاي اساسي، نهاده هاي کشاورزي و کالاهاي وارداتي واحدهاي توليدي و قطعه سازان را ضروري دانسته و آن را در اولويت گمرکات سراسر کشور قرار داده است. وي در بند پاياني، پذيرش ضمانت هاي تجميعي را که توسط بانک عامل براي يک گمرک صادر مي شود، بلامانع عنوان کرده است. اما ماجراي رسوب کالا و چالش هاي به وجود آمده از سياست هاي ارزي دولت تنها به اينجا ختم نشد. معاون توسعه بازرگاني و صنايع کشاورزي جهادکشاورزي با ارسال نامه اي به خسروتاج و عسگري از رسوب کالاهاي گروه يک که فسادپذير نيز هستند، خبر داد. در اين نامه درخواست شده ترخيص کالاهاي گروه يک اولويت حوزه وزارت جهادکشاورزي که به دليل انقضاي ثبت سفارش در گمرک مانده اند تسهيل شود. در اين ميان محمود حجتي، وزير جهادکشاورزي دو روز پيش درمورد سازوکار تامين مواد غذايي در کشور عنوان کرده است که در صورت تشديد تحريم ها، مشکلي در تامين موادغذايي به خصوص کالاهاي اساسي به وجود نخواهد آمد. اين درحالي است که فعالان اقتصادي معتقدند رسوب کالاهايشان در گمرکات نه تنها فرآيند توليد را با دست اندازهاي بي شماري مواجه کرده و خواهد کرد، بلکه احتکار و افزايش قيمت کالاها را نيز به دنبال خواهد داشت.
    
    شرح نامه
    اما در نامه معاون وزير جهادکشاورزي به متوليان تجاري کشور چه جزئياتي آورده شده است؟ در نامه علي اکبر مهرفرد آمده است: براي جلوگيري از رسوب کالا در گمرکات کشور و حل مشکلات کالاهاي رسوب يافته، به دليل انقضاي تاريخ ثبت سفارش از قبيل سموم و داروهاي دامي، خواهشمند است درمورد کالاهاي گروه يک اولويت اين وزارتخانه که ارز آنها قبلا پرداخت شده و کالا در گمرکات کشور موجود است و صرفا به دليل اتمام مهلت ثبت سفارش ترخيص نشده اند، ثبت سفارش براي مدت دو ماه تمديد شود. در بخش ديگري از اين نامه به اين موضوع اشاره شده است که هر ثبت سفارشي که براي واردات انجام مي شود تا سه ماه اعتبار دارد و واردکننده مي تواند براي ترخيص کالا از گمرک اقدام کند، اما در جريان مسائل اخير ارزي، برخي از کالاها به دلايل مختلف در محوطه گمرک باقي ماندند و مهلت ثبت سفارش آنها براي واردات به پايان رسيده است. وزارت جهادکشاورزي در نامه خود از سازمان هاي متولي امر واردات درخواست کرده است، اين کالاها که هم فسادپذير هستند و هم ارز آنها قبلا تخصيص داده شده، با اضافه کردن دو ماه به اعتبار ثبت سفارش از گمرک ترخيص شوند. در اين ميان فعالان اقتصادي معتقدند تاخير در واردات کالاهاي گروه يک بخش کشاورزي که نقش مهمي در فرآيند توليدات اين بخش دارد و عدم ورود به موقع اين محصولات مي تواند به توليدکنندگان خسارت جدي وارد کند که صدمات آن در مرحله بعد به مصرف کننده نهايي يعني مردم نيز وارد مي شود.
    مطالبه جديد براي گروه يک کالايي / وزارت جهادکشاورزي به متوليان تجارت نامه نوشت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات اقتصاد انرژي
متن مطالب شماره 60، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است