|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: در باب نام عجيب انجمن صنفي كسب و كار اينترنتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


نظرگاه 
در باب نام عجيب انجمن صنفي كسب و كار اينترنتي


نويسنده: عليرضا شيرازي*

انجمن ها و اتحاديه هاي صنفي براي اکثر ايراني ها واژه اي آشناست. تقريبا اکثر کسب و کارها و شرکت ها عضو يک اتحاديه يا انجمن صنفي هستند و افراد عادي نيز عموما تصوير مجوز و گواهي عضويت در اين انجمن ها را بر ديوار فروشگاه ها يا دفاتر شرکت ها ديده اند. انجمن هاي صنفي در ايران چندين کارکرد دارند که شايد يکي از مهم ترين آنها رگولاتوري باشد که شامل تنظيم شرايط فعاليت واحدهاي صنفي و روابط بين اعضا و حل اختلافات و بررسي و نظارت بر فعاليت واحدهاي صنفي است و همچنين آنها نماينده اعضاي صنف خود در گفتمان با دولت و حاکميت و برعکس (حاکميت با واحدهاي صنفي) هستند و گاهي بخشي از وظايف و اختيارات حاکميت (مواردي مانند اعطاي مجوز فعاليت يا بررسي صلاحيت واحد صنفي) را نيز بر عهده دارند.
    مشخص است اکثر انجمن و اتحاديه هاي صنفي در ايران فعاليت و تمرکز آنها در يک موضوع خاص صنفي و کسب و کار است. ما اتحاديه آرايشگران مردانه، پارچه فروشان، چاپخانه داران، خواربارفروشان، قاليشويان، مشاورين املاک، نانوايان و صدها اتحاديه ديگر داريم که وجه مشترک اعضاي آنها فعاليت در يک کسب و کار با موضوع خاص است. در بخش فناوري اطلاعات و رايانه نيز در طول سال ها چندين انجمن و اتحاديه صنفي شکل گرفته که در مواردي با يکديگر تلفيق و اتحاديه فراگيرتري را شکل داده اند. مدتي است در رسانه ها خبرهايي از نام يک انجمن صنفي جديد مي بينيم با نام «انجمن صنفي کسب و کارهاي اينترنتي» که البته در نگاه اول شايد چندان هم عجيب به نظر نرسد و تصور مي رود که شامل اعضايي است که کسب و کارهاي مرتبط با اينترنت دارند اما در واقع نگاهي به ماهيت کسب و کار اعضاي اين انجمن نشان مي دهد که شايد براي اولين بار نه موضوع کسب و کار که بستر و ابزار مشترک جوهره شکل گيري انجمن است.
    براي درک ساده تر مي توان فرض کرد که همه آژانس هاي تاکسي تلفني، رستوران ها و آشپزخانه هايي که به صورت تلفني سفارش مي گيرند، شرکتي که به صورت تلفني نظافتچي يا پرستار به دفتر يا خانه مردم ارسال مي کند، افرادي که به صورت تلفني سفارش بيمه جديد يا تمديد بيمه را انجام مي دهند و خلاصه هرکسي با هر کسب و کاري که فقط تلفني آن را انجام مي دهد يک انجمن صنفي به نام «انجمن صنفي کسب و کارهاي تلفني» تشکيل دهند و براي خود مجوز صادر کنند و خود را خارج از نظارت و کنترل اتحاديه هاي صنفي مرتبط با شغل خود بدانند. تصور کنيد واحد صنفي خاصي بگويد چون من ارزهاي خارجي يا طلا را به صورت تلفني خريد و فروش و از طريق پيک تحول مي دهم، لازم نيست عضو يا تحت نظارت اتحاديه صرافان يا طلا و جواهر شوم و فقط عضو اتحاديه کسب و کارهاي تلفني هستم! يا فردي که سفارش دارو از طريق تلفن مي گيرد بگويد نبايد تحت نظارت انجمن داروخانه داران يا داروسازان باشد.
    به راستي عجيب است ما يک انجمن صنفي داريم که چند عضو آن سهم قابل توجهي از درخواست کرايه تاکسي و خودروهاي مسافرکش را دارند و چند عضو ديگر آن سهمي در فروش تجهيزات الکترونيک يا لباس يا اعضاي ديگري سهمي در تبليغات دارند و اينها با چنين اختلاف قابل توجهي در موضوع فعاليت در يک انجمن صنفي گرد هم آمده اند و رگولاتوري هر اتحاديه صنفي ديگر را که دقيقا با موضوع فعاليت آنها و شامل اکثر فعالان در آن حوزه فعاليت است (و حتي گاهي نظارت و مجوزهاي دولتي) را رد مي کنند. اگر به راستي چنين چيزي امکان پذير است چرا کار را سخت کرده ايم، مي توان همه اتحاديه صنفي را منحل و مثلا يک اتحاديه براي همه فروشگاه داران کشور! و يک اتحاديه هم براي همه شرکت ها و دفترداران! و يک اتحاديه صنفي هم براي همه کسب و کارهاي مخابراتي (اينترنتي يا تلفني) داشت.
    البته شايد استدلالي مطرح شود که اين کسب و کارها عموما نقش واسطه را داشته و فعاليتي در يک صنف خاص نمي کنند اما نگاهي به فهرست اعضاي اين انجمن نشان مي دهد بسياري از آنها به عنوان يک فروشگاه فعاليت مي کنند و واقعا فرق چنداني مثلا با يک فروشگاه موبايل در سطح شهر ندارند و همچنين بخش ديگري به راستي به واحدهاي سنتي شباهت دارند و به طور مثال يک آژانس تاکسي تلفني هم از خود خودرو و تاکسي ندارد و صرفا واسطه اي بين راننده و صاحب ماشين با مسافر است و اينکه حال به جاي تلفن يک اپ موبايل جايگزين شود، در ماهيت فعاليت اشاره شده تفاوتي ايجاد نمي کند. همچنين اينگونه استدلال ها در بقيه موارد مسموع نيست و مثلا شما همان انتظاري را از خريد موبايل يا وسايل (از بابت گارانتي يا پشتيباني) داريد که هنگام خريد از مغازه داريد و تنها فرض کنيد که فروشنده اينترنتي به شما بگويد آن قضيه گارانتي براي فروشندگان سنتي است و ما لازم نيست آن را رعايت کنيم!
    اگرچه اتحاديه هاي صنفي سنتي هنوز با درک و انطباق با شکل نوين کسب و کار فاصله دارند اما به نظر نمي رسد که دور زدن آنها راهکار مناسبي باشد. حقيقتا منطقي تر آن است که فعالان سنتي و نوين با يک موضوع فعاليت يا بازار و مخاطب کنار يکديگر بنشينند تا اعضاي انجمني که نه در بازار و نه در موضوع فعاليت و مخاطب با عضو کناري خود هيچ شباهتي ندارند. حتي در ديد کلي نيز چنين انجمني نمي تواند و در واقع صلاحيت رگلاتوري ندارد و چگونه مي توان از انجمني که اعضاي هيات مديره اش حتي يک روز تجربه کار در بازار حمل و نقل کشور، فعاليت هاي گردشکري، بازار انتشارات، بازار محصولات آرايشي و بهداشتي، زيورآلات، کيف و کفش، دامپزشکي و... را ندارند، مي توانند نماينده قابل اعتماد و اعتنايي درباره قضاوت در مورد همه اين بازارها و کسب و کارها باشند؟!
    
    *مدير بلاگفا نظرگاه : در باب نام عجيب انجمن صنفي کسب و کار اينترنتي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "عليرضا شيرازي"

  يك فيلمساز چگونه فيلسوف مي شود؟ / گفت و گو با پروفسور ماتيو ابوت؛ نويسنده كتاب «عباس كيارستمي و فيلم-فلسفه»
عليرضا شيرازي نژاد، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  كسي از فلاسفه حساب نمي برد / گفت و گوي متفاوت «ايران» با دكتر سروش دباغ
عليرضا شيرازي نژاد، ايران 5/2/97
مشاهده متن    
  ماموريت ناممكن / گفت و گوي اختصاصي «ايران» با استاد سيد حسين نصر
عليرضا شيرازي نژاد، ايران 20/1/97
مشاهده متن    
  مدل عجيب محاسبه ترافيك داخلي اينترنت
عليرضا شيرازي، دنياي اقتصاد 17/11/96
مشاهده متن    
  از گربه ملوس تا فلسفه روز / گفت و گو با افشين خاكباز (مترجم آثار فلسفي)
عليرضا شيرازي نژاد، ايران 29/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پرتو وحي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 8)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است