|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: روز متعادل بازارهاي داخلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


روز متعادل بازارهاي داخلي
شاخص سهام صعودي شد؛ دلار و سكه افت كردند


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    بازگشت بورس به مسير صعود

    شاخص کل سهام پس از عقبگرد هيجاني ۴/ ۳ درصدي، با تقويت تقاضا در معاملات ديروز رشد ۸۸۸ واحدي(معادل ۷/ ۰ درصدي) را به نمايش گذاشت و در سطح ۱۲۹ هزار و ۹۰۲ واحد قرار گرفت. اصلاح حدود ۱۰ درصدي بهاي سهام شاخص ساز کالايي طي دو جلسه معاملاتي ماقبل در کنار فضاي مثبت بازارهاي ارز و سکه با تاييد يکي از لوايح مورد تاکيد FATF از سوي شوراي نگهبان در جذابيت و بهبود تقاضاي سهام موثر افتاد. به طوري که سهامداران حقيقي پس از عقب نشيني سه روزه، مالکيت ۱۳ ميليارد تومان از سهام را به نفع خود تغيير دادند. «پارس» و «پارسان» و «فولاد» بيشترين حمايت از شاخص کل را به عمل آوردند و «فملي» پس از بازگشايي، ۱۲۴ واحد از شاخص کل کاست. سهامداران همچنان چشم انتظار تعيين نرخ خوراک و قيمت پايه محصولات در بورس کالا در قالب سياست جديد ارزي هستند.
    
    
    
بازار ارز
    عقب نشيني پر نوسان دلار

    هر دلار آمريکا در جريان معاملات ديروز با افت 100 توماني با نرخ 10 هزار و 400 تومان معامله شد. نرخ دلار افت يک درصدي را در حالي ثبت کرد که در ابتداي معاملات ديروز تا مرز ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان هم عقب نشيني کرده بود. بنابراين شاخص ارزي کشور ضمن يک رفت و برگشت تنزل يافت. به گفته فعالان، آغاز معاملات حواله درهم و اعلام قيمت ۲ هزار و ۸۲۰ تومان براي آن، فروشندگان را تشويق به فروش کرد. اما اين روند پايدار نماند و در ادامه، نرخ حواله درهم به زير ۲ هزار و ۸۰۰ تومان رفت تا فروشنده ها در بازار داخلي قدرت بيشتري از خود نشان دهند. به طور کلي، تاييد يکي ديگر از لوايح FATF از سوي شوراي نگهبان در معاملات بازارها را تا حدودي متعادل کرد.
    
    
    
بازار سکه
    دومين افت متوالي سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 75 هزار توماني به قيمت 3 ميليون و 790 هزار تومان معامله شد. همزمان با رفت و برگشت نرخ دلار در دادوستدهاي ديروز، قيمت سکه نيز در ابتدا تا مرز 3 ميليون و 600 هزار تومان عقب نشست اما در نهايت به افت 2 درصدي بسنده کرد. در شرايطي که بازار طلاي جهاني پنجمين هفته نزولي خود را تجربه کرد اما قيمت سکه با نوسان دلار داخلي هماهنگ بوده است. ضمن اينکه کاهش نرخ سکه هاي پيش فروش شده نيز يکي از عواملي بود که زمينه ساز افت قيمت سکه شد. اين موضوع در کنار روند نزولي دلار، موجب شد فعالان بازار سکه بيشتر فروشنده باشند و در نتيجه، شرايط را براي افت 2 درصدي قيمت سکه فراهم کنند. دادوستد آزادانه ارز با قيمت توافقي مي تواند به تعميق معاملات دلار بينجامد و متعاقبا سکه را به واکنش وادارد.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    کم نوساني طلا در تلاقي عوامل متقابل

    هر اونس طلاي جهاني با افت هفتگي 2/ 0 درصدي به قيمت 1211 دلار رسيد. در اين هفته از يکسو رشد تقاضاي محافظه کارانه از طلا حمايت کرد و از سوي ديگر، افزايش قابل ملاحظه شاخص دلار بهاي اين فلز گرانبها را تحت فشار قرار داد. افزايش تنش هاي ديپلماتيک بين آمريکا با ترکيه و روسيه ارزش پول اين دو اقتصاد آسيايي را در برابر دلار به شدت کاهش داد. به طوري که لير ترکيه سقوط تاريخي ۲۳ درصدي را تجربه کرد و روبل به کف دوساله رسيد. علاوه بر اين، تضعيف يورو و پوند، شاخص دلار را به بالاي سطح ۱۴ ماهه برد. اما با وجود رشد قابل ملاحظه دلار و کاهش قدرت خريد ارزهاي ديگر، افزايش تقاضاي محافظه کارانه دلار مانع از فشار زياد بر طلا شد. گزارش هاي اروپايي توليد و اشتغال و شاخص قيمت مصرف کننده در هفته پيش رو از عوامل اثرگذار بر بهاي طلاست.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    ورود تسه به کانال جديد

    ديروز قيمت اوراق تسهيلات مسکن اسفند 95(تسه9512) افزايش1/ 2 درصدي را به ثبت رساند و به قيمت 67 هزار و 280 تومان معامله شد. از ابتداي مردادماه شاهد نوسان قيمت اوراق تسهيلات اسفند 95 در بازه 65 تا 67 هزار بوديم که اين روند در جريان دادوستدهاي ديروز با چرخش به سمت بالا روبه رو شد. با افزايش قابل ملاحظه قيمت ها تعداد معاملات در ماه هاي خرداد و تير کاهش يافت. به نظر مي رسد رشد قيمت و کاهش محسوس قدرت خريد معاملات اين بازار را در تنگناي معاملاتي قرار داده است. مديرعامل بانک مسکن روز شنبه در همين راستا براي مقابله با کاهش سطح پوشش دهي تسهيلات خريد مسکن در پي جهش قيمت ها در بازار ملک و همچنين کمک به افزايش عرضه مسکن متناسب با الگوي تقاضاي مصرفي در جامعه پنج سياست اعتباري جديد طراحي کرد که در دست بررسي است.
    
    
    
بازار نفت
    دومين هفته نزولي نفت

    هر بشکه نفت خام آمريکا طي هفته اخير با افت 3/ 1 درصدي به قيمت 6/ 67 دلار رسيد. قيمت هاي نفت در چهارشنبه هفته قبل با نگراني از تشديد جنگ تجاري بين چين و آمريکا، چشم انداز کاهش رشد اقتصاد جهاني و تضعيف تقاضاي سوخت، افت ۴ درصدي را ثبت کرد. اما در پايان هفته با تنش هاي ژئوپليتيک بخشي از افت خود را جبران کرد. آژانس بين المللي انرژي روز جمعه برآورد خود از تقاضاي جهاني و توليد کشورهاي غيراوپک در سال بعد را ۱۰۰ هزار بشکه افزايش داد و گزارش کرد که در شرايط کنوني افزايش تقاضاي فصلي نفت توام با رشد توليد روسيه و عربستان به تعادل در بازار انجاميده است. ضمن اينکه توافق اعضاي اوپک براي افزايش توليد يک ميليون بشکه در روز عامل تعادل بخش در بازار محسوب مي شود. با اين حال، چالش اصلي فراروي بازار نفت وضع تحريم هاي آمريکا بر صادرات نفت ايران در نوامبر پيش رو است.
    
    روز متعادل بازارهاي داخلي / شاخص سهام صعودي شد؛ دلار و سكه افت كردند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه توسعه كارآفريني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 43)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است