|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: بازار قدرتمندتر از اردوغان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


بازار قدرتمندتر از اردوغان


نويسنده: بن ريلي *


     بسياري از کارشناسان معتقدند ديدگاه هاي اقتصادي آقاي اردوغان رئيس جمهوري ترکيه که طي ۱۶ سال اخير در قدرت بوده عامل اصلي وضعيت شکننده اقتصاد اين کشور است. اما باورهاي اقتصادي اردوغان دقيقا چيست؟ آقاي اردوغان معتقد است عکس آنچه در کتب اقتصادي مطرح است درست است يعني نرخ هاي بالاي بهره سبب افزايش نرخ تورم مي شود. در نتيجه آقاي رئيس جمهوري در حالي بارها خواستار پايين باقي ماندن نرخ هاي بهره شده که اکثر اقتصاددان ها توصيه کرده بودند نرخ ها بايد بالا برده شود. او همچنين معتقد است افزايش نرخ هاي بهره مساوي با رويه هاي فسادآلود است. اردوغان عليه آنچه که «لابي نرخ بهره» از سوي سفته بازها براي استفاده از ترکيه و کسب سود بالاتر توصيف کرده موضع گيري کرده است.
    از ديد آقاي اردوغان، اين مواضع نه تنها از لحاظ اقتصادي به نفع ترکيه است بلکه سبب جلب نظر مردم مي شود. موفقيت هاي سياسي اردوغان حاصل دادن وعده و عمل به وعده ها در حوزه بهبود شرايط اقتصادي طبقه متوسط و ضعيف جامعه ترکيه است. در واقع تاکيد بر توسعه زيرساخت ها و اجراي پروژه هاي عظيم، ايجاد شغل و به رخ کشيدن رفاه و رونق اقتصادي ترکيه است. پس از کودتاي سال ۲۰۱۶ و بروز برخي ضعف ها در اقتصاد ترکيه، دولت اين کشور به سمت اجراي پروژه هاي ياد شده حرکت کرد. تدابير امنيتي از جمله اعطاي وام هاي بزرگ و کوچک و تضمين وام ها به رشد ۴/ ۷ درصدي اقتصاد ترکيه در سه ماهه نخست سال جاري ميلادي منجر شد.
    بروز بحران در ترکيه در روزهاي اخير به اظهارنظر برخي کارشناسان منجر شده است. در اين شرايط بسياري از تحليلگران موضوع لزوم دريافت وام از صندوق بين المللي پول را مطرح کرده اند اما آيا ترکيه به اين بازار نياز دارد؟ دريافت وام براي آقاي اردوغان بسيار ناراحت کننده است. او به پرداخت تمامي اقساط وام قبلي صندوق بين المللي پول و رسيدن اقتصادي ترکيه به استقلال افتخار مي کند، اما واقعيت اين است که در حال حاضر ترکيه مانند هر وقت ديگر به دنياي خارج وابسته است و حتي ميزان وابستگي بيشتر شده است. اگر وام دهندگان خارجي اعطاي وام به بانک ها و شرکت هاي ترکيه را متوقف کنند کل اقتصاد ترکيه دچار بحران مي شود و نرخ رشد آن به شدت کاهش خواهد يافت.
    در اين حالت مسلما ترکيه به کمک صندوق بين المللي پول نيازمند خواهد شد. با آنکه علل روشن براي ضعف اقتصاد ترکيه وجود دارد، اما اقتصادهاي ديگري هم هستند که در شرايط مشابه اقتصاد ترکيه قرار دارند، اما دچار بحران نشده اند. واقعيت اين است که مجموعه اي از عوامل سبب شده که سرمايه گذاران و مصرف کنندگان دچار هراس شوند و اگر دولت بتواند بر اين هراس غلبه کند اوضاع بهتر خواهد شد. روز جمعه پس از آنکه ترامپ در يک توييت اعلام کرد تعرفه بر فولاد و آلومينيوم صادراتي ترکيه به آمريکا را دو برابر خواهد کرد آقاي اردوغان در سخنراني خود گفت: «ما در يک جنگ اقتصادي هستيم. فراموش نکنيد اگر آنها دلار دارند ما خدا را داريم. به ياد بياوريد ما ۱۶ سال قبل در کجا بوديم و ببينيد اکنون کجا هستيم.» روز جمعه شاخص نوسان ارزش لير به بالاترين ميزان از سال ۲۰۰۸ رسيد. وقتي اين شاخص بالا مي رود به اين معناست که بازار معتقد است ارزش لير ممکن است نوسان هاي بزرگ داشته باشد.
    نکته مهمي که کارشناسان به آن اشاره کرده اند اين است که بحران چند هفته اخير در ترکيه بيش از آنکه حاصل تغييرات واقعي در شرايط اقتصادي و بد شدن آن باشد حاصل کاهش اعتماد مردم به دولت و بانک مرکزي ترکيه است. براي مثال همه مي دانند که وضعيت بانک هاي ترکيه وخيم نيست، البته مانند بانک ها در کشورهاي ديگر، آنها نيز بدهي هايي دارند و اکنون که ارزش لير به شدت کاهش يافته هراس درباره ورشکستگي بانک ها افزايش يافته است. اما اگر مردم و شرکت ها به دولت اعتماد کافي داشتند ضروري نبود اوضاع اين چنين بحراني شود. در واقع پيش بيني وخيم شدن اوضاع است که از هم اکنون به بروز بحران ارزي منجر شده است. مردم مشاهده مي کنند که بانک مرکزي ترکيه استقلال ندارد و به جاي انجام اقدامات منطقي که براي کشور مفيد است بر مبناي دستورات اردوغان عمل مي کند. اين نهاد در نشست ماه گذشته خود تغييري در نرخ هاي بهره نداد، در حالي که همه انتظار داشتند نرخ ها بالا برده شود تا از تورم کاسته و بر ارزش لير افزوده شود.
    هنگامي که چنين نقص هايي در بانک مرکزي و سياست گذاري دولت مشاهده مي شود، هر مشکل کوچک مي تواند به يک بحران تبديل شود. درست است که نرخ تورم بالاست و رونق اقتصاد به استقراض وابسته است اما اگر مردم معتقد بودند بانک مرکزي مستقل است و سياست هاي درست و ضروري اتخاذ مي کند تهديدهاي ترامپ به اعمال تحريم هاي جديد تا اين اندازه سبب سقوط ارزش لير نمي شد. به نظر مي رسد اعتماد مردم به بانک مرکزي ترکيه و رويه هاي سياست گذاري در اين کشور از ميان رفته است. به همين دليل اقتصاددانان توصيه کرده اند قبل از هر اقدام ديگري و دادن وعده هايي که مردم به تحقق آنها خيلي مطمئن نيستند، بايد ترتيبي داده شود تا استقلال بانک مرکزي در عمل اثبات شود و اين نهاد فارغ از ديدگاه هاي آقاي اردوغان تصميم هاي صحيح براي رفع نقاط ضعف اقتصاد ترکيه اتخاذ کند.
    واقعيت اين است که بحران کنوني مي تواند با مذاکره حل شود، اما افق اقتصاد ترکيه به اتخاذ سياست هاي صحيح و رفع نقاط ضعف اقتصاد وابسته است و مردم بايد بتوانند به درست بودن برنامه هاي دولت و بانک مرکزي اعتماد کنند. يکي از تحليلگران مي گويد: «آقاي اردوغان بايد بپذيرد که نيروهاي بازار قدرتمندتر از او هستند و او در درک وضعيت اقتصاد دچار اشتباه شده است. اما پذيرش اين واقعيت براي فردي مانند اردوغان بسيار دشوار و دردناک است. او نمي خواهد به اشتباه خود اعتراف کند و اجازه دهد بانک مرکزي طبق اصول علم اقتصاد و با توجه به شرايط کنوني تصميم گيري کند. اما اگر سقوط ارزش لير ادامه پيدا کند شرايط اقتصادي وخيم خواهد شد و رفع تاثيرات منفي ايجاد شده به سال ها زمان نياز خواهد داشت. با آنکه سطح رفاهي مردم ترکيه در سال هاي اخير بسيار بهتر شده اما ساختار اقتصادي اين کشور شکننده است و اردوغان يک رهبر مستبد است که به آساني حاضر نيست به هر آنچه درست است عمل کند.»
    
    *تلگرافبازار قدرتمندتر از اردوغان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سيماي بانكداري
متن مطالب شماره 18، خرداد و تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است