|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: رشد استقراض محور
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


رشد استقراض محور


نويسنده: كنستانتين كوركولوس *


    ماه گذشته ميلادي ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا به ترکيه هشدار داد اگر اندرو برانسون، کشيش آمريکايي را آزاد نکند تعرفه هاي بزرگ بر کالاهاي صادراتي اين کشور به آمريکا اعمال خواهد کرد. ترکيه از پذيرش اين درخواست آمريکا اجتناب کرد و اول ماه جاري ميلادي، آمريکا وزير دادگستري و وزير کشور ترکيه را به دليل دست داشتن در بازداشت آن کشيش، تحريم کرد.
    روز جمعه همزمان با تشديد روند کاهش ارزش لير در برابر دلار، ترامپ دستور داد تعرفه آلومينيوم و فولاد صادراتي ترکيه به آمريکا دو برابر شود و به ترتيب به ۲۰ و ۵۰ درصد افزايش يابد. ۱۳ درصد فولاد ترکيه به آمريکا صادر مي شود. ترامپ در توييت خود ضمن ابراز خشنودي از سقوط ارزش لير در برابر دلار اعلام کرد، روابط دو کشور اکنون در وضعيت خوبي قرار ندارد.در هفته هاي اخير تنش در روابط ترکيه و آمريکا سبب نگراني مردم ترکيه درباره ناتواني دولت در مهار نرخ تورم شده و ارزش لير را به شدت کاهش داده و همزمان نرخ بازده اوراق قرضه افزايش يافته است. ارزش لير در سال جاري ميلادي تاکنون در برابر دلار بيش از ۳۰ درصد کاهش يافته و ذکر اين نکته ضروري است که اين ميزان کاهش حاصل ضعف هاي داخلي و نيز پيش بيني افزايش تنش هاي سياسي بين ترکيه و آمريکاست.
    هفته گذشته هياتي از ترکيه به آمريکا سفر کرد تا در مذاکره با مقامات آمريکايي راهي براي حل تنش پيش آمده بر سر بازداشت کشيش آمريکايي در ترکيه بيابد. اين ملاقات بي نتيجه بود و با اعلام اين خبر ارزش لير تحت فشار بيشتري قرار گرفت زيرا اين باور وجود دارد که تحريم ها و فشارهاي آمريکا به تدريج افزايش خواهد يافت. در اين ميان بانک مرکزي ترکيه مجبور خواهد بود براي جلوگيري از کاهش ارزش لير و رشد نرخ تورم، نرخ هاي بهره را بالا ببرد. اما مسلم است که اين راه حل نمي تواند راه حلي بلندمدت باشد و دولت ترکيه بايد روش هاي ديگري براي ايجاد ثبات در نرخ برابري لير برابر دلار و اقتصاد اين کشور بيابد.
    اما يک سوال بسيار مهم اين است که چرا دولت ترکيه نمي تواند از وخيم شدن وضعيت اقتصادي اين کشور جلوگيري کند و اوضاع را تحت کنترل بگيرد؟ وضعيت اقتصادي ترکيه در هفته هاي اخير به حدي نگران کننده بوده که بسياري از تحليلگران و فعالان اقتصادي به لزوم گرفتن کمک مالي از صندوق بين المللي پول اشاره کرده اند. اين در حالي است که تا همين اواخر سخن گفتن درباره اين موضوع يک تابو بود.
    برخي حتي نگران آن هستند که رئيس جمهوري ترکيه، به عنوان آخرين راه جلوگيري و اجتناب از افزايش نرخ هاي بهره و سقوط ارزش لير، کنترل هايي بر مبادلات مالي و خروج سرمايه ها از اين کشور اعمال کند. در انتخابات ماه ژوئن اردوغان نتوانست اختيارات بسيار بالاتري در حوزه هاي مختلف کسب کند. از همان زمان نگراني هايي درباره اقداماتي که ممکن است او انجام دهد و به زيان اقتصاد باشد پديد آمده است. از سوي ديگر کشورهاي آمريکا براي آزادي کشيش آمريکايي که به جاسوسي و همدستي با کودتاگران متهم است به کاهش شديد ارزش لير منجر شده است اما مشکل اقتصاد ترکيه چيست؟
    در بخش اعظم ۱۶ سال حاکميت اردوغان در ترکيه، اين کشور داراي رشد بالاي اقتصادي شبيه رشد اقتصادي چين بوده اما برخلاف چين، ترکيه يک صادرکننده بزرگ و داراي مازاد حساب جاري نيست. در واقع رشد بالاي اقتصادي ترکيه حاصل استقراض خارجي بوده و اين کشور يکي از بالاترين کسري هاي مالي را در جهان دارد. مادام که بانک هاي مرکزي بزرگ جهان به تزريق پول به اقتصاد ترکيه ادامه مي دادند همه چيز خوب بود اما مدتي است شرايط تغيير کرده است. به اين معنا که نرخ هاي بهره در آمريکا بالا رفته و سرمايه گذاران علاقه کمتري به بازارهاي نوظهور از جمله ترکيه دارند. در نتيجه سرمايه ها در حال حرکت به سمت اقتصادهاي توسعه يافته هستند. دولت ترکيه فرصت طلايي چند سال اخير را براي استفاده از ده ها ميليارد دلار سرمايه خارجي جهت بالا بردن بهره وري و رفع نقاط ضعف اقتصادي اين کشور از دست داده است. در واقع دولت ترکيه به جاي مستحکم کردن بنيان هاي اقتصاد و کاهش وابستگي به سرمايه هاي خارجي، بخشي بزرگ از سرمايه ها را صرف اجراي پروژه هاي عظيم ساخت و ساز و احداث مراکز خريد لوکس کرده است. اما آيا اوضاع اقتصادي ترکيه بحراني است؟ کارشناسان معتقدند پاسخ اين سوال منفي است البته اين به آن معنا نيست که هيچ جاي نگراني وجود ندارد. در حال حاضر نرخ تورم نزديک ۱۶ درصد يعني ۳ برابر نرخ هدف تعيين شده از سوي بانک مرکزي است، بازدهي اوراق قرضه به رقم بي سابقه اي افزايش يافته و ارزش لير به شدت پايين آمده است. اين شرايط سبب کاهش قدرت خريد مصرف کنندگان و نيز وخيم شدن وضعيت شرکت ها مي شود. شرکت هايي که به ارز خارجي استقراض کرده اند اکنون که ارزش لير پايين آمده و هزينه استقراض بالا رفته با وضعيتي نگران کننده مواجه شده اند.
    در اين ميان اردوغان به جاي کاهش بدهي دولت و بالا بردن نرخ هاي بهره، همچنان تلاش مي کند پروژه هاي ساخت و ساز تامين مالي شوند. ارزش لير به دلايل سياسي و اقتصادي تحت فشار قرار گرفته است. بحران سياسي بعد از کودتاي نافرجام سال ۲۰۱۶ و تنش هاي رو به رشد در روابط ترکيه با اروپا و آمريکا از دلايل کاهش شديد ارزش لير هستند. البته يک علت ديگر نيز وجود دارد و آن اينکه رئيس جمهوري ترکيه سياست «رونق به هر قيمت» را دنبال کرده و حاضر نيست از آن دست بردارد در نتيجه شاهد رشد نرخ تورم هستيم. به ياد داشته باشيد که رونق اقتصادي ترکيه حاصل استقراض است و رونق بالاتر به معناي استقراض و بدهي بالاتر است. به ويژه افت ارزش لير بسيار خطرناک است و در ترکيه حتي صادرات به شدت به واردات از جمله حامل هاي انرژي نيازمند است. همچنين شرکت هاي ترکيه به شدت مقروض هستند و سقوط ارزش لير براي آنها فاجعه بار خواهد بود.
     نرخ تورم در ترکيه نزديک به ۱۶ درصد است و پيش بيني شده بر آن افزوده خواهد شد، زيرا کاهش ارزش لير به گران شدن هزينه واردات منجر مي شود. اکثر بانک هاي مرکزي در شرايطي مانند شرايط ترکيه، قبل از شروع کاهش ارزش پول ملي نرخ هاي بهره را بالا مي برند و اين يک روش متعارف مهار تورم است اما سرمايه گذاران معتقدند دست بانک مرکزي ترکيه به دليل کنترل شديد اردوغان بر اين نهاد بسته است. او از گذشته هاي دور با افزايش هزينه استقراض مخالف بوده و ديدگاه هاي خاص خود را درباره علل رشد تورم دارد. اين به آن معناست که وقتي بانک مرکزي نرخ هاي بهره را بالا مي برد لطمات از پيش به اقتصاد ترکيه وارد شده است.
    
    *بلومبرگ رشد استقراض محور
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه بشارت
متن مطالب شماره 119-120، خرداد الي شهريور 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است