|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: داستان « ابراهيم» در ارشاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


داستان « ابراهيم» در ارشاد
جزئياتي از موانع انتشار آلبوم جديد محسن چاوشي    دنياي اقتصاد : محسن چاوشي که وعده داده بود در صورت صادر نشدن مجوز آلبوم جديدش با عنوان «ابراهيم» از سوي دفتر موسيقي آن را منتشر خواهد کرد در ساعات پاياني شنبه ۲۰مرداد کليپي کوتاه از اين آلبوم را به اشتراک گذاشت که بيشتر شبيه تبليغي پيش از انتشار آلبوم است. آلبوم جديد چاوشي طبق آنچه او ادعا کرده حدود ۹ ماه در انتظار کسب مجوز است. اما اين اولين تقابل ميان هنرمندان حوزه موسيقي و وزارت ارشاد بر سر طولاني بودن زمان ارائه مجوز آلبوم هاي موسيقي نيست. در تازه ترين مثال مي توان به تنش ميان محمد معتمدي و وزارت ارشاد اشاره کرد که اسفندماه سال گذشته اتفاق افتاد. اين خواننده موسيقي ايراني در اين باره گفته بود: شش ماه است که آلبوم را براي صدور مجوز به ارشاد فرستاده ايم؛ اما هنوز مجوزي صادر نشده و اين در حالي است که مسوولان دفتر موسيقي هميشه از تسهيل در ارائه مجوزها و... حرف زده اند.
    
    داستان « ابراهيم» در ارشاد
    از اين دست رويدادها در چند سال اخير بسيار اتفاق افتاده است. شايد بتوان گفت همه خوانندگان موسيقي ايران دست کم يک بار از قواعد و قوانين دست وپاگير وزارت ارشاد براي مجوز آلبوم ها و کنسرت ها خسته شده و انتقاد کرده اند. يکي از مشهورترين موارد در چند سال اخير که واکنش بسياري از دوستداران موسيقي را نيز در پي داشت، عدم ارائه مجوز به حبيب محبيان خواننده معروف بود که پس از بازگشت به ايران هرگز نتوانست کنسرت بدهد يا آلبوم منتشر کند. او دو سال پيش آرزوي برگزاري کنسرت يا انتشار آلبوم در کشورش را به زير خاک برد.
    شايد در واکنش به شمار بالاي انتقادها و اعتراض ها بود که وزارت ارشاد در اقدامي هرچند نه چندان اثربخش اما نمادين سعي کرد فرآيند ارائه مجوزها را تسهيل کند. ۳۱ ارديبهشت امسال دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام کرد که برخي از محدوديت هاي درخواست براي مجوز موسيقي را برداشته است. البته اين تسهيلات بسيار محدود بود و اما و اگر بسياري داشت. براي مثال گروه هاي موسيقي اجرا کننده آثار بي کلام به شرط آنکه مشخصات گروه در دفتر موسيقي ثبت شده،حداقل دوبار مجوز اجراي صحنه اي گرفته و ترکيب آن نيز ثابت مانده باشد، نياز به بررسي در شوراي موسيقي نداشتند. اين شرايط البته مي توانست در موارد بسيار معدودي رخ دهد. شماري از اين دست تصميم ها اگرچه فرآيند ارائه مجوز را تسهيل مي کرد؛ اما تغيير چنداني به حساب نمي آمد. پس ماجراي تنش ميان خوانندگان، گروه هاي موسيقي و وزارت ارشاد همچنان پابرجا بود.
    
    ماجراي چاوشي
    به گزارش خبر آنلاين، محسن چاوشي در طول ۱۰ سال اخير همواره آثارش را به صورت قانوني و بدون هيچ حاشيه اي وارد بازار کرده است؛ اما قبل تر از آن هم با انتشار بدون مجوز قطعاتش در فضاي مجازي توانسته بود نظر مخاطبان را به خود جلب کند. دوشنبه دوم آبان سال ۹۶، محسن چاوشي که هر چند وقت يک بار بخش هايي از مراحل فني تازه ترين اثرش را در اينستاگرام به اشتراک مي گذاشت، با انتشار پستي در اينستاگرام از انتشار جديدترين آلبومش با عنوان «ابراهيم» خبر داد. او توضيح زيادي درباره اثر جديد خود نداد و به نوشتن جمله «نام آلبوم جديد» بسنده کرد.
    پس از گذشت مدتي اخبار متفاوتي درباره مميزي قطعات آلبوم جديد چاوشي مطرح شد؛ اخباري که حاکي از پذيرفته نشدن تعدادي از قطعات اين آلبوم و اصلاحيه خوردن آنها بود؛ اما گويا اين خواننده پاپ حاضر به اصلاح هيچ يک از قطعات آلبوم جديدش نبوده است. در اين ميان بازار شايعات به حدي داغ شد که خبر ممنوع الفعاليتي چاوشي هم به ميان آمد؛ شايعه اي که واکنش رئيس واحد نظارت و ارزشيابي دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و چاوشي را به همراه داشت. اين خواننده طرح شايعاتي درباره ممنوع الفعاليتي اش را راهکار برخي از رسانه ها براي گرم کردن بازارشان دانست.
    در اين ميان هادي حسيني، تهيه کننده اين آلبوم ۳۰ تير در مصاحبه اي اعلام کرد که آلبوم چاوشي مدت هاست که آماده شده و براي اخذ مجوز به دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي هم ارسال شده است اما پس از گذشت ۹ ماه هنوز مجوز اين آلبوم صادر نشده است. پس از گذشت چند هفته، چاوشي که گويي ديگر از صادر نشدن مجوز آلبوم جديدش نااميد شده بود با انتشار پستي در اينستاگرام به دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اولتيماتوم داد. او اعلام کرد که اگر تا ۲۰ مرداد مجوز آلبومش صادر نشود آن را منتشر خواهد کرد.
    خبر تهديد محسن چاوشي به انتشار غيرمجاز آلبوم «ابراهيم» خيلي زود گسترش يافت و با واکنش هاي متعددي همراه شد که در اين ميان ابوالفضل صادقي نژاد، مدير شوراي ارزشيابي و نظارت دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ظهر همان روز اعلام کرد که پس از ثبت قانوني اين آلبوم در ۱۸ مرداد آثار را به شوراي شعرو ترانه وزارت فرهنگ و ارشاد فرستاده و پنج قطعه از هفت قطعه آلبوم اصلاحيه خورده است. او تاکيد کرد که پس از اعلام به موسسه ارسال کننده آلبوم هيچ گونه اصلاحاتي صورت نگرفته و اگر ۹۰ ماه ديگر هم اقدامي براي اصلاح صورت نگيرد، دفتر موسيقي به دليل تاييد نشدن پرونده مربوطه نمي تواند مجوز صادر کند. روز شنبه ۲۰ مرداد نيز علي ترابي، مديرکل دفتر موسيقي در مصاحبه اي با سايت «موسيقي ما» ابراز اميدواري کرد که محسن چاوشي شرايط را درک کند.
    ترابي با بيان اينکه مرحله اول در پروسه صدور مجوز به شعر و ترانه اثر مربوط است، گفت: «قدم اول در صدور مجوز يک اثر موسيقاييِ باکلام، بررسي شعر است و اگر اين قدم اول برداشته نشده، همواره توصيه ما به همه دوستان هنرمند يا ناشران محترم اين بوده که تا از تصويب شعر يا ترانه اثر خود مطمئن نشده ايد، اقدام به سرمايه گذاري براي توليد اثر نکنيد. متاسفانه اين اتفاقي است که در مورد آلبوم آقاي چاوشي افتاده است.» مديرکل دفتر موسيقي با بيان اينکه قطعات آلبوم چاوشي قابليت انتشار ندارد، بيان کرد: «متاسفانه ترانه ها به لحاظ محتوايي مواردي دارند که به هيچ عنوان در چارچوب مقررات جاري دفتر موسيقي قابل تصويب نيستند و شک نکنيد که تصويب چنين آثاري، تنها هيزم به آتش کساني ريختن است که هيچ هدفي جز بدنام کردن موسيقي و موزيسين ها و ممانعت از فعاليت آنها ندارند و بر مبناي تجربه بيش از يک دهه مسووليت خود در اين عرصه، با اطمينان مي گويم که موجب ورود و برخورد نهادهاي ديگر در موضوع مي شود.» حال محسن چاوشي به نظر مي رسد سعي داشته نشان دهد که وعده خود را تا حدودي عملي کرده است و فايل ۵۲ ثانيه اي از آلبوم «ابراهيم» را منتشر کرده است.اينکه اين موزيسين تمام قطعات را منتشر خواهد کرد يا نه سوال بسياري از مخاطبان آثار اوست.
    
    جريان اين اصلاحيه ها چيست؟
    اولين چيزي که بعد از شنيدن اين خبرها به ذهن متبادر مي شود و در فضاي مجازي هم تقويت شده، اين است که شعرهاي آلبوم «ابراهيم» محسن چاوشي داراي مضامين اعتراضي يا سياسي هستند و به همين دليل نتوانسته اند موافقت شوراي شعر دفتر موسيقي را جلب کنند. اما «ايسنا» در گزارشي نوشت حداقل چهار مورد از پنج مورد اين شعرها به دليل مضمون هاي «اروتيک» و ايهام هاي جنسي با اصلاح مواجه شده اند. در واقع به همين دليل و طبق روال معمول اصلاحيه خورده اند و طبق ضوابط کسب مجوز، بايد تغييراتي در آنها اعمال شود. اين خبرگزاري توضيح داده که درخواست صدور مجوز اين آلبوم، حدود يک سال پيش به نهاد مربوط ارائه شده و پس از چند روز هم اصلاحيه آن اعلام شده است. گويا در آن زمان هم خواننده اثر مبلغ چند ده ميليون توماني را به عنوان يک دهم حقوق مادي آلبوم، از تهيه کننده دريافت کرده است و حالا تهيه کننده پس از يک سال، به دليل بلاتکليفي، خواهان روشن شدن وضعيت آلبوم يا بازگشت پول خود شده است. در اين ميان، گمانه زني هايي هم انجام مي شود که صادر نشدن مجوز محسن چاوشي، سناريويي مانند شادمهر عقيلي را به دنبال خواهد داشت و او براي ادامه فعاليت هاي موسيقايي اش به خارج از کشور مهاجرت خواهد کرد؛ موضوعي که خود او درباره آن موضعي نگرفته است.
    داستان « ابراهيم» در ارشاد / جزئياتي از موانع انتشار آلبوم جديد محسن چاوشي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم و فناوري كشاورزي
شماره 4 (پياپي 2104)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است