|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/22: روزهاي سخت بنگاه هاي درستكار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4399 22/5/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سرمقاله 
روزهاي سخت بنگاه هاي درستكار


نويسنده: محسن جلال پور

روايت بنگاه داري در ايران امروز، مثنوي غم انگيزي است که هفتادمن کاغذ مي خواهد. بنگاه هاي ما هيچ زمان به اندازه امروز گرفتار چند بحران در هم تنيده نبوده اند. از يمين و يسار بر آنها فشار وارد مي شود. اگرچه توليد و تجارت در ايران به شدت آلوده به رانت و فساد شده اما همچنان بنگاه هايي هستند که در اين زمانه آلوده تلاش مي کنند سالم به حيات خود ادامه دهند. چنين بنگاه هايي تعدادشان زياد نيست، اما تنفس در فضاي آلوده باعث مي شود همين اندک بنگاه هاي درستکار نيز در مسير آلودگي و بيماري قرار گيرند.
    بنگاه هاي ايراني دردهاي مشترک بسياري دارند. در معرض انواع ريسک هاي سيستماتيک و غير سيستماتيک قرار گرفته اند، بي ثباتي در کشور آزارشان مي دهد، نااطميناني و عدم قطعيت چشم انداز فعاليتشان را تيره و تار کرده،فضاي غير رقابتي و انحصار راه تنفسشان را بسته و نامساعد بودن فضاي کسب وکار تداوم حياتشان را به خطر انداخته است. اما شرايط جديد داخلي و خارجي بنگاه هاي ما را با هشت تهديد جديد مواجه کرده است.
    ۱- خطاي سياست گذاري: اشتباهات سياست گذار در چند ماه گذشته آثار منفي زيادي بر فعاليت بنگاه هاي ما داشته است. مثلا سياست گذاري نادرست نرخ ارز فاحش ترين خطايي بوده که سياست گذار در اين مدت مرتکب شده و هزينه هاي غير قابل جبراني به بنگاه ها تحميل کرده است.
    ۲- ناامن شدن محيط اقتصاد کلان: مهم ترين دستاورد دولت يازدهم، ثبات بخشي به محيط اقتصاد کلان بوده است. اين دستاورد اما به دلايل مختلف در دولت دوازدهم در حال از دست رفتن است. تنها بازگشت تورم دورقمي براي بي ثبات کردن اقتصاد ايران کافي است. در اثر ناامن شدن محيط اقتصاد کلان، انگيزه سوداگري در بازارها تشديد شده که نتيجه اش کاهش انگيزه براي سرمايه گذاري بلندمدت است. در حال حاضر حاشيه سود توليد به شدت پايين آمده و در مقابل بر جذابيت سوداگري و واسطه گري افزوده شده در نتيجه انگيزه سرمايه گذاري در توليد از بين رفته است.
    ۳- نااطميناني و عدم قطعيت: در حال حاضر فضاي کشور مملو از نا اطميناني است. نااطميناني از بي اعتمادي و کاهش اميد در جامعه به وجود مي آيد و منجر به عدم قطعيت در اقتصاد مي شود. نااطميناني باعث خروج سرمايه از کشور و توقف سرمايه گذاري شده و آينده بنگاه ها را تحت تاثير قرار مي دهد.
    ۴- قيمت گذاري و فشارهاي تعزيراتي: کسري بودجه و فشار بالاي نقدينگي باعث افزايش تورم شده است. دولت به جاي اينکه فکري به حال کسري بودجه کند و مکانيزمي براي حل مشکل نقدينگي بيابد، سرکوب بازار را در دستور کار داده و سياست کنترل قيمت ها را کليد زده است. در حالي که تورم باعث افزايش همه جانبه هزينه هاي بنگاه ها شده، دولت اجازه افزايش قيمت کالا را به بنگاه نمي دهد. نتيجه اينکه فعاليت بنگاه هاي ما غير اقتصادي و غير عقلاني شده است.
    ۵- تشديد بوروکراسي: سياست هاي جديد که دخالت بيشتر دولت در اقتصاد را به دنبال داشته، منجر به تشديد بوروکراسي و افزايش تشريفات اداري شده است. بوروکراسي باعث شده واردات ماشين آلات و مواد اوليه مورد نياز بنگاه ها در پيچ و خم هاي اداري گير کند. در اين شرايط بنگاه ها براي اينکه بتوانند از تله پيچيدگي هاي زمان بر اداري عبور کنند، نياز به ايجاد روابط غير رسمي غير اداري پيدا مي کنند. به اين ترتيب پيچيدگي اداري از يک طرف باعث تحميل هزينه به بنگاه شده و از طرف ديگر فساد را در دستگاه هاي اداري تشديد مي کند.
    ۶- فساد اداري: فساد، زد و بند و رشوه همچون موريانه در حال خوردن پايه هاي نظام اداري کشور است. تخصيص رانت هاي ارزي و يارانه اي باعث شده بنگاه ها به جاي تلاش براي بازاريابي و افزايش بهره وري به مشاوران بانفوذ سياسي رو بياورند تا در چانه زني با دولت دست بالا را داشته باشند. دليل به کارگيري رسمي و غير رسمي سياستمداران و دلالان سياسي و افراد ذي نفوذ توسط برخي بنگاه هاي ايراني اين است که مي خواهند در چانه زني براي دريافت رانت از قافله عقب نمانند. مساله فساد در نظام اداري باعث شده بنگاه هاي سالم نيز به بيماري دچار شوند.
    ۷- تحريم: تجربه گذشته به ما مي گويد در شرايط تحريمي، اقتصاد غير رسمي بزرگ تر شده و از اين ناحيه به کسب وکارهاي رسمي فشار وارد مي شود. محدوديت هاي بين المللي همين طور باعث تحميل هزينه گزاف نقل و انتقال هاي پولي و واردات و صادرات کالا به بنگاه هاي ما مي شود. تحريم ها و محدوديت هاي بين المللي همچنين باعث مي شود واحدهاي بين الملل در خيلي از بنگاه هاي ما محدود شود و مديران براي دور زدن محدوديت ها به قاچاقچي ها رو بياورند.
    ۸- فضاي غير رقابتي: در چند ماه گذشته، سياست گذاري با توزيع بي سابقه رانت و تشديد بوروکراسي و رويه هاي اداري همراه بوده است. اين سياست گذاري به زيان بنگاه هاي بخش خصوصي و به سود بنگاه هاي دولتي و شبه دولتي تمام شده و در نتيجه در حال حاضر فضاي غير رقابتي و غير منصفانه اي بر اقتصاد کشور حاکم است. چون بنگاه هاي دولتي و شبه دولتي دستشان در جيب دولت و نهادهاي حاکميتي است اما بنگاه هاي خصوصي بايد از جيب خود هزينه کنند؛ بنابراين قادر به رقابت نيستند.
    در سال هاي نه چندان دور بسياري از بنگاه هاي ما با تکيه بر هنر مديران و در سايه تقويت بنيان هاي داخلي به موفقيت دست پيدا مي کردند. يعني اگر بنگاهي مديران خوبي داشت که اين مديران از دانش و تجربه کافي برخوردار بودند و تا حدودي مي توانستند بهره وري را در شرکت خود پياده کنند، مي توانستند در بازارهاي داخلي موفق عمل کنند و تبديل به بنگاه هاي موفقي شوند، اما در حال حاضر که زمين بازي بنگاه ها تغيير کرده و بر حجم مشکلات بيروني بنگاه ها اضافه شده، اگر بنگاهي کارچاق کن، واسطه سياسي، واسطه بانکي و نفوذ اداري نداشته باشد صرفا با تکيه بر توان داخلي خود نمي تواند تامين مالي کرده يا به رانت هايي که بنگاه هاي رقيب دسترسي دارند، دسترسي داشته باشد. آنچه در حال حاضر نگران کننده به نظر مي رسد، اين است که بنگاه هاي سالم و باسابقه، اصيل و ريشه دار نمي توانند ادامه حيات بدهند و براي ادامه حيات ناچارند به واسطه هاي سياسي متوسل شوند. برخي ابعاد تکان دهنده اش را متاسفانه روز استيضاح آقاي ربيعي در مجلس ديديم و شنيديم.
    سرمقاله: روزهاي سخت بنگاه هاي درستکار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4399 به تاريخ 22/5/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بارآثار ديگري از "محسن جلال پور"

  بسته اي كارآمد
محسن جلال پور *، اعتماد 17/5/97
مشاهده متن    
  درد بي اعتمادي
محسن جلال پور*، ايران 13/5/97
مشاهده متن    
  ۱۲ حفره در سياست گذاري ارزي
محسن جلال پور *، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
  چگونه مي شود اعتماد را به سياستگذار برگرداند؟
محسن جلال پور*، ايران 27/4/97
مشاهده متن    
  تعيين قيمت بدون كف و سقف
محسن جلال پور*، دنياي اقتصاد 12/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله غدد درون ريز و متابوليسم ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 103)، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است