|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: نشنال اينترست تحليل كرد: 5 دليل مخالفت هاي جهاني با تحريم هاي ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4663
چهار شنبه 2 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


نشنال اينترست تحليل كرد: 5 دليل مخالفت هاي جهاني با تحريم هاي ايراندنياي اقتصاد : جاي تعجب نيست که خروج شتابزده دولت ترامپ از توافق هسته اي ايران با مخالفت هاي شديد پنج عضو ديگر اين توافق و همين طور ديگر دولت هايي که از اين توافق منافعي را کسب مي کردند مواجه شده است. اکنون شعله آتش اين مخالفت ها با تصميم دونالد ترامپ در بازگرداندن تحريم هاي هسته اي ايران که به عنوان بخشي از توافق دولت اوباما با ايران به حالت تعليق درآمده بودند گسترش يافته است.
     به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد» نشريه معتبر نشنال اينترست در مطلبي با تاکيد بر پيامدهاي بازگرداندن تحريم ها عليه ايران و اينکه آمريکا نمي تواند به توافق بهتري با ايران دست يابد نوشت: دور نخست تحريم هاي ايران در ۷ اوت ۲۰۱۸ بار ديگر عليه ايران اعمال شدند. اين تحريم ها شامل ممانعت خريداري دلار از سوي ايران و نيز تحريم هاي طلا و خودرو مي شود. اما دور دوم تحريم ها که بسيار شديدتر خواهند بود و از ۴ نوامبر ۲۰۱۸ اجرايي مي شوند شامل منع صادرات نفت ايران به ديگر کشورها و نيز کشورهاي واردکننده نفت از ايران خواهد شد. مخالفت با اين تحريم ها را مي توان وابسته به پنج دليل دانست.
    نخست آنکه برجام بهتر از هرتوافق تسليحاتي ديگري در گذشته کارآمدي خود را به اثبات رسانده است؛ بنابر ۱۱ مورد گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي (IAEA) که سرسختانه ترين رژيم نظارتي را که تا به امروز در کشوري انجام شده در ايران اجرا کرد، تهران به روح و مفاد برجام پايبند بوده و برنامه هسته اي اين کشور به طور کامل صلح آميز بوده است. از زمان امضاي برجام ايران رآکتور آب سنگين خود را بازطراحي کرده است تا ديگر اين رآکتور قادر به توليد پلوتونيوم که مي تواند براي ساخت بمب اتمي به کار رود نباشد. تهران همچنين ذخاير اورانيوم غني شده خود را تا ۹۸ درصد کاهش داده و تعداد زيادي از سانتريفيوژهاي نصب شده را برچيده است.
    دليل دوم اما به اين موضوع باز مي گردد که ايران ميزان صادرات نفت خود را از يک ميليون بشکه در روز به حدود سه ميليون بشکه افزايش داده است. اين افزايش توليد به طور قابل توجهي باعث شده است قيمت نفت نسبت به سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ که به بيش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسيد کاهش يافته و به ثبات برسد. اعمال مجدد تحريم هاي نفتي آمريکا عليه ايران نه تنها منجر به آن مي شود تا يک بار ديگر قيمت نفت افزايش يابد بلکه مي تواند باعث يک رکود جهاني ديگر مانند آنچه حدود يک دهه پيش رخ داد شود. مساله ديگري که بايد مدنظر قرار گيرد آن است که برجام باعث شد تا دولت ميانه رو حسن روحاني بار ديگر در انتخابات رياست جمهوري به پيروزي برسد، چراکه اين توافق منجر به رشد تقريبي اقتصاد ايران نسبت به زمان تحريم ها شد. پيش از آنکه ترامپ از تصميم خود براي خروج از برجام خبر دهد پيش بيني مي شد که اقتصاد ايران در سال جاري با رشد ۴/ ۳ درصدي روبه رو شود. اين درحالي است که اکنون انتظار مي رود ميزان اين رشد به بيش از ۸/ ۱ درصد افزايش نيابد.
    نشنال اينترست با برشمردن جلوگيري از ايجاد يک رقابت تسليحاتي در خاورميانه به عنوان دليل چهارم مخالفت هاي بين المللي با خروج ترامپ از برجام مي نويسد: درصورتي که ايران به سوي ساخت تسليحات هسته اي حرکت مي کرد بدون شک کشورهايي مانند عربستان سعودي و امارات برنامه هسته اي نظامي خود را آغاز مي کردند. به علاوه امکان آن وجود داشت تا اسرائيل يک حمله پيشدستانه را عليه ايران انجام دهد و اين موضوع باعث شود تا تهران مسير ساخت تسليحات هسته اي را طي کند. به گزارش «دنياي اقتصاد» مقامات جمهوري اسلامي ايران بارها ضمن رد ادعاهاي بي اساس آمريکا و غرب بر صلح آميز بودن برنامه هسته اي ايران تاکيد کرده اند.
    موضوع ديگر آن است که خروج آمريکا از برجام و بازگشتن تحريم هاي ايران به نظر مي رسد که بر پايه يک راهبرد مشخص و با اهداف واقع گرايانه نيست. برخي از رقباي واشنگتن و حتي متحدان آن اين احتمال را بررسي مي کنند که شايد تغيير رژيم برنامه دولت ترامپ در قبال ايران است. موضوعي که حداقل دو ديپلمات اروپايي که با آمريکا براي نحوه بازگرداندن تحريم ها در مذاکره هستند تاييد کرده اند که تغيير رژيم در ايران هدف اصلي کاخ سفيد است. اما طرف هاي ديگر معتقدند کاخ سفيد اميدوار است دور جديد تحريم ها بتواند ايران را وادار به بازگشتن به پاي ميز مذاکره کند تا اين کشور براي هميشه با توقف کل غني سازي خود، عدم توسعه موشک هاي بالستيک و عدم حمايت از بشار اسد و نيز حوثي هاي يمن موافقت کند. همه رقباي استراتژيک واشنگتن به همراه ديگر اعضاي برجام اعلام کرده اند که اطمينان مي يابند تا ايران بتواند به صادرات نفت و گاز خود ادامه دهد. چين که روزانه ۶۵۰ هزار بشکه نفت از ايران وارد مي کند نيز تاکيد کرده است که ميزان واردات نفت خود از اين کشور را کاهش نخواهد داد. از سوي ديگر ترکيه اعلام کرده است به توافق خود با ايران براي خريد ۹/ ۵ ميليون متر مکعب گاز احترام مي گذارد. هند که حدود ۱۸ درصد از نفت خود را از ايران تامين مي کند به ادامه خريد نفت از ايران ادامه مي دهد، چراکه سازمان ملل تحريم نفتي ايران را بازنگردانده است.
    درحالي که اين مخالفت ها قابل درک است شانس زيادي براي اينکه فشارها بتواند نظر دولت ترامپ را تغيير دهد وجود ندارد. اين تحريم ها به ايران لطمه مي زند و در نتيجه باعث ايجاد شرايطي مي شود که براي آمريکا و ديگر کشورها مناسب نخواهد بود. تحريم هاي دولت ترامپ بيش از پيش منجر به گسست در روابط ميان واشنگتن و شرکاي اصلي آن ازجمله انگليس، فرانسه و آلمان خواهد شد که اکنون نيز بنابر رفتارهاي نامناسب ترامپ در نشست اخير ناتو، نشست کشورهاي گروه هفت، خروج از توافق آب و هوايي پاريس و همچنين اعمال تعرفه هاي تجاري بر کالاهاي وارداتي از وي به شدت ناراضي هستند.
    به علاوه بازگرداندن تحريم هاي ايران باعث قدرت گرفتن رقباي آمريکا خواهد شد. روسيه به عنوان کشوري که اقتصاد آن وابسته به صادرات نفت است از قيمت هاي بالاتر نفت منفعت هاي فراواني کسب مي کند. چين که مانند کشورهاي اروپايي به سيستم بانکي آمريکا وابستگي ندارد نفوذ خود در ايران را افزايش خواهد داد. علاوه بر اين تحريم هاي ايران باعث ناهموار شدن مسير دستيابي به همکاري هاي دفاعي مستحکم با هند به عنوان کشوري که بخش قابل توجهي از نفت خود را از ايران وارد مي کند خواهد شد. اين کشور هم اکنون حدود ۵۰۰ ميليون دلار براي توسعه بندر چابهار در ايران سرمايه گذاري کرده است. همچنين اين مساله تلاش هاي بيشتري را براي جلب رضايت کره شمالي به خلع تسليحات هسته اي خود مي طلبد. درحقيقت در همان روزي که تحريم هاي ايران بازگردانده شدند حسن روحاني به وزير امور خارجه کره شمالي که به تهران سفر کرده بود گفت که او نمي تواند به آمريکا براي پايبندي به تعهدات خود اعتماد کند.
    نشنال اينترست تحليل کرد: 5 دليل مخالفت هاي جهاني با تحريم هاي ايران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است