|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: سيدحسين موسويان پاسخ داد: چرايي مقاوم بودن ايران در برابر تحريم هاي آمريكا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


نگاه 
سيدحسين موسويان پاسخ داد: چرايي مقاوم بودن ايران در برابر تحريم هاي آمريكادنياي اقتصاد : سفير اسبق ايران در آلمان و پژوهشگر فعلي دانشگاه پرينستون آمريکا در گفت وگو با شبکه تلويزيوني دموکراسي آمريکا در پاسخ به چرايي مقاوم بودن ايران در برابر تحريم هاي آمريکا گفت: «شکي نيست که تحريم هاي جديد آمريکا تاثير منفي بر اقتصاد ايران خواهد داشت و به اقتصاد ايران لطمه خواهد زد. در چند ماه گذشته هم شواهدي از تاثير منفي تحريم هاي جديد آمريکا بر اقتصاد ايران را ديده ايم. با اين وجود لازم است به سه حقيقت مهم هم اشاره کنم.»
     به گزارش «ايلنا» سيدحسين موسويان افزود: «اول: ايران چهل سال تحريم هاي آمريکا را تجربه کرده و در برابر تحريم آبديده شده است. در حقيقت ايران مجرب ترين و مقاوم ترين کشور جهان در مقابله با تحريم هاي آمريکا است. دوم: در دور اول اوباما، آمريکا توانست اجماع جهاني عليه ايران ايجاد کند چون ايران هيچ کدام از شش قطعنامه شوراي امنيت را قبول نکرد اما اين بار برجام که قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل است از سوي ايران کامل اجرا شده است و ساير قدرت هاي جهاني نيز مصمم به حفظ آن و ادامه کار اقتصادي با ايران هستند. بنابراين برجام آمريکا را منزوي و در ايجاد اجماع بين المللي عليه ايران عاجز کرده است و حقيقت سوم هم به اين مساله بر مي گردد که مشکلات جاري اقتصاد ايران حداقل ۵۰ درصد به خاطر ناکارآمدي سيستم داخلي ايران است، مثل وجود فساد، قاچاق، تورم و ....»
    اين ديپلمات سابق ادامه داد: «بنابراين چنانچه ايران بتواند مشکلات ناکارآمدي سيستم داخلي خود را حل کند، با وجودي که از دور جديد تحريم هاي آمريکا خسارت خواهد ديد، اما آقاي ترامپ نمي تواند با شيوه تحريم و فشار، ايران را به مذاکره کشانده و تسليم کند. چون با وجود برجام، امکان اجماع بين المللي گذشته نيست و ايران ۴۰ سال تجربه مقاومت در مقابل تحريم هاي آمريکا را هم دارد.»
    
    سه تهديد آمريکا
    سيدحسين موسويان در پاسخ به اين سوال مجري که تهديدهاي آمريکا(اظهارات ترامپ، پمپئو و بولتون) چه معني دارد و امکان مذاکره ترامپ و روحاني در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل هست يا خير، افزود: «اولين تهديد که ترامپ آن را هم عملي کرد نقض برجام و قطعنامه شوراي امنيت و قطعنامه آژانس بين المللي انرژي اتمي مربوط به برجام بود. دومين تهديد از سوي جان بولتون، مشاور امنيت ملي و مايک پمپئو، وزير امورخارجه در مورد تغيير رژيم در ايران بود. سومين تهديد دولت ترامپ، صادرات صفر نفت ايران بود که در تاريخ روابط دوکشور بي سابقه بود. آمريکا حتي در دوران تجاوز صدام به ايران درحالي که از متجاوز حمايت مي کرد، سياست صادرات صفر نفت را دنبال نکرد. بنابراين ترامپ آغازکننده روند تهديد عليه ايران بود. اکنون روابط ايران و آمريکا در شرايط «تهديد در مقابل تهديد» به سر مي برد با اين تفاوت که ترامپ از مرز تهديد نيز عبور و جنگ اقتصادي عليه ايران را آغاز کرده است.»
    
    نقض سه معاهده
    موسويان در ادامه درباره امکان پذير بودن مذاکره هم گفت: «نکته اول، اين است ايران و آمريکا و همه قدرت هاي جهاني در مورد برجام توافق کردند و آمريکا آن را نقض کرد. فرض کنيد مذاکره و توافق مجددي هم با دولت ترامپ صورت گيرد. چه کسي مي تواند ضمانت کند که آمريکا آن را نقض نخواهد کرد. ترامپ آمده و برجام را زير پا گذاشته چون ميراث اوباما است. به فرض اينکه در دوره ترامپ توافقي هم صورت گيرد، از کجا معلوم که رئيس جمهور بعدي آمريکا، ميراث ترامپ را زير پانگذارد.»
    پژوهشگر دانشگاه پرينستون افزود: «نکته دوم، اينکه ميزان و ملاک براي مذاکره چيست؟ سه قرارداد مهم بين ايران و آمريکا داريم. اولين قرارداد،معاهده مودت دو کشور که در سال ۱۹۵۵ امضا شد. اين پيمان در مورد روابط اقتصادي و کنسولي است. ايران و آمريکا مشکلات متقابل زيادي در مورد شهروندان و امور کنسولي دارند. آقاي ترامپ هم مايل بود از برجام سهم اقتصادي داشته باشد و نان برجام را فقط اروپا و روسيه و چين نخورند. ايران اخيرا به استناد اين معاهده، شکايتي عليه آمريکا به خاطر تحريم ها تسليم دادگاه بين المللي لاهه کرده است. استناد ايران به اين معاهده و ارائه چنين دادخواستي براساس آن، به اين معني است که ايران اين معاهده را قبول دارد. آيا آقاي ترامپ حاضر است اين معاهده را به عنوان معيار بپذيرد؟»
    سيدحسين موسويان ادامه داد: «دومين قرارداد، قرارداد الجزاير است که در سال ۱۹۸۱ بين ايران و آمريکا امضا شد. در اين قرارداد دو کشور توافق کرده اند که ديپلمات هاي گروگان در تهران آزاد شده و روابط عادي ديپلماتيک براساس دو اصل «احترام متقابل» و «عدم مداخله در امور داخلي يکديگر» داشته باشند. بعد از امضاي قرارداد و آزادي ديپلمات هاي آمريکايي، آمريکا به جاي اينکه روابط ديپلماتيک خود با ايران را براساس اين قرارداد تنظيم کند، قطع رابطه کرد و بلافاصله هم از تجاوز صدام به خاک ايران حمايت کرد.»
    موسويان با اشاره به اينکه سومين قرارداد هم برجام است که آمريکا امضا کرد و شوراي امنيت سازمان ملل هم تصويب کرد، ابراز کرد: «آمريکا هر سه توافق را نقض کرده است. حالا آقاي ترامپ که خواستار مذاکره است، بگويد کدام يک از اين توافقات را به عنوان معيار و ملاک قبول دارد؟»
    
    دو سوءبرداشت آمريکا درباره ايران
    سيدحسين موسويان در پاسخ به اين سوال که مهم ترين سوءبرداشت آمريکا در مورد ايران چيست، گفت: «ايران و آمريکا چهل سال روابط ديپلماتيک نداشته اند. بنابراين طبيعي است که دو طرف دچار عدم درک صحيح و سوءبرداشت هايي در مورد طرف مقابل باشند. منتها امروز گروه تروريستي منافقين در تعيين دستورکار سياسي واشنگتن در مورد ايران نقش ايفا مي کند. اينها يک گروه تروريستي مشابه داعش و القاعده هستند. مهم ترين سوءبرداشت آمريکا، در مورد سياست هاي منطقه اي ايران است. آمريکا ادعا مي کند که ايران به دنبال بي ثباتي منطقه است درحالي که ايران واقعا جوياي يک منطقه باثبات است، زيرا ايران بيش از همه از بي ثباتي منطقه خسارت خواهد ديد.»
    موسويان درباره دومين سوءتفاهم آمريکا در مورد ايران نيز گفت: «دومي مربوط به سياست مهار دوگانه تحريم و گفت وگو است. بعد از انقلاب ۱۹۷۹ در ايران، تصور همه دولت هاي آمريکا اعم از دموکرات و جمهوري خواه اين بوده که از طريق فشار و تحريم مي توانند ايران را پاي ميز مذاکره کشانده و هر خواسته اي را تحميل و ايران را تسليم کنند. همه دولت هاي آمريکا نيز در اجراي اين سياست شکست خورده اند. در واقع ترامپ هم در مورد ايران يک تجربه شکست خورده را تجربه مي کند. بنابراين بهتر است ترامپ از تکرار تجربه شکست خورده فشار و تحريم براي مذاکره دست بردارد.»
    نگاه: سيدحسين موسويان پاسخ داد: چرايي مقاوم بودن ايران در برابر تحريم هاي آمريکا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي علم و دين
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است