|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: در يك برنامه تلويزيوني انجام شد: ابهام زدايي ظريف از «توافق» خزر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


در يك برنامه تلويزيوني انجام شد: ابهام زدايي ظريف از «توافق» خزر
    
    دنياي اقتصاد : محمدجواد ظريف وزير امور خارجه چهارشنبه شب با حضور در برنامه گفت وگوي ويژه خبري از کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر ابهام زدايي کرد. او در اين گفت وگو تصور سهم ۱۱ و ۵۰ درصدي از خزر را اشتباه توصيف و تاکيد کرد که در مورد سطح دريا و خط مبدا نيز هيچ تقسيم بندي و توافقي بين کشورها صورت نگرفته است.
     به گزارش خبرگزاري فارس او در اين گفت وگو با بيان اينکه کنوانسيون خزر بسيار پيچيده و دربرگيرنده موضوعات زيادي است و حاصل ۲۱ سال مذاکره است گفت: البته مذاکره در سه، چهار سال گذشته خيلي فشرده تر بود و آخرين جلسه کارشناسي پنجاه و چهارمين جلسه کارشناسي بود. جلسات متعدد وزرا برگزار شده و علتي که در اين تاريخ به خصوص امضا شد چون ۱۲ اوت روز بين المللي درياي خزر است و از پارسال تصميم گرفته بوديم که اين کنوانسيون را در اين روز امضا کنيم و منتظر بوديم به روز بين المللي خزر برسيم. وزير امور خارجه درباره سهم بندي در خزر نيز گفت: تصور اشتباهي در بين برخي وجود دارد که سهم ايران از درياي خزر ۵۰ درصد است يا اين گونه بوده است. ظريف ادامه داد: در پايان دهه ۹۰ ميلادي روسيه با قزاقستان منابع بستر دريا را بين خودشان در حوزه اي که نزديک به مرزهايشان بود، تقسيم کردند. اگر به نقشه خزر نگاه کنيد مقدار زيادي از سواحل خزر متعلق به قزاقستان است و در حوزه خودشان منابع زيربستر را تقسيم کردند که شايد به نزديک ۲۰ سال قبل برگردد و در آن تقسيم بندي به روسيه بين ۱۷ تا ۵/ ۱۸ درصد خزر و به قزاقستان بالاي ۳۰ درصد رسيد.
    رئيس دستگاه ديپلماسي افزود: روسيه خط مرزي خودش با آذربايجان را نيز تعيين کرد و اين مرز دولتي نيست، حاکميت هم نيست فقط مربوط به منابع زيربستر است که عمدتا نفت و گاز است. قزاقستان و روسيه توانستند محل منابع خود را تعيين کنند، آذربايجان نيز قسمت شمالي خود را تعيين حدود کرد، ولي بين ايران، ترکمنستان و آذربايجان هيچ تقسيم منابع زيربستر يا تقسيم حوزه هايي که هر يک از کشورها مي توانند به صورت انحصاري از منابع زيربستر استفاده کنند، صورت نگرفته است و در اين کنوانسيون چنين تقسيم بندي اي شکل نگرفته است. وي گفت: کساني که راجع به سهم ايران از خزر صحبت مي کنند، حتما راجع به سهم زيربستر نمي توانند صحبت کنند، چون در اين کنوانسيون چنين چيزي اتفاق نيفتاده و احتمال دارد در آينده نزديک هم به چنين توافقي در مورد زيربستر نرسيم. الان ما تفاهم هاي خيلي خوبي با آذربايجان داريم و با ترکمنستان مشغول مذاکره هستيم که به صورت مشترک از بعضي از اين منابع زيربستر مخصوصا منابع عمده زيربستر استفاده کنيم و اينها هست که آينده روابط دوستانه در خزر را شکل مي دهد.
    
    عدم توافق در مورد خط مبدا و سطح دريا
    ظريف با يادآوري اينکه در مورد سطح دريا و خط مبدا نيز هيچ تقسيم بندي و توافقي صورت نگرفته است به دو اصل تعيين شده اشاره کرد و گفت: يکي منطقه درياي سرزميني کشورها تعيين شده که ۲۵ مايل از خط مبدا آنهاست و بعد از آن ۱۰ مايل هم منطقه انحصاري ماهيگيري است. وزير خارجه گفت: در قراردادهاي ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ ده مايل حاشيه ماهيگيري داشتيم و اگر نقشه ها را ملاحظه کرده باشيد، از پايان مرز ايران يعني از نقطه آستارا در غرب و حسينقلي در شرق به بالا دولت اتحاد جماهير شوروي يک حوزه انحصاري ماهيگيري ۱۰ مايلي داشت و حوزه انحصاري ماهيگيري ايران محدود به کنار سواحل بود. وي تصريح کرد: ما درباره خط مبدا نيز توافقي نکرديم، اگر کسي راجع به تعيين سهم صحبت مي کند، ايران هيچ چيز درباره تعيين سطح فعلا برايش شکل نگرفته است و براي همسايگان ما، فقط براي زيربستر بين روسيه و قزاقستان توافقي شده که مربوط به ۲۰ سال قبل است.
    ظريف گفت: شما پنج کشور ساحلي داريد و نمي توانيد اجازه دهيد کشورهاي ديگر بين خودشان تصميم گيري کنند، همان طور که در گذشته چنين تصميم گيري صورت گرفته است. اولا نمي توانيد تصميمات بقيه را وتو کنيد مگر اينکه در توافق آمده باشد. الان در توافق آمده است که خط مبدا بايد با توافق پنج کشور شکل بگيرد، يعني بر خلاف گذشته که برخي از کشورها خودشان بستر را تقسيم کردند، الان نمي تواند اين کار صورت بگيرد و اگر کنوانسيون امضا نشده بود، مي توانستند اين کار را انجام دهند. در دوره شوروي سابق خط مبداها مشخص بوده و اين کشورها بين خودشان اختلاف جدي درباره خط مبدا نداشتند. وي با بيان اينکه برخي دوستان ايراد مي گيرند چرا کنوانسيون تعريف خط مبدا نرمال و مستقيم را دارد، اظهار کرد: هر کتاب حقوقي را باز کنيد اين تعريف ها در آن هست، من به کنوانسيون حقوق درياها اشاره نمي کنم، چون تصميم گرفتيم درياچه خزر براساس آن کنوانسيون نباشد و موضع ايران را جا انداختيم و اينکه ما محدوده درياي سرزميني را ۱۵ مايل گرفتيم چون براساس کنوانسيون حقوق درياها محدوده درياي سرزميني ۱۲ مايل است.
    وزير خارجه گفت: تعريف خط مبدا نرمال و خط مبدا مستقيم کاملا مشخص است و اين تعريف در کنوانسيون تکرار شده و يک نکته ديگر هم تکرار شده چون سواحل ايران را به راحتي نمي توان خط مبدا مستقيم کشيد و معمولا خط مبدا نرمال مي شود. در حالت عادي ما از وضعيت نامناسبي رنج مي بريم و ما اين را اضافه کرديم، شايد چندين جلسه وزرا طول کشيد و در آخرين جلسه وزرا توانستيم يک بند در تعريف بگيريم و آن اين است که کشورهايي که سواحلشان به شکلي است که خط مبداشان نامناسب است بتوانند وضعيت ويژه اي داشته باشند. اين در هيچ کنوانسيون و تعريف حقوقي نيست و ايران توانست اين را به دست بياورد. او در ادامه با بيان اينکه از سه، چهار ماه ديگر مذاکرات درباره تعيين خط مبدا شروع مي شودگفت: اين تصور که مثلا ۵۰ درصد دريا براي ما بوده يا دريا مشاع بوده، تصور درستي نبود، البته آن زمان که ما به آن تاکيد مي کرديم آنها تقسيم بندي خود را انجام دادند که ما در آن زمان نسبت به آن تقسيم بندي موافق نبوديم و هنوز معتقديم که دريا بايد براساس توافق همه کشورها تقسيم شود. وي گفت: الان تمرکز بر اين است که ايران با آذربايجان و ترکمنستان بتوانند مناطق خودشان را در زيربستر تعيين کنند، ولي مناطق در سطح دريا براساس کنوانسيون، اصول کلي آن تعيين شده و وقتي خط مبدا تعيين شود، بقيه مسائل نيز حل و فصل خواهد شد.
    
    احتمال کم توافق برسربستر و زير بستر
    ظريف درادامه تاکيد کرد: اينکه در آينده نزديک بتوانيم درباره بستر و زيربستر به توافق برسيم را خيلي محتمل نمي دانم، ولي اينکه بتوانيم درباره بستر و زيربستر همکاري کنيم، اين کار الان دارد شکل مي گيرد، با آذربايجان شروع شده و با ترکمنستان هم ان شاءالله در آينده خواهد شد و صحبت هاي مقدماتي با ترکمنستان شکل گرفته براي اينکه بتوانيم به صورت مشترک از منابع مهم درياي خزر استفاده کنيم. وزير خارجه درباره سهم و درصد ايران در درياي خزر نيز گفت: درياي خزر را تصور کنيد و سعي کنيد ايران در اين دريا ۵۰ درصد سهم داشته باشد، يا مي آيد تا بالاي ترکمنستان و آذربايجان يعني اين دو کشور هيچ سهمي از آب ندارند يا بايد يک کله قند در خزر بکشيم تا داخل آب هاي داخلي روسيه. ظريف همچنين گفت: اين عدد ۱۱ درصدي که بعضي جاها مي شنويم همان است، اين خط موهومي است که آستارا را در غرب به حسينقلي در شرق وصل مي کند. اين خط هيچ اعتباري ندارد و جمهوري اسلامي هيچ گاه اين خط را نپذيرفته و نخواهد پذيرفت. رئيس دستگاه ديپلماسي کشور بار ديگر تاکيد کرد: نه ۵۰ درصد مبنايي دارد و نه ۱۱ درصد که براساس تصور موهوم است که شوروي سابق مي خواست به ايران تحميل کند و هيچ وقت شکل نگرفته و نخواهد گرفت.
    در يک برنامه تلويزيوني انجام شد: ابهام زدايي ظريف از «توافق» خزر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رويكردهاي نوين در مهندسي عمران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است