|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: هفته پرنوسان بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
هفته پرنوسان بازار سهام


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته روند پرنوساني را تجربه کرد و نتيجه اين نوسانات کارنامه اي بهتر ازافت ۸/ ۰ درصدي شاخص کل نبود.به اين ترتيب، بازدهي بورس از ابتداي سال تا کنون به۵/ ۳۵ درصد رسيد. از ديدگاه کارشناسان وضعيت خاص بورس کالا و رويه قيمت گذاري کالاهاي پتروشيمي و فلزي با نرخ ارز دولتي که توام با رانت سنگين و کاهش ۵۰درصد ارزش فروش شرکت ها شده است، مهم ترين نگراني بازار سرمايه است. هدر دادن ۵۰درصد فروش شرکت ها آن هم در شرايط تحريم موجب ضعف و به خطر افتادن توليد شرکت هاي مزبور مي شود.
    در همين حال با گذشت ۵ماه از سال و با وجود پتانسيل بازار سهام،همچنان بورس در جذب نقدينگي ضعف اساسي دارد.در اين رابطه اکثر معامله گران انتظار داشتند با افول اقبال به بازار سکه و ارز، نقدينگي به سوي بازار سرمايه حرکت کند اما به دليل نبود بستر مناسب براي جذب اين نقدينگي عملا سطح ورود نقدينگي به بازار تغيير جدي را تجربه نکرده است. با عدم ورود نقدينگي تازه و ابهامات ارزي،شرايط پيچيده اي بر بازار حاکم شده است.در اين شرايط به رغم وجود پتانسيل در بازار عملا روند قيمتي پاسخگوي انتظارات نيست و از اين نظر بازار با کاهش انگيزه مواجه شده است. در اين شرايط روز چهارشنبه شاخص کل مجددا با کاهش مواجه شد. شاخص کل روز چهارشنبه ۴۵۰واحد معادل بيش از ۳/ ۰ درصد افت کرد و به رقم ۱۳۰هزار و ۴۷۷واحد رسيد.شاخص کل هم وزن هم با افزايش ۴۳ واحدي عدد ۱۹ هزار و ۱۳۵ واحد را به نمايش گذاشت.
    در بازار سهام امروز شنبه نمادهاي سه بانک صادرات، ملت و تجارت براي برگزاري مجمع عمومي سالانه متوقف مي شوند. انتظار مي رود موضوع ماليات هاي مطالبه شده از سوي دولت و همچنين موضوع تسعير دارايي هاي ارزي شرکت ها بيشترين سهم را در مباحث مجامع داشته باشند. در بازار روز چهارشنبه در تحولات مهم براي بازار سرمايه اعلام شد نرخ ماليات فروش سهام به ۱/ ۰ درصد کاهش يافت. سازمان امور مالياتي براساس مصوبه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي در سال ۱۳۹۷، نرخ ماليات فروش سهام و حق تقدم سهام، از ۵/ ۰ درصد به ۱/ ۰ درصد ارزش فروش سهام و حق تقدم کاهش يافت. در گروه ارتباطات همچنان معامله گران پس از ۱۰ ماه در انتظار بازگشايي نمادهاي وب هستند چيزي که انتظار مي رود سرانجام در هفته پيش رو محقق شود. در همين رابطه مديرعامل داده گستر عصر نوين با اعلام تعيين شرايط خاص براي انتخاب بازارگردان و انجام مذاکراتي، زمان تقريبي بازگشايي نماد «هاي وب» را اعلام کرد.
     به گزارش بورس پرس، ايمان ميري که اخيرا به مواضع سازمان بورس و الزام به حسابرسي ويژه، وضعيت قبل از عرضه اوليه سهام، آثار احتمالي ناشي از نظر اوليه سازمان حسابرسي و وضعيت توافق نامه با پارس آنلاين توضيحات بلندي داده درباره شرايط و زمان بازگشايي «هاي وب» گفت: همه مقدمات براي بازگشايي نماد فراهم شده است و بعد از اتمام سپرده گذاري سهام براي بازارگرداني نزد شرکت سپرده گذاري سهام، تعيين بازارگردان انجام مي شود.
    وي ادامه داد: سازمان بورس براي بازارگرداني سهام «هاي وب» شرايط خاصي را از ۱۰ مرداد تعيين کرده است که منجر به سخت تر شدن انتخاب بازارگردان شده است. يکي از اين شرايط انتخاب بازارگردان فقط از بين شرکت هاي تامين سرمايه فعال است و تاکنون هم با سه شرکت مذاکرات اوليه شده است.
    ميري دربرابر اين سوال که زمان تقريبي بازگشايي «هاي وب» چه زماني خواهد بود، گفت: آنچه مسلم است اين رويداد امروز نخواهد بود و همه تلاش ها براي بازگشايي نماد در هفته آينده به کار گرفته خواهد شد تا بعد از تعيين بازارگردان، بورس نسبت به بازگشايي نماد تصميم بگيرد. درگروه پتروشيمي مديرعامل تاپيکو با بيان اينکه نرخ خوراک پتروشيمي ها احتمالا افزايش مي يابد، گفت: پيشنهاد داديم براي دوره مشخصي، نرخ ارز پتروشيمي ها در بازار دوم ثبات پيدا کند و وزارت نفت بتواند نرخ خوراک را مشخص کند.محمود مخدومي درباره تکليف نرخ خوراک پتروشيمي ها که با احتمال افزايش روبه رو شده به «ايرنا» گفت: مديرعامل ملي صنايع پتروشيمي پيشنهاد داده نرخ خوراک فعلا ۳۸۰۰ تومان باشد و در بخشنامه ارسالي اعلام شده اگر پيش از اين محصول را فروختيد به دليل اينکه آن را با خوراک ۳۸۰۰ توماني توليد کرديد بايد مابه التفاوت نرخ اصلي و نرخ فروش را به حساب دولت واريز کنيد.
    وي افزود: پيشنهادهايي ارائه شده است مبني بر اينکه نخست بايد نرخ فروش ارز صادراتي پتروشيمي ها در بازار دوم ارز براي يک دوره زماني مثلا سه ماهه ثبات داشته باشد تا وزارت نفت بتواند براساس آن نرخ خوراک را تعيين کند. اگر اين ثبات نباشد، بايد هر روز، يک قيمت براي عرضه ارز در بازار ثانويه و يک قيمت براي نرخ خوراک پتروشيمي تعيين شود. مخدومي در پاسخ به اينکه آيا نرخ خوراک از قيمت کنوني ۳۸۰۰ توماني فراتر مي رود، گفت: با توجه به اينکه ارز پتروشيمي ها از نرخ رسمي ۴۲۰۰ تومان به نرخ آزاد در بازار ثانويه افزايش يافته است، احتمالا متناسب با آن نرخ خوراک نيز افزايش مي يابد. در گروه پتروشيمي هلدينگ نفت و گاز تامين در گزارش ۱۲ ماهه ۳۵۴ ريال سود محقق کرده است.
     در اين گروه رئيس خدمات فني شرکت پتروشيمي پرديس گفت: فاز سوم بزرگ ترين مجتمع توليدکننده اوره و آمونياک خاورميانه به ظرفيت کامل توليد رسيد. واحد آمونياک فاز سوم پتروشيمي پرديس از زمان بهره برداري در آبان ماه سال گذشته تاکنون موفق به توليد ۳۲۷ هزار و ۴۰۲ تن آمونياک و واحد اوره فاز سوم نيز ۴۰۱ هزار و ۶۶۶ تن اوره توليد کرده است. در گروه پتروشيمي، همچنين پتروشيمي آبادان در گزارشي خاطر نشان کرد: با توجه به تصميمات متخذه هيات مديره محترم شرکت تاپيکو (سهامدارعمده) ابلاغي درتاريخ ۴مرداد مبني برانجام افزايش سرمايه ازمحل مازاد ارزيابي دارايي هاي طبقه زمين در جهت تحقق شرايط لازم براي اصلاح ساختار مالي و خروج شرکت ازشموليت ماده ۱۴۱ اصلاحيه قانون تجارت باتوجه به معافيت مالياتي افزايش سرمايه از محل مازاد تجديد ارزيابي، مراحل انجام ارزيابي مجدد طبقه زمين و عرصه دارايي هاي غيرمنقول با رعايت دستور العمل ها و آيين نامه هاي مربوطه در دستور کارشرکت قرارگرفته است. درتاريخ تحرير اين نامه کارشناسان رسمي معرفي شده از سوي کانون کارشناسان رسمي دادگستري استان خوزستان مشغول بررسي و تکميل مراحل انجام کار هستند.
    در گروه بانکي بانک کارآفرين در مجمع سالانه به ازاي هر سهم ۳۰ ريال تقسيم کرد.در گروه معدني «شاملا» امروز با انتشار اطلاعيه اي در شبکه کدال شفاف سازي کرد. شرکت معدني املاح ايران اعلام کرد شرکت سرمايه گذاري صدرتامين (سهامي عام) به عنوان سهامدار عمده اين شرکت، براي انتشار اوراق سلف موازي استاندارد، تعداد ۹۶ ميليون و ۱۴۰ هزار سهم از سهام تحت مالکيت خود در شرکت معدني املاح ايران ( سهامي عام) را نزد شرکت سپرده گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه جوه وثيقه کرده است.
    درگروه فلزي، بهاي فلزات در بازار جهاني با افت ناشي از تقويت دلار مواجه شده است. افت مس به زير مرز ۶هزار دلار و همچنين سرب به نزديکي ۲هزار دلار تا لحظه تنظيم اين گزارش از تحولات مهم اين بازار بوده است که به نظر مي رسد طي هفته جاري به دقت از سوي سهامداران رصد شود.در اين گروه استاندار مرکزي در جلسه شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي استان مرکزي درخصوص وضعيت صنايع پايين دستي آلومينيوم در استان بيان کرد: در شرايط کنوني، شرکت ايرالکو مجبور است محصولات خود را با ارز ٤٢٠٠ تومان به بورس عرضه کند. اين امر چيزي جز زيان براي اين شرکت به دنبال ندارد و پول بادآورده اي به جيب دلالان وارد مي شود. وي تصريح کرد: مجموعه استان تنها يک هفته صبر مي کند تا قيمت منطقي براي شمش آلومينيوم در کشور تعيين شود، در غير اين صورت در قبال بلاتکليفي واحدهاي صنعتي صبر نخواهيم کرد.
    در اين گروه فولاد خراسان در گزارشي خاطر نشان کرد عمليات تعمير اساسي ترانس کوره واحد فولادسازي شماره يک اين شرکت در تاريخ ۲ مرداد ۹۷ خاتمه يافته است و از ساعت ۲۱ روز ۳ مرداد توليد شمش در اين واحد توليدي آغاز شد.
    در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاري منفي و همچنان در حال نوسان بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) در بورس به ۳۵۲ميليارد تومان و در فرابورس به ۶۱۴ميليارد تومان رسيد.
    جنب پل حافظ: هفته پرنوسان بازار سهام
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تامين اجتماعي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 50)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است