|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: تجربه حمايت از زنان كارآفرين گردشگري در مالي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


تجربه جهاني 
تجربه حمايت از زنان كارآفرين گردشگري در مالي
سازمان جهاني گردشگري منتشر كرد


دنياي اقتصاد : دومين سري از گزارش هاي «گردشگري براي توسعه» سازمان جهاني گردشگري به شرح فعاليت هاي موفقيت آميز گردشگري و توسعه پايدار مي پردازد. اين گزارش ها مي تواند براي فعالان بخش از اين حيث الهام بخش باشد که فرصت هاي موجود در گردشگري و تحقق توسعه پايدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع آوري اطلاعات درباره فعاليت هاي کشورها و اقتصادهاي توسعه يافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اينکه چگونه گردشگري پايدار مي تواند عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع ۲۳ مورد مطالعاتي به عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند که ابتکارات بخش هاي عمومي و خصوصي و جوامع محلي و همچنين جزئيات بااهميتي را درباره روش ها و رويکردهاي موفق استفاده شده ازسوي فعالان گردشگري نشان مي دهند؛ اطلاعاتي ارزشمند که مي توانند باعث ايجاد نگرش هاي جديد و استفاده از شيوه هاي گردشگري پايدار در جوامع محلي شوند.
    منطقه موپتي در مالي داراي دو مقصد برجسته گردشگري است؛ يکي دجينه، منطقه اي سيلاب خيز و ديگري سانگا، يک منطقه غيرسيلابي. زنان بسياري در مالي در زمينه توليد صنايع دستي، خدمات هتل ها، رستوران ها، عرضه محصولات توليدي و فرآورده ها مشغول هستند. در موپتي، بسياري از کمپ هاي کوچک، رستوران ها و ناهارخوري ها توسط زنان راه اندازي و اداره مي شوند. زنان همچنين بر چندين شاخه صنايع دستي از جمله ساخت جواهرات، سفال و رنگرزي پارچه هاي سنتي، همچنين فعاليت هاي کشاورزي و فرآوري مانند رشد سبزيجات و توليد نمک طبيعي و آبميوه از توليدات محلي تسلط دارند. با اين وجود، طيف گسترده اي از زنان مالي فقير هستند.
    در اين زمينه، يک پروژه گردشگري پايدار (ST-EP) براي حمايت از زنان کارآفرين در منطقه موپتي شکل گرفت که آنها را قادر مي سازد تا در زنجيره ارزش گردشگري و زنجيره هاي عرضه محلي مرتبط با آن همکاري کنند. پروژه ST-EP، حمايت از زنان کارآفرين در موپتي، نشان مي دهد که چگونه زنان روستايي مي توانند از تبديل شدن به يک زنجيره ارزش گردشگري به عنوان کارآفرين در صنايع دستي، کشاورزي و عرضه محصولات بهره مند شوند. با هدف قرار دادن گروه هاي اجتماعي و زنان آسيب پذير در مقاصد گردشگري پيشرو، اين پروژه چندين انجمن زنان و تعاوني ها را ايجاد، سازماندهي و تقويت کرد.
    
    برخي از ذي نفعان در اين خصوص به اين ترتيب هستند:
    - صنعتگران زن در دجينه
    - شبکه زنان در کشاورزي غذا در موپتي
    - انجمن زنان عرضه کننده محصولات سانگا
    - انجمن هتل و رستوران زنان موپتي و دجينه
    - تورگردانان زنان، همراه اپراتورهاي غذا و نوشيدني در بخش غيررسمي
    - انجمن زنان در منطقه موپتي درگير در گردشگري، کشاورزي غذا، هنرها، صنايع دستي و توليد
    - موسسات گردشگري در منطقه موپتي که از برابري جنسيتي حمايت مي کنند، به ويژه از لحاظ ايجاد شغل.
    
    موارد مشارکت در توسعه پايدار
    در زمينه رشد اقتصادي پايدار، اين پروژه سبب رشد اقتصادي گروه توليدکنندگان زنان در منطقه موپتي شد و آنها را به زنجيره هاي گردشگري پيوند داد و به تبع آن به افزايش درآمد آنها انجاميد. در امر مشارکت اجتماعي، اشتغال و کاهش فقر نيز اين ابتکار عمل، گنجاندن تعداد زيادي از زنان در پروسه هاي اقتصادي و در توسعه زنجيره هاي ارزش گردشگري مرتبط با صنايع دستي، کشاورزي، غذا و عرضه محصولات را ارتقا داد. در موضوعي همچون بازده منابع، حفاظت از محيط زيست و تغييرات اقليمي هم اپراتورهاي اقتصادي ذي نفع در شهرداري هاي موپتي و سانگا، درخصوص تکنيک هاي حفاظت از منابع زيست محيطي آموزش ديده اند. تکنيک هاي کليدي شامل کمپوست و بازيافت خاک مي شد. در امر ارزش هاي فرهنگي، تنوع و ميراث نيز پروژه ST-EP زنان را هدف قرار داد تا ظرفيت هاي خود را از طريق افزايش آگاهي و حمايت از آنها افزايش دهند. چنين پروژه اي، اين تلاش ها را براي به روز رساني ارزش هاي فرهنگي، توسعه تنوع توليد و حفاظت از ميراث فرهنگي محله هاي موپتي فعال کرده است. به طور عمده، روابط حرفه اي نيز در ميان بازيگران در زنجيره ارزش گردشگري مطرح شد. از سوي ديگر کمون ها در موپتي، سانگا و دجينه از تاثيرات کلي مثبت - اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي - پروژه ST-EP بهره مند شدند. همچنين اعضاي جامعه به طور خاص از تلاش ها براي ايجاد ظرفيت و حمايت از سرمايه گذاري براي زنان محلي سود بردند.
    
    درس هايي از اين پروژه
    پروژه ST-EP با چالش هايي درخصوص اجراي برنامه ها مواجه شده است که عمدتا به عدم امنيت و همچنين اثرات بحران نهادي مالي در سال ۲۰۱۲ مربوط مي شود. با اين وجود، مشارکت فعال همه ذي نفعان، فعاليت هاي اين پروژه را به طور کامل اجرايي کرد. در حالي که جلسه دوم کميته اجرايي نتوانست برگزار شود، ديگر فعاليت هاي مشخص شده در طرح جامع پروژه و برنامه اقدام کوتاه مدت انجام شد. بنابراين به رغم تاخير در اجراي آن ناشي از عوامل خارجي، اين پروژه موفقيت کامل را از نظر آنچه بايد به دست مي آورد، ثبت کرد. هم اکنون مشارکت کنندگان و ذي نفعان تمايل دارند که اين پروژه را به ساير سايت هاي گردشگري در مالي گسترش دهند. يک درس کليدي آموخته شده از اين پروژه، ارتباط نزديک بين گردشگري و کاهش فقر است. نکته کليدي ديگر نيز اين است که مشارکت فعالانه مقامات دولتي، سازمان هاي غيردولتي، سازمان هاي بين المللي، جوامع و ذي نفعان گردشگري، پايه و اساس اصلي ابتکارات موفقيت آميز فقر مبتني بر گردشگري پايدار است.
    تجربه جهاني: تجربه حمايت از زنان کارآفرين گردشگري در مالي / سازمان جهاني گردشگري منتشر کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه اقتصاد پنهان
متن مطالب شماره 4-5 (پياپي 105)، شهريور - آذر 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است