|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: حركت زيگزاگي بازيگران بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


حركت زيگزاگي بازيگران بورس
«دنياي اقتصاد» تغيير مالكيت هفتگي را بررسي مي كند

نويسنده: هديه لطفي

دنياي اقتصاد : بازار سهام هفته گذشته را با نوسانات زيادي پشت سر گذاشت. افت و خيزهاي شاخص کل در محدوده کانال ۱۳۰هزار واحدي در نهايت سبب شد بازار سهام در هفته گذشته زيان ۸/ ۰ درصدي را ثبت کند. در اين ميان فعاليت بازيگران بازار نيز همگام با اين نوسانات با روند زيگزاگي همراه شد. به طوري که در يک روز شاهد تغيير مالکيت به نفع سهامداران حقيقي و روز بعد نظاره گر انتقال نقدينگي به پرتفوي سهامداران حقوقي بوديم. اين روند تا پايان هفته ادامه يافت. برآيند اين روند زيگزاگي در فعاليت بازيگران بازار، در نهايت با تغيير مالکيت بيش از ۴۶ميليارد توماني به نفع سهامداران عمده همراه شد.
    بورس تهران هفته گذشته تحت تاثير چندين عامل قرار داشت. هر چند اجرايي شدن بسته ارزي دولت انتظارات را نسبت به روند صعودي بازار افزايش داده بود، اما همچنان ابهاماتي در اين زمينه وجود دارد. ابهاماتي که نه تنها مانع از تحقق پيش بيني هاي مثبت مزبور شد، بلکه بي اعتمادي نسبت به روند آتي بازار را نيز افزايش داد. ابهامات موجود در زمينه قيمت گذاري محصولات فلزي و پتروشيمي در بورس کالا و عدم تعيين نرخ مشخص براي خوراک پتروشيمي ها از مهم ترين موارد تاثيرگذار بر روند بازار در اين مدت بوده است. هر چند در هفته گذشته اخباري پيرامون تعيين نرخ خوراک بر مبناي همان قيمت هاي قبلي يعني ارز ۳۸۰۰ توماني اعلام شد، اما اين نرخ از سوي مراجع رسمي اعلام نشده است.
    از سوي ديگر افت و خيزهاي قيمتي در بازارهاي جهاني نيز از ديگر موارد تاثيرگذار بر روند بازار سهام بود. اين موضوع نيز در خريد و فروش هاي معامله گران در اين مدت تاثيرگذار بوده است. به اين ترتيب بيشترين خريد و فروش هاي سهامداران حول صنايع مرتبط با اين موارد قرار گرفت. به طوري که بالاترين حجم جابه جايي ها در هفته منتهي به پايان ۲۴مردادماه به گروه هاي پتروشيمي، فلزي و پالايشي اختصاص يافت.
    
    نگاهي به جابه جا يي هاي هفته
    بازار سهام در حالي معاملات نخستين روز کاري هفته را با تداوم روند اصلاحي شاخص کل آغاز کرد که در اين روز شاهد ريزش ۲۵۰۸ واحدي شاخص کل بورس بوديم. در اين روز تغيير نقدينگي در مسير پرتفوي سهامداران خرد به پرتفوي معامله گران حقوقي رقم خورد. خالص خريد معامله گران عمده در اين روز به بيش از۸۰ميليارد تومان رسيد.
    در اين ميان بيشترين خالص خريد حقوقي ها در نمادهاي گروه پتروشيمي صورت گرفت. در صدر اين خريدها، تقاضا براي جمع آوري سهام نماد پتروشيمي پارس (حدود ۳۰ميليارد تومان) قرار داشت. در حالي «پارس» شاهد افت قيمتي طي معاملات روز شنبه بود که سهامداران عمده با جمع آوري سهام مزبور، به حمايت از اين سهم پرداختند. به طوري که در اين روز سهامدار عمده «پارس» يعني شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس خريد ۲۰۰ هزار سهم اين شرکت را تجربه کرد. همچنين «فارس» روز شنبه به عنوان سهامدار عمده در ديگر نمادهاي پتروشيمي نيز فعاليتي در سمت خريد داشت که با جمع آوري۲۰۰هزار سهم پتروشيمي فجر و ۲۰۰هزار سهم پتروشيمي مبين دنبال شد. البته خود نماد «فارس» نيز مورد توجه سهامداران عمده بود. اين نماد به همراه پتروشيمي جم با تغيير مالکيت بيش از ۴ميليارد توماني به نفع حقوقي ها همراه شد. همچنين در اين روز بازيگران حقيقي نيز در برخي نمادهاي پتروشيمي، خريدهايي با حجم به مراتب مطلوبي داشتند. به طوري که خالص خريد ۲ميليارد توماني در «شاراک» و ۲/ ۱ ميليارد توماني در «شپديس» به نفع حقيقي ها به ثبت رسيد.
    افزون بر اين در معاملات روز شنبه سهامداران عمده به خريد سهام فولاد مبارکه اصفهان نيز تمايل نشان دادند و تغيير مالکيت بيش از ۱۵ميليارد توماني را در اين نماد رقم زدند. در مقابل سهامداران خرد بيشترين تغيير مالکيت را در نماد بانک ملت داشتند که اين روند با خالص خريد بيش از ۳ميليارد توماني همراه شد.
    
    چرخش به سمت زمين حقيقي ها
    نماگر بورس تهران معاملات روز يکشنبه را با روندي مثبت به پايان رساند و ۸۸۸واحدي شاخص کل در کارنامه اين بازار ثبت شد. در حالي به نظر مي رسد اصلاح قابل توجه قيمت سهام کالايي بازار در روزهاي ماقبل، جذابيت خريد را براي معامله گران افزايش داده است که اخبار پيرامون تاييد لايحه اصلاح قانون مبارزه با تامين مالي تروريسم از سوي شوراي نگهبان نيز مزيد بر علت شده و آرامش نسبي را به بورس بازگرداند.
    بر اين اساس در معاملات روز يکشنبه شاهد افزايش فعاليت سهامداران خرد و خريدهاي بيشتر از سمت اين گروه از بازيگران بوديم. به اين ترتيب تغيير مالکيت هاي به ثبت رسيده در جريان معاملات روز يکشنبه بعد از ۳روز متوالي ثبات در زمين بازي سهامداران عمده، تغيير مسير داد و به سمت پرتفوي سهامداران خرد قرار گرفت. به اين ترتيب در بازار يکشنبه خالص خريد حقيقي ها به بيش از ۱۳ميليارد تومان رسيد.
    در اين ميان بيشترين ميزان خالص خريد سهامداران حقيقي به نماد پتروشيمي پرديس تعلق داشت به طوري که «شپديس» تغيير مالکيت ۱۳ميليارد و ۵۰۰ميليون توماني را در مسير پرتفوي معامله گران حقوقي به حقيقي تجربه کرد. در اين روز دو سهامدار عمده «شپديس» عرضه هايي را در اين نماد داشتند؛ به طوري که حدود ۴ميليون سهم را توسعه و مديريت سرمايه صبا و بيش از ۲ميليون سهم ديگر را نيز بانک تجارت عرضه کرد.
    در اين گروه پتروشيمي پارس نيز با عرضه ۲۵۰هزار سهمي از سوي سرمايه گذاري غدير مواجه شد. اين در حالي است که پتروشيمي شيراز شاهد خريد سهم از سوي سهامدار عمده بود. بر اين اساس يک ميليون سهم اين شرکت توسط سرمايه گذاري مدبران اقتصاد خريداري شد. اين حقوقي در نماد گروه پتروشيمي سرمايه گذاري ايرانيان نيز خريد حدود ۹ ميليون سهم را به ثبت رساند.
    در مقابل سهامداران عمده بيشترين ميزان تغيير مالکيت را در نماد ملي مس ايران داشتند. اين روند با خالص خريد بيش از ۹ميليارد توماني به نفع حقوقي ها دنبال شد. دو نماد «فرآور» و «فباهنر» نيز از ديگر نمادهاي مورد توجه سهامداران عمده در اين گروه بود که هر کدام خالص خريدي در حدود ۶۰۰ميليون تومان را تجربه کردند. ملي سرب و روي ايران نيز از ديگر نمادهايي بود که حمايت از سوي سهامدار عمده را تجربه کرد. به طوري که ۲۰۰هزار سهم را شرکت سرمايه گذاري مدبران اقتصاد، ۱۰هزار سهم را سرمايه گذاري صنعت نفت و حدود ۲هزار سهم ديگر را نيز يک سهامدار حقيقي بالاي يک درصدي خريداري کرد. اين در حالي است که فولاد خراسان با عرضه از سوي سهامدار حقوقي مواجه شد. بر اين اساس در اين روز يک ميليون سهم «فخاس» از سوي موسسه صندوق بيمه اجتماعي روستاييان وعشاير به فروش رفت.
    
    خريد حقوقي ها در نمادهاي بزرگ
    تثبيت زمين بازي در سمت پرتفوي حقيقي ها دوام چنداني نداشت و در جريان معاملات روز دوشنبه شاهد افزايش مجدد خريد از سوي سهامداران عمده بوديم. البته در حالي حجم جابه جايي ها با جابه جايي ۳۵ميليون سهم به سمت پرتفوي سهامداران حقيقي همراه شد که حقوقي ها با خريد سهام بزرگ بازار، توانستند ارزش تغيير مالکيت ها را به سمت خود داشته باشند. به اين ترتيب خالص خريد سهامداران عمده در اين روز به ۱۳ميليارد و ۴۰۰ميليون تومان رسيد.
    در صدر خريد سهامداران عمده تمايل به جمع آوري سهام فولاد مبارکه اصفهان وجود داشت؛ به طوري که حدود ۱۳ميليارد تومان نقدينگي از پرتفوي سهامداران حقيقي به سبد سهام حقوقي هاي «فولاد» منتقل شد. در ادامه اين روند تقاضا براي جمع آوري سهام ملي مس ايران ثبت شد؛ به طوري که خالص خريد حقوقي ها در نماد «فملي» به بيش از۷ ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان رسيد. اين در حالي است که در گروه فلزي، فولاد آلياژي ايران و فولاد خوزستان از جمله نمادهاي مورد توجه سهامداران خرد بودند. به طوري که خالص خريد حقيقي ها در «فولاژ» به ۸۸۰ميليون تومان و در «فخوز» به ۵۱۰ ميليون تومان رسيد.
    مس شهيد باهنر نيز از ديگر نمادهاي فولادي در اين بازار بود که خريد ۲۰۰هزار سهم از سوي سرمايه گذاري صدرتامين را تجربه کرد. در نماد ملي سرب و روي ايران نيز سرمايه گذاري مدبران اقتصاد به عنوان سهامدار عمده به خريد خود ادامه داد و حدود ۳۰۰هزار سهم خريداري کرد.
    همچنين در اين روز پتروشيمي ها نيز در ليست ديگر صنايع مورد توجه سهامداران عمده قرار گرفتند. در صدر اين خريدها، جمع آوري سهام پتروشيمي پارس قرار داشت. به طوري که خالص خريد حقوقي هاي «پارس» به حدود ۶ميليارد تومان رسيد. همچنين در اين صنعت نماد گروه پتروشيمي سرمايه گذاري ايرانيان مورد توجه سهامداران عمده بود. در اين نماد شاهد خريد ۸/ ۴ ميليون سهمي توسط سرمايه گذاري مدبران اقتصاد بوديم. اين در حالي است که پتروشيمي آبادان با عرضه ۸ميليون و ۵۰۰ هزار سهمي از سوي سرمايه گذاري نفت وگاز و پتروشيمي تامين مواجه شد. همچنين شرکت توسعه و مديريت سرمايه صبا نيز به عرضه هاي خود در نماد پتروشيمي پرديس ادامه داد و ۸۵۰هزار سهم ديگر را واگذار کرد.
    
    تغيير زمين بازي با اهرم « فملي»
    بازار سهام در حالي معاملات روز سه شنبه را با صعود بيش از ۲۴۰۰ واحدي شاخص کل سپري کرد که در اين راستا گمانه هاي مربوط به محاسبه خوراک پتروشيمي ها براساس دلار ۳۸۰۰ توماني، بيشترين تاثير را در رشد مزبور داشت. در اين روز همگام با رشد شاخص کل بورس، مجددا تغيير زمين به سمت پرتفوي معامله گران خرد بازار صورت گرفت. به طوري که ۳۵ميليارد و ۵۰۰ ميليون توماني به پرتفوي سهامداران حقيقي منتقل شد. در اين روز سهامداران حقيقي بازار به خريد سهام شرکت ملي مس ايران اقبال نشان دادند. اين روند با خالص خريدي در حدود ۲۰ميليارد تومان همراه شد.
     در اين نماد ۵ ميليون سهم از سوي شرکت توسعه و مديريت سرمايه صبا عرضه شد.
    فولاد کاوه جنوب کيش نيز از ديگر نمادهاي مورد توجه حقيقي ها در اين بازار بود که با خالص خريد بيش از ۴ميليارد توماني روبه رو شد. در اين گروه فولاد کاوه جنوب کيش نيز شاهد تغيير مالکيت بيش از ۴ميليارد توماني در مسير پرتفوي سهامداران حقوقي به سبد سهام حقيقي ها بود. در اين گروه مس شهيد باهنر نيز خريد حدود ۱۰هزار سهمي را توسط يک سهامدار حقيقي بالاي يک درصد تجربه کرد. روندي مشابه در نماد ملي سرب و روي ايران با جمع آوري بيش از ۳هزار سهمي توسط سهامدار حقيقي ادامه يافت. اين خريد توسط سهامدار حقيقي ۴۶/ ۱ درصدي «فسرب» صورت گرفت. اين در حالي است که صنايع فولاد آلياژي يزد با عرضه حدود ۷۰۰ هزار سهمي از سوي سهامدار حقيقي مواجه شد.
    از سوي ديگر پتروشيمي شازند در پرتفوي خريد سهامداران خرد قرار گرفت. به طوري که خالص خريد حقيقي ها در «شاراک» به بيش از ۷ميليارد تومان رسيد.
     در اين ميان ۷۰۰ هزار سهم «شاراک» توسط بيمه ايران به فروش رفت. اين حقوقي در نماد پتروشيمي آبادان نيز اقدام به فروش ۵/ ۴ ميليون سهم کرد.
    روند عرضه ها در نمادهاي پتروشيمي، با فروش حدود ۹۰هزار سهم پتروشيمي پارس از سوي سرمايه گذاري غدير ادامه يافت. همچنين در نماد گسترش نفت و گاز پارسيان نيز با عرضه بيش از يک ميليون و ۳۰۰ هزار سهمي از سوي شرکت توسعه و مديريت سرمايه صبا مواجه شديم.
    
    تداوم نوسانات در تغيير مالکيت سهام
    روند تغييرمالکيت ها در معاملات روز چهارشنبه نيز ادامه يافت. البته بررسي روند جابه جايي هاي صورت گرفته در بازار روز چهارشنبه نشان از فعاليتي تقريبا يکسان توسط بازيگران دارد به طوري که هم سهامداران حقيقي و هم معامله گران حقوقي خريدهاي مناسبي در بازار داشتند. در صدر اين جابه جايي ها، خالص خريد بيش از ۱۶ميليارد توماني حقيقي ها در نماد نفت سپاهان و تغيير مالکيت حدود ۱۰ميليارد توماني در نماد فولادمبارکه اصفهان به نفع سهامداران عمده دارد. جابه جايي هاي صورت گرفته در نماد «فولاد» در مسير پرتفوي سهامداران حقيقي به حقوقي بود.
    همچنين روند خريدهاي برابر در ميان دو گروه اصلي از بازيگران بازار در صنايع نيز قابل مشاهده بود؛ به طوري که گروه پالايشي در کانون توجه سهامداران خرد و فلزي ها نيز مورد توجه معامله گران حقوقي بودند و خالص خريد هر کدام از معامله گران در صنايع مزبور در حدود ۱۲ميليارد تومان بود.
    در حالي «شسپا» با تغيير مالکيت ۱۶ميليارد توماني در مسير پرتفوي سهامداران حقوقي به حقيقي، بيشترين ارزش تغيير مالکيت را تجربه کرد که در اين صنعت بيشتر نمادهاي فعال، در کانون توجه سهامداران عمده بودند. بر اين اساس پالايش نفت تبريز، تهران و اصفهان به ترتيب با خالص خريد بيش از يک ميليارد توماني از سوي معامله گران حقوقي همراه شدند. پالايش نفت بندرعباس نيز شاهد خريد ۵۰۰هزار سهم توسط بانک رفاه کارگران بود.
    در گروه فلزات اساسي نيز سهامداران عمده به جز خريد سهام «فولاد» به جمع آوري سهام فولاد خوزستان و کالسيمين نيز توجه نشان دادند. بر اين اساس خالص خريد حقوقي ها در هر کدام از نمادهاي مزبور به حدود ۸۰۰ميليون تومان رسيد. اما در مقابل مس شهيدباهنر مورد توجه سهامداران خرد بازار قرار گرفت. به اين ترتيب خالص خريد بيش از يک ميليارد توماني در کارنامه معامله گران حقيقي «فباهنر» به ثبت رسيد. در اين نماد دو سهامدار حقيقي بالاي يک درصدي، در مجموع حدود ۳۰۰ هزار سهم را خريداري کردند.
    
    نگاهي به صنايع مورد توجه هفته
    بررسي روند خريد و فروش هاي صورت گرفته از سوي بازيگران بازار در هفته منتهي به ۲۴ مرداد نشان مي دهد که گروه شيميايي و فلزات اساسي در کانون توجه سهامداران عمده بودند به طوري که خالص خريد حقوقي ها در اين دو صنعت تقريبا يکسان و در هر کدام با تغيير مالکيتي در حدود ۳۵ميليارد تومان همراه شد (به نفع سهامداران عمده).
    در گروه پتروشيمي، بيشترين ميزان جابه جا يي به نماد پتروشيمي پارس تعلق داشت که با جابه جا يي بيش از ۴۰ميليارد توماني در مسير پرتفوي سهامداران حقيقي به حقوقي همراه شد. صنايع پتروشيمي خليج فارس و پتروشيمي جم نيز در مجموع هفته به ترتيب خالص خريد ۸/ ۷ ميليارد توماني و ۵/ ۶ميليارد توماني را از سوي سهامداران عمده تجربه کردند. اين در حالي است که پتروشيمي پرديس بيشترين خريد را از سوي سهامداران خرد تجربه کرد و با خالص خريد ۵/ ۱۵ ميليارد توماني به نفع حقيقي ها در مقياس هفتگي روبه رو شد. البته حقيقي ها خريدهاي پرحجمي در نماد پتروشيمي شازند هم داشتند. اين امر سبب شد تا در هفته گذشته حدود ۶ميليارد و ۳۰۰ميليون تومان نقدينگي از پرتفوي سهامداران عمده «شاراک» خارج و به سبد سهامداران حقيقي اين نماد منتقل شود. در گروه فلزي نيز سهام فولادمبارکه در صدر تقاضاي هفتگي معامله گران حقوقي بود که با خالص خريد بيش از ۳۵ميليارد توماني همراه شد.
    اين در حالي است که سهامداران حقيقي بيشترين خريد را در صنعت پالايشي داشتند. اين روند با خالص خريد بيش از ۲۷ميليارد توماني حقيقي ها همراه شد. در کانون خريد اين سهامداران تقاضا براي جمع آوري سهام «شسپا» قرار داشت به طوري که در مجموع هفته گذشته حدود ۳۰ميليارد تومان نقدينگي در مسير پرتفوي سهامداران حقوقي به حقيقي «شسپا» جابه جا شد. همچنين در هفته اي که گذشته سهامداران خرد بازار به خريد سهام مپنا نيز تمايل نشان داد و در مجموع حدود ۱۲ميليارد تومان نقدينگي به پرتفوي حقيقي هاي «مپنا» منتقل شد.
    
    
حرکت زيگزاگي بازيگران بورس / «دنياي اقتصاد» تغيير مالکيت هفتگي را بررسي مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "هديه لطفي"

  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  بورس در نيمه دوم سال
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: رصد بازيگران بورس در هفته اول شهريور
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه ادبيات داستاني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است