|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/5/27: بازيساز جديد بازار نفت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4403 27/5/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


بازيساز جديد بازار نفت
آينده تقاضاي طلاي سياه مبهم شد    دنياي اقتصاد : افت قيمت نفت در بازارهاي جهاني ادامه دار شده است. تشديد جنگ تجاري ميان چين و آمريکا، نگراني از وضعيت اقتصادهاي نوظهور و رشد موجودي انبارهاي نفتي آمريکا که همگي سيگنال افت تقاضا را به بازار نفت مخابره مي کنند، سه عامل مهم اثرگذار بر قيمت نفت در هفته گذشته بودند. نگراني از رشد تقاضا در حالي بازي ساز بازار نفت در هفته هاي اخير شده که ظرف چند سال گذشته بازار نفت بيش از هر عاملي تحت تاثير اخبار سمت عرضه قرار داشت.
     رشد توليد آمريکا، توافق نفتي بين اعضاي اوپک براي کاهش توليد نفت و سپس تعديل اين توافق، نگراني از تحريم نفتي ايران و بحران اقتصادي در ونزوئلا که به افت توليد نفت اين کشور منجر شده بود و همچنين بحران سياسي در برخي کشورهاي توليدکننده نفت از جمله ليبي که موجب نوسان توليد در اين کشور مي شد، مهم ترين عوامل اثرگذار بر بهاي نفت در سال هاي اخير بود. با وجود اينکه در اوايل سال جاري ميلادي همه برآوردها از تداوم رشد اقتصادي و سال پررونق تقاضاي نفت خبر مي داد و همه چشم ها مجددا به نوسانات سمت عرضه نفت دوخته شده بود، سياست‎هاي مداخله گرانه و بي ثبات ساز رئيس جمهوري آمريکا همه پيش بيني ها از سمت تقاضا را بر هم زد. ترامپ از سويي وارد جنگ تجاري با چين شد و از سوي ديگر با افزايش تنش هاي سياسي با ترکيه به بحران اقتصادي در اين کشور دامن زد. اين عوامل موجب شدند که در حال حاضر سمت تقاضاي بازار نفت به مرکز توجه تحليلگران بازار بدل شود.
    به دنبال نگراني از سمت تقاضا قيمت نفت خام آمريکا هفته گذشته حدود ۳ درصد افت را به ثبت رساند و هفتمين هفته متوالي افت قيمت ها را تجربه کرد. اين طولاني ترين افت هفتگي قيمت ها ظرف سه سال گذشته محسوب مي شود. قيمت اين نوع نفت روز چهارشنبه به حدود ۶۴ دلار بر بشکه رسيد و برنت نيز تا مرز ۷۰ دلار بر بشکه سقوط کرد. بر اين اساس، قيمت نفت نزديک به ۱۳ درصد از رکورد سه ساله خود که اواخر ژوئن به دست آورده بود، عقب نشيني کرده است. با اين حال روز پنج شنبه چين اعلام کرد که به مذاکرات خود با آمريکا براي حل اختلافات ادامه خواهد داد. اين خبر قدري از نگراني ها درخصوص آينده نفت کاست و قيمت ها را در دو روز گذشته کمي تعديل کرد. روز گذشته تا لحظه تنظيم اين گزارش(ساعت ۱۶ به وقت تهران) قيمت هر بشکه نفت خام آمريکا حدود ۲۸ سنت رشد کرد و به ۷۴/ ۶۵ دلار بر بشکه رسيد. هر بشکه نفت خام برنت نيز ۶۰ سنت افزايش قيمت را تجربه کرد و بيش از ۷۲ دلار بر بشکه معامله شد.
    
    بحران در سمت تقاضا
    آمريکا ظرف چند ماه اخير با تعرفه گذاري بر واردات کالاها از ديگر کشورها به خصوص چين، موجب شروع جنگ تجاري شده و اقتصاد جهاني را وارد بحران کرده است. ادامه تنش هاي تجاري بين دو کشور به معناي رکود اقتصادي است که به همه کشورهاي جهان تسري خواهد يافت و به افت تقاضا براي نفت منجر خواهد شد.از سوي ديگر تنش هاي سياسي اخير بين آمريکا و ترکيه و تهديد ترکيه به اعمال تحريم از سوي ترامپ در کنار سياست هاي اقتصادي داخلي، شرايط ترکيه را نابسامان کرده و به کاهش شديد ارزش پول اين کشور (لير) منجر شده است. نرخ برابري لير ترکيه در برابر دلار آمريکا هفته گذشته به بيش از ۷ رسيد که کمترين سطح تاريخي ارزش اين واحد پولي است. هرچند بحران اقتصادي در ترکيه نمي‎ تواند به طور مستقيم تقاضا براي نفت را به شکل چشم گيري کاهش دهد و تهديدي براي قيمت نفت در بازار جهاني باشد؛ اما اين نگراني وجود دارد که بحران اقتصادي اين کشور به ديگر اقتصادهاي نوظهور سرايت کرده و رشد اقتصاد جهاني را تهديد کند. کل مصرف روزانه نفت ترکيه کمتر از يک ميليون بشکه در روز است که از اين ميزان حدود ۸۵۰ هزار بشکه را از راه واردات تامين مي کند. بنابراين ميزان مصرف روزانه نفت اين کشور حدود يک درصد از کل مصرف جهاني نفت است.
    با اين حال افت ارزش لير در هفته گذشته به کاهش ارزش پول برخي ديگر از اقتصادهاي نوظهور منجر شد و افت بازار سهام اين کشورها را به دنبال داشت. در شرايطي که اقتصاد چين به دليل جنگ تجاري با آمريکا در معرض خطر قرار دارد، احتمال سرايت بحران اقتصادي ترکيه به ديگر اقتصادهاي نوظهور بيشتر هم شده است. ستورو يوشيدا، يکي از تحليلگران بازارهاي کالايي در توکيو در اين باره به بلومبرگ گفته است: در شرايطي که نگراني از جنگ تجاري بر رشد اقتصاد جهاني سايه افکنده اگر بحران اقتصادي در ترکيه ادامه يابد مي تواند به ديگر اقتصادهاي نوظهور سرايت کند. بر اساس گزارش آژانس بين المللي انرژي، انتظار مي رود در سال جاري رشد تقاضاي نفت در اقتصادهاي نوظهور به يک ميليون بشکه در روز که حدود سه چهارم از کل رشد تقاضاي جهاني نفت محسوب مي شود، برسد. به دنبال افزايش بحران، ريسک سرمايه گذاري در اقتصادهاي نوظهور افزايش يافته و به خروج سرمايه خارجي از اين کشورها منجر مي شود. اين شرايط خود به بحران اقتصادي در اقتصادهاي نوظهور دامن زده و به افزايش سرمايه گذاري در دارايي‎ هاي امن از جمله اوراق خزانه آمريکا که افزايش شاخص دلار را به دنبال دارد، منجر مي شود. در اين ميان افزايش ارزش دلار به کاهش قدرت خريد کشورهاي ديگر از جمله اقتصادهاي نوظهور منجر شده و اين خود افت تقاضا در بازار نفت را تشديد مي کند.
    
    افزايش موجودي انبارهاي نفتي آمريکا
    نگراني از سمت تقاضاي بازار، قيمت ها را در هفته هاي اخير در مسير کاهشي قرار داده است و در شرايطي که نگراني از رشد تقاضا بر بازار سايه افکنده، خبر افزايش شديد موجودي انبارهاي نفتي آمريکا اين نگراني ها را تشديد کرد و به افت شديد قيمت ها در روز چهارشنبه منجر شد. آن طور که آمار اداره اطلاعات انرژي آمريکا نشان مي دهد، موجودي انبارهاي تجاري اين کشور در هفته منتهي به ۱۰ آگوست ۸/ ۶ ميليون بشکه افزايش يافته و به ۲/ ۴۱۴ ميليون بشکه رسيده است. اين مقدار بيشترين رشد موجودي انبارهاي نفتي اين کشور از مارس ۲۰۱۷ محسوب مي شود و مقدار اين ذخاير در حال حاضر در بيشترين سطح از هفته آخر ماه ژوئن قرار گرفته است. اين خبر به افت بيش از ۲دلاري معادل ۳ درصد بهاي نفت‎خام آمريکا در روز چهارشنبه منجر شد. قيمت نفت برنت نيز در اين روز حدود ۵/ ۲ دلار در هر بشکه کاهش يافت و قيمت ها نسبت به هفته آخر ژوئن نزديک به ۹ دلار کاهش را تجربه کرده است.
    اما رشد موجودي انبارهاي نفتي آمريکا در حالي رخ داده است که پالايشگاه ها در اين کشور با بيشترين ظرفيت خود در حال فعاليت هستند، چراکه هنوز فصل مسافرت هاي جاده اي در آمريکا پايان نيافته و تقاضاي فصلي در اين کشور همچنان در سطح بالايي قرار دارد. از اين رو افزايش موجودي انبارهاي نفتي چندان موضوع قابل انتظاري نبود و انتظار مي رفت بعد از پايان ماه جاري موجودي انبارهاي نفتي اين کشور شروع به کاهش کنند. به اعتقاد کارشناسان يکي از دلايل مهم افزايش موجودي انبارهاي نفتي اين کشور به کاهش سطح صادرات نفت خام باز مي گردد. در واقع کاهش صادرات نفت آمريکا در حالي رخ داده که واردات به شکل عادي ادامه دارد و اين موضوع به انباشت نفت در ذخاير نفتي اين کشور منجر شده است. بنابراين در صورت ادامه افزايش موجودي انبارهاي نفتي آمريکا در هفته هاي پيش رو ممکن است افت بيشتري در قيمت نفت رخ دهد.
    جنگ تجاري با چين يکي از دلايل مهم کاهش صادرات نفت آمريکا است. چين به عنوان بزرگ ترين خريدار نفت آمريکا تهديد کرده در صورت تداوم تنش هاي تجاري بر خريد نفت از اين کشور تعرفه وضع خواهد کرد. به گفته کارشناسان عملي شدن اين تهديد مي تواند تا ۱۹ دلار قيمت هر بشکه نفت را براي پالايشگران چيني افزايش دهد. هرچند در آخرين ليست دولت چين از کالاهاي آمريکايي که شامل تعرفه مي شوند، نام نفت ديده نمي شود اما آمار نشان مي دهد پالايشگران چيني خريد نفت خود را از آمريکا کاهش داده اند. آمار رهگيري کشتي تامسون رويترز نشان داد در مقايسه با حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت که در ماه هاي ژوئن و جولاي بارگيري شده است، هيچ نفتکشي از آغاز آگوست نفت آمريکا را به مقصد چين بارگيري نکرده است. عدم خريد نفت آمريکا يک اقدام احتياطي در برابر تصميم دولت چين براي وضع تعرفه بر واردات نفت آمريکا است. در واقع خريداران در چين از اين واهمه دارند که پکن تصميم بگيرد به عنوان يکي از آخرين حربه هاي خود، واردات نفت آمريکا را هدف تعرفه قرار دهد. از اين رو محموله هاي نفت آمريکا که با ۲ ماه تاخير به چين مي رسند در گمرک اين کشور براي ترخيص به مشکل برخواهند خورد.
    
    اهرم فشار مثبت و منفي عرضه
    در کنار نگراني ها از سمت تقاضا وضعيت عرضه نفت ايران بعد از اعمال تحريم هاي آمريکا يکي از عوامل مهم اثرگذار بر بازار نفت است. مهلت ۱۸۰ روزه دولت آمريکا به خريداران نفت ايران براي قطع خريد خود، ۴ نوامبر مصادف با ۱۳ آبان پايان مي يابد. آمريکا از تحريم هاي عليه ايران هدف کاهش حداکثري درآمدهاي نفتي را دنبال مي کند و به همه خريداران نفت اعلام کرده که بايد خريد خود از ايران را قطع کنند. با اين حال کارشناسان بر اين باورند که آمريکا نمي تواند حداقل ظرف چند ماه آينده به اين هدف دست يابد. از سوي ديگر هفته گذشته بلومبرگ اعلام کرد که دو مقام دولتي آمريکا گفته اند دولت ترامپ نيز به چنين نتيجه اي رسيده و انتظار دارد تا ۴ نوامبر نهايتا بين ۷۰۰ هزار تا يک ميليون بشکه از عرضه نفت ايران بکاهد. در اين ميان همچنين اظهارات ضدو نقيضي از دولت ترامپ درخصوص دادن معافيت به برخي خريداران نفت ايران منتشر مي شود. با اين حال هنوز مشخص نيست تحريم ها تا چه ميزان بر خريد نفت ايران اثرگذار خواهد بود، اما نگراني هاي فعالان بازار در اين خصوص به دليل افزايش توليد نفت اوپک، روسيه و همچنين بازيابي توليد نفت ليبي تا حدودي رفع شده است. از سوي ديگر بحران در سمت تقاضا مي تواند خروج نفت ايران از بازار را ساده تر از قبل کند. چراکه در شرايط ضعف تقاضا رشد توليد نفت اوپک و ديگر توليدکنندگان مي تواند کمبود عرضه نفت ايران را راحت تر از قبل جبران کند.
    صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران پيش از اعلام خروج ترامپ از برجام حدود ۴/ ۲ ميليون بشکه در روز بود. حال آن طور که آمار برخي موسسات نشان مي دهد ماه گذشته به کمتر از ۲/ ۲ ميليون بشکه در روز کاهش يافته است. در اين ميان آمار اوپک نشان مي دهد که اين سازمان در دو ماه گذشته توليدات خود را افزايش داده است. آن طور که آمار اوپک نشان مي دهد توليد نفت اين سازمان ماه گذشته حدود ۳۲/ ۳۲ ميليون بشکه در روز بوده که نسبت به ماه مه حدود ۲۰۰ هزار بشکه رشد کرده است. کارشناسان برآوردهاي متفاوتي از ميزان تاثير تحريم ها بر صادرات نفت ايران دارند. بسياري از آنها انتظار دارند که در ماه نوامبر يعني همزمان با آغاز تحريم هاي نفتي آمريکا عليه ايران، حدود يک ميليون بشکه نسبت به پيش از خروج آمريکا از برجام از ميزان صادرات نفت ايران کاسته شود. بانک سرمايه گذاري آمريکايي جفريز روز جمعه اعلام کرد که انتظار دارد تا پايان سه ماهه سوم سال يعني يک ماه پيش از آغاز تحريم هاي نفتي آمريکا حدود ۵۰۰ هزار بشکه از صادرات نفت ايران کاسته شود. اين بانک سرمايه گذاري با وجود تاکيد بر نگراني از سمت تقاضا نسبت به رشد قيمت ها بر اثر شروع تحريم هاي نفتي ايران هشدار داده است. بانک جفريز در يادداشتي که روز جمعه منتشر کرد، نوشت: «نشانه هايي از ضعف تقاضا در محصولات پالايشي در حال ظهور است.» اما اين بانک در ادامه تاکيد کردکه تحريم ها موجب مي شود پيش از پايان سال جاري ميلادي قيمت نفت برنت مجددا از مرز ۸۰ دلار عبور کند. برنت به اين سطح قيمتي در اواخر ماه ژوئن رسيده بود. پيش از اين، گلدمن ساکس نيز پيش بيني کرده بود با وجود تنش هاي تجاري بين آمريکا و چين برنت تا پايان سال از مرز ۸۰ دلار عبور کند.
    بازيساز جديد بازار نفت / آينده تقاضاي طلاي سياه مبهم شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4403 به تاريخ 27/5/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 3 (پياپي 117)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است